Εσθονία Λεττονία Λιθουανία εσθονια -λεττονια -λιθουανια

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν αξίζει να πας μονοήμερη στη Ρίγα...

Στο Κάουνας ναι... να πας επίσης στο Τρακάι... είναι πολύ κοντά και το μέρος είναι υπέροχο...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Nα σημειώσω ότι η λεωφορειακή σύνδεση Ρίγα-Ταλλίν (και αντίστροφα) εξυπηρετείται και από την εταιρεία Ηansabuss όπου με ένα ελάχιστα μεγαλύτερο αντίτιμο έχετε στη διάθεσή σας πραγματικές θέσεις business class σε διάταξη 1-2, wi-fi, πρωινό επί πληρωμή ακόμα και bus attendant...

Έχω ερωτήσεις...:) Είμαι σίγουρη ότι αξίζει μια επίσκεψη στη Ρίγα αλλά ποια είναι η γνώμη σας για μια μονοήμερη εκεί ξεκινώντας από Βίλνιους? Ουσιαστικά θα είναι γύρω στις 7 ώρες ο ελεύθερος χρόνος στην πόλη. Αξίζει έτσι ή όχι? Επίσης το Κάουνας τι λέει, ξέρει κανείς? Καμμιά άλλη πρόταση για κοντινή εκδρομή με αφετηρία το Βίλνιους?
Επειδή σχεδιάζω ένα ταξίδι στις Βαλτικές το καλοκαίρι, μία μονοήμερη που πραγματικά αξίζει από Βίλνιους είναι το Τρακάι, (όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Traveller) το οποίο είναι πολύ κοντά και η μεταφορά είναι γρήγορη είτε με τραίνο είτε με λεωφορείο... όσο για το Κάουνας, αν διαβάσεις ταξιδιωτικούς οδηγούς, μιλάνε για την πιο Λιθουανική πόλη, αλλά με όχι κάτι το ιδιαίτερο σε αξιοθέατα... αν το ψάξεις λίγο, θα μπορούσες ίσως να συνδυάσεις Τρακάι το πρωινό και Κάουνας μετά (αλλά θα είναι λίγο σκότωμα από άποψη χρόνου)...

Τέλος, αν θες μια αντισυμβατική και μη τουριστική μονοήμερη με άρωμα Σοβιετικής Ένωσης, σου προτείνω να πάρεις το τραίνο/λεωφορείο για το Visaginas που είναι μια εργατική πόλη που κτίστηκε μόνο και μόνο για να εξυπηρετεί το κοντινό πυρηνικό εργοστάσιο Ignalina... η πόλη στο κέντρο της έχει μετρητή γκάιγκερ που ενημερώνει για τα επίπεδα ραδιενέργειας στην ατμόσφαιρα:shock:
Όσο για το πυρηνικό εργοστάσιο μπορείς να κλείσεις ξενάγηση και να δεις κάποιους χώρους του... εγώ πάντως θα προσπαθήσω να κάνω αυτήν την παράκαμψη...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Έχω ερωτήσεις...:) Είμαι σίγουρη ότι αξίζει μια επίσκεψη στη Ρίγα αλλά ποια είναι η γνώμη σας για μια μονοήμερη εκεί ξεκινώντας από Βίλνιους? Ουσιαστικά θα είναι γύρω στις 7 ώρες ο ελεύθερος χρόνος στην πόλη. Αξίζει έτσι ή όχι? Επίσης το Κάουνας τι λέει, ξέρει κανείς? Καμμιά άλλη πρόταση για κοντινή εκδρομή με αφετηρία το Βίλνιους?
Οπωσδήποτε να πας Τρακάι όπως προανέφερε ο traveller. To Κάουνας είναι ωραίο, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο (έμενα 5 μήνες εκεί, οπότε το λέω με το χέρι στην καρδιά!:cool:). Αν έχεις περιορισμένες ημέρες θα συνιστούσα να το αλλάξεις με μία εκδρομή στην Νίντα (Nida) και Κλαιπέντα (Klaipeda) που είναι τα βαλτικά παράλια της χώρας. Απαιτεί λίγο περισσότερο χρόνο απ'ότι να πας Κάουνας αλλά το τοπίο θα σε ανταμείψει και με το παραπάνω! Αν παρ' όλα αυτά πας Κάουνας, μην παραλείψεις επίσκεψη το μουσείο του διαβόλου, και στο 9th fort museum, στρατόπεδο συγκέντρωσης κατά τον Β Παγκόσμιο πόλεμο, αλλά και μέρος βασανιστηρίων για όσους αντιστάθηκαν κατά τη διάρκεια της Σοβιετικής ένωσης!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλήμερα σας, και συγνώμη αν σας έχω πρήξει στις ερωτήσεις τελευταία

τις προάλλες κέρδισα εισιτήριο rtn με την εταιρία Simple Express που κάνει το δρομολόγιο Warsaw - Kaunas/Vilnius, και λέω να την κάνω για κάνα τρίμερο προς εκεί. Τι μου προτείνετε να κάνω κάνα ταξιδάκι στις διπλανές χώρες (Λευκορωσία Καλινγκραδ μιας και δε χρειάζομαι βίζα για αυτές) ή στις Ευρωπαίκες Εσθονία/Λετονία
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κι ξανακαλήμερα κι ξανακάνω την ιδια ερώτηση

τέλη Οκτώβρη θα πάω τζάμπα στο Βίλνο. Φτάνω στο Βίλνο στης 6 το πρώι 30/10 κι αναχορώ από εκεί 1/11 στης 20 το βράδυ. τι μου πρωτήνετε να πάω κατευθείαν το πρώι siausalai κι απο εκεί Ριγα κι να μείνω μια νυχτα, επόμενη επιστροφή στο Βίλνο κι διανυκτέρευση εκεί κι το βράδυ της 1/11 να φυγα για πολώνια ή να μείνω στην Ρίγα 2 νύκτες κι το βίλνο να το δω πρώι της 1/11?

ευχαριστώ, δικο σας
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ θα έμενα το πρώτο βράδυ Βίλνιους... μετά από 10ωρο ταξίδι με λεωφορείο δε θα την πάλευα και για άλλο δρομολόγιο... το επόμενο βράδυ Ρίγα και επιστροφή Βίλνιους... η Ρίγα μπορεί να είναι πιο ζωντανή πόλη από το Βίλνιους, όμως στο Βίλνιους έχεις πιο πολλά να γυρίσεις και να δεις (ειδικά αν είσαι λάτρης των εκκλησιών) συν ότι η παλιά πόλη θέλει πιο πολύ περπάτημα από της Ρίγας...

Φυσικά υπάρχει και η λύση να έπαιρνες κατευθείαν μια EuroLOT από Ρίγα για Βαρσοβία με 40 ευρώ (γλιτώνοντας και το εισητήριο επιστροφής για Βίλνιους)... αυτό το backtracking τόσων ωρών για Πολωνία θα είναι σίγουρα κουραστικό...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τώρα που το λες, έχεις ψιλόδικιο για τα αεροπορικά
35 euro η AirBaltic μια χαρούλα μου κάνει

ευχαριστώ!
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
θα έχω 3 μέρες στα μέσα Νοεμβρίου στη Βίλνιους. Ένα πρωινό θα πάει Τρακάι. Το υπόλοιπο μισό αυτης μέρας να πάω Κάουνας ή να γυρίσουμε για αποχαιρετιστήριο στη Βίλνιους;
Τι λέτε;
Θα χάσω κάτι που θα το μετανιώσω αν δεν πάω Κάουνας;
Γιατί δεν είδα και πολύ ένθερμα σχόλια για την πόλη.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
To Kάουνας είναι όμορφο και ξεχωριστό, όμως δεδομένων των ημερών που έχετε στη διάθεσή θα έλεγα να μείνεται στο Βίλνιους το αποχαιρετιστήριο βράδυ. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για αυτές τις πόλεις μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου.http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E9%F3%EC%DD%ED%E7-%E2%E1%EB%F4%E9%EA%DE.html
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν μπορέσεις να προγραμματίσεις το χρόνο σου σωστά, μπορείς απ' το Τρακάι να πάρεις τρένο για Κάουνας (απαιτείται μία αλλαγή) και να είσαι εκεί σε μιάμιση ώρα.

Να σου πω την αλήθεια, νομίζω ότι το Τρακάι αξίζει περισσότερο το καλοκαίρι που έχει κόσμο, τα μαγαζιά είναι ανοικτά, μπορείς να κάνεις περίπατους γύρω απ' τη λίμνη ή να ρίξεις και καμιά βουτιά. Το Νοέμβριο που θα πας ίσως μπορέσεις να το ξεπετάξεις σε 2-3 ώρες (έχει και σχετικό περπάτημα απ' το σταθμό λεωφορείων μέχρι και το κάστρο) και να συνεχίσεις για Κάουνας.

Y.Γ. Προτίμησε λεωφορείο για Τρακάι απ' το Βίλνιους. Σε αφήνει ένα χιλιόμετρο πιο κοντά στο χωριό απ' ότι το τρένο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για Λιθουανία μπορείς να διαβάσεις κι εδώ

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...etuva-mano-t-vyn-tu-kaip-geros-sveikatos.html

όσο για το Τρακαι, ναι είναι ωραίο, άλλα πάνω από 2 ώρες είναι αρκετά. καλή συμβουλή είναι να πάρεις το λεωφορείο το πρωί προς Τράκαι, κι στην επιστροφή το τρένο, για να κάνεις μετεπιβίβαση για Καούνας.

επείσης αν είσαι φοιτήτρια καλό είναι να κάνει ISIC, μιας κι οι ξένοι φοιτητές έχουν γύρω στα 60% έκπτωση στα εισιτήρια
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Ας μιλήσει ο ειδικός επί της βαλτικής . Μιας και κάνω εράσμους στην Εσθονία αυτο το χρόνο. Λοιπόν Ρίγα είναι πανέμορφη . Για εμένα είναι πιο όμορφη απο το Ταλιν . Το Ταλιν ειναι εξισου όμορφο αλλά έχει γίνει καθαρά ευρωπαϊκό και μοντέρνο . Στη Ρίγα σε σαγηνεύουν τα σοκάκια , τα κτίρια παντου. Η παλιά πόλη της Ριγας είναι τουλάχιστον διπλάσια από αυτή του ταλίν . Επίσης η ριγα κατ' εμέ κρατάει ενα παλιό σοβιετικό στυλ που ίσως είναι και λίγο η κουλτούρα της οπότε μου αρέσει για αυτό . Ασφαλώς δε μιλάνε τόσα αγγλικά όσο στην Εσθονία . Παρ΄όλα αυτά θα συνιστούσα να ξοδέψετε μια μέρα στην ρίγα , είναι μικρή και μπορείτε να τα κάνετε όλα σε ενα 24ωρο. Στα must φαί σε παραδοσιακό εστιατόριο για 3 ευρώ , επίσκεψη σε πύργο για 2 ευρώ , είσοδος σε μουσεία και ναούς πάμφθηνη . ξόδεψα 24 ευρώ για φαϊ , ποτΑ +6 ευρώ χόστελ . Καλύτερα χρησιμοποιήστε κάρτα γιατι στο συναλλαγμα εκεί θα δυσκολευτείτε .

Από βίλνιους τώρα , μικρή όμορφη πόλη αρκετά γραφική. Βρεθηκα εκεί κατα λαθος λόγο ωτοστόπ έμεινα μολις 5 ώρες χωρίς να τη χαρώ οπότε θα επιστρέψω . Έχει φοιτητές (για οσους ενδιαφέρονται) και αρκετούς αρκετούς ναούς . Οταν παω θα σας πω περισσοτερα αλλα προτείνω 1 μερα Ρίγα πιο πολύ δεν θα δεις κατι καινούριο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom