Γενικά κάμπινγκ,αλλα που??

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ξεκινώ με το γεγονός ότι είμαι ο πλέον ακατάλληλος άνθρωπος να εκφέρω γνώμη για κάμπινγκ. Επίσης, το διάβασα ότι σας ενδιαφέρει κυκλαδίτικος προορισμός, αλλά παρόλα αυτά, ρίχνω στο "τραπέζι" την Πάτμο.

Το νησί είναι μικρό, εύκολο, με αρκετές παραλίες (όχι όμως αμμουδερές), ζωή (όλες τις ώρες), οικονομικές επιλογές να φας και να πιεις και έχει ένα οργανωμένο κάμπινγκ στα δύο χιλιόμετρα από το λιμάνι, σε ένα συμπαθητικό κόλπο με πολλά αρμυρίκια και μια ταβέρνα (συν την ταβέρνα του κάμπινγκ). Λεπτομέρειες όμως δε γνωρίζω για τις εγκαταστάσεις του και για το πόσο καλό θεωρείται.
Το μόνο που ξέρω (επειδή το έχω δει πολλάκις), είναι ότι αναλαμβάνει τη μεταφορά των πελατών από και προς το λιμάνι με δικό του βανάκι.

Συγκοινωνίες έχει ελάχιστες, οι οποίες μάλιστα δεν περνούν από το σημείο που βρίσκεται το κάμπινγκ, αλλά εφόσον η πρόθεσή σας είναι να έχετε μηχανάκι, τότε είναι ο ιδανικός τρόπος μετακίνησης (και το βράδυ).

Αν οι προδιαγραφές του νησιού σας ενδιαφέρουν, ψάξτε περαιτέρω πληροφορίες για το κάμπινγκ.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ολόσωστη η anny. Έχω μείνει στο συγκεκριμένο camping, είναι από τα πιο περιποιημένα και καθαρά που έχω συναντήσει, με ωραίο απομονωμένο χώρο για κάθε σκηνή ξεχωριστά. Ούτε κι εγώ βέβαια είμαι ιδιαίτερα σχετική από οργανωμένο camping, αλλά είμαι σχετική από Πάτμο :cool:, η οποία είναι όντως ιδιαίτερο και πολύ όμορφο νησί (αν και τα τελευταία 3-4 χρόνια έχει αλλοιωθεί από τα πλήθη ψευτοψαγμένων κυριλάτων επισκεπτών κι οι τιμές έχουν ανέβει, γι' αυτό π.χ. δε θα ξαναπάω Αύγουστο).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ για το κάμπινγκ της Πάτμου, έμεινα πολύ ικανοποιημένη.
Όμως επειδή θέλετε να είστε ποδαρατές το βράδυ, θα πρότεινα Αιγιάλη, αλλά όχι δεκαπενταύγουστο.
Δες σχετικά αυτό:http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%EC%F0%E9%ED%E3%EA-%E1%EC%EF%F1%E3%EF%F2.html
Αν τώρα δεν σας πειράζει να παίρνετε για λίγο το μηχανάκι το βράδυ, υπάρχει και η περίπτωση της Αστυπάλαιας, όπου, όπως και στην Πάτμο το κάμπινγκ είναι λίγο έξω από τη χώρα.
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/29794-%F0%E1%F1%DD%E1-5-6-%E1%F4%FC%EC%F9%ED-%F8%DC%F7%ED%E5%E9-%ED%E7%F3%DF-%E3%E9%E1-%EA%DC%EC%F0%E9%ED%E3%EA.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για μένα, οι κύριες και ουσιαστικές διαφορές του κάμπινγκ της Πάτμου με το κάμπινγκ της Αστυπάλαιας είναι οι εξής:
α) η παραλία μπροστά στο κάμπινγκ της Πάτμου είναι καλή, ενώ της Αστυπάλαιας έχει το χάλι της.
β) η απόσταση από το λιμάνι της Πάτμου που είναι και ο κυριότερος οικισμός του νησιού είναι μικρότερη, ευκολότερη και γίνεται ακόμα ακόμα και με τα πόδια ("ασφαλέστερη" και για βράδυ). Με μια κουβέντα, ο "πολιτισμός" είναι δίπλα του.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
!

Καλώστες όλες τις γατούλες! ;)
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

*Krazykat Κύθηρα έχω πάει, τα έχω λατρέψει και θα ξαναπήγαινα χαλαρά, με αυτοκίνητο όμως. Με μηχανάκι θα είναι ταλαιπωρία.
*Katkats oι διακοπές θα είναι τον Ιούλιο οπότε δεν θα υπάρχει ο πανικός του Αυγούστου. Η Αιγιάλη έχει ωραία παραλία?
*Anny ο βασικός προσανατολισμός μου είναι να είμαστε ως επί το πλείστον ποδαράτες. Θα είμαι η μόνη οδηγός κι επειδή λογικά όπου και να πάμε θα τριγυρνάμε όλη μέρα, δεν θέλω να οδηγώ ΚΑΙ το βράδυ. Ούτε να μην μπορώ να πιω αν θελήσω, είμαι και λίγο μπέκρας ενίοτε.:p Θα βολτάρουμε κι αλλού κάποιο-α βράδια δηλαδή, αλλά όχι συνέχεια.

Προς το παρόν φλερτάρω με την Αμοργό.
Καμιά άλλη ιδέα????
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
*Katkats oι διακοπές θα είναι τον Ιούλιο οπότε δεν θα υπάρχει ο πανικός του Αυγούστου. Η Αιγιάλη έχει ωραία παραλία?
Η παραλία της Αιγιάλης είναι συμπαθέσταστη. Το νησί βέβαια έχει και πολύ καλύτερες που φαντάζομαι θα ανακαλύψετε με λεωφορείο, καραβάκι και λοιπά.

Κι εγώ αν και δεν είμαι του camping Αμοργό προτείνω! :D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ρε κορίτσια ρε κορίτσια, στο σάιτ του κάμπινγκ της Αμοργού λέει πως δεν γίνονται κρατήσεις. Με αγχώνει αυτό!!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εγω εχω μεινει στο camping της τηνου, που είναι αξιοπρεπεστατο και στο κέντρο της Χώρας. Η νυχτερινή ζωή είναι καλή και θα πηγαίνεις παντού με τα πόδια......
camping έχει και η άνδρος , αλλά στο γαύριο. Εχει κόσμο το βραδυ, αλλά όχι τόσο όσο στη χώρα της Τήνου.
Επίσης χαμός γίνεται στο camping της Αγίας Άννας στη Νάξο, που μαζεύει τον περισσότερο κόσμο και το προτιμούν νεαρές ηλικίες (προσοχή, όμως, γιατί δεν έχει καλή φήμη ως προς την ....κοστολόγηση).
Επίσης, πάρα πολλοί φοιτητες επιλέγουν κάθε χρόνο την Ιο....
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εδώ μπορείς να δεις από ψηλά την Αιγιάλη :)
Κι εγώ Αμοργώ ψηφίζω...
 

Attachments

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
εγω εχω μεινει στο camping της τηνου, που είναι αξιοπρεπεστατο και στο κέντρο της Χώρας. Η νυχτερινή ζωή είναι καλή και θα πηγαίνεις παντού με τα πόδια......
camping έχει και η άνδρος , αλλά στο γαύριο. Εχει κόσμο το βραδυ, αλλά όχι τόσο όσο στη χώρα της Τήνου.
Επίσης χαμός γίνεται στο camping της Αγίας Άννας στη Νάξο, που μαζεύει τον περισσότερο κόσμο και το προτιμούν νεαρές ηλικίες (προσοχή, όμως, γιατί δεν έχει καλή φήμη ως προς την ....κοστολόγηση).
Επίσης, πάρα πολλοί φοιτητες επιλέγουν κάθε χρόνο την Ιο....
Τήνο ε? Αν κι έχω πάει αρκετές φορές, δεν το έχω γυρίσει. Είναι και καλό που είναι στο κέντρο!! Στα υπόψιν.
Άνδρο δεν ψήνομαι δεν ξέρω γιατί!
Την Νάξο την σκέφτηκα κι εγώ, αλλά έχω πάει και την έχω γυρίσει σχεδόν όλη. Με μηχανάκι και τότε.
Ίος, κυρίως φοιτητόκοσμος? Μπαααααα..

Έχω αρχίσει και ψήνομαι για Αμοργό (λέτε να φταίνε τα ρακόμελα? :bleh:), αλλά πριν το αποφασίσω θα ήθελα να το ψάξω λίγο και με τις εναλλακτικές.

Πχ για το κάμπινγκ της Σερίφου που από το λίγο που διάβασα, λένε τα καλύτερα, ξέρει κανείς να μου πει??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Η παραλία της Αιγιάλης είναι συμπαθέσταστη. Το νησί βέβαια έχει και πολύ καλύτερες που φαντάζομαι θα ανακαλύψετε με λεωφορείο, καραβάκι και λοιπά.

Κι εγώ αν και δεν είμαι του camping Αμοργό προτείνω! :D
Κι εγώ συμφωνώ, μια χαρά παραλία είναι της Αιγιάλης. Καί, όντως, υπάρχουν και καλύτερες, αλλά μένοντας στην Αιγιάλη, ουσιαστικά τις περισσότερες μέρες εκεί ήμασταν γιατί βαριόμασταν τις συνεχείς μετακινήσεις κάθε μέρα. Πάντως, εμείς που μέναμε σε ενοικιαζόμενα ήμασταν η μειοψηφία, όλη η νεολαία στο camping έμενε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πχ για το κάμπινγκ της Σερίφου που από το λίγο που διάβασα, λένε τα καλύτερα, ξέρει κανείς να μου πει??
Έχω πάει 4 φορές Σέριφο, 3 στο κάμπινγκ στα Λιβαδάκια. Πέρυσι ήμουν σε δωμάτιο, αλλά πήγα πολλές φορές στο κάμπινγκ γιατί ήταν κοντά.
Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα κάμπινγκ που έχω πάει. Έχει ίσκιους, mini market, εστιατόριο, καφέ μπαρ, πισίνα. Απ' ότι είδα διατηρεί ακόμα τον χαρακτήρα του κυκλαδίτικου κάμπινγκ και ο κόσμος φαινόταν οκ και χαλαρός. Έχει παραλία μπροστά και μάλιστα χωρίς να μεσολαβεί δρόμος! Βγαίνεις από τη σκηνή και μπαίνεις στη θάλασσα. Από εκεί πας άνετα με τα πόδια στο λιμάνι (Λιβάδι) που έχει την "νυχτερινή ζωή". Τα εισαγωγικά μπαίνουν γιατί αυτή είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Αν το σκέφτεσαι για Σέριφο, συνδυάσετε την με τη Σίφνο. Το κάμπινγκ στις Καμάρες (όοοοοταν είχα πάει) μου άρεσε πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom