η μεγαλυτερη γκαφα που εχετε κανει σε ταξιδι!

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ανοιγω αυτο το θεμα με χιουμοριστικη διαθεση και με τη βεβαιοτητα οτι ολοι μας,αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο,εχουμε κανει γκαφες στα ταξιδια μας!Εγω για παραδειγμα,εχοντας υπερβολικη εμπιστοσυνη στα γαλλικα μου,κατα την επισκεψη μου στη μπαροκ βιβλιοθηκη του Ζανκτ Γκαλεν στην Ελβετια,καταλαβα λαθος κι εβγαλα τα παπουτσια μου διπλα στο γκισε των εισιτηριων(δεν ειχε αλλους επισκεπτες εκεινη την ωρα) κι ετσι ανεβηκα τη σκαλα κι εφτασα στην εισοδο της αιθουσας οπου ενας εκπληκτος φυλακας μου εδειξε μια ειδικη θηκη για παπουτσια που υπηρχε εκει και φυσικα παντοφλες για να φορεσω!Η ντροπη που ενιωσα δεν περιγραφεται!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πήγα διακοπές σε παραθαλάσσιο μέρος και ξέχασα το μαγιώ. Ευτυχώς είχε ο αδερφός μου δεύτερο. Δυστυχώς όμως ο αδερφός μου είναι μικρότερο σουλούπι και το μαγιώ με ήταν κολλητό οπότε ήμουνα σαν το Τάκη Ζαχαράτο(χωρίς να θέλω να τον προσβάλω τον άνθρωπο)!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η χειρότερη γκάφα που έχω κάνει εγώ είναι να έχω σημειώσει ένα εστιατόριο με πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor, να το ψάχνουμε στο Λονδίνο κανένα μισάωρο (ήταν εκτός κέντρου) πηγαίνοντας πάνω κάτω έναν δρόμο με περίεργη αρίθμηση.. Και όταν τελικά ρωτήσαμε κάτι κύριους που δούλευαν σε ένα μαγαζί εκεί κοντά, κοιτάχτηκαν, άρχισαν να γελάνε και μας είπαν πως έχει κλείσει εδώ και 10 χρόνια..:D
Βέβαια οι κριτικές που είχα διαβάσει απ'το εστιατόριο "φάντασμα" ήταν πρόσφατες οπότε δε μπορώ να καταλάβω τι έγινε..
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Εγώ έκλεισα εισιτήρια απο Θεσσαλονίκη για Ρώμη με Ryanair και δεν έκανα chek in απο το ιντερνετ και πλήρωσα πρόστιμο 80 ευρώ για 2 άτομα..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Πηγαμε στο αεροδρομιο και μπροστα στον γκισε ανακαλυπτω οτι εχω παρει τα παλια διαβατηρια. Ο Πανος με κοιταει δολοφονικα και λεμε ''αντιο'' στο ταξιδι γιατι δεν προλαβαιναμε να παμε σπιτι να τα παρουμε. Τοτε ακουγεται οτι η πτηση θα εχει 4 ωρες καθυστερηση λογω βλαβης του αεροπλανου! Απιστευτη τυχη!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αν δεν ειχε βλαβη το αεροπλανο,τωρα θα ησουν σκετο...ANNA :D!!
Τετοια τυχη ειναι απιστευτη για μενα. Συνηθως η τυχη και εγω παιρνουμε διαφορετικους δρομους.:bleh: Μαλλον σκετο Πανος θα υπηρχε. Εγω θα σας εβλεπα απο...ψηλα!
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Όταν είχα πάει για λίγες μέρες στο Βερολίνο, είπα να εξασκήσω τα Γερμανικά μου (είχα κ πτυχίο πανάθεμά με). Βλέποντας λοιπόν ένα παιδάκι μόνο του στη μέση ενός τεράστιου δρόμου, η Ελληνίδα μάνα (αν και δεν είμαι) βγήκε από μέσα μου και ήθέλα να του προσφέρω τη βοήθειά μου. Εφόσον ξεστόμισα κάτι μεταξύ πολλών εεεεε και ααααα στα γερμανικά, το παιδάκι με κοίταξε έντρομο κι έφυγε.:bash:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όταν είχα πάει για λίγες μέρες στο Βερολίνο, είπα να εξασκήσω τα Γερμανικά μου (είχα κ πτυχίο πανάθεμά με). Βλέποντας λοιπόν ένα παιδάκι μόνο του στη μέση ενός τεράστιου δρόμου, η Ελληνίδα μάνα (αν και δεν είμαι) βγήκε από μέσα μου και ήθέλα να του προσφέρω τη βοήθειά μου. Εφόσον ξεστόμισα κάτι μεταξύ πολλών εεεεε και ααααα στα γερμανικά, το παιδάκι με κοίταξε έντρομο κι έφυγε.:bash:
:haha::haha::haha: ωραίο!!!

Εγώ νομίζω έχω κάνει παραπάνω απο μία γκάφες και αυτή που θα γράψω σίγουρα δεν είναι η μεγαλύτερη, αλλά τη θυμήθηκα με αφορμή μια παραπάνω γκάφα.
Πήγαινα Ιρλανδία το 2007 και έφυγα απο Κάρπαθο για Αθήνα χωρίς διαβατήριο (και δεν είχα ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες). Όταν έφτασα, θυμήθηκα ότι δεν το είχα πάρει μαζί μου και άρχισα τα τηλεφωνήματα. Ευτυχώς έφευγαν πολλοί εκπαιδευτικοί την επομένη για τα μέρη τους απο το νησί (λόγω Πάσχα) και κανόνισα να μου το φέρει ένας γνωστός. Την ώρα που έφτανε η πτήση απ'το νησί στο Βενιζέλος, έπρεπε να κάνω και τσεκ ιν για Ιρλανδία.
Ωστόσο βέβαια, πήρα τηλ και μου είπαν ότι μπορώ να ταξιδέψω και με την παλιά ταυτότητα, αλλά δεν μπορούσα να είμαι και βέβαιος. Τελικά ο γνωστός μου πρόλαβε και έφτασε στο Βενιζέλος πριν τη δική μου αναχώρηση και έκανα τσεκ ιν κανονικά με το διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom