Ελβετία η ζωή στη Ζυρίχη

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
Καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τη ζωή στη Ζυρίχη ?

Ευχαριστώ :)
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Εννοείς πως είναι η ζωή όταν πας για να μείνεις ή όταν πας για διακοπές?Γιατί, προφανώς, αλλιώς την βλέπει κάποιος που μένει εκεί και έχει ζήσει περισσότερο την πόλη και αλλιώς εγώ που πήγα για λίγες ημέρες.
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
θα ηθελα καποιες πληροφοριες για μονιμα και οχι για τουρισμο...

γενικοτερα απο νυχτερινη ζωη... προλαβες να βγαλεις καποιο συμπερασμα ?

thnx :)
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Η αλήθεια είναι ότι έκατσα 3 ημέρες και δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα με σιγουριά.Πάντως από αυτό το λίγο μπορώ να πω ότι δεν έχει ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή..υπάρχουν αρκετά εστιατόρια,αλλά μπαράκια και τέτοια δεν είδα.Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα κιόλας γιατί δεν μ' ενδιέφερε κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα αν ψάξεις θα βρεις.
Πάντως την θεωρώ ιδανική πόλη για να μείνεις, εκτός από πανέμορφη, είναι ήρεμη και ασφαλής με ευγενέστατους ανθρώπους και υψηλό επίπεδο ζωής.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δηλαδη θελεις να πας να ζησεις μονιμα και το μονο που σε νοιαζει ειναι η νυχτερινη ζωη?
Προυποθεση επιβιωσης ειναι να σου αρεσει η πρωινη ζωη εκτος και αν θελεις να δουλεψεις μπουζουξης.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πανάκριβη, αν δεν είσαι χειρούργος ή γκόλντεν μπόυ θα δυσκολευτείς λίγο. Εκτός άμα νοικιάσεις 40 χλμ έξω από την πόλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα διορθώσει κάποιος αυτό τον έρμο τον τόνο στο θέμα που βγάζει μάτια?

(Έχω πάει ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές στην πόλη, αλλά για τη ζωή της δε θα κάνω απόπειρα να μιλήσω. Άλλωστε ποτέ δεν κάθισα πάνω από 3 μέρες σερί).
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
ρε συ Παοκαρα.....

σε forum για ταξιδια βρισκομαι... και οσοι κανουν ταξιδια κατα 90% παιρνουν και μια γευση απο τη νυχτερινη ζωη της πολης ειτε σε μικρο ειτε σε μεγαλο βαθμο αναλογως με τις συνηθειες που εχουν...

το βρισκεις πιο φυσιολογικο να ρωταω τον καθε ενα εδω μεσα τι δουλεια κανει και αν ξερει τι παιζει στη Ζυριχη ?

σε οτι αφορα δουλειες και εργασια γενικοτερα εχω αλλες πηγες να ρωτησω..

καθε γνωμη ευπροσδεκτη.... :)
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Η αλήθεια είναι ότι όσοι πάμε Ελβετία για διακοπές, δεν πάμε για τη νυχτερινή ζωή της...
Κι εγώ έχω πάει, αλλά από νυχτερινή ζωή σε όλη την Ελβετία δεν είδα τίποτε το αξιόλογο. Εκτός από το Καζίνο και από όμορφα ξυλόσπιτα με κρασί και χαρούμενους σκιέρ στα βουνά, δεν είδα και πολλά. Αλλά δεν έψαχνα κιόλας, γιατί είχα τόσα να κάνω την ημέρα που έπρεπε να ξυπνάω πρωί πρωί.
Σίγουρα, πάντως, αφού θα εγκατασταθείς για μόνιμα, θα μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες από τους μόνιμους κατοίκους και συναδέλφους σου
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Aγαπητε μου οπως ειπες βρισκεσαι σε φορουμ για ταξιδια που σημαινει οτι ο καθενας αξιοποιει τη μερα του για να δει οσο περισσοτερα μπορει, δεν νομιζω πως υπαρχουν πολλοι που ξενυχτανε και ξεκιναν την επομενη μερα τους στις 2 το μεσημερι οπως στην ελλαδα.
Παρολο που εμεινα 15 μερες στη Ζυριχη δεν εκανα νυχτερινη ζωη αλλα φανταζομαι οτι οπως στις περισσοτερες πολεις της Ευρωπης απλα δεν υπαρχει.
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
Φιλε Σωκρατη, σεβαστο αυτο που λες και πολυ λογικο..

Παρολαυτα καποια πραγματα ο καθενας τα βλεπει απο την δικη του οπτικη, π.χ νυχτερινη διασκεδαση για καποιον μπορει να σημαινει να γυρισει σπιτι του στις 5 το πρωι και για καποιον αλλο στις 12 ή στη 1.

Εχω κανει μερικα ταξιδια στο εξωτερικο και οντως ειναι πολυ κουραστικο οταν γυρνας ολη μερα να προσπαθησεις να βγεις και το βραδυ.

Απλα μερικες φορες, θεωρω οτι η νυχτερινη ζωη μιας πολη συγκαταλέγεται και αυτη στα "αξιοθεατα" της ειτε υπαρχει ειτε οχι...

Φροντιζω καποιες απο τις μερες που βρισκομαι σε μια ξενη πολη να κρατησω δυναμεις και να κανω μια βραδυνη βολτα μεχρι 1, 2 και το πρωι ας ξυπνησω στις 10 και οχι στις 9.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom