Γενικά κάμπινγκ,αλλα που??

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Εγώ πάλι, σχετικά με το νομικό του ζητήματος, έχω ακούσει ότι "κάμπινγκ" θεωρείται η διαμονή καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας. Μερικοί φροντίζουν να μαζεύουν την σκηνή το πρωί και να την ξαναστήνουν το βράδυ. Αυτό βέβαια δεν γίνεται εάν έχεις παιδιά...

ALKMINI σχετικά με το ερώτημά σου: εμένα η οικογένειά μου έκανε ελεύθερο κάμπινγκ κατά κόρον όταν ήμουν μικρή (τότε που δεν ήταν και παράνομο). Δεν είχαμε σκηνή, είχαμε κάτι σαν τροχοσκηνή. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν γίνεται να κουβαλήσεις οικογένεια μαζί σου, και μάλιστα μικρά παιδιά, εάν δεν έχεις φροντίσει να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και να είσαι αυτόνομη. Δλδ, οι δικοί μου γονείς είχαν φροντίσει να έχουμε χημική τουαλέτα (με το σκηνάκι της) την οποία φρόντιζε ο πατέρας μου να αδειάζει στην θάλασσα από τα βράχια, σε σημεία μακριά από παραλίες ή να θάβει στο χώμα σε τπτ ερημιές. Είχαμε μπιτόνια για κουβάλημα νερού τα οποία φρόντιζαν να γεμίζουν στην πιο κοντινή βρύση που υπήρχε (συνήθως στο διπλανό χωριό ή πόλη) και ένα από αυτά κρεμιόταν σε δέντρο για να χρησιμοποιείται ως ντουζ και βρύση για πλύσιμο. Η κουζίνα ήταν γκαζιού και υπήρχε και ψυγειάκι που λειτουργούσε είτε με γκάζι, είτε με την μπαταρία του αυτοκινήτου.

Όπως καταλαβαίνεις υπήρχε πολύ οργάνωση εκ μέρους τους, γι αυτό και σαν παιδί δεν ένιωθα ποτέ καμία ταλαιπωρία από το ελεύθερο κάμπινγκ. Το να κάνεις ελεύθερο τώρα, και να στηρίζεσαι για υποδομές σε ταβέρνες κτλ δεν ξέρω πόσο συμβατό είναι με τα παιδιά. Θα πηγαίνουν για 2 βδομάδες σε δημόσιες τουαλέτες, και μάλιστα μπαρ; Δεν ξέρω... εσύ αποφασίζεις βέβαια. Όπως και να 'χει, εύχομαι να περάσετε τέλεια :D
ωωωχ μη βαζεις τωρα ιδεες ασε να παει και αν δεν της αρεσει φευγει..
ενταξει η αληθεια ειναι πως εχεις δικιο,αλλα αν δεν δοκιμασει να παει δεν θα μαθει .ετσι κι αλλιως για να προτεινω κατι συγκεκριμενο εχω λαβει
σοβαρα ολα τα παραπανω.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
ωωωχ μη βαζεις τωρα ιδεες ασε να παει και αν δεν της αρεσει φευγει..
ενταξει η αληθεια ειναι πως εχεις δικιο,αλλα αν δεν δοκιμασει να παει δεν θα μαθει .ετσι κι αλλιως για να προτεινω κατι συγκεκριμενο εχω λαβει
σοβαρα ολα τα παραπανω.
Εντάξει andre30. Πάω πάσο. Απλά, εγώ ήθελα να πω ότι δυστυχώς τα πράματα με το ελεύθερο κάμπινγκ δεν ήταν ποτέ απλά, και τώρα με την απαγόρευση έχουν γίνει ακόμη πιο πολύπλοκα. Διότι άντε και να θέλει η ALKMINI να πάρει χημική τουαλέτα για την οικογένειά της. Που να την στήσει και να μην την κυνηγήσουν; Να θες να είσαι σωστός δλδ και να μην μπορείς :(

Αλλά αφού στο νησί που της προτείνεις είναι ανεκτικοί στους "ελεύθερους" νομίζω ότι θα βολέψει στο τέλος.
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Εντάξει andre30. Πάω πάσο. Απλά, εγώ ήθελα να πω ότι δυστυχώς τα πράματα με το ελεύθερο κάμπινγκ δεν ήταν ποτέ απλά, και τώρα με την απαγόρευση έχουν γίνει ακόμη πιο πολύπλοκα. Διότι άντε και να θέλει η ALKMINI να πάρει χημική τουαλέτα για την οικογένειά της. Που να την στήσει και να μην την κυνηγήσουν; Να θες να είσαι σωστός δλδ και να μην μπορείς :(

Αλλά αφού στο νησί που της προτείνεις είναι ανεκτικοί στους "ελεύθερους" νομίζω ότι θα βολέψει στο τέλος.
andre σκετο παρακαλω .μα ναι φυσικα
απλα στην κιμωλο δεν υπαρχει φοβος για
ελευθερο, ισα ισα.
να πας και εσυ να η ευκαιρια!!!!!
 

ALKMINI

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλημέρα σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας. τελικά αποφασίσαμε να αφήσουμε για λίγο την ιδέα του ελεύθερου κάμπινγκ και να πάμε σε οργανωμένο κυριώς λόγο παιδιών ( και μιας ίωσης γαστρεντερίτιδας που ταλαιπώρει τη μικρή μου από 23/03 και τα έχω δει όλα αχ αχ).

φυσικά έχω λάβει σοβαρά υπόψη όλες τις πληροφορίες για την Κίμωλο και με τη πρώτη ευκαιρία θα το τολμήσω αλλά μάλλον αρχικά χωρίς παιδιά.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
δοκιμασε ένα σαββατοκύριακο στο Αγκίστρι θαναι ενα τεστ για όλους σας
κάνεις ελεύθερο κάμπιγκ στο δάσος στην παραλία της δραγονέρας πηγαίνουν και άλλοι με παιδιά
μη σε προβληματίζει η ηλικία των παιδιών σου
θα το χαρούν νομίζω πολύ
αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες στείλε μου πμ και θα σου απαντήσω ελπίζω σε λίγες μέρες που θα εχω ξεπεράσει τα 20 πμ :)
 

[Van Halen]

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ο Άλεξ.

Είμαι κολλημένος στο Λονδίνο μέχρι 3 Ιουλίου και κανονίζω με την πάρεα τι να κάνουμε το καλοκαίρι. Πέρυσι πήγαμε στο οργανωμένο κάμπινγκ της Πάτμου και περάσαμε υπέροχα, κυρίως λόγο του καλού κάμπινγκ και της παρέας.

Για φέτος έχουμε και λέμε:
- 5-6 Άτομα με 1-2 μικρά αυτοκίνητα.
-10-12 μέρες, 20 Ιουλίου με 1-2 Αυγούστου περίπου.
- Ελεύθερο κάμπινγκ με σκιά, χωρίς υπερβολικό κόσμο/όχι βρωμίες ή οργανωμένο κάμπινγκ αλλά να λέει τίποτα (σκια, καθαρές τουαλέτες, ντουζ... κάτι ανάλογο της Πάτμου αν έχει κανείς εμπειρία).
- Έχουμε αποφασίσει να το "κάψουμε" λίγο φέτος γιατί έχουμε καιρό να κάνουμε κάτι σαν παρεά. Είμαστε όλοι γύρω στα 19-20. Αναζητούμε νησί με νεολαία να περάσουμε καλά.. υπόψιν οτι είμαστε όλοι ροκάδες και δεν γουστάρουμε clubing. Καλά μαγαζιά για ποτό με κόσμο κλπ ψάχνουμε.
-Διαβάζω μέρες διάφορα σχόλια και έχω λάβει υπόψη Ικαρία, απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πάιζει με το κάμπινγκ στο Να. Μαζέβετε πολύς κόσμος και είναι γενικά λιγο χήμα η κατάσταση εκεί; σκουπίδια κλπ; Επίσης με ψήνει και η Σκόπελος αλλά δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη ζωη για νεολαία..
-Και Φολέγανδρο σκέφτηκα που έχω ξαναπάει στο οργανωμένο εκεί, αλλά βρώμικο και χήμα ήταν.. αλλά η χώρα τα σπάει.
-Ανάφη επίσης κοίταγα αλλά δεν γνωρίζω πόσο κόσμο μαζέβει πλέον... επίσης δεν έχει πολύ ζωή εκεί αν δεν κανώ λάθος.

Κάθε πληροφορία χρήσιμη!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Ανάφη, παρότι μαγευτικό νησί, είναι μικροσκοπική κ για 10 μέρες... μόνο για τρελό άραγμα κ τίποτε άλλο (προσωπικά πάνω από 5-6 μέρες θα βαριόμουν πολύ!)! Επίσης για μεγάλη παρέα που θέλει τζέρτζελο δεν είναι καθόλου η Ανάφη! Οπότε αφήστε την τελείως την Ανάφη! Σαμοθράκη ίσως?? Πολύ ιδιαίτερο μέρος!(έχω μείνει στο οργανωμένο κάμπινγκ στα Θερμά κ ήταν πολύ όμορφα)! Βέβαια τη Σαμοθράκη μπορεί να την πετύχει κανείς κ αρκετά ερημική αλλά άμα παίζει καμιά εκδήλωση, φεστιβάλ κτλ θα έχει αρκετό κόσμο, "ψαγμένο" κυρίως (εντάξει υπάρχουν κ οι γέροι σε κάποια χωριά της που πάνε για τα λουτρά -χεχε!!- αλλά υπάρχουν κ πολλοί άλλοι, νέοι, χίππιδες που κάνουν γυμνισμό κτλ)
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/1878-%F3%E1%EC%EF%E8%F1%DC%EA%E7.html
Για Ικαρία επίσης μου ακούγεται καλή φάση, αν κ δεν έχω πάει...
Κ για το κάμπινγκ Coralli στη Σέριφο έχω ακούσει τα καλύτερα (συγκεκριμένα ότι είναι το καλύτερο στις Κυκλάδες). Πιστεύω συνδυάζει ηρεμία με καλή νυχτερινή ζωή..
Τέλος, για Κρήτη το σκέφτεστε καθόλου; Όλο κ κάτι θα υπάρχει για κάμπινγκ (μόνο που δεν ξέρω κάτι περισσότερο σε αυτό για να βοηθήσω)... εκεί μπορείτε να βρείτε από τρελή ησυχία κ ήρεμη, "ψαγμένη" διασκέδαση μέχρι κ έξαλλες καταστάσεις -αποκλείεται να βαρεθείτε!!!
 

[Van Halen]

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ eleva. Η Σαμοθράκη φαίνεται κούκλα η αλήθεια είναι, δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα!

Το κάμπινγκ της Σερίφου επίσης φαίνεται μια χαρά!

Για την Ανάφη έχεις δίκιο, δεν έχει αρκετό τζερτζελέ.

Τώρα για Κρήτη δεν το βλέπω. Ένας από την παρέα σπουδάζει εκεί και θα γυρίσει Αθήνα πριν φύγουμε. Εξάλου προτιμάμε κατι μικρό. Πάντως η Σαμοθράκη φαίνεται να είναι ιδιαίτερη!
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
Μόνο στο camping τησ Φολέγανδρου μην πατε γιατί δεν σας βλεπω καλά! Σκουριασμένες ντουζιέρες, οι τουαλέτες αδύνατον να σε χωρέσουν αν είσαι πάνω απο 1,60. Και απο ότι διάβασα πρόσφατα σε ένα φορουμ σε συζήτηση για το camping, το πιο ψηλό δέντρο είναι ο μαιντανος :haha: :haha: Αρα σκια 0!

http://www.e-camping.gr/portal/el/cyclades/folegandros-sikinos/57-livadi-camping
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Στην Ικαρία δεν υπάρχει οργανωμένο κάμπινγκ.. Έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Όσοι κατασκηνώνουν, κατασκηνώνουν "παράνομα" κάνοντας ελεύθερο κάμπινγκ. Η κατάσταση στο Να είναι χύμα κ εγώ είμαι λίγο αντίθετη σε αυτό, γιατί δυστυχώς πολλοί δεν σέβονται το φυσικό περιβάλλον και βρωμίζουν την περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom