ζαγοροχωρια ή πηλιο;;;

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γεια σας! ηθελα τι βοηθεια σας στο διλημμα ζαγοροχωρια-πηλιο...σκεφτομαι να φυγω το τριημερο κ εχω πραγματικα μπερδευτει..στο πηλιο δειχνει χιονια αλλα τα ζαγοροχωρια μου φαινονται πιο γραφικα.δεν εχω παει σε κανενα για να εχω αποψη βεβαια. τι προτεινετε?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πήλιο έχω πάει αρκετές φορές και είναι πολύ όμορφο και γραφικό. Ζαγοροχώρια δεν εχω πάει αλλά θα ήθελα πολύ. Για μένα ανασταλτικός παράγοντας είναι η απόσταση τους από την Αθήνα οπότε και εσυ αν ξεκινάς από Αθήνα μου φαίνεται λίγο κουραστικό για τριήμερο , δεδομένου ότι είναι περίπου 6,5 ωρες ταξίδι
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ξεκιναω απο νομο ηλειας...οποτε πιο κοντα πεφτουν τα ζαγοροχωρια.για πηλιο πρεπει σιγουρα να ξεκινησω κατα 6-7 το πρωι σαββατου για να προλαβω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι οντως σε βολευουν καλυτερα τα Ζαγορια .
Μιας και ρωτας γνωμες, εμενα περισσοτερο μου αρεσε το Πηλιο.
Οποτε μαζεψε γνωμες και ζυγισε τι σε βολευει απο αποψη αποστασης -χρονου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εγώ ως ερωτευμένη και με τα δύο...σου λέω να πας όσο πιο σύντομα γίνεται και στα δύο :)

η αλήθεια όμως είναι ότι τα Ζαγοροχώρια τέτοια περίδοδο μπορεί να μην έχουν κόσμο, και όταν το λέω αυτό νομίζω ούτε ψυχη... και αν σου αρέσει κάτι τέτοιο να πας με την μια... Όμως αυτό σημαίνει ότι μάλλον και οι καφετέριες ή οι ταβέρνες δεν θα είναι πολλές ως ελάχιστες. Οπότε πρέπει να σκεφτείς να κλείσεις διαμονή με φαγητά για κάθε περίπτωση.

και δεν θέλουμε αυτή η μικρή λεπτομέρια να σου αφήσει άσχημη εντύπωση από τόσο ωραίο μέρος, έτσι δεν είναι; ;)

Ενώ στο Πήλιο όπου και να πας, θα χει κόσμο και τέτοιες παροχές που θα σε ικανοποιήσου σίγουρα. Αλήθεια για που το σκέφτεσαι το Πήλιο;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εξαρτάται τι ζητάς...

Αν θέλεις μόνο ένα υπέροχο τοπίο και να κάνεις βόλτες στην φύση και στα ποτάμια κλπ Ζαγοροχώρια. Αλλά δεν έχεις πρόσβαση σε μπαράκια κλπ...
Αν θέλεις φύση αλλά να μπορείς να είσαι και σε επαφή με λίγο πολιτισμό πας Πήλιο, που μπορείς να πεταχτείς και στον Βόλο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Εξαρτάται τι ζητάς...

Αν θέλεις μόνο ένα υπέροχο τοπίο και να κάνεις βόλτες στην φύση και στα ποτάμια κλπ Ζαγοροχώρια. Αλλά δεν έχεις πρόσβαση σε μπαράκια κλπ...
Αν θέλεις φύση αλλά να μπορείς να είσαι και σε επαφή με λίγο πολιτισμό πας Πήλιο, που μπορείς να πεταχτείς και στον Βόλο.
όντως, αλλά μόνο αν πας Πορταρία/Μαρκυνίτσα .... από τα άλλα δεν πέτάγεσαι τόσο εύκολα στον Βόλο, ιδιαίτερα αν σχεδιάζει ταξίδι αυτές τις ημέρες που θα αργιέψει και ο καιρός.

άλλωστε με ααυτή την λογική πάει και Ιωάννηνα από Ζαγόρια, έτσι δεν είναι;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Και τα δύο είναι φανταστικά μέρη, αλλά το Πήλιο αξίζει για μένα πιο πολύ το καλοκαίρι. Τότε είναι πνιγμένο στο πράσινο και στις μυρωδιές κι έχει φυσικά και τις εκπληκτικές παραλίες του. Αξία ανεκτίμητη μπανάκι στο Αιγαίο και μετά ταβερνάκι, γλυκάκι και καφές κάτω από τα πλατάνια σε πλατεία ορεινού χωριού στο (ανατολικό) Πήλιο.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
όντως, αλλά μόνο αν πας Πορταρία/Μαρκυνίτσα .... από τα άλλα δεν πέτάγεσαι τόσο εύκολα στον Βόλο, ιδιαίτερα αν σχεδιάζει ταξίδι αυτές τις ημέρες που θα αργιέψει και ο καιρός.

άλλωστε με ααυτή την λογική πάει και Ιωάννηνα από Ζαγόρια, έτσι δεν είναι;
Ναι δεν έχεις άδικο, αν και από Πάπιγκο που είχα πάει εγώ ήταν αρκετή απόσταση για Γιάννενα..
Το θέμα για μένα είναι το αν θέλει κάπου με πολύ λίγο κόσμο για ωραίες βόλτες στην φύση = Ζαγοροχώρια
Ή να έχει και τις επιλογές του για λίγο κόσμο = Πήλιο

Όπως και να χει και τα δύο είναι σούπερ-ντούπερ..
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Zαγοροχώρια. Με ορμητήριο το Μονοδένδρι - ίσως το ομορφότερο χωριό του Ζαγορίου - , επισκέψεις σ'ολη την περιοχή ( Κήποι - Γεφύρι του Κόκκορη, Πάπιγκο - Βοιδομάτης και κολυμπήθρες, Μοναστήρι Αγ. Παρασκευής και χαράδρα του Βίκου στο Μονοδένδρι ).
Και σε 20 λεπτά, είσαι Ιωάννινα, αν θέλεις περισσότερο κόσμο. Και προτάσεις για διαμονή και φαγητό...αμέτρητες!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ναι δεν έχεις άδικο, αν και από Πάπιγκο που είχα πάει εγώ ήταν αρκετή απόσταση για Γιάννενα..
Το θέμα για μένα είναι το αν θέλει κάπου με πολύ λίγο κόσμο για ωραίες βόλτες στην φύση = Ζαγοροχώρια
Ή να έχει και τις επιλογές του για λίγο κόσμο = Πήλιο

Όπως και να χει και τα δύο είναι σούπερ-ντούπερ..

αυτό εννοούσα και εγώ....το να πάει από π.χ. Τσαγκαράδα στον Βόλο θέλει πάνω απο μιαμιση ώρα, ενώ από το Πάπιγκο που είναι αρκετά μακρύα σε σχέση με άλλα χωριά φτάνει πιο γρήγορα.

συμφωνό απόλητα από την άποψη -φύση/λίγος κόσμος
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Το δίλημμά σου αφορά στα 2 από τα 3 πιο αγαπημένα μου μέρη στην ηπειρωτική Ελλάδα (το 3ο είναι η Μονεμβασιά)...
Ωστόσο θα έδινα ένα προβάδισμα στα Ζαγοροχώρια... Απίθανα τοπία, πανέμορφη αρχιτεκτονική, τα χωριά είναι τα πιο γραφικά στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου και καταπληκτικές διαδρομές για πεζοπορία...
Το Πήλιο το προτιμώ περισσότερο για καλοκαίρι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.089
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom