ισπανοφωνος κινηματογραφος!!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
"Los abrazos rotos" de Almodóvar se estrena el 18 de marzo

La nueva película de Pedro Almodóvar ya tiene fecha de estreno. "Los abrazos rotos" llegará a la gran pantalla española el 18 de marzo, informó el martes la productora del director, El Deseo.
Protagonizada por Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo y José Luis Gómez, entre otros, la cinta cuenta la historia de un escritor y cineasta que recuerda 14 años después las circunstancias que rodearon un accidente que le dejó ciego.


*επιβάλλεται ένα ταξίδι στη Μαδρίτη το μάρτη!

gracias por la informacion!casi seguro voy a ir a verla aunque almodovar no es mi favorito..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ω ναι! Άλλωστε ο Tomás Gutiérrez Alea είναι και ο δημιουργός άλλων δύο που ανέφερα. Αν και ομολογώ ότι το Memorias del Subdesarrollo, για το οποίο πολλοί κόβουν φλέβες και το θεωρούν το καλύτερό του, με απογοήτευσε. Ο Jorge Perugorría που είναι ο πρωταγωνιστής του Fresa y Chocolate που βλέπουμε στο κλιπάκι που έβαλες... είναι και o πρωταγωνιστής στο Frutas en el Cafe, ενώ δίνει ρεσιτάλ στο σουρεάλ Lista de Espera (ίδιος σεναριογράφος με το Φράουλα & Σοκολάτα).

Άλλο κλασικό κουβανέζικο είναι το Vampiros en La Habana (σχιζοφρενικό τελείως), για το οποίο πρόσφατα έμαθα ότι βγήκε και "numero dos" πριν λίγα χρόνια, το οποίο κατάφερα να χάσω.

Axinos, πες σε κάποιον να σου δείξει πώς κατεβαίνουν οι ταινίες από το ίντερνετ. Κι εγώ σκράπας είμαι από τεχνολογία, αλλά είναι εύκολο, αν έχεις αξιόπιστη σύνδεση.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει μπόλικους κουβανισμούς (προειδοποίηση) αλλά είναι θεϊκό.
 

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
Bienvenido Mister Marshall!


ταινία σταθμός για τον ισπανικό κινηματογράφο του Luis García Berlanga (1953), ξεκαρδιστική κωμωδία που αφήνει όμως algo amargo en la boca και θαύμα πως επιτράπηκε μια τέτοια ταινία την περίοδο της δικτατορίας του φράνκο...που καυτηρίαζε πολλά κακώς κείμενα

*για όποιον θέλει μπορεί να τη δεί ολόκληρη online στο youtube (είναι χωρισμένη σε 8 partes επισυνάπτω parte 1 παρακάτω, στο πλάι υπάρχει parte 2, 3...8. όταν τελειώνει το κάθε parte επιλέγετε το επόμενο και η πλοκή συνεχίζεται κανονικά από κει που τελείωνε το προηγούμενο)


περιμένω εντυπώσεις...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Angel25 anda, te quiere todo el pais.
(προχώρα σε θέλει όλη η χώρα)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ωραία ταινία latina, αλλά δεν σου θύμισε λίγο την ταινία του amenabar "οι άλλοι"? ταινίες του Álex de la Iglesia μπορείς να βρείς στην δανειστική βιβλιοθήκη του instituto cervantes στη σκουφά. πρέπει μόνο να βγάλεις ένα carné de préstamo στην γραμματεία (20 ευρώ) και μπορείς να δανείζεσαι βιβλία,cd και dvd (ισπανικές και λατινοαμερικάνικες ταινίες). έχει από Buñuel μέχρι τις πιο πρόσφατες παραγωγές.
κοιτα, εμενα το orfanαto μου αρεσε περισσοτερο απο το "οι αλλοι"!μου φανηκε πιο ψαγμενο το στορυ και η λυση του!μμμ..αυτο για το cervantes δεν το ειχα σκεφτει!!αν και δεν εχω καλες σχεσεις με το instituto τον τελευταιο χρονο και γενικα το αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι, τι να κανω?θα παω!δεν βλεπω αλλη επιλογη!
το "los amantes del circulo polar" το κατεβασα απο το ιντερνετ και το ειδα και μου αρεσε πολυ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι σου έκανε το ινστιτούτο;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
"Los abrazos rotos" de Almodóvar se estrena el 18 de marzo

La nueva película de Pedro Almodóvar ya tiene fecha de estreno. "Los abrazos rotos" llegará a la gran pantalla española el 18 de marzo, informó el martes la productora del director, El Deseo.
Protagonizada por Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo y José Luis Gómez, entre otros, la cinta cuenta la historia de un escritor y cineasta que recuerda 14 años después las circunstancias que rodearon un accidente que le dejó ciego.

*επιβάλλεται ένα ταξίδι στη Μαδρίτη το μάρτη!
que bien!!!!!!!!επιτελους!!ενα ταξιδακι στην μαδριτη επιβαλλεται μεν, αλλα ενεκα εξεταστικης, εγω θα αναγκαστω να περιμενω να ερθει στην ελλαδα..:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αααα, θες practice, αγαπητή...μην τα ρίχνεις στους εξεταστές τώρα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αααα, θες practice, αγαπητή...μην τα ρίχνεις στους εξεταστές τώρα.
τα ριχνω στους εξεταστες και εχω επιχειρηματα..δεν μπορει να βαθμολογουν ή με βαση ή κατω απο την βαση..τα τελευταια 2 χρονια εχουν ξεφυγει τελειως!και πιστεψε με με θεματα που ανακυκλωνονται συνεχως και που ολοι γνωριζουν απο πριν και εχουν προετοιμασει δεν δικαιολογειται να σου βαζουν μονο την βαση..και μιλαμε για πολλα ατομα με το ιδιο προβλημα,δεν παραπονιεμαι μονο εγω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom