Ιταλία καλοκαιρινή ρώμη

Πιστεύεται ότι το άρθρο ήταν κατατοπιστικό;

  • καθόλου κατατοπιστικό

    Votes: 1 10,0%
  • μέτρια κατατοπιστικό

    Votes: 3 30,0%
  • αρκετά κατατοπιστικό

    Votes: 3 30,0%
  • πόλύ κατατοπιστικό

    Votes: 3 30,0%

  • Total voters
    10
  • Poll closed .
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Ένα από τα ταξίδια που έχω κάνει είναι στην Ρώμη. Τι εποχή; Τέλη Ιουλίου. Έχουν δίκαιο όσοι την λένε «Αιώνια Πόλη»! Κατά την γνώμη μου έχει απίστευτα πολλά μέρη να πας… αρκεί να έχεις όρεξη για περπάτημα!



Χρήσιμες συμβουλές

Μην σνομπάρετε τα μέσα μαζικής μεταφοράς… Σας γλιτώνουν από κόπο ενώ κερδίζεται πολύτιμο χρόνο. Το μετρό είναι γρήγορο και τα δρομολόγια συχνά. Δεν το θεωρώ όμως ιδανικό για την Ρώμη παρά μόνο για να πας σε συγκεκριμένα αξιοθέατα. Ο κεντρικός σταθμός του μετρό, το Τέρμινι , είναι σαν λαβύρινθος για να πας στην γραμμή που θες περπατάς μεγάλες αποστάσεις και ανεβοκατεβαίνεις άπειρα σκαλιά. Και όταν βρεθείς πολλά μέτρα κάτω από την γη και λες επιτέλους έφτασα..όχι, έχει και άλλο περπάτημα. Μοιάζω υπερβολική, το ξέρω αλλά αλήθεια θέλει περπάτημα για να βγάλεις άκρη στο μετρό. Θα με θυμηθείτε όταν πάτε. Δεν είναι όπως το δικό μας. Είναι πιο παλιό, πιο βρώμικο και με πολλές περισσότερες γραμμές. Η καλύτερη λύση είναι τα λεωφορεία. Στο Τέρμινι είναι οι περισσότερες αφετηρίες. Μοιάζουν οι περισσότερες γραμμές με τα δικά μας ως προς την ποσότητα του κόσμου που μπαίνει και ίσως υπάρχει και κάποια κυριούλα που κουβαλάει άπειρες σακούλες από ψώνια. Παρόλα αυτά αξίζει να δείτε όλα αυτά τα παλιά και όμορφα κτίρια που έχει η πόλη, τις βιτρίνες τους ντόπιους μέσα από τους πιο γρήγορους ρυθμούς του λεωφορείου..είναι ένα κομμάτι της γραφικότητας της. Άσε που βοηθάει και στο να προσανατολιστείτε. Και φυσικά το καλύτερο μέσο μετακίνησης είναι τα πόδια, γι’αυτό αθλητικά παπούτσια.
v Μία έξυπνη κίνηση είναι η αγορά της «ROMA PASS».Μπορείτε να την αγοράσετε από οποιοδήποτε tobacco shop ενώ το κεντρικό κατάστημα βρίσκεται στον σταθμό τερμινι. Κοστίζει 25 ευρώ και σας παρέχει απεριόριστη χρήση όλων των μέσων μαζικής μεταφοράς για 3 μέρες, δωρεάν είσοδο στα 2 πρώτα μουσεία ή αρχαιολογικούς χώρους που θα επισκεφτείτε και κάποιες εκπτώσεις στα υπόλοιπα αξιοθέατα (πάλι με διάρκεια 3 ημερών).Είναι μια απλή χάρτινη καρτούλα σε μέγεθος τηλεκάρτας που θέλει όμως προσοχή στην χρήση της γιατί είναι μαγνητισμένη. Έτσι κάθε φορά που θα μπαίνετε σε μετρό ή λεωφορείο απλά την ακουμπάτε πάνω στο ακυρωτικό μηχάνημα για να μην σβηστούν τα γραμματάκια και απομαγνητιστεί.
Η ιστοσελίδα για περισσότερες πληροφορίες είναι η εξής: http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2

Διαμονή
Εμείς μέναμε σε 1 μικρό ξενοδοχειάκι πολύ κοντά στο Τέρμινι. Σκεφτήκαμε πως αφού το Τέρμινι είναι η αρχή των περισσοτέρων λεωφορείων και ο κεντρικός σταθμός μετρό και τρένου , θα έχουμε γρήγορη και εύκολη πρόσβαση σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Δεν είχαμε άδικο. Αλλά αν ξαναπήγαινα στην Ρώμη ,τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να διάλεγα ένα ξενοδοχείο κοντά στην Piazza Navona ή στο Πάνθεον. Και αυτό γιατί το βράδυ βγαίνεις σε αυτές τις γειτονιές οπότε είναι καλό να γυρνάς με τα πόδια στο ξενοδοχείο σου και να μην περιμένεις λεωφορείο ή μετρό έχοντας και στο νου σου τον περιορισμό της ώρας (τα δρομολόγια σταματούν μετά από κάποια ώρα).Πάντως εκεί που έμεινα εγώ (Hotel Serena) οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι, τα δωμάτια ψιλομικρά αλλά καθαρά και το πρωινό συμπαθητικό. Γενικά τα περισσότερα ξενοδοχεία στο κέντρο της Ρώμης στεγάζονται σε κάποιους ορόφους παλιών κτιρίων ,ας πούμε στους 1 πρώτους ορόφους είναι 1 ξενοδοχείο στον 3ο κάτι άλλο και στους υπόλοιπους ορόφους ένα άλλο ξενοδοχείο. Στο δικό μας κτίριο υπήρχε ρεσεψιόν στην είσοδο και όλοι οι όροφοι ,εκτός από έναν ήταν του δικού μας ξενοδοχείου.

Αεροδρόμιο
Το αεροδρόμιο είναι αρκετά έξω από την πόλη. Ενας τρόπος για να πας στο κέντρο είναι το τρένο. Δεν είναι δύσκολο να βρεις την αφετηρία του αν προσέχεις τις ταμπέλες. Ένας άλλος τρόπος είναι με 1 ευρώ μόνο διαφορά να πας με πουλμανάκι. Το πουλμανάκι αυτό εμείς το βρήκαμε τυχαία. Πήγαμε στο εκδοτήριο των εισιτηρίων να αγοράσουμε εισιτήριο για το τρένο και μας το πρότεινε ο ταμίας. Το καλό είναι ότι λες σε ποιο ξενοδοχείο θέλεις να πας και σε αφήνει απέξω και επίσης φτάνεις ξεκούραστα χωρίς να σέρνεις βαλίτσες. Πιστέψτε με θα το εκτιμήσετε όπως το εκτιμήσαμε και εμείς όταν στην επιστροφή γυρίσαμε με τρένο.

Προτάσεις-Συμβουλές-Προτροπές
Τα Αξιοθέατα είναι πολλά και κλασσικά:​

Τα μουσεία του Βατικανό με μαρμάρινα γλυπτά που εντυπωσιάζουν (τεράστια αναμονή για την είσοδο αν δεν έχεις κάνει κράτηση μέσω internet).

Το Πάνθεον.

Το Castel Sant'Angelo, αν βαριέστε να ανέβετε στην κορυφή που έχει όμορφη θέα δεν αξίζει να μπείτε μέσα.

Η Fontana di Trevi Ρίξτε κέρμα στην Fontana di Trevi κάνοντας ευχή και τρώγοντας ένα από τα πιο κολασμένα παγωτά που υπάρχουν.

Piazza di Spagna

Το Colosseo.

MonumentoVittorioEmanueleII.Δεν θα πιστεύεται το μέγεθος του!

Σίγουρα να πάτε σε όλα. Tα έχετε δει σίγουρα σε αρκετές ταινίες γυρισμένες στην Ρώμη. Αυτά ουσιαστικά είναι η Ρώμη.


  • Όπως και σε άλλες χώρες έτσι και εκεί υπάρχουν τα κλασσικά διπλά λεωφορεία που ο δεύτερος όροφος είναι ξεσκέπαστος και σου προσφέρουν ακουστικά μιας χρήσης που τα καλωδιώνεις με το λεωφορείο και ακούς ξενάγηση κατά την διάρκεια της διαδρομής. Υπάρχουν διαφόρων ειδών τέτοια λεωφορεία. Το καλό είναι ότι κατά την διάρκεια της διαδρομής κάνουν στάσεις στις οποίες μπορείς να κατέβεις και να πάρεις το επόμενο δρομολόγιο με το ίδιο εισιτήριο από την εκάστοτε στάση που θα βρίσκεσαι αρκεί να το κάνεις μέσα σε 24 ώρες από την επικύρωση του εισιτηρίου. Εγώ προτείνω το «ARCEOBUS», είναι πράσινο απέξω. Κοστίζει γύρω στα 15 ευρώ ενώ έχοντας την roma pass σου κάνουν έκπτωση και το κόστος πάει γύρω στα 10 ευρώ. Ξεκινά από το ΤέρμινιΙ. Κάνει μία διαδρομή λίγο πιο έξω από το κέντρο της ρώμης, στην Appia Antica,που είναι ένας δρόμος γραφικός με ιστορία ενώ σε περνάει και από γνωστές γειτονιές όπως το Colosseo.Κάθεσαι και βγάζεις ξεκούραστα πολλές φωτογραφίες. Να κατέβετε οπωσδήποτε στην στάση Bocca de la Verita. Εκεί είναι μια εκκλησία που έχει το διάσημο «Στόμα της Αλήθειας». Έλεγαν πως παλιά αν κάποιος έβαζε το χέρι του μέσα στο στόμα του αγάλματος και ήταν ψεύτης του έτρωγε το χέρι. Όσο για τους ερωτευμένους θα χαρούν μπαίνοντας στην εκκλησία αφού υπάρχει τα οστά από το κεφάλι του Αγίου Βαλεντίνου. Επίσης μπορείτε να κατέβετε και στο Colosseo. Συνήθως έχει τρελή ουρά για να βγάλετε εισιτήριο, αν όμως αγοράσετε την roma pass και είναι το ένα από τα δύο πρώτα μουσεία που θα επισκεφτείτε θα μπείτε από άλλη είσοδο χωρίς αναμονή.
  • Η διάσημη Αρχαία Αγορά είναι καλύτερα να την δείτε από πάνω. Μην μπείτε μέσα. Θα συναντήσετε κολόνες και απομεινάρια αρχαίων κτισμάτων κάτι που είναι πολύ οικείο για κάποιον που ζει στην Ελλάδα. Μην ξεχάσετε όμως να εντοπίσετε ένα σχετικά μικρό άγαλμα στο οποίο είναι η λύκαινα ο Ρέμος και ο Ρωμύλος που αποτελεί και το έμβλημα της πόλης αφού απεικονίζει ένα κομμάτι της ιστορίας της ίδρυσης της.
  • Οι εκκλησίες της Ρώμης: Απλά άπειρες και οι πιο πολλές έχουν κάτι διάσημο. Προσοχή στο ντύσιμο. Στις γυναίκες πρέπει να είναι καλυμμένοι οι ώμοι και φυσικά δεν πρέπει να φαίνεται πόδι. Εγώ είχα πάει καλοκαίρι και την είχα πατήσει με όλες τις βερμούδες και τα μπλουζακια με ραντάκι και αναγκάστηκα και αγόρασα από πλανόδιους φουλάρια που έβαζα σαν φούστα και σαν σάλι για να μου επιτρέψουν να μπω. Αλλιώς δεν έμπαινα για κανένα λόγο. Σε ποιες από όλες αξίζει να πάτε;
Στον Άγιο Πέτρο. Το μέγεθός του ξεπερνά κάθε φαντασία. Δεν έχεις πρόσβαση σε όλο τον ναό, δεν μπαίνεις στον χώρο που γίνονται οι λειτουργίες. Μπορείς όμως να βγάλεις φωτογραφίες. Κάντε αυτό που έκανα και εγώ. Πάρτε το ασανσέρ για την οροφή του ναού, το οποίο σας αφήνει σε κάποιο όροφο και μετά πρέπει να ανέβετε με τα πόδια. Τα σκαλιά είναι αρκετά και νιώθεις σαν να ανεβαίνεις σε κάστρο. Μόλις όμως ανέβεις η θέα είναι μαγευτική. Βλέπεις κυριολεκτικά όλη την Ρώμη ,πολλά μνημεία ξεχωρίζουν ενώ βλέπεις και τα διαμερίσματα του Πάπα στα οποία δεν έχεις πρόσβαση. Απλά να έχετε οπωσδήποτε νερό μαζί σας γιατί θα το χρειαστείτε.
Στην Santa Maria della Concezione. Εκεί υπάρχει ένας χώρος ξεχωριστός από την εκκλησία στον οποίο οι καπουτσίνοι έχουν κατασκευάσει πολυελαίους, ρολόγια, τοιχογραφίες με οστά και κρανία από καπουτσίνους που δεν ζουν πια ανάμεσα τους. Είναι τόσο εντυπωσιακό όσο ανατριχιαστικό ακούγεται. Σου προκαλεί δέος. Η εκκλησία βρίσκεται στην via Veneto που εγώ την ήξερα από την Βουγιουκλάκη στην Μοντέρνα Σταχτοπούτα και την πολύ γνωστή ατάκα «Ω, με συγχωρείτε ήταν τυχαίο»
Στον San Pietro in Vincoli.Εκεί είναι ένα πολύ διάσημο άγαλμα του Μιχαήλ Αγγέλου και οι αλυσίδες που είχαν δέσει στον σταυρό τον Άγιο Πέτρο και λέγεται ότι όταν τις πλησίασαν ενώθηκαν σε μία. Προσοχή γιατί δεν λειτουργεί όλες τις ώρες ο ναός.

Και μια τελευταία εκκλησία Saint John in Laterano,όχι γιατί είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά γιατί στο παρεκκλήσι που έχει στην απέναντι μεριά του δρόμου βρίσκεται η Santa scala που λέγεται ότι την έφερε η Αγία Ελένη και πάνω της έχει κηλίδες αίματος του Ιησού αφού αυτήν ανέβηκε πηγαίνοντας στον Πόντιο Πιλάτο
Βόλτες

Τα καλύτερα μέρη για βόλτα το βραδάκι είναι:

Piazza Navona: πηγαίνοντας εκεί σου ανεβαίνει η διάθεση. Ο κόσμος , τα σιντριβάνια , οι εκατοντάδες πίνακες ζωγραφικής που είναι στημένοι στην πλατεία, οι ζογκλέρ, τα παραδοσιακά εστιατόρια με τα καρό λευκά κόκκινα τραπεζομάντηλα , οι τραγουδιστές του δρόμου. Δεν ξέρεις που να πρωτοκοιτάξεις χωρίς να είσαι στριμωγμένος ή να σε ποδοπατούν

Via Condoti: Είναι ο δρόμος με τα επώνυμα μαγαζιά που ξεκινά από την PiazzadiSpagna.Αν δεν έχετε σκοπό να αγοράσετε κάτι καλύτερα να τον περπατήσετε όταν τα μαγαζιά είναι κλειστά ώστε να χαζέψετε στις βιτρίνες άνετα χωρίς πολλά αμάξια και κόσμο στα πεζοδρόμια.

Fontana di trevi: Είναι σαν να είσαι μέρος κινηματογραφικής ταινίας. Δεν έχω πολλά να πω… απλά αξίζει να δείτε τα φώτα να ακούσετε τα νερα. Θα έχει σίγουρα υπερβολικά πολύ κόσμο αλλά αυτό συμβαίνει όποια στιγμή της ημέρας και αν πάτε.

Piazza di Spagna: Γραφικό σαν μέρος. Φώτα, κόσμος καθισμένος στα σκαλιά. Και αυτό είναι πάντα γεμάτο από κόσμο. Μπορείτε να φτάσετε εκεί με το μετρό το απόγευμα ώστε να διασχίσετε την viacondoti.Μια πολύ έντονη παρουσία στην πλατεία αυτή είναι κάποιοι μελαμψοί πλανόδιοι που προσπαθούν να σου πουλήσουν με το ζόρι τριαντάφυλλα και μπαίνουν σε αρκετά πλάνα φωτογραφιών, στους Έλληνες όμως δεν κάνει και τόση εντύπωση αυτή τους η επιμονή αφού τέτοια φαινόμενα έχουμε και εμείς εδώ. Εγώ πάντως την είχα χαρεί πιο πολύ μεσημεριανή ώρα που είχαμε αγοράσει γρανίτες και είχαμε αράξει και εμείς στα σκαλιά.

Φαγητό
Γενικά δεν συνάντησα κάποιο εστιατόριο με πολύ «καλές» τιμές. Οι ταξιδιωτικοί οδηγοί προτείνουν πολλά εστιατόρια ή όπως τα λένε στην Ιταλία ,τρατορίες. Νομίζω πως πάνω κάτω οι τιμές για ένα γεύμα κυμαίνονται στα 35 με 40 ευρώ το ζευγάρι.


  • Αξίζει να φάτε στην περιοχή Campo di Fiore.Εμείς φάγαμε στο Carbonara ,έχει τα κλασσικά παραδοσιακά πιάτα της ρώμης, καλομαγειρεμένα και νόστιμα. Φάγαμε οσομπούκο και νιόκι με τρούφα καθώς και ψητή αγκινάρα.Αξίζει να τα δοκιμάσετε να ξέρετε όμως ότι με το κρέας δεν υπάρχει γαρνιτούρα, πατάτες ή ρύζι, σκέτο το κρέας με την σάλτσα του.
  • Το Trastevere είναι μια εξίσου ωραία περιοχή για φαγητό. Στην πλατεία έχει λίγο πιο κυριλέ μαγαζιά με σερβιτόρους πολύ τυπικούς ίσως και με λίγο τουπέ. Στα στενάκια όμως έχει πιο trendy μαγαζιά στα οποία εμείς δεν βρίσκαμε να κάτσουμε. Ήταν ωραία όμως στην πλατεία γιατί είχε ζωντάνια και φώτα, έτρωγες σε παραδοσιακή ατμόσφαιρα.
  • Όταν ακούς Ρώμη σκέφτεσαι πίτσα και μακαρονάδα τα κλασσικά ιταλικά φαγητά. Η καλύτερη πίτσα όμως που έχω φάει στην ζωή μου είναι σε 1 μικροσκοπικό μαγαζάκι που πουλάει πίτσα με το κομμάτι και όλοι κάθονται απ’έξω από το μαγαζί και την τρώνε. Δεν ξέρω πως λένε το μαγαζί όμως θα σας εξηγήσω πως πάνε: περπατώντας στον κεντρικό δρόμο που πηγαίνει από τα μουσεία του Βατικανό προς τον Άγιο Πέτρο στο αριστερό σας χέρι βρίσκεται το στενάκι που έχει αυτό το μαγαζάκι...οπότε περπατώντας στο αριστερό πεζοδρόμιο θα το βρείτε γιατί λογικά θα έχει εξίσου πολύ κόσμο όπως όταν είχε όταν πήγα εγώ. Σκεφτείτε ότι εμείς φάγαμε κατά τύχη εκεί γιατί περνώντας από εκεί για να πάμε στην εκκλησία είχε εντυπωσιακά πολύ κόσμο και είχε πραγματικά πολύ νόστιμη πίτσα.
  • Tartufo.Στην Piazza Navona βρίσκεται το πρώτο ζαχαροπλαστείο που δημιούργησε αυτό το σοκολατένιο παγωτό, το Τre Scalini. Αν τα χρήματα σας περισσεύουν καθίστε να σας το σερβίρουν στο ζαχαροπλαστείο, να ξέρετε όμως ότι 2 άτομα για 2 γλυκά και νεράκι θα πληρώσουν καμιά τριανταριά ευρώ. Εμείς το πήραμε για έξω , μας το βάλανε σε χάρτινο πιατάκι και το φάγαμε σε παγκάκι στην πλατεία, στην οποία αράζει αρκετός κόσμος.
Αναμνηστικά

Μαγαζάκια με αναμνηστικά θα συναντήσετε παντού. Μαζεμένα θα βρείτε πολλά στο Πάνθεον. Είναι 2-3 δρόμοι που ξεκινούν από την πλατεία που είναι ο ναός και είναι γεμάτα με σουβενίρ. Επίσης αν βρίσκεστε στον δρόμο Corso Vittorio Emanuele II και ανεβείτε προς το Πάνθεον από τον δρόμο με τα εκκλησιαστικά μαγαζιά στο αριστερό σας χέρι θα βρείτε 1 μαγαζί με τοπικά προϊόντα (ζυμαρικά, αλλαντικά, τυροκομικά, ποτά) .Σε αυτό το μαγαζί σας δίνεται η δυνατότητα μα δοκιμάσετε διάφορα πριν αποφασίσετε τι θα αγοράσετε.


Εκδρομές

Πρέπει οπωσδήποτε να πάτε στο Tivoli.Είναι ένα απίστευτο χωριουδάκι . Νιώθεις περπατώντας στην πόλη ότι είσαι σε κάποια ταινία του Φελίνι. Εχει 2 βίλλες με εκατοντάδες σιντριβάνια. Εμείς δεν καταφέραμε να τις επισκεφτούμε γιατί πήγαμε Δευτέρα και ήταν κλειστά. Η διαδρομή όμως με το παλιό τρένο μέσα στην φύση και η ατμόσφαιρα του χωριού ήταν μαγική.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και μόνο για τις πληροφορίες που συνέλεξες και μας τις προσέφερες,ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Ένας άλλος τρόπος είναι με 1 ευρώ μόνο διαφορά να πας με πουλμανάκι. Το πουλμανάκι αυτό εμείς το βρήκαμε τυχαία. Πήγαμε στο εκδοτήριο των εισιτηρίων να αγοράσουμε εισιτήριο για το τρένο και μας το πρότεινε ο ταμίας. Το καλό είναι ότι λες σε ποιο ξενοδοχείο θέλεις να πας και σε αφήνει απέξω και επίσης φτάνεις ξεκούραστα χωρίς να σέρνεις βαλίτσες. Πιστέψτε με θα το εκτιμήσετε όπως το εκτιμήσαμε και εμείς όταν στην επιστροφή γυρίσαμε με τρένο.
2. Εμείς φάγαμε στο Carbonara ,έχει τα κλασσικά παραδοσιακά πιάτα της ρώμης, καλομαγειρεμένα και νόστιμα. Φάγαμε οσομπούκο και νιόκι με τρούφα καθώς και ψητή αγκινάρα.
1. το θέμα μεταφορά από αεροδρόμιο έχει αναλυθεί διεξοδικά στο φόρουμ. το εκδοτήριο ήταν των σιδηροδρόμων? περίεργο φαινεται να σας πρότειναν άλλο μέσο. κι αν ήταν 13Ε το άτομο, ήταν αρκετα ακριβό σε σχέση με το ταξί (40Ε όλοι).
2.αυτά που φάγατε δεν είναι ρωμαικά. το οσομπούκο από Μιλάνο, τα νιόκι από Μάρκε νομίζω. η αγκινάρα είναι συνοδευτικό του κυρίως, το μόνο ρωμαικό πιάτο.
ασήμαντες οι παρατηρήσεις και ελπίζω να τις εκλάβεις σε στυλ συζήτησης και όχι διαφωνίας ή κατι ανάλογο. μακάρι να ακολουθούσαμε όλοι το παράδειγμά σου και να γράφαμε αντίστοιχα. καλή η προσπάθεια πραγματικά.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
1. το θέμα μεταφορά από αεροδρόμιο έχει αναλυθεί διεξοδικά στο φόρουμ. το εκδοτήριο ήταν των σιδηροδρόμων? περίεργο φαινεται να σας πρότειναν άλλο μέσο. κι αν ήταν 13Ε το άτομο, ήταν αρκετα ακριβό σε σχέση με το ταξί (40Ε όλοι).
2.αυτά που φάγατε δεν είναι ρωμαικά. το οσομπούκο από Μιλάνο, τα νιόκι από Μάρκε νομίζω. η αγκινάρα είναι συνοδευτικό του κυρίως, το μόνο ρωμαικό πιάτο.
ασήμαντες οι παρατηρήσεις και ελπίζω να τις εκλάβεις σε στυλ συζήτησης και όχι διαφωνίας ή κατι ανάλογο. μακάρι να ακολουθούσαμε όλοι το παράδειγμά σου και να γράφαμε αντίστοιχα. καλή η προσπάθεια πραγματικά.
1. Το εκδοτήριο ήταν στον σιδηροδρομικό σταθμό,εκεί που βγάζεις εισητήριο για το τρένο...οι αποβάθρες ήταν δίπλα μας.Και σε εμάς φάνηκε περίεργο και σκεφτόμασταν μήπως ήταν κλεψιά αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ήταν και γλίτωνες και ταλαιπωρία!
2.Η αγκινάρα ήταν στα ορεκτικά.Το οσομπούκο είναι όντως μιλανέζικης προέλευσης αλλά από αυτά που ξέρω η κάθε πόλη έκανε και τις δικές της παραλλαγές κατα την διάρκεια των ετών..π.χ. κάποιοι έβαζαν ντομάτα και κάποιοι όχι!Γενικά εγώ ήθελα να αναφερθώ στο Ιταλικό Φαγητό και όχι στο Ρωμαικό απαραίτητα!Μιας και δεν είχα ξαναταξιδέψει στην Ιταλία με ενδιέφερε να δοκιμάσω ότι πιο νόστιμο προέρχεται από την Ιταλία εν γένει και δεν πρόσεχα από ποια πόλη προέρχεται το κάθε πιάτο!
:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
12.Η αγκινάρα ήταν στα ορεκτικά.Το οσομπούκο είναι όντως μιλανέζικης προέλευσης αλλά από αυτά που ξέρω η κάθε πόλη έκανε και τις δικές της παραλλαγές κατα την διάρκεια των ετών..π.χ. κάποιοι έβαζαν ντομάτα και κάποιοι όχι!Γενικά εγώ ήθελα να αναφερθώ στο Ιταλικό Φαγητό και όχι στο Ρωμαικό απαραίτητα!Μιας και δεν είχα ξαναταξιδέψει στην Ιταλία με ενδιέφερε να δοκιμάσω ότι πιο νόστιμο προέρχεται από την Ιταλία εν γένει και δεν πρόσεχα από ποια πόλη προέρχεται το κάθε πιάτο!
Εμείς φάγαμε στο Carbonara ,έχει τα κλασσικά παραδοσιακά πιάτα της ρώμης, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.

πολύ καλά έκανες και δοκίμασες πιάτα απ' ολη την Ιταλία. επειδή είπες ότι έχει παραδοσιακά πιάτα της Ρώμης, απλά διευκρινησα ότι δεν είναι αυτά που φάγατε προς αποφυγή παρεξηγήσεων. οι αγκινάρες είναι συνοδευτικό κανονικά. κι αν ήταν οι παραδοσιακές της Ρώμης είναι τηγανητές και όχι ψητές.
 

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!!Σε ένα μήνα πηγαίνω και γω Ρώμη και νομίζω πως με βοήθησες πολύ!!!Θα πέσει τρελή μελέτη!!:reading:Συγχαρητηρια για τον τρόπο που γράφεις!!!
 

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
Και μια ερώτηση που ίσως ακουστεί λίγο τρελούτσικη...Σκεφτόμαστε με τον έρωτά μου να νοικιάσουμε βέσπα και να κάνουμε βόλτίτσες στη Ρώμη!Να το κάνουμε ή θα το μετανιώσουμε???Τί λέτε???
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εμείς φάγαμε στο Carbonara ,έχει τα κλασσικά παραδοσιακά πιάτα της ρώμης, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.

πολύ καλά έκανες και δοκίμασες πιάτα απ' ολη την Ιταλία. επειδή είπες ότι έχει παραδοσιακά πιάτα της Ρώμης, απλά διευκρινησα ότι δεν είναι αυτά που φάγατε προς αποφυγή παρεξηγήσεων. οι αγκινάρες είναι συνοδευτικό κανονικά. κι αν ήταν οι παραδοσιακές της Ρώμης είναι τηγανητές και όχι ψητές.
΄

Επειδή αναμεσα στις προτάσεις μου έβαλα τελεία:"Εμείς φάγαμε στο Carbonara ,έχει τα κλασσικά παραδοσιακά πιάτα της ρώμης, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.Φάγαμε οσομπούκο και νιόκι με τρούφα καθώς και ψητή αγκινάρα" θεωρούσα ότι δεν θα μπερδέψω κανένα...Φυσικά υπήρχαν και άλλα πιάτα που δεν επιλέξαμε εμείς.Σεβαστή παντως η παρατήρηση σου και καλές οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις που μοιράστικες μαζί μας για την προέλευση των φαγητών!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Και μια ερώτηση που ίσως ακουστεί λίγο τρελούτσικη...Σκεφτόμαστε με τον έρωτά μου να νοικιάσουμε βέσπα και να κάνουμε βόλτίτσες στη Ρώμη!Να το κάνουμε ή θα το μετανιώσουμε???Τί λέτε???

Ωραία θα είναι και με βέσπα...Δεν μπορώ όμως να σε βοηθήσω σε 2 φλέγοντα θέματα:το που θα την παρκάρεις,και το πόσο ασφαλής θα είναι εκεί που θα την αφήσεις!:rolleyes:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και μια ερώτηση που ίσως ακουστεί λίγο τρελούτσικη...Σκεφτόμαστε με τον έρωτά μου να νοικιάσουμε βέσπα και να κάνουμε βόλτίτσες στη Ρώμη!Να το κάνουμε ή θα το μετανιώσουμε???Τί λέτε???
να το κάνετε αν έχει εμπειρία ο/η οδηγός. πολλοι δρόμοι του κέντρου είναι πλακόστρωτοι και οι κραδασμοί είναι αναπόφευκτοι. με τη μικρή διάμετρο των τροχών της βέσπας κανουν "επικίνδυνο" μείγμα. εμπειρία, χαμηλή ταχύτητα κ προσοχή. το βράδυ σε παρκινγκ ή πλήρη ασφάλιση.
Επειδή αναμεσα στις προτάσεις μου έβαλα τελεία:"Εμείς φάγαμε στο Carbonara ,έχει τα κλασσικά παραδοσιακά πιάτα της ρώμης, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.Φάγαμε οσομπούκο και νιόκι με τρούφα καθώς και ψητή αγκινάρα" θεωρούσα ότι δεν θα μπερδέψω κανένα...Φυσικά υπήρχαν και άλλα πιάτα που δεν επιλέξαμε εμείς.Σεβαστή παντως η παρατήρηση σου και καλές οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις που μοιράστικες μαζί μας για την προέλευση των φαγητών!
"καλές οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μου"? μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου, ούτε το φιλικό σχόλιο. αλλά είναι κ περιττό να συνεχίζω κ τη συζήτηση.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
να το κάνετε αν έχει εμπειρία ο/η οδηγός. πολλοι δρόμοι του κέντρου είναι πλακόστρωτοι και οι κραδασμοί είναι αναπόφευκτοι. με τη μικρή διάμετρο των τροχών της βέσπας κανουν "επικίνδυνο" μείγμα. εμπειρία, χαμηλή ταχύτητα κ προσοχή. το βράδυ σε παρκινγκ ή πλήρη ασφάλιση.

"καλές οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μου"? μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου, ούτε το φιλικό σχόλιο. αλλά είναι κ περιττό να συνεχίζω κ τη συζήτηση.
δεν νομίζω ότι κάποιος από τους 2 μας είχε αρνητική διάθεση στα σχολιά του και εννοείται πως κατάλαβα το πνεύμα σου και θεωρούσα ότι και εσύ είχες καταλάβει το δικό μου!:cool:Είναι καλό να μοιραζόμαστε γνώσεις και πληροφορίες και γι'αυτό είναι και το forum!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom