ζαγοροχωρια ή πηλιο;;;

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Πάντως, εγώ είχα πάει Πήλιο τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτεμβρίου! Τέτοιο κρύο ακόμα το θυμάμαι! Η θάλασσα μονίμως φουρτουνιασμένη, μόνο μία μέρα από τις 4 κάναμε μπάνιο..Και συνέχεια συννεφιά..Θα μου πείτε, ίσως να έτυχε! Σύμφωνοι, αλλά νομίζω ότι το Πήλιο, καθότι είναι βουνό, ενδείκνυται πιο πολύ για χειμώνα..(άποψή μου επαναλαμβάνω ;) )
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πάντως, εγώ είχα πάει Πήλιο τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτεμβρίου! Τέτοιο κρύο ακόμα το θυμάμαι! Η θάλασσα μονίμως φουρτουνιασμένη, μόνο μία μέρα από τις 4 κάναμε μπάνιο..Και συνέχεια συννεφιά..Θα μου πείτε, ίσως να έτυχε! Σύμφωνοι, αλλά νομίζω ότι το Πήλιο, καθότι είναι βουνό, ενδείκνυται πιο πολύ για χειμώνα..(άποψή μου επαναλαμβάνω ;) )
εχοντας ζησει 8 χρονια βολο, εχω επισκεφτει το πηλιο ολες τις εποχες για περπατημα, μπανιο, βολτα κ.τλ Το πηλιο ειναι αντικειμενικα ωραιο ολες τις εποχες αλλα κυριως ανοιξη και καλοκαιρι...Χειμωνα βρισκεις και αλλα βουνα πολυ ομορφα...
Το καλοκαιρακι κανει τη διαφορα...να κανεις το μπανακι σου σε μαγευτικες ερημες παραλιες με το πρασινο να σκαει στο κυμα και ενα καταρρακτη να κυλαει πισω σου δε το βρισκεις ευκολα....Το κακο ομως ειναι, οπως και σε καθε παραλιακο μερος που εχει πισω βουνο και βλεπει ανατολικα οτι ο ηλιος πεφτει γρηγορα και μετα τις 5 το απογευμα ξυλιαζεις....
επισης την ανοιξη ειναι το πιο ομορφο μερος να περπατας και απο θεμα χρωματων και φυσης αλλα και γιατι πουθενα δε θα βρεις τοσες πηγες, ποταμακια, γεφυρακια σε μια απλη διαδρομη....κατι που κανει το περπατημα απολαυση...

το συνηθες επισης οτι ενας στους 2 επισκεπτες παει πορταρια ειτε για να βρισκεται κοντα στο Βολο, ειτε κοντα στο χιονοδρομικο , και χανει ολη τη μαγεια...Γιατι απο παραδοσιακο χωριο εχει μετατραπει σ'ενα εκτρωμα που αποτελειται απο τυποποιημενες παραδοσιακες υποτιθεται κατοικιες/ξενωνες.Και η μακρυνιτσα διπλα ειναι μεν πιο γραφικη αλλα τα σκ νιωθεις σαν τουριστας.....Για καποιον που ενδιαφερεται για μια πραγματικη γνωριμια με το πηλιο, την αρχιτεκτονικη του και κυριως τη φυση, υπαρχουν πολλα χωρια πολυ πιο ομορφα και γραφικα που πραγματικα αξιζουν μια επισκεψη ολες τις εποχες...

Ακουγομαι λες και περνω ποσοστα διαφημισης:haha:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ακουγομαι λες και περνω ποσοστα διαφημισης:haha:
Χαχα!! Έτσι!! :bleh: Εγώ πάντως είχα μείνει Τσαγκαράδα και είχαμε κάνει το γύρο του Πηλίου (Βόλο δεν πήγαμε καθόλου).. Το βράδυ η θερμοκρασία έπεφτε στους 15 βαθμούς (επαναλαμβάνω, τέλη Αυγούστου)! Μάλλον, έπεσα στην περίπτωση...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Μάλλον έπεσες στην περίπτωση! Αν και η αλήθεια είναι ότι η πλευρά του Αιγαίου επηρεάζεται πολλές φορές από βορειοανατολικούς ανέμους το καλοκαίρι και καθώς οι παραλίες έχουν φάτσα στον άνεμο, όταν φυσάει η θάλασσα είναι φουρτουνιασμένη. Όταν όμως δεν φυσάει, η θάλασσα του Πηλίου είναι από τις καλύτερες στην Ελλάδα. Και το λέω εγώ ένας θεσσαλονικιός μεγαλωμένος στις (ομολογουμένως) εκπληκτικές παραλίες της Χαλκιδικής. Το πράσινο φτάνει κυριολεκτικά πάνω στη θάλασσα, το βουνό βυθίζεται στη θάλασσα και τα νερά είναι τέλεια. Νομίζω Ιούλιο-Αύγουστο δεν υπάρχει σε γενικές γραμμές κανένα θέμα με κρύο, προφανώς έτυχες σε κάποια περίοδο με ασυνήθιστη ψύχρα για την περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom