Κίνα καλοκαίρι στην Κινα?

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τα μεγάλα πρακτορεία κλείνουν τα ξενοδοχεία κυρίως μέσω τοπικών πρακτόρων, συνήθως των μεγαλύτερων...
... Αν δει κανείς τις τιμές που πληρώνουν οι ξένοι τουρ οπερέιτορ, οι δικές μας μάλλον ακριβές είναι (βέβαια δεν έχουν τον ίδιο όγκο πελατείας, ούτε και την ίδια διαπραγματευτική ικανότητα), όχι να πονηρευόμαστε ότι μας τις δίνουν επειδή ψωνίζουμε πουφ και μπουφάν.
Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφει ο Yorgos και να συμπληρώσω ότι στα μεγάλα γκρουπ τα ταξιδιωτικά γραφεία έχουν και τα έξτρα δωράκια τους τύπου στους 40 οι 2 δωρεάν!
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Παιδιά σκέφτομαι το καλοκαίρι για πάω γαμήλιο ταξίδι του μέλιτος Κίνα. Από ότι έχω ψάξει, το πιο καλά ενημερωμένο ταξιδιωτικό γραφείο με πολλά τέτοιου τύπου ταξίδια (Κίνα, Ινδία) είναι το versus. Βέβαια θέλω κάτι που να μην μου κοστίσει μια περιουσία το πακέτο όλο για δύο άτομα. Ήθελα πολύ να πάω Λατινική Αμερική αλλά μας βγαίνει πολύ πιο ακριβά από Κίνα ή Ινδία.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τα μεγάλα πρακτορεία κλείνουν τα ξενοδοχεία κυρίως μέσω τοπικών πρακτόρων, συνήθως των μεγαλύτερων. Κανένα σοβαρό πρακτορείο δεν κάνει συμφωνίες για να αγοράζουν οι πελάτες του γούνες, ομπρέλες και πιατάκια ούτε και κανείς μεγάλος τοπικός πράκτορας. Ενδεχομένως να το κάνει το Καρακίτσα Ελλάς Τράβελ σε συνεργασία με το Γδύστους Όλους Τουρς της Κων/πολης, αλλά θα ήθελα να ακούσω έστω και έναν που να γνωρίζει τέτοια συμφωνία.
Aκριβώς αυτά τα Καρακίτσα Ελλάς Τράβελ εννοώ. Και είναι και ένα, που πάει αγεληδόν τα γκρουπ σε θεάματα και παίρνει 50 - 60 τοις εκατό προμήθεια.
Και το συγκεκριμένο, όπως μου είπε ένας tour operator μακρινής χώρας, που όλοι θέλουν να επισκεφτούν ( δεν αναφέρω το όνομα της χώρας, γιατί όλοι θα καταλάβουν για ποιo γραφείο πρόκειται ), έχει καταστρέψει την ελληνική αγορά στην εν λόγω χώρα με τις πάμφθηνες τιμές που προσφέρει. Πιέζοντας τους τοπικούς πράκτορες και εκβιάζοντας τα ξενοδοχεία, απαιτώντας και παίρνοντας προμήθειες. Και κλείνοντας την πόρτα σε όλους τους υπόλοιπους, καθιερώνοντας ένα ανηλεές μονοπώλιο.
Και τώρα τον ακολουθεί κατά πόδας και άλλο πασίγνωστο γραφείο. Είπες τίποτα για καρτέλ σε άλλο πόστ μήπως??????
Και το λέω επειδή το γνωρίζω φίλε yorgos. ( το bold μπήκε για απάντηση στην έμφαση που έδωσες)
Οι σύμμαχοι μας οι Τούρκοι έχουν μια παροιμία: "στο χωριό γυρίζει ένα κολοκύθι γύρω-γύρω και δεν ξέρω σε ποιανού το κεφάλι θα σκάσει".
Όλοι στον τομέα του τουρισμού, γνωρίζουν πολύ καλά σε ποιανού το κεφάλι θα σκάσει. Το θέμα είναι πότε. Είναι θέμα χρόνου. Και ποιο άτυχο γκρουπ θα την πληρώσει, που θα βρίσκεται εκείνη τη στιγμή στην άλλη άκρη του κόσμου.
Και γνωρίζω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω. Όπως γνωρίζεις και εσύ.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Traveladdict, επειδή δεν γνωρίζω και με ενδιαφέρει, τ αλέμε μέσω π.μ
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φίλε yorgos, σου απάντησα private.
Το έχω διασταυρώσει και είναι και πολλά άλλα ακόμα, όπως συνεργασία με συγκεκριμένο περιοδικό μέσα από το οποίο χτυπιούνται αντιδεοντολογικά οι αναταγωνιστές κλπ.
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Φθηνότερη τιμή για Κίνα? Ισως το Καλοκαίρι?

Βλέποντας ξανά αυτό που είχε γράψει ο φίλος fotast για την τιμή που πλήρωσε για Κίνα πριν ενάμιση χρόνο (δηλ. 1200 + 400 με επέκταση) θα ήθελα να σας πω ότι με το ίδιο πρακτορείο το απλό χωρίς επέκταση το βρίσκω αυτή τη στιγμή για Πάσχα δηλ. στα 1840 ευρώ. Κατ' αρχήν θα ήθελα να ρωτήσω τον ίδιο ήταν μέσα και οι φόροι; Γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε; κι αν ναι΄πόσο τελικά είναι οι φόροι για Κίνα; Μήπως πάλι επειδή το Πάσχα έχει μόνο 1-2 αναχωρήσεις γι΄ αυτό και ανεβάζουν τις τιμές παραπάνω από τα καλοκαίρια ή μήπως το καθε πρακτορείο λέει και όσο θέλει τελικά για τους φόρους;Χωρίς φόρους νομίζω μου είπαν 1380. Και αναρωτιέμαι 460 ευρώ για φόρους,μήπως με δουλεύουν; (για το versus μιλάω). Και στην τελική αντί να κατεβάσουν λίγο τις τιμές λόγω κρίσης ή έστω να τις κρατήσουν στο ίδιο επίπεδο θα συνεχσουν να τις ανεβάζουν; Με τη τελική τιμή που μου έδωσαν φθάνει περίπου τις τιμές των άλλων πρακτορείων που θεωρούνταν αρκέτά πιο ακριβά από αυτό τόσα χρόνια.
Θα ήθελα please καμιά γνώμη.
Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Βλέποντας ξανά αυτό που είχε γράψει ο φίλος fotast για την τιμή που πλήρωσε για Κίνα πριν ενάμιση χρόνο (δηλ. 1200 + 400 με επέκταση) θα ήθελα να σας πω ότι με το ίδιο πρακτορείο το απλό χωρίς επέκταση το βρίσκω αυτή τη στιγμή για Πάσχα δηλ. στα 1840 ευρώ. Κατ' αρχήν θα ήθελα να ρωτήσω τον ίδιο ήταν μέσα και οι φόροι;

Οί τιμές πού είπα ήταν χωρίς τούς φόρους αεροδρομίων,τήν κανονική βίζα Κίνας(30 Ευρώ) καί κάποια τοπικά έξοδα/φόροι(άλλα 30-35 ευρώ).

Τώρα δέν θυμάμαι καθόλου πόσο ήταν τό ποσό γιά τούς φόρους αερεδρομίων.΄Αν τό βρώ πουθενά θά τό ποστάρω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όσο κι αν ακούγεται παράλογο, η Κίνα είναι εύκολος προορισμός για ανεξάρτητο ταξίδι.
Βέβαια η εξαίρεση είναι αν κανείς θέλει να τον ξεναγούν (προσωπικά θέλω το χρόνο μου σε κάθε αξιοθέατο)
Φτάνει η μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων να γίνονται αεροπορικώς οπότε μπορείς να κλείσεις από Ελλάδα. Στα τραίνα είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις προκράτηση. Στις πόλεις μετακινείσαι με ταξί που είναι φτηνό. Γράψε σε ένα χαρτάκι τον προορισμό στα κινέζικα και τσουπ σε πήγε.
Πάντως προσωπικά απογοητεύτηκα από τη Κίνα. Μια θολούρα άλλο πράμα και πόλεις δυτικά μεγαθήρια πλέον. Όσοι ονειρεύονται ποδηλάτες στο Πεκίνο, πλέον να μην γελιούνται.... Γενικά γύρισα κουρασμένος. Πολύς κόσμος βρε παιδιά καΙ ΠΑΝΤΟΎ!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Όσο κι αν ακούγεται παράλογο, η Κίνα είναι εύκολος προορισμός για ανεξάρτητο ταξίδι.
Βέβαια η εξαίρεση είναι αν κανείς θέλει να τον ξεναγούν (προσωπικά θέλω το χρόνο μου σε κάθε αξιοθέατο)
Φτάνει η μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων να γίνονται αεροπορικώς οπότε μπορείς να κλείσεις από Ελλάδα. Στα τραίνα είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις προκράτηση. Στις πόλεις μετακινείσαι με ταξί που είναι φτηνό. Γράψε σε ένα χαρτάκι τον προορισμό στα κινέζικα και τσουπ σε πήγε.
Πάντως προσωπικά απογοητεύτηκα από τη Κίνα. Μια θολούρα άλλο πράμα και πόλεις δυτικά μεγαθήρια πλέον. Όσοι ονειρεύονται ποδηλάτες στο Πεκίνο, πλέον να μην γελιούνται.... Γενικά γύρισα κουρασμένος. Πολύς κόσμος βρε παιδιά καΙ ΠΑΝΤΟΎ!!
Συμφωνω απόλυτα μαζι σου.Η Κινα είναι ευκολος προορισμος για ανεξαρτητο ταξιδι .Εχω προγραμματισει για καλοκαιρι Yangshuo,Shenzhen και Hong Kong με την οικογενεια και ανυπομονω.Για κρατησεις τρενων όντως ειναι δυσκολα αλλα οχι αδυνατα,δοκιμαστε στην παρακατω διευθυνση και μπορει να προκρατησετε εισιτηρια τρενων.
China Trip Advisor - Home
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Πανέμορφη η Κίνα και πανεύκολη ανεξάρτητα. Καταπληκτικό φαγητό, φιλικότατοι άνθρωποι και πάμφθηνη. Οι πόλεις άλλες σύγχρονες και άλλες παραδοσιακές, ανεβήκαμε βουνά, διασχίσαμε φαράγγια και ποτάμια, μείναμε σε παγωμένους ξενώνες στο βουνό και μας κεράσαν ποτά στα πιο trendy club της πόλης.. Μου έχουν μείνει οι καλύτερες αναμνήσεις!

Τα εισιτήρια των τραίνων τα κλείνουμε πάντα από την προηγούμενη μέρα από τον σταθμό γιατί αλλιώς είναι λίγο δύσκολο. Και ειδικά αν θέλετε να έχετε κουκέτες στο ίδιο "δωματιάκι" (sorry δεν μου'ρχεται η λέξη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom