Τουρκία θα παω τουρκια

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγώ θα διαφωνήσω φυσικά. Ο Pandeli είναι σαφώς ακριβό μαγαζί, αλλά καμιά σχέση με τα μαζικά εστιατόρια της Istiklal. (Φυσικά και τα μαζικά τουριστικά μαγαζιά της Ιstiklal ειναι απείρως ανώτερα από τα αντίστοιχα μαζικά τουριστικά ελληνικά εστιατόρια-αλλά αυτό είναι άλλουνού παππά ευαγγέλιο).
Για εμένα η κουζίνα του Pandeli (καθώς και η όλη εμπειρία του χώρου) ήταν μια εμπειρία που αξίζε τον κόπο μου, τον χρόνο μου και το χρήμα μου. Αλλά καθείς κάνει το κουμάντο του στην τσέπη του και στον ουρανίσκο του.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
εκτος παντως απο τα ονομαστά εστιατόρια της πόλης, αφέσου στο φαγητό του δρόμου...
όπως θα έχεις κουραστεί απο το περπατημα στην Ιστικλαλ , στο τερμα προς Γαλατά γευσου μια φρεσκοψημένη πατάτα με γεμίσματα (ντολμα) και μετά πήγαινε για ενα γλυκάκι απέναντι!!! επισης, μετα τη νυχτερινη διασκέδαση δοκίμασε και τα μυδια ντολμά (γεμιστά με ρυζι και πιπερι ) ,από τους πλανόδιους ,είναι υπέροχα και γω όσες φορές και να χω φάει δεν είχα κανένα πρόβλημα!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
να μην ξεχασεις να φας και balik ekmek στους πλανοδιους κατω απο την γεφυρα του γαλατα!!
 

Attachments

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
στο τερμα προς Γαλατά γευσου μια φρεσκοψημένη πατάτα με γεμίσματα (ντολμα)
Για γεμιστή πατάτα (Kumpir), προτίμησε το Ortakoy, δίπλα στο απίστευτα γραφικό τζαμί και τη γέφυρα του Βοσπόρου. Και για να πάρετε μια ιδέα, να και μια φωτό από το Kumpir που φάγαμε 2 μήνες πριν στην Πόλη!
 

Attachments

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επίσης κάτι που δεν έχω ακούσει από κάποιον μέχρι τώρα να λέει είναι, να φας πίτα (όχι με γύρο) αλλά με καλαμαράκια. Το πουλάνε σε ένα μέρος όπως κατεβαίνεις την İstiklal μετά το ρωσικό προξενείο στα δεξιά, όνομα μαγαζιού δεν θυμάμαι αλλά υπάρχει δίπλα και ένα δισκάδικο που παίζει πολλές φορές Καζατζίδη.
Από τους πλανόδιους επίσης να φας και μύδια αλλά ρίξε μια βόλτα λίγο πριν αποφασίσεις από ποιον. Με λιγότερο από 50 λεπτά του ευρώ και τσουπ έχεις μία τέλεια ωμή γεύση στο στόμα σου με λίγο ρύζι!!!
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Ερση με 50 ευρω που εδωσα το 2004 μπορουσα να φαω στην Σπονδη που εχει σαφως καλυτερο φαγητο απο τον Panteli οσο για το ακριβο συνεκρινα τη σχεση ποιοτητας -τιμης.Οσο για τουριστικα μαγαζια και ο Pantelis τουριστικο εχει γινει.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερση με 50 ευρω που εδωσα το 2004 μπορουσα να φαω στην Σπονδη που εχει σαφως καλυτερο φαγητο απο τον Panteli οσο για το ακριβο συνεκρινα τη σχεση ποιοτητας -τιμης.Οσο για τουριστικα μαγαζια και ο Pantelis τουριστικο εχει γινει.
Στη Σπονδή, την περιοδο που αναφέρεις, εδινα περίπου τα διπλά κατ' άτομο σε σχέση με τον Pandeli και το περιβάλλον ηταν απλώς μια χαριτωμένη μονοκατοικία στην πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι, όχι ένα κτίριο των πεντακοσίων ετών με θέα στο Κεράτιο και με διακόσμηση από πλακίδια Ιζνίκ. Από εκεί και πέρα, άλλη η γεύση της γαλλικής κουζίνας και άλλες κοινές γεύσεις της ελληνικής και της τουρκικής κουζίνας. Δεν μπορεί να συγκριθούν. Η κάθε μία είναι διαφορετική. Οπότε και περί ορέξεως ...κολοκιθόπιτα. Εγώ τουλάχιστον όλες τις φορές που έφαγα στο Pandeli, δεν είχα κανένα παράπονο σε σχέση με την κουζίνα του: η ποιότητα του φαγητού του και ο τρόπος που είχε μαγειρευτεί ήταν άριστα.
Από εκεί και έπειτα εννοείται οτι η πελατεία του είναι ως επί το πλείστον ξένοι, αλλά από αυτό και μόνο, σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί ως μαζικά τουριστικό εστιατόριο.
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Η αναφορα μου δεν εγινε για το κτηριο αλλα για την σχεση ποιοτητας τιμης και φυσικα γνωριζω οτι η Σπονδη εχει γαλλικη κουζινα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όντως δεν πρόκειται για εστιατόριο το οποίο έχει την καλύτερη σχέση ποιότητας- τιμής, αλλά κατά την εμπερια μου, έχει πολύ καλή ποιότητα φαγητού και παράλληλα ακριβές τιμές (δυστυχώς).
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Παιδιά και εμείς σκεφτόμαστε οδική στη Τουρκία και βρήκαμε μια 7ήμερη που πάει σε μία μέρα και έρχεται σε μία πάλι (δηλαδή έχεις 5 μέρες γεμάτες εκεί), αλλά μας προβληματίζει μήπως είναι απίστευα κουραστικό να το κάνεις σε μία μέρα όλο αυτό το ταξίδι. Το έχει κάνει κανείς από εσάς;;;; :shock:
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Δεν ξέρω από που ξεκινάς, αλλά εμείς από Νάουσα μέχρι Ταξίμ κάναμε εφταμιση 'ωρες μαζί με τις στάσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom