Βέλγιο Ιταλία εσείς φταίτε

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
θα πρεπει να ακυρωσω 6 εισιτήρια και να βγαλω αλλα 3 :rolleyes-80:
Πραγματικά δεν μπορώ να σε βλέπω να πελαγοδρομείς χωρίς λόγο. Εμένα και οι πόλεις που έχεις επιλέξει και οι μέρες που διαθέτεις μου φαίνονται μια χαρά.. Είναι κρίμα να ακυρώσεις εισιτήρια.
Έχω να σου προτείνω τα εξής:
Αφού φτάνεις Μπολόνια αργά, καλό είναι να μείνεις Μπολόνια ένα βράδυ. Βγαίνετε βολτίτσα, τρώτε και μια μπολονέζ. Το πρωί πάτε μια βόλτα στο Archigimnasio ή ακόμα και στη γειτονιά του Santo Stefano και μεσημεράκι φεύγετε για Φλωρεντία.
Φλωρεντία μένετε δύο μέρες (αν κατάλαβα καλά;). Μια χαρά είναι δυο μέρες. Πάτε σε όσα μουσεία, πάρκα και εκκλησίες αντέχετε, κάνετε βόλτες και τρώτε πίτσες και gelato και μετά φεύγετε για Βρυξέλλες.

Βρυξέλλες νομίζω ότι καλό θα ήταν να μείνετε και τα τρία βράδια. Με μία ημερήσια νομίζω ότι μπορεί να "βγουν" και η Μπριζ και η Γάνδη. Η Γάνδη είναι μεν μεγάλη, αλλά το κέντρο της είναι "μαζεμένο". Η Μπριζ είναι μικρή. Μπορείτε με το τρένο να κάνετε μια στάση στη Γάνδη να τη δείτε και μετά να συνεχίσετε για Μπριζ και να μείνετε ως το βράδυ για να ζήσετε και το "νυχτερινό" παραμύθι που θέλεις.
Τις επόμενες δύο μέρες μπορείτε να τις αφιερώσετε σε Βρυξέλλες με πιο παιδικά θέματα. Το μουσείο μουσικών οργάνων είναι εξαιρετικό και θα αρέσει και σε μικρούς και σε μεγάλους, καθώς και η miniEurope. Μπορείτε βέβαια να πάτε και δεύτερη ημερήσια αν θέλετε.

Στο Βέλγιο είχα πάει με τον ένα μου γιο (όταν ήταν 12 χρονών) και του άρεσε πολύ (είχαμε κάνει και βαρκάδες και ποδηλατάδες), με τον άλλο μου γιο όταν ήταν 9 χρονών είχα πάει Βαρκελώνη ... και ακόμα θυμάται τη σαύρα του Γκαουντί και με την κόρη μου 8,5 χρονών είχαμε ανέβει στις Άλπεις κάτι που της έμεινε αξέχαστο.
Μη φοβάσαι για το παιδάκι σου. Ότι και να επιλέξεις θα του αρέσει. Απλά μην βάλεις πολλές διαφορετικές διανυκτερεύσεις. 6 ημέρες με τρία διαφορετικά ξενοδοχεία και έως δύο ημερήσιες είναι καλά.

Όταν αποφασίσεις και κάνεις πρόγραμμα με χαρά αν θέλεις να βοηθήσω σε λεπτομέρειες. Στην Μπολόνια ήμουν το Σεπτέμβρη με τα παιδιά μου και από το Βέλγιο μόλις γύρισα. Οπότε ψιλοθυμάμαι λεπτομέρειες.
Καλά να περάσετε!
 

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
με ηρεμισες λιγο γιατι σκεφτομουν μηπως καναμε χαζομαρα.
αποφασισαμε οτι θα παμε για να κουραστουμε να δουμε οσα μπορουμε παραπανω.
περσι στην βουδαπεστι καλα αντεξε ο μικρος,ελπιζω και φετος.
αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι μου προτείνετε 3 βραδια βρυξελλες και οχι γανδη. θεωρειτε πως δεν θα ειναι καλα στην γανδη να παμε να μεινουμε?

τωρα ψαχνω μεσα στο φορουμ πληροφοριες για τους προορισμους.
εχω πελαγωσει λιγο γιατι πρεπει να δω για μπολονια,φλωρεντια,βρυξελλες,γανδη,μπριζ.
ξενοδοχεια και εκει που δεν βγαζω ακρη ειναι με τις μεταφορες.
βεβαια εχω χρονο μπροστα μου,
απλα νιωθω ποιο ηρεμη οταν ξερω πιο λεοφωρειο,πιο τραμ κτλ θα παρω απο που και προς που.
κανουμε στερήσεις για να παμε αυτο το ταξιδι και θελω οσο μπορω να το χαρω καθε λεπτο του.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
κάνε το πρόγραμμα που σου πρότεινε η grerena και δεν θα βγεις χαμένη...
Οι Βρυξέλλες είναι μεγάλη πόλη έχει πολλά πράγματα να δεις, ενώ στη γάνδη 3 ημέρες πιστεύω ότι θα βαρεθείτε έχει μικρό κέντρο. Βρες ένα κεντρικό ξενοδοχείο κοντά στη Γκραν Πλας και τον κεντρικό σταθμό (Gare Centrale) για να βολεύει για βόλτες, φαί, ημερήσιες εκδρομές και είσαι ΟΚ. Μία καλή πρόταση είναι το Hotel ibis Brussels City Centre γύρω στα 600μ από την κεντρική πλατεία. Μη χάσετε το Μουσείο Μουσικών οργάνων που είναι αρκετά κοντά στη πλατεία και τη mini Europe που προαναφέρθηκαν. Πολύ ενδιαφέρον είναι και το μουσείο Αυτοκινήτου Autoworld στο πάρκο της Πεντηκονταετίας.
Σχετικά με τη Μπολώνια εννοείται ότι αξίζει να μείνετε 1 ημέρα. Πρόταση για διαμονή αν το βρείτε σε καλή τιμή είναι το Hotel Al Cappello Rosso δίπλα στην κεντρική πλατεία της πόλης Piazza Maggiore (πανέμορφα δωμάτια που θα ενθουσιαστεί και ο μικρός).
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.173
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Εγώ σου πρότεινα να μείνεις σε ένα μέρος στο Βέλγιο και να μην αλλάξεις ξενοδοχείο. Αν θέλεις να μείνεις Γάνδη, μπορείς να μείνεις Γάνδη. Απλά Βρυξέλλες νομίζω ότι είναι καλύτερα για να είσαι κοντά στο αεροδρόμιο για την πτήση τς επιστροφής σου και γιατί σαν πιο μεγάλη πόλη που είναι, έχει πιο πολλά να κάνεις ειδικά τα βράδια που οι άλλες πόλεις είναι πιο "ήσυχες".
 

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
Θα τα κοιτάξω και θα σας πω τι απορίες έχω.ευχαριστω για την βοήθεια σας ειναι τόσο καλά που σας βρηκα:clap:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@vaso1975 νομίζω ότι το πρόγραμμα που σου πρότεινε η @Grerena είναι το πιο ξεκούραστο και συμφωνώ και εγώ. Το ιστορικό κέντρο της Bologna είναι όμορφο και ιδιαίτερο και αξίζει να του αφιερώσεις λίγες ώρες.
Εάν επιλέξεις 2 βράδια στη Γάνδη δε θα δεις ουσιαστικά καθόλου τις Βρυξέλλες.
Εάν επιλέξεις το 1ο βράδυ Γάνδη και πας την επόμενη μερα Bruges θα πρέπει να ξαναγυρίσεις Γάνδη να πάρεις τις βαλίτσες από το ξενοδοχείο και να φύγεις αργά το απόγευμα για Βρυξέλλες για να μείνεις εκει τα 2 τελευταία βράδια. Έτσι όμως θα έχεις ουσιαστικά μόνο μια μέρα στις Βρυξέλλες.
Η mini Europe είναι μια χαρά βόλτα για το παιδί. Και εάν συμφέρει το συνδυαστικό εισιτήριο με το atomium ανεβείτε και εκεί για λίγο. Κατά τα άλλα μουσεία κλπ δεν σε βλέπω να προλαβαίνεις να δεις, οπότε δεν σου προτείνω.
Άλλες πόλεις μην μπλέκεις στο πρόγραμμά σου γιατί ήδη είναι κουραστικό.
 

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
Ετοιμάζομαι να κλείσω ξενοδοχείο στην Φλωρεντια.η περιοχή κοντά στον σταθμό είναι ασφαλής?
 

vaso1975

Member
Μηνύματα
34
Likes
31
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος - μογγολια
το ταξιδι το καναμε. :xalara::xalara::xalara:
θεσσαλονικη- μιλανο μια διανυκτέρευση,
με τρενο φλωρεντια 3 διανυκτερευσεις.
αεροπλανο για βρυξελλες μια διανυκτερευση.
μπριζ την επομενη με μια διανυκτέρευση
γανδη την επομενη μερα και απογευμα επιστροφη στο ξενοδοχειο των βρυξελλων.
επιστροφη στην θεσσαλονικη το απογευμα της επομενης μεσο σαρλερουα.

η αληθεια ειναι οτι περιμενα να τα εχουμε παιξει.:shock:
ομως εκτος απο μια μερα στην φλωρεντια ολες οι αλλες μερες μας πηγαν καλα.και ειδαμε πολλα μουσεια,καστρα,εκκλησιες κτλ.το προγραμμα ηταν φουλ φορτωμένο.
ο μικρος δεν μας κουρασε καθολου,αντοχες τεραστιες.φαγητο και νερο να ειχε και πηγαινε παντου. :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom