ιδέες για ένα εξωτικό ταξίδι παρακαλώ!!!

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κοιτάζω το τελευταίο μήνα εξωτικούς προορισμούς για το 2022 και είμαι ανάμεσα σε Ζανζιβάρη και Πουκέτ. Ζανζιβάρη είναι ακόμα παρθένος προορισμός από τις ορδές των δυτικών τουριστών, ενώ στο Πουκέτ βρίσκω φθηνά ξενοδοχεία 4* & 5* με πολλές εκδρομές σε ομολογουμένως πανέμορφες τοποθεσίες.
Η Ζανζιβάρη δεν είναι παρθένος προορισμός, άλλο αν λόγω ιού έχει μειωμένη κίνηση, πλέον από τον τουρισμό ζουν κι έχουν περίπου 700.000 τουρίστες το χρόνο σε ένα νησί 50% μικρότερο της Εύβοιας. Δε λέω ότι είναι και η Μύκονος, αλλά παρθένο δεν είναι, γεματο ξενοδοχεία είναι και με 28% του ΑΕΠ του νησιού να προέρχεται από τον τουρισμό είναι σίγουρα καθιερωμένος τουριστικός προορισμός.
 
Last edited:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Η Ζανζιβάρη δεν είναι παρθένος προορισμός, άλλο αν λόγω ιού έχει μειωμένη κίνηση, πλέον από τον τουρισμό Ουκ κι έχουν περίπου 700.000 τουρίστες το χρόνο σε ένα νησί 50% μικρότερο της Εύβοιας. Δε λέω ότι είναι και η Μύκονος, αλλά παρθένο δεν είναι, θέμα το ξενοδοχεία είναι και με 28% του ΑΕΠ του νησιού να προέρχεται από τον τουρισμό είναι σίγουρα καθιερωμένος τουριστικός προορισμός.
Καλησπερα Γιώργο έχεις να προτείνεις κάποιον φθηνό εξωτικό προορισμό κοντά στην Ελλάδα έκτος από Ζανζιβάρη Ισπανία και αιγυπτο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα Γιώργο έχεις να προτείνεις κάποιον φθηνό εξωτικό προορισμό κοντά στην Ελλάδα έκτος από Ζανζιβάρη Ισπανία και αιγυπτο
Πόσο φτηνό, τι εποχή, διευκρίνισε το εξωτικό του πράγματος.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Οι Αζορες ειναι αρκετα '' εξωτικές '' αλλα βαριά μεχρι και Οκτώβρη πας αν θες καλο καιρο. Ίσως Σεπτεμβρης να ειναι καλυτερος μηνας. Βεβαια θα ήθελα να περασω λιγες μέρες και ενα χειμωνα με thermal springs και '' δυνατες'' φωτογραφιες. Μετα απο Απρίλη παλι!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Φοίνικες και ωραία νερά και κοντά στην Ελλάδα και εξωτικά και να μην είναι ούτε Αίγυπτος, ούτε Ισπανία και να είναι και φτηνά.....χλωμό το βλέπω να βρεθεί κάτι.

Οι Αζόρες είναι όντως εξωτικές αλλά πιο πολύ σαν τοπία.Δεν έχουν τα νερά της Ελλάδας, ούτε παραδεισένιες παραλίες. Εννοείται πως μπορείς να κάνεις μπάνιο, αλλά δεν είναι θάλασσες με γαλαζοπράσινα διάφανα νερά τύπου Μήλου.

Χειμώνα μπορείς να κάνεις μπάνιο μόνο στις θερμές πηγές, αλλά είναι ιδιαίτερη εμπειρία. Σου λένε να βάλεις παλιό μαγιώ γιατί πιθανόν να ξεβάψει και να πάρει τα καφέ χρώμα του νερού. Τουλάχιστον σε αυτές που επισκέφτηκα εγώ.

Αλλιώς αξίζουν πάρα πολύ σαν φύση, ωραίες πόλεις,περιπάτους και γαλήνια τοπία.Έχεις δηλαδή φουλ ενδιαφέροντα πράγματα να ασχοληθείς.
 
Last edited:

raniasanto

Member
Μηνύματα
8
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
μαιαμι
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ταξιδεύω κάθε χειμώνα,αφού από τον Μάρτιο έως και αρχές Νοεμβρίου δουλεύω σε νησί.
Λόγω κορονοιου δεν ταξίδεψα τον χειμώνα 2020.
Και τώρα είμαι έτοιμη και πλήρως εμβολιασμενη για ταξίδι.
Επειδή η λατρεμένη μου Ασία που την έχω κάνει άνω κάτω δυστυχώς είναι κλειστή ( ήμουν έτοιμη για Φιλιππίνες)
( εκτός τη Ταϊλάνδη) που έχω πάει 12 φορές,σκέφτομαι Ζανζιβάρη, Παναμά,Κόστα Ρίκα,κάπου που να έχει τροπικό κλίμα, ζούγκλα,δάσος, παραλίες φοβερές και λογικές τιμές.
Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας,αν έχετε επισκεφτεί αυτές τις χώρες και πληροφορίες για τιμές σε εστιατόρια,μπαρ, ξενοδοχείο, αεροπορικά και θερμοκρασίες τον Δεκέμβρη και Ιανουάριο.
Επίσης χρειάζεται βίζα από Πρεσβεία ή στο αεροδρόμιο?
Για διαμονή ενός μηνός.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
..σκέφτομαι Ζανζιβάρη, Παναμά,Κόστα Ρίκα,κάπου που να έχει τροπικό κλίμα, ζούγκλα,δάσος, παραλίες φοβερές και λογικές τιμές.Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας,..
Το Μάρτιο του 2019 πήγα Παναμά-Κόστα Ρίκα, έχουν τροπικό κλίμα, ζούγκλα,δάσος, αλλά παραλίες φοβερές και λογικές τιμές μόνο ο Παναμάς. Η Κόστα Ρίκα ούτε φοβερές παραλίες διαθέτει, ούτε πολύ λογικές τιμές, ειδικά αν θέλεις να κάνεις δραστηριότητες στη φύση. Γενικά είναι πιο τσιμπημένα όλα σε σχέση με τον Παναμά. Δε χρειάζεται βίζα από Πρεσβεία. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες έχω γράψει αναλυτική ιστορία και για τις δύο χώρες, τα ξενοδοχεία που μείναμε κλπ..
Κόστα Ρίκα - Κόστα Ρίκα, pura vida!
Παναμάς - Παναμάς σίτι, Bocas, San Blas!
Ειδικά αυτό στην πόλη του Παναμά ήταν υπερπαραγωγή και σε πολύ λογική τιμή
 

raniasanto

Member
Μηνύματα
8
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
μαιαμι
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλική Πολυνησία
Το Μάρτιο του 2019 πήγα Παναμά-Κόστα Ρίκα, έχουν τροπικό κλίμα, ζούγκλα,δάσος, αλλά παραλίες φοβερές και λογικές τιμές μόνο ο Παναμάς. Η Κόστα Ρίκα ούτε φοβερές παραλίες διαθέτει, ούτε πολύ λογικές τιμές, ειδικά αν θέλεις να κάνεις δραστηριότητες στη φύση. Γενικά είναι πιο τσιμπημένα όλα σε σχέση με τον Παναμά. Δε χρειάζεται βίζα από Πρεσβεία. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες έχω γράψει αναλυτική ιστορία και για τις δύο χώρες, τα ξενοδοχεία που μείναμε κλπ..
Κόστα Ρίκα - Κόστα Ρίκα, pura vida!
Παναμάς - Παναμάς σίτι, Bocas, San Blas!
Ειδικά αυτό στην πόλη του Παναμά ήταν υπερπαραγωγή και σε πολύ λογική τιμή
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Δυστυχώς ο Παναμάς είναι πορτοκαλί και ναι μεν δέχεται τουρίστες αλλά με υποχρεωτική καραντινα.[
 
Last edited by a moderator:

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Τέλη Απριλίου - αρχές Μαίου είναι καλή εποχή για Ζανζιβάρη??
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τέλη Απριλίου - αρχές Μαίου είναι καλή εποχή για Ζανζιβάρη??
Έντονες βροχοπτώσεις παρατηρούνται από τον Μάρτιο έως τον Μάιο, οπότε και τα περισσότερα resorts κλείνουν για πρακτικούς λόγους. Πιο ευχάριστος είναι ο καιρός από τον Ιούνιο έως τον Αύγουστο, όταν η ζέστη αντέχεται και τα βράδια είναι δροσερά. Τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο η ζέστη είναι σχεδόν αφόρητη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom