Εσθονία Λεττονία Λιθουανία εσθονια -λεττονια -λιθουανια

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Υπάρχει σιδηροδρομική σύνδεση τόσο του Βίλνιους όσο κα τη Ρίγας (καθώς και Μίνσκ)αν και νομίζω πως με Eurolines είναι όντως καλή επιλογή .
Για κρατήσεις με τρένο : Lietuvos gele?inkeliai
Αληθεια?Ειλικρεινα νομιζα οτι δεν υπαρχει μεταξυ βιλνιους και Ριγας τρενο!Το ειχα ψαξει πολυ το θεμα οταν ειχα παει και θυμαμι οτι ειναι η μοναδικη επιλογη το λεωφορειο,τοσο αναμεσα στο Ταλιν και τη Ριγα οσο και στο Ριγα-Βιλνιους!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
δεν ειδα να σχολιαζει κανεις τις 15 φωτο στον παιδοτοπο που απαγορευοταν...

μονο να λοιδωρειτε ξερετε κυριε traveller... εδω εχουμε ρεπορταζ και αποκλειστικοτητες...

αναμένουμε το paparazzi material...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
δεν ειδα να σχολιαζει κανεις τις 15 φωτο στον παιδοτοπο που απαγορευοταν...

μονο να λοιδωρειτε ξερετε κυριε traveller... εδω εχουμε ρεπορταζ και αποκλειστικοτητες...

αναμένουμε το paparazzi material...
αγαπητε οταν ρωτησα γιατι απαγορευεται η φωτο μου ειπε οτι δεν ξερει και απο οτι καταλαβα ηταν για να μη κλαπει το σχεδιο...ηταν πανεμορφα...λυπαμαι δεν ξερω να ανεβαζω φωτο εδω... αληθεια τι σε πειραξε δεν καταλαβα..στρατιωτικη βαση ηταν ...παιδοτοπο ειπα και μη μας χαλασεις το θεμα...παρακαλω
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Αληθεια?Ειλικρεινα νομιζα οτι δεν υπαρχει μεταξυ βιλνιους και Ριγας τρενο!Το ειχα ψαξει πολυ το θεμα οταν ειχα παει και θυμαμι οτι ειναι η μοναδικη επιλογη το λεωφορειο,τοσο αναμεσα στο Ταλιν και τη Ριγα οσο και στο Ριγα-Βιλνιους!
Υπάρχει μεταξύ Βίλνιους Ρίγα και Μίνσκ.Για Ταλίν όντως δεν πρέπει να υπάρχει .
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
To 2001 που πήγα ο ίδιος υπήρχε... το τρένο έφευγε από την Βαρσοβία και έφτανε στο LED... μέσω Grodno, Vilnius, Riga, Tallin... από τότε δεν ξέρω αν άλλαξαν τα πράγματα αλλά θα το ψάξω...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Όντως άλλαξαν τα πράγματα... από τον Αυγουστο του 2008 δεν υπάρχει πλέον σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ Ταλλίν και LED... τώρα για την σύνδεση Ταλλίν-Ρίγα τα πράγματα έχουν ως εξής... υπάρχει τρένο από την Ρίγα για την Valga στα σύνορα Λετονίας-Εσθονίας... από εκεί αλλάζεις τρένο και παίρνεις το τοπικό ντιζελοκίνητο... πολύ φτηνό αλλα πολλές και οι ώρες... πολύ καλύτερο το λεωφορείο...

Πάνε οι παλιές καλές εποχές που το τρένο πήγαινε παντού στη μεγάλη Σοβιετική αυτοκρατορία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όντως άλλαξαν τα πράγματα... από τον Αυγουστο του 2008 δεν υπάρχει πλέον σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ Ταλλίν και LED... τώρα για την σύνδεση Ταλλίν-Ρίγα τα πράγματα έχουν ως εξής... υπάρχει τρένο από την Ρίγα για την Valga στα σύνορα Λετονίας-Εσθονίας... από εκεί αλλάζεις τρένο και παίρνεις το τοπικό ντιζελοκίνητο... πολύ φτηνό αλλα πολλές και οι ώρες... πολύ καλύτερο το λεωφορείο...

Πάνε οι παλιές καλές εποχές που το τρένο πήγαινε παντού στη μεγάλη Σοβιετική αυτοκρατορία...
Το πρόβλημα με το τρένο που πήγαινε παντού στη Μεγάλη Σοβιετική αυτοκρατορία, ήταν ότι οι γραμμές του απείχαν μεταξύ τους 1,52 μέτρο, σε αντίθεση με τα σημερινά Ευρωπαϊκά τρένα, που παντού (πλην ηβιρικής και πελοποννήσου...) οι γραμμές απέχουν μεταξύ τους 1,43 μέτρα. Έτσι οι Βαλτικές, πρέπει είτε να επενδύσουν σε Ρώσσικα τρένα, είτε να αναννεώσουν το σιδηροδρομικό τους δίκτυο, αν θέλουν να χρησιμοποιήσουν Ευρωπαϊκά.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει ήδη εγκρίνει κονδύλια για την αλλαγή του δικτύου...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Τι υπέροχα που ήταν τότε αγαπητέ taver... θυμάμαι στα σύνορα της Πολωνίας με την Λευκορωσία που περιμέναμε κανένα δύωρο να γίνει η μετατροπή των τροχών... σηκωνόταν ολόκληρο το βαγόνι για να γίνει η αλλαγή... οι σύντροφοι μάλλον θα φοβόντουσαν εισβολή με τα τρένα από δυσμάς γιαυτό και κατέφυγαν σε αυτό το ανεπανάληπτο τέχνασμα!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
τώρα για την σύνδεση Ταλλίν-Ρίγα τα πράγματα έχουν ως εξής... υπάρχει τρένο από την Ρίγα για την Valga στα σύνορα Λετονίας-Εσθονίας... από εκεί αλλάζεις τρένο και παίρνεις το τοπικό ντιζελοκίνητο... πολύ φτηνό αλλα πολλές και οι ώρες... πολύ καλύτερο το λεωφορείο...
Ουτε αυτη τη λυση μου την ειχανε πει (η εστω να τη βρηκα εγω προτου παω στο σταθμο να ρωτησω! (ειχα παει αυτο τον Απριλιο).To λεωφορειο κανει 3 ωριτσες.
anyway..

P.S.:Επισης πλεον δεν υπαρχει ουτε το Ριγα-Βιλνιους, μονο λεωφορειο και εκει!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω ερωτήσεις...:) Είμαι σίγουρη ότι αξίζει μια επίσκεψη στη Ρίγα αλλά ποια είναι η γνώμη σας για μια μονοήμερη εκεί ξεκινώντας από Βίλνιους? Ουσιαστικά θα είναι γύρω στις 7 ώρες ο ελεύθερος χρόνος στην πόλη. Αξίζει έτσι ή όχι? Επίσης το Κάουνας τι λέει, ξέρει κανείς? Καμμιά άλλη πρόταση για κοντινή εκδρομή με αφετηρία το Βίλνιους?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom