Κίνα καλοκαίρι στην Κινα?

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και εγω που πηγα με βερσους με καταρ πεταξα, πολυ καλες εντυπωσεις. Καινουργια αεροπλανα, καλο σερβις, οθονη σε καθε θεση με απειρες επιλογες και το κυριοτερο πολυς χωρος για τα γονατα που σε μακρινα ταξιδια ειναι πολυτιμος. Οι εσωτερικες πτησεις? Αν εξαιρεσουμε τις γαστρονομικες επιλογες, δεν ειναι κακες. Σε μια πτηση μας εδωσαν αναψυκτικο και ενα σακουλακι με καραμελες της κακιας ωρας. Το αστειο ηταν οτι μεσα στο σακουλακι υπηρχε ενα λευκο φακελακι με κατι τεραστια κινεζικα στην μια πλευρα και στην αλλη με ψιλα γραμματα ενα DO NOT EAT. Μαλλον ηταν καποιο συντηρητικο που καποιος ελληνας συνεπιβατης το εφαγε πριν διαβασει τα δυσαναγνωστα αγγλικα. Περιττο να πω πως απο τις γκριματσες του γελασε ο καθε πικραμενος στο αεροπλανο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Παιδιά και κάτι τελευταίο. Αν γνωρίζω καλά το cel πετάει με Qatar για Κίνα, με το Versus με ποιά εταιρεία πετάξατε? Είμαι και φοβιτσιάρα με τα αεροπλάνα γι' αυτό ρωτάω. Και επίσης οι 3-4 εσωτερικές πτήσεις που κάνατε πως ήταν, να ανησυχώ ή δεν χρειάζεται ιδιαίτερα?
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Τό 2007 πού πήγα είχες επιλογή μεταξύ Qatar καί Singapore Airlines.' Η Singapore ήταν ακριβότερη,γύρω στά 100-150 ΕΥΡΩ.Βόλευαν καί οί ανταποκρίσεις γιατί δέν περίμενες πολλές ώρες στήν Σιγκαπούρη.Επίσης πιστεύω ότι έχει λίγο καλύτερο service/ανέσεις από Qatar.Τώρα γιά τίς εσωτερικές πτήσεις ή μία ήταν μέ τήν AIR CHINA(πιό γνωστή εταιρεία πού ανήκει στήν συμμαχία STAR ALLIANCE) καί οί άλλες μέ μικρότερες/τοπικές εταιρείες.Πάντως όλα τά αεροπλάνα τών εσωτερικών ήταν Boeing.Αλλά νομίζω ότι δέν πρέπει νά τό σκέφτεσαι πολύ γιατί σέ μακρινούς προορισμούς(Ασία-Λατινική Αμερική) άργα ή γρήγορα θά αναγκασθείς νά πετάξεις μέ κάποια τοπική/μικρή εταιρεία.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μέ VERSUS είχα πάει καλοκαίρι 2007.Τότε ή τιμή γιά το 12ημερο ήταν 1.200 € καί ή επέκταση ήταν κάτι λιγότερο από 400 €.Μέ ημιδιατροφή όλες σχεδόν τίς ημέρες(εκτός τίς 2 ημέρες τού Χόνγκ-Κόνγκ).

Είχα μείνει ευχαριστημένος καί από τά ξενοδοχεία καί από τό πρόγραμμα.΄Ο αρχηγός πολύ καλός καθώς έκανε συνέχει Κίνα καί είχε εμπειρία.

Αρνητικό ήταν ότι είχε πολλές επισκέψεις σέ εργοστάσια/εργαστήρια(μεταξιού,ποερσελάνης,ζωγραφικής,τσαγιού κτλ).Κατά τόν αρχηγό ήταν υποχρεωτικό καθώς έπρεπε νά υπογράψει "παρουσία" σύμφωνα μέ τίς εντολές τού Κινέζικου Τουρισμού.Επίσης ακολοθούσε καί ό Κινέζος ξεναγός πού προφανώς έκανε έλεγχο άν γινόντουσαν οί επισκέψεις.

Οί επισκέψεις δημιουργούσαν αντεγκλήσεις μέ αρκετά μέλη τού γκρούπ γιά χάσιμο χρόνου κτλ.Φυσικά δέν ήταν υποχρεωτικό νά αγοράσεις οτιδήποτε από τά εργοστάσια/εργαστήρια.Στά πιό πολλά μάλιστα προσέφεραν σέ όλους δωρεάν καφέ,τσάϊ,μπισκότα κτλ.

Δέν ξέρω άν γίνεται κάτι παρόμοιο καί μέ άλλα γραφεία,ειδικά γιά τήν Κίνα όπου μάλλον υπάρχέι παρέμβαση στό πρόγραμμα από τόν κρατικό οργανισμό τουρισμού.
Στην Κίνα δεν υπάρχει παρέμβαση στο πρόγραμμα, ούτε υποχρεωτικές επισκέψεις σε εργοστάσια και καταστήματα και δήθεν υπογραφές παρουσίας εκεί. Αν σας είπαν τέτοιο πράγμα, είναι ψέματα. Όλα είναι απάτες των τουριστικών γραφείων που έρχονται σε συνεννόηση με τα αντίστοιχα εκεί για να τα αρπάξουν. Κάνουν συμφωνίες για προμήθειες με αντάλλαγμα φτηνά δωμάτια. Όσο όμως οι πελάτες ξυπνάνε και δεν αγοράζουν τις κινέζικες τουριστικές σαβούρες που τους πασάρουν, τόσο θα ανεβαίνουν οι τιμές στα πακέτα.
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Traveladdict εσύ που έχεις γυρίσει όλο τον κόσμο μήπως έχεις κι έσύ να μου προτείνεις κάποιο πρακτορείο για Κίνα που να αποφύγω κι όλα αυτά που λέτε με τα εργοστάσια?
Επειδή υποθέτω ότι όλοι χαζεύουμε τον χάρτη σου θα μπορούσες να μου πεις σε πόσα χρόνια γύρισες όλες αυτές τις χώρες και πόσα ταξίδια το χρόνο έκανες?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Στην Κίνα δεν υπάρχει παρέμβαση στο πρόγραμμα, ούτε υποχρεωτικές επισκέψεις σε εργοστάσια και καταστήματα και δήθεν υπογραφές παρουσίας εκεί. Αν σας είπαν τέτοιο πράγμα, είναι ψέματα. Όλα είναι απάτες των τουριστικών γραφείων που έρχονται σε συνεννόηση με τα αντίστοιχα εκεί για να τα αρπάξουν. Κάνουν συμφωνίες για προμήθειες με αντάλλαγμα φτηνά δωμάτια. Όσο όμως οι πελάτες ξυπνάνε και δεν αγοράζουν τις κινέζικες τουριστικές σαβούρες που τους πασάρουν, τόσο θα ανεβαίνουν οι τιμές στα πακέτα.
Δέχομαι ότι είναι όπως τά λές λόγω τής εμπειρίας σου στά ταξίδια καί επειδή διάβασα ότι δουλεύεις στόν τουριστικό τομέα.

Πάντως επαναλαμβάνω ότι δέν ήταν υποχρεωτικό νά αγοράσεις τίποτα.Καί από κάποιο σημείο καί έπειτα ή παρέα μου καί άλλοι ζητούσαν νά μάς αφήνουν σέ κεντρικό σημείο τής πόλης καί νά μάς παίρνουν μετά τήν επίσκεψη τους στά εργοστάσια.

Αυτό μέ τά φτηνά δωμάτια δέν τό κατάλαβα.Τά ξενοδοχεία ήταν καλά,διεθνείς αλυσίδες(ΙΝΤERCONTINENTAL,HOLIDAY INN) ή καλά τοπικά.Πώς συνδέονται μέ τά εργοστάσια?Παίρνουν προμήθειες από τά εργοστάσια καί πουλάνε τά δωμάτια κάτω από τήν τιμή πού αγοράζουν?Θυμίζει λίγο clearing ή barter trade.Περίπλοκο αλλά μπορεί νά γίνεται.

Φυσικά δέν υπερασπίζομαι τό πρακτορείο(versus).΄Αλλωστε ήταν τό μοναδικό οργανωμένο ταξίδι πού έκανα λόγω τής απόστασης καί επειδή είχα περιορισμένο χρόνο στήν διάθεση μου.Νομίζω ότι δέν μπορείς νά πάς στήν Κίνα σέ 15 ημέρες μόνος σου καί νά επισκεφθείς αρκετές πόλεις.Σίγουρα θέλει πάνω από μήνα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φίλε fotast, θα σου εξηγήσω για τα φτηνά δωμάτια. Θα σου φέρω κάποια παραδείγματα πρώτα.
Το καζίνο της Hyatt στη Θεσσαλονίκη, προκειμένου να προσελκύσει κόσμο, προσφέρει σε εξευτελιστικές τιμές, πολλές φορές και δωρεάν δωμάτια στο Hyatt Regency που είναι λίγο πιο κάτω. Το ίδιο κάνουν συχνά και τα καζίνο του Λας Βέγκας. Τα λεφτά που χάνονται από τα φτηνά δωμάτια κερδίζονται από το τζόγο.
Το ίδιο κάνουν και πολλά πρακτορεία: Συμφωνούν με τον ξένο πράκτορα για εξευτελιστικές τιμές στο πακέτο, με την προϋπόθεση να πάνε να ψωνίσουν από εργαστήρια κλπ, που δίνουν τεράστιες προμήθειες στον ντόπιο πράκτορα, ή στον έλληνα πράκτορα ( ανάλογα με τη συμφωνία). Μερίδιο παίρνει ΠΑΝΤΑ και ο αρχηγός.
Γιαυτό και καλύπτει το πρακτορείο και λέει μπαρούφες ότι είναι υποχρεωτικό κλπ κλπ.
Υπάρχουν γραφεία που πάνε στην Κωνσταντινούπολη με μηδέν κέρδος - γιαυτό και φαίνονται πάμφθηνα στους υποψήφιους πελάτες - αλλά θα τους πάνε για δερμάτινα, κοσμήματα, χαλιά, νυχτερινή διασκέδαση κλπ, από όπου θα τα αρπάξουν χοντρά. Έτσι και αντισταθμίζουν τη χασούρα και φαίνονται φθηνοί στην αγορά.
Το πράγμα αλλάζει αν οι πελάτες ΔΕΝ θέλουν να ψωνίσουν, τουλάχιστον από τα συγκεκριμένα μαγαζιά. Σιγά σιγά ο υποψιασμένος έλληνας αρχίζει και δε νπάει εκεί που τον πάνε αγεληδόν οι αρχηγοί - ξεναγοί κλπ. Αυτό σαν αποτέλεσμα έχει τη ζημιά του πρακτορείου που ανεβάζει σταδιακά τις τιμές του, γιατί βλέπει ότι δεν βγάζει κέρδος από τα ψώνια. Δεν σας φαίνεται περίεργο που κάποια πρακτορεία είναι εξευτελιστικά φθηνα? Σε ένα ποστ πριν λίγο διάβαζα για τη Σρι Λάνκα και ότι το εισιτήριο κοστίζει περίπου 500, ή 600 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς, Πως μπορεί λοιπόν το πακέτο να πουλιέται 9 μέρες 590 ευρώ? Γίνεται? Βέβαια οι έλληνες έχουν το μικρόβιο του shopping, και θα αργήσουν να μπούνε στο πνεύμα των καλών ταξιδιών, γιαυτό και μένουν σήμερα ευχαριστημένοι με ταξίδια ποιότητας 1980...
Αναφορικά με το πρακτορείο για την Κίνα, το cosmorama είναι μια χαρά, όπως και το Mideast, που εκτός από τη Μέση Ανατολή, ειδικεύεται και σε άλλους προορισμούς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
OK.Απλώς νόμιζα ότι τά μεγάλα πρακτορεία κλείνουν τά ξενοδοχεία μόνα τους καί γιά όλες τίς εκδρομές τους κατευθείαν από τίς αλυσίδες τών ξενοδοχείων(άς τό πώ κεντρικό κλείσιμο).Δέν ήξερα ότι παίρνουν τά ξενοδοχεία μέσω τοπικών πρακτόρων.Νόμιζα ότι από τού πράκτορες παίρνουν μόνον εκδρομές.

Αλλά ήδη είπα ότι είμαι άσχετος μέ τόν τουριστικό τομέα.

Αλλά ευτυχώς υπάρχουν τρόποι αντίδρασης.Δέν παίρνεις τίποτα ή δέν πάς καθόλου σέ εργοστάσια,άν βολεύει καί τό πρόγραμμα.

Τώρα μάλλον θά πληρώσει τό πακέτο ακριβότερα ή φίλη anikoum....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καί κάτι άλλο.Απέφυγε καλύτερα τά προαιρετικά "by night" και τίς νυκτερινές μικρές κρουαζιέρες κτλ.Καλύτερα νά γυρίσεις μόνη σου τόν όποιο ελεύθερο χρόνο.Γιά τήν Κίνα μιλάω πάντα.
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
:clap:Μιας και αναφέρθηκες στη Σρι Λάνκα σου άρεσε τόσο που θα ξαναπήγαινες? Και τώρα με τον εμφύλιο θα το τολμούσες? Ή λες να είναι λίγο επικίνδυνα? Το έχω στα άμεσα σχέδια μου αλλά είπα μηπως πρέπει να περιμενω τώρα λίγο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα μεγάλα πρακτορεία κλείνουν τα ξενοδοχεία κυρίως μέσω τοπικών πρακτόρων, συνήθως των μεγαλύτερων. Κανένα σοβαρό πρακτορείο δεν κάνει συμφωνίες για να αγοράζουν οι πελάτες του γούνες, ομπρέλες και πιατάκια ούτε και κανείς μεγάλος τοπικός πράκτορας. Ενδεχομένως να το κάνει το Καρακίτσα Ελλάς Τράβελ σε συνεργασία με το Γδύστους Όλους Τουρς της Κων/πολης, αλλά θα ήθελα να ακούσω έστω και έναν που να γνωρίζει τέτοια συμφωνία.

Οι επισκέψεις σε εργοστάσια, μαγαζιά και λοιπά γίνονται κατ' επιλογήν των αρχηγών/συνοδών (οι οποίοι ωθούνται σε αυτές λόγω κέρδους και λόγω και της πίεσης των τοπικών ξεναγών, οι οποίοι ειδικά σε χώρες με μικρούς μισθούς εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τις προμήθειες) κι όχι από τους ιδιοκτήτες των πρακτορείων, που στο άτω-κάτω δεν έχουν και τρόπο να ελέγξουν τι πωλήσεις έγιναν. Το ότι οι καταχρηστικές και υπερβολικές επισκέψεις δεν αποτελούν πολιτικη ενός γραφείου αλλά επιλογή του τοπικού ξεναγού ή συνοδού, φαίνεται κι από το πως μπορεί να κάνεις την ίδια εκδρομή με τοίδιο γραφείο αλλά διαφορετικό αρχηγό και να δεις άλλα πράγματα.

Οι χαμηλές τιμές των εκδρομών δεν οφείλονται στις πωλήσεις δερμάτων και βεντάλιας, αλλά στον όγκο των πωλήσεων του κάθε πρακτορείου, στη σχεδόν δωρεάν αγορά των απομεινόντων allotment δωματίων, στο ξεπούλημα θέσεων τσάρτερ, στις ειδικές συμφωνίες με αεροπορικές (π.χ για Σρι Λάνκα υπάρχει μεγάλο ελληνικό πρακτορείο τέτοια εποχή το παίρνει κάτω από 400) στις promotion τιμές που δινουν τοπικοί πράκτορες προς άγρα ξένης πελατείας ειδικά σε περίοδο κρίσης (το Μπαλί μετά τις βόμβες κυριολεκτικά πλήρωνε κόμσο για να πάει, η Ασία μετά το τσουνάμι κλπ) και στην αγορά άδειων θέσεων από ξένους γίγαντες σε περιόδους τοπ για μας αλλά όχι γι'αυτούς (Καραϊβική το καλοκαίρι από Καναδούς, Ορθόδοξο Πάσχα σε χρονιές που δε συμπίπτει με το Καθολικό, Αύγουστος κλπ). Αν δει κανείς τις τιμές που πληρώνουν οι ξένοι τουρ οπερέιτορ, οι δικές μας μάλλον ακριβές είναι (βέβαια δεν έχουν τον ίδιο όγκο πελατείας, ούτε και την ίδια διαπραγματευτική ικανότητα), όχι να πονηρευόμαστε ότι μας τις δίνουν επειδή ψωνίζουμε πουφ και μπουφάν.

Εμένα η Σρι Λάνκα μου άρεσε πολύ όταν πήγα ανεξάρτητα, για το μέγεθός της έχει εκπληκτική ποικιλία εικόνων. Έστειλα και τους δικούς μου, όπως και τον κολλητό μου με την κοπέλα του (διαφορετικό γκρουπ), πέρσι το καλοκαίρι με πρακτορείο και πέρασαν καταπληκτικά. Δεν τη θεωρώ επικίνδυνη, ειδικά αν πάει κανείς οργανωμένα. Στην Κίνα έχω ταξιδέψει αρκετούς μήνες, θεωρώ πως το κομμάτι που πηγαίνουν τα οργανωμένα (κυρίως τα μεγάλα αστικά κέντρα) δεν έχει ενδιαφέρον, σε αντίθεση με την επαρχία, που όμως θα πρέπει να πας μόνη σου και η χώρα είναι δύσκολη, κυρίως λόγω του επικοινωνιακού.

Καλό ταξίδι όπου κι αν πας.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το ίδιο κάνουν και πολλά πρακτορεία: Συμφωνούν με τον ξένο πράκτορα για εξευτελιστικές τιμές στο πακέτο, με την προϋπόθεση να πάνε να ψωνίσουν από εργαστήρια κλπ, που δίνουν τεράστιες προμήθειες στον ντόπιο πράκτορα, ή στον έλληνα πράκτορα ( ανάλογα με τη συμφωνία). Μερίδιο παίρνει ΠΑΝΤΑ και ο αρχηγός.
Γιαυτό και καλύπτει το πρακτορείο και λέει μπαρούφες ότι είναι υποχρεωτικό κλπ κλπ.
Υπάρχουν γραφεία που πάνε στην Κωνσταντινούπολη με μηδέν κέρδος - γιαυτό και φαίνονται πάμφθηνα στους υποψήφιους πελάτες - αλλά θα τους πάνε για δερμάτινα, κοσμήματα, χαλιά, νυχτερινή διασκέδαση κλπ, από όπου θα τα αρπάξουν χοντρά. Έτσι και αντισταθμίζουν τη χασούρα και φαίνονται φθηνοί στην αγορά.
Δεν σας φαίνεται περίεργο που κάποια πρακτορεία είναι εξευτελιστικά φθηνα? Σε ένα ποστ πριν λίγο διάβαζα για τη Σρι Λάνκα και ότι το εισιτήριο κοστίζει περίπου 500, ή 600 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς, Πως μπορεί λοιπόν το πακέτο να πουλιέται 9 μέρες 590 ευρώ? Γίνεται? Βέβαια οι έλληνες έχουν το μικρόβιο του shopping, και θα αργήσουν να μπούνε στο πνεύμα των καλών ταξιδιών, γιαυτό και μένουν σήμερα ευχαριστημένοι με ταξίδια ποιότητας 1980...
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τουριστικό γραφείο που κάνει ταξίδια στο εξωτερικό και δεν βγάζει κέρδος! Ακόμα και στις φθηνές εκδρομές το κέρδος του ταξιδιού είναι τουλάχιστον 300 Ευρώ/άτομο!
Απλά οι ξεναγοί ή τα τουριστικά γραφεία βρίσκουν ευκαιρία να βγάλουν ακόμα περισσότερα!
Ίσως φταίει και η αγάπη μας για τα ψώνια αλλά περισσότερο φταίει ότι δεν έχουμε σωστούς επαγγελματίες στον χώρο του τουρισμού!
Όσον αφορά την Κωνσταντινούπολη ακόμα και το πιο φθηνό πακέτο των 110 Ευρώ προς την Πόλη, που είναι από Θεσσαλονίκη (εκείνα τα τριήμερα που κάνουν και τα βαπτίζουν τετραήμερα), το κέρδος τους είναι το λιγότερο 30 Ευρώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.539
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακόμα και στις φθηνές εκδρομές το κέρδος του ταξιδιού είναι τουλάχιστον 300 Ευρώ/άτομο!

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με την τιμολόγηση των ελληνικών πρακτορείων, στα μακρινά ταξίδια, το κέρδος είναι χοντρικά ένα 8-17% της τιμής πώλησης για το πρακτορείο που το διοργανώνει (ο μεσάζων που το πουλάει παίρνει ένα ελάχιστο ποσοστό επί του κέρδους, άλλωστε δεν κάνει και σχεδόν τίποτε).

Ίσως φταίει και η αγάπη μας για τα ψώνια αλλά περισσότερο φταίει ότι δεν έχουμε σωστούς επαγγελματίες στον χώρο του τουρισμού!

Συμφωνώ και πάλι 100%.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom