θελω διακοπες!!

Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ανταμαν, καραιβικη
Καλημερα!!οπως λεει και το ονομα θελω διακοπες καπου μακρια απο την αθηνα.το τελευταιο ταξιδι ηταν στην ταιλανδη στο κο πανιαν το οποιο λατρεψα!δυστυχωσ δεν προβλεπεται κατι στο αμεσο μελλον για εξωτερικο:( αλλα και η ελλαδιτσα εχει μερη για να ανακαλυψεισ οποτε θα την παλεψω:)θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω πληροφ για ζανζιβαρη.ψαχνωνοντασ στο νετ βρηκα λοιπον τη σελιδα αυτη και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον.αυτα απο εμενα λοιπον, γεια σας:rolleyes:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλημερα!!οπως λεει και το ονομα θελω διακοπες καπου μακρια απο την αθηνα.το τελευταιο ταξιδι ηταν στην ταιλανδη στο κο πανιαν το οποιο λατρεψα!δυστυχωσ δεν προβλεπεται κατι στο αμεσο μελλον για εξωτερικο:( αλλα και η ελλαδιτσα εχει μερη για να ανακαλυψεισ οποτε θα την παλεψω:)θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω πληροφ για ζανζιβαρη.ψαχνωνοντασ στο νετ βρηκα λοιπον τη σελιδα αυτη και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον.αυτα απο εμενα λοιπον, γεια σας:rolleyes:
θελω διακοπες :welcome2:
Μαλλον θα εννοεις στη Ταιλανδη το Κο Παγκαν,αυτο το νησι και ποιος δεν τοχει λατρεψει.
Καλα ταξιδια εντος και εκτος Ελλαδος.
Για Ζανζιβαρη μεχρι να πας ολο και καποιος θα δωσει τα "φωτα του".
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ανταμαν, καραιβικη
θελω διακοπες :welcome2:
Μαλλον θα εννοεις στη Ταιλανδη το Κο Παγκαν,αυτο το νησι και ποιος δεν τοχει λατρεψει.
Καλα ταξιδια εντος και εκτος Ελλαδος.
Για Ζανζιβαρη μεχρι να πας ολο και καποιος θα δωσει τα "φωτα του".
ναι .σορυ για την ορθογραφια.εσυ δε ποια μερη πηγεσ στη ταιλ?εγω πηγα και κο σαμουι για 4 βραδυα αλλα δεν τρελαθηκα.καλα ταξιδια και σε εσενα
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
ναι .σορυ για την ορθογραφια.εσυ δε ποια μερη πηγεσ στη ταιλ?εγω πηγα και κο σαμουι για 4 βραδυα αλλα δεν τρελαθηκα.καλα ταξιδια και σε εσενα
Σε συνολο 3 ταξιδιων στην Ταιλανδη εχω παει,Πουκετ,πιπι,σαμουι,παγκαν, κο τσανγκ και μερικα νησακια κοντα στο τελευταιο.
Φυσικα και Μπαγκοκ για λιγο.
Το σαμουι μου αρεσε αλλα με κερδισε περισσοτερο το Παγκαν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.444
Κι εγώ ένα δίμηνο στη Ταϋλάνδη το χρειάζομαι εδώ που τα λέμε....

Νοέμβρης είναι παιδιά και αυτό δε χωνεύεται με τίποτα...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Κι εγώ ένα δίμηνο στη Ταϋλάνδη το χρειάζομαι εδώ που τα λέμε....

Νοέμβρης είναι παιδιά και αυτό δε χωνεύεται με τίποτα...
Αυτο το διμηνο ειναι οτι καλυτερο,μπας και χορτασουμε και δεν πηγαινουμε συνεχεια στην ιδια χωρα,αλλα........δεν γινεται.
Gts ο νοεμβρης μια χαρα μηνας ειναι για να πας Ταιλανδη αρκει να μπορεις να παρεις αδεια,αλλα μαλλον δεν μπορεις οποτε......υπομονη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα στη Ζανζιβάρη (και σε άλλα μέρη της Τανζανίας) πρόπερσι. Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, αν ψάχνεις μόνο ξεκούραση και παραλίες, έχει τέτοιο πράγμα. Δεν είναι τελείως τσάμπα προορισμός, αλλά για μια καλύβα σε μια πολύ όμορφη παραλία πλήρωνες περίπου 20$-25$ και το φαγητό (ορεκτικό, ψαράκι, γλυκό και σοκολάτα μιλκ-σέηκ) γύρω στα 8-10$, για Τρίτο Κόσμο δεν είναι φτηνά, αλλά δεν είναι κι απλησίαστα. Σχετικά ασφαλής ήταν η Τανζανία, αλλά θέλει προσοχή. Αυτά που θα θυμάμαι πάντως περισσότερο δεν είναι οι 4-5 μέρες στη Ζανζιβάρη (που έχει και αρκετά πολιτιστικά στοιχεία δεν είναι μόνο αραλίκι αν θες να κάνεις και κάτι παραπάνω), αλλά τα trekking στα βουνά με τις πολύχρωμες ενδυμασίες των διαφόρων εθνοτήτων, την εβδομάδα που πέρασα σε χωριά των Μασάι στο Rift Valley (μο-να-δι-κή εμπειρία με ανθρώπους που είχαν δει ελάχιστους λευκούς στη ζωή τους) και φυσικά το σαφάρι στα 4 βασικά πάρκα του βορά: το έκλεισα επιτόπου, κόστισε 50$ την ημέρα με όλα τα έξοδα μέσα (φαγητό, καύσιμα, άδειες κλπ) κι επειδή έπεσα (δεν έρυχε, πέτυχε) στην περίοδο μετανάστευσης ζώων δεν ήταν στο στλ "α, να μια ζέβρα, να κι άλλες δύο εκεί", αλλά βλέπαμε εκατοντάδες ζώα να τρέχουν όλα μαζί προς μια κατελυθυνση και αγέλες λιονταριών να κόβουν βόλτες γύρω από τα τζιπ. Αυτού του είδους τα σαφάρι (low budget) για μένα είναι καλύτερα διότι κοιμάσαι μέσα στο πάρκο σε σκηνές, κυριολεκτικά μέσα στα ζώα. Ένα βράδι μαζεύτηκε μια αγέλη από βούβαλους γύρω από τη σκηνή μου και το θέαμα να βλέπεις τις σκιές τους να περνούν εκατοστά από τη σκηνή σου είναι απίστευτο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πας μέχρι εκεί κάτω, κρίμα είναι να μη δεις και τέσσερα-πέντε πραγματάκια από την υπόλοιπη Τανζανία, είναι πολύ αξιόλογη χώρα, ειδικά αν δεν έχεις φάει την Αφρική, τα σαφάρια και και τα Κιλιμάντζαρα με το κουτάλι.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ανταμαν, καραιβικη
Πήγα στη Ζανζιβάρη (και σε άλλα μέρη της Τανζανίας) πρόπερσι. Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, αν ψάχνεις μόνο ξεκούραση και παραλίες, έχει τέτοιο πράγμα. Δεν είναι τελείως τσάμπα προορισμός, αλλά για μια καλύβα σε μια πολύ όμορφη παραλία πλήρωνες περίπου 20$-25$ και το φαγητό (ορεκτικό, ψαράκι, γλυκό και σοκολάτα μιλκ-σέηκ) γύρω στα 8-10$, για Τρίτο Κόσμο δεν είναι φτηνά, αλλά δεν είναι κι απλησίαστα. Σχετικά ασφαλής ήταν η Τανζανία, αλλά θέλει προσοχή. Αυτά που θα θυμάμαι πάντως περισσότερο δεν είναι οι 4-5 μέρες στη Ζανζιβάρη (που έχει και αρκετά πολιτιστικά στοιχεία δεν είναι μόνο αραλίκι αν θες να κάνεις και κάτι παραπάνω), αλλά τα trekking στα βουνά με τις πολύχρωμες ενδυμασίες των διαφόρων εθνοτήτων, την εβδομάδα που πέρασα σε χωριά των Μασάι στο Rift Valley (μο-να-δι-κή εμπειρία με ανθρώπους που είχαν δει ελάχιστους λευκούς στη ζωή τους) και φυσικά το σαφάρι στα 4 βασικά πάρκα του βορά: το έκλεισα επιτόπου, κόστισε 50$ την ημέρα με όλα τα έξοδα μέσα (φαγητό, καύσιμα, άδειες κλπ) κι επειδή έπεσα (δεν έρυχε, πέτυχε) στην περίοδο μετανάστευσης ζώων δεν ήταν στο στλ "α, να μια ζέβρα, να κι άλλες δύο εκεί", αλλά βλέπαμε εκατοντάδες ζώα να τρέχουν όλα μαζί προς μια κατελυθυνση και αγέλες λιονταριών να κόβουν βόλτες γύρω από τα τζιπ. Αυτού του είδους τα σαφάρι (low budget) για μένα είναι καλύτερα διότι κοιμάσαι μέσα στο πάρκο σε σκηνές, κυριολεκτικά μέσα στα ζώα. Ένα βράδι μαζεύτηκε μια αγέλη από βούβαλους γύρω από τη σκηνή μου και το θέαμα να βλέπεις τις σκιές τους να περνούν εκατοστά από τη σκηνή σου είναι απίστευτο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πας μέχρι εκεί κάτω, κρίμα είναι να μη δεις και τέσσερα-πέντε πραγματάκια από την υπόλοιπη Τανζανία, είναι πολύ αξιόλογη χώρα, ειδικά αν δεν έχεις φάει την Αφρική, τα σαφάρια και και τα Κιλιμάντζαρα με το κουτάλι.

Καλημερα.πολυ χρησιμεσ οι συμβουλεσ σου.βασικα αραγμα σε μια ομορφη παραλια με πολυ κολυμπι αυτο ψαχνω αν και το σαφαρι δεν θα με χαλαγε σιγουρα.παντωσ οντωσ δεν ειναι και τσαμπα.με τι εταιρια πηγεσ και ποσεσ ωρεσ εκανεσ?εχεισ παει και αιθιοπια ειδα..μου εχει φαει τα αυτια το αγορι μου αλλα εγω ψιλο φοβαμαι.η τανζανια φανταζομαι ειναι πιο ασφαλησ ε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν ψάχνεις μόνο άραγμα δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει τον κόπο να πας μέχρι την Τανζανία, υπάρχουν καο κοντινότερες, φτηνότερες και ασφαλέστερες επιλογές,με περισσότερες παροχές. Πήγα Αιθιοπία με την Emirates κι από εκεί πήγα Τανζανία, απ' όπου πάλι με Emirates έφυγα. Δυ θυμάμαι πόσες ώρες ήταν ακριβώς, πάντως για Ντουμπάι είναι κανένα τεσσάρι, εκεί κάθεσαι λίγο κια μετά κάπου τόσο πάλι υποθέτω.

Η Αιθιοπία είναι σαφώς πιο ασφαλής από την Τανζανία από πλευράς εγκληματικότητας, στην Τανζανία θέλει πολλή προσοχή, η Αιθιοπία είναι όνειρο από αυτή την άποψη. Το πρόβλημα της Αιθιοπίας είναι οι ασθένειες, τα εμβόλια, η μύγα τσε τσε κλπ, αν και αν δεν πας γυρεύοντας οι πιθανότητες να πάθεις κάτι έλαχιστοποιούνται. Και στην Τανζανία κυκλοφορούνε πάντως πραγματάκια (ελονοσία, AIDS κλπ), απλά έχει καλύτερη υποδομή.

Η Αιθιοπία για μένα είναι πολύ πιο αξιόλογη ως χώρα, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ψάχνεις (παραλίες, ξεκούραση κλπ). Ίσως γι' αυτό έχει σωθεί από την τουριστικοποίηση και είναι τόσο εκπληκτική χώρα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Απο την γυρω περιοχη - αλλα και απο ολη την Αφρικη θα διαλεγα τη Μοζαμβικη. Συγκεκριμενα τα νησιωτικα γκρουπς Bazaruto και Quirimbas πολυ θα ηθελα να τα επισκεφτω.
Φυσικα με την Αφρικη δηλωνω ασχετη , οχι μονο γιατι δεν εχω παει , αλλα και επειδη δεν εχω πολυκοιταξει για ταξιδι προς τα εκει.
Για να ειμαι ειλικρινης μολις κοιταξα το χαρτη του Γιωργου ευχομενη να εχει παει στη Μοζαμβικη να μου ελεγε δυο λογια για το τι προσφερει η χωρα εκτος απο τα νησια που γνωριζω.:lol:
Παντως συμφωνω οτι αν αυτο που θελεις ειναι μονο αραγμα και κολυμπι , υπαρχουν κι αλλες επιλογες πιο ευκολες και ασφαλεις.

Λατρης του Πανγκαν ειμαι κι εγω!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom