Ινδία καιρός Ινδία τον Ιανουάριο???

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
γλυκό ψέμα, ψέμα εντός εισαγωγικών, όταν λέμε 2χιλιόμετρα δε χάλασε ο κόσμος να είναι 9 χιλιόμετρα, ότνα λέμε 25λεπτά ε τι έγινε που έγινε σε 55 λεπτά, όταν λέμε ότι κάνει 1000ρούπις ποιος σε φταίει που δεν έκανες παζάρια να το πάρεις 100ρούπις...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
χαχα..:) Για πές για το φαγητό!
το φαγητο της Ινδιας ειναι απολαυση αλλα καυτερο συνηθως.....πολυ ωραια ειναι τα πιτακια με γεμιση πατατας που πουλανε παντου στο δρομο, σαμοσα λεγονται.....
γενικα το κλασσικο φαι ειναι ρυζι με κατι μεσα(λαχανιακα συνηθως), η κρεας σε μια σαλτσα γεματη μπαχαρικα

Στη Κεραλα θα ευχαριστηθεις φαι, εμεις τρωγαμε καθημερινα ψητα ψαρια, δοκιμασε επισης και ουταπαμ εχει την οψη ομελετας αλλα ειναι με γαλα καρυδας και λαχανικα....Επισης μπανανες, μανγκο θα βρισκεις παντου φρεσκα, ο χυμος μανγκο που πουλανε παντου ειναι απιστευτος, ζητα απλα να στον φτιαχνουν χωρις νερο γιατι βαζουν βρυσης
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η Ινδία σε μαθαίνει ότι η ζωή συνεχίζεται.

Δεν έχεις φόβο από σωματική ακεραιότητα, από κλέψιμο, είσαι ασφαλής,
σε πεθαίνουν βέβαια στο ψέμα....

Όταν φτάσετε εκεί, αφήστε τον δρόμο να πάρει για εσάς τις αποφάσεις, ρωτήστε όποιον τουρίστα βρίσκεται στον που ήσουν που θα πας και γιατί και θα βγει το πρόγραμμα. Τετάρτη πετάς , μην διαβάζεις άλλο φόρουμ , ότι διάβασες διάβασες, είναι σαν να δίνεις πανελλήνιες την Τετάρτη και εσύ ακόμα μελετάς ενώ πρέπει να ξεκουράζεσαι......

Όλα εδώ μέσα είναι υποκειμενικά, ξεκουραστείτε πια και αφήστε την καρδιά σας να μιλήσει όταν φτάσετε..... αφήστε τον δρόμο να μιλήσει...


Πάρτε και καμιά κονσέρβα μαζί σας για την πρώτη μέρα , μέχρι να φύγει το πρώτο σοκ.....
σε βρίσκω πολύ σωστό!!!!!σε όλα που ειπες!!
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
χαχα..:) Για πές για το φαγητό!
επειδή πετάς τετάρτη άρα πέμπτη είσαι Δελχί ίσως Παρασκευή στην Αγκρα, υπογραμμίζω ότι Παρασκευή το Ταζ Μαχάλ είναι κλειστό. Γλίτωσες.

Υπάρχουν πόλεις που είναι vegeteranian, για να βρεις "κρέας" πρέπει να αφιερώσεις χρονο.....

για το φαγητό θέλει και λίγο τύχη, ε δεν έχω να πω κάτι γιατί ήταν ίσως το μόνο που με κούρασε στην Ινδία, δεν το απόλαυσα.....

αλλά με ανοιχτά τα μάτια και κοινός νους, και πάνω απ όλα απολυμαντικό για τα χέρια προχωράς σώος και αβλαβλης

Βέβαια υπήρχαν και οι τουρίστες που έτρωγαν με λαιμαργία και το απολάμβαναν το κάθε είδος ινδικό φαγητό, μαγκιά τους, αλλά δεν είναι για μένα αυτά τα ρίσκα...

Ίσως και να τους ζήλευα πολλές φορές, αλλά ήθελα να έχω ήσυχο το κεφάλι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι σκ...ά έκανες 4 ολόκληρες μέρες στο Varanasi?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όσες μέρες και να κάτσεις στο Βαρανάσι... ποτέ δεν είναι αρκετές. Αλλά, τι να λέμε τώρα... Εδώ άλλοι πάνε για μια μέρα να φωτογραφήσουν και να φύγουν (δεν αναφέρομαι στον taver - για να μην παρεξηγούμαστε). Το τι καταλαβαίνουν, βέβαια, είναι άλλη υπόθεση...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
babaduma said:
Όσες μέρες και να κάτσεις στο Βαρανάσι... ποτέ δεν είναι αρκετές. Αλλά, τι να λέμε τώρα... Εδώ άλλοι πάνε για μια μέρα να φωτογραφήσουν και να φύγουν (δεν αναφέρομαι στον taver - για να μην παρεξηγούμαστε). Το τι καταλαβαίνουν, βέβαια, είναι άλλη υπόθεση...
Κοιτα, πηγα για ~30 ωρες, κι εκανα τα παντα. Περπατησα ολα τα Ghat 2 φορες, πηρα βαρκα 2 φορες, γυρισα κεντρο και ναους, δεν ηπια απι το Blue Lassie, και απερριψα εκατονταδες προσφορες στο δρομο για οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις, απο ricksaw μεχρι Μαριχουανα. Αλλα καπου στις 20 ωρες εννιωθα πως δεν υπηρχε τιποτε αλλο να δω/κανω.
Δεν ξερω αν δε μπηκα στο "νοημα" του τοπου, αλλα πως να το πω, δεν εννιωθα να με καλει για να μπω. Μονο το πορτοφολι μου καλουσε, οχι εμενα....
 
D

Delmem2549

Guest
Κοιτα, πηγα για ~30 ωρες, κι εκανα τα παντα. Περπατησα ολα τα Ghat 2 φορες, πηρα βαρκα 2 φορες, γυρισα κεντρο και ναους, δεν ηπια απι το Blue Lassie, και απερριψα εκατονταδες προσφορες στο δρομο για οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις, απο ricksaw μεχρι Μαριχουανα. Αλλα καπου στις 20 ωρες εννιωθα πως δεν υπηρχε τιποτε αλλο να δω/κανω.
Δεν ξερω αν δε μπηκα στο "νοημα" του τοπου, αλλα πως να το πω, δεν εννιωθα να με καλει για να μπω. Μονο το πορτοφολι μου καλουσε, οχι εμενα....
μια παρενθεση απο δικη μου εμπειρια 3 μερες στο varanasi..οτι δεν μου εφτασαν να δω ολα οσα ηθελα, αλλα ειχα και τo chaath festival που γινεται λιγες μερες μετα το diwali. Το varanasi θελει το χρονο του να δεις και να μπεις στη λογικη του.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κοιτα, πηγα για ~30 ωρες, κι εκανα τα παντα. Περπατησα ολα τα Ghat 2 φορες, πηρα βαρκα 2 φορες, γυρισα κεντρο και ναους, δεν ηπια απι το Blue Lassie, και απερριψα εκατονταδες προσφορες στο δρομο για οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις, απο ricksaw μεχρι Μαριχουανα. Αλλα καπου στις 20 ωρες εννιωθα πως δεν υπηρχε τιποτε αλλο να δω/κανω.
Δεν ξερω αν δε μπηκα στο "νοημα" του τοπου, αλλα πως να το πω, δεν εννιωθα να με καλει για να μπω. Μονο το πορτοφολι μου καλουσε, οχι εμενα....
Ίσως η παραπάνω τονισμένη φράση δίνει την απάντηση. Πήγες με κάποιο "πρόγραμμα", κάποιο "σκοπό" και αφού τα ολοκλήρωσες, δεν είχες τι άλλο να κάνεις. Αυτή είναι η διαφορετική "οπτική" που λέμε και ίσως είναι λίγο δύσκολο να την αντιληφθούν όλοι. Εγώ έχω πάει τρεις φορές στο Βαρανάσι - έτσι, χωρίς πρόγραμμα. Και ήμουν στα γκατς κάθε μέρα, από τις 0430 προσπαθώντας να βιώσω με όλες μου τις αισθήσεις στοιχεία της καθημερινότητας του κόσμου - όσα μπορούσα περισσότερα. Τα τελετουργικά τους, το πλύσιμο, το φαγητό, την προσευχή, ό,τι διαδραματίζονταν εκεί - τελοσπάντων. Και, σε όποιο βαθμό μπορούσα, να συμμετάσχω. Δεν ξέρω πώς ακούγονται όλ' αυτά, ίσως δεν μπορώ να τα μεταφέρω και με λόγια, είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος (δεν είναι "μομφή" αυτό, απλά θέλει χρόνο και βιώματα εκεί, άλλοι μπορούν, άλλοι όχι, και σίγουρα ένα σύντομο ταξίδι δεν είναι αρκετό). Μετά την τρίτη σου επίσκεψη στη mother India, ίσως το βλέμμα σου να είναι λιγότερο "αποστασιοποιημένο" και να καταλάβεις αυτό που δεν μπορώ να πω με λόγια... :)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Να συμπληρώσω baba,ότι τα αξιοθέατα στο Varanasi είναι μετρημένα στο ένα χέρι.Για να τα δεις σου αρκούν λιγότερες από τις 30 ώρες που σπατάλησε ο taver.Είναι σαν να πηγαίνεις στο Άγιο Όρος για τις θάλασσες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom