Ινδονησία καποιες τελευταιες αποριες για μπαλι ...

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
επειδη σε λιγες μερες αναχωρουμε για μπαλι ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε σε καποια πρακτικα θεματακια. εχω διαβασει τα περισσοτερα thread εδω απλα ειναι καποιες αποριες της τελευταιας στιγμης.

1.φτανοντας εκει ξερω οτι πρεπει να συμπληρωσεις μια βιζα. αυτο μπορει να γινει στο αεροπλανο? γιατι εχω διαβασει οτι οι ουρες ειναι μεγαλες. αν υπαρχει κανενα κολπο να γλυτωσεις λιγο χρονο καλο ειναι.

2.οι μετακινησεις στο ubud μπορουν να γινονται με καποια συγκοινωνια? ή μονο ταξι? ειναι μικρες οι αποστασεις για να γυρισεις τα χωρια εκει γυρω? διαβασα σε μια ιστορια για μετακινηση με τα ποδια που τη γουσταρω αλλα επειδη ο καιρος ειναι λιγο απροβλεπτος ...

3. λεφτα καλο ειναι να αλλαξω στο αεροδρομιο, στο ξενοδοχειο (αν εχει) η στο δρομο? ελεγα να μην παρω δολλαρια αλλα ευρω μονο.

σκεφτομαι και διαφορες εκδρομες να κανουμε εκει αλλα οι περισσοτερες πληροφοριες ειναι μεσα στις ιστοριες και στα αλλα ποστ οποτε αναλογα τον καιρο θα τις κανονισω εκει.

αν εχετε κανενα πρακτικο μυστικο που να εκανε καποιες διαδικασιες ευκολοτερες και θελετε να μοιραστειτε θα ηταν ευπροσδεκτο ;)
ευχαριστω
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
επισης κατι ακομα. εχω διαβασει εδω για διαφορους οδηγους που ειχαν καποιοι στο νησι. οπως επισης και για καποιον ελληνα ή ελληνιδα που εχουν καποιο γραφειο εκει. αν υπαρχει και καμια τετοια πληροφορια θα την εκτιμουσα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.υπαρχει κανενα κολπο
2.μονο ταξι?
ειναι μικρες οι αποστασεις για να γυρισεις τα χωρια εκει γυρω?
3. λεφτα καλο ειναι να αλλαξω στο αεροδρομιο, στο ξενοδοχειο (αν εχει) η στο δρομο? ελεγα να μην παρω δολλαρια αλλα ευρω μονο.
1.όχι. σιγά τις ουρές. οτι κανουν όλοι θα κάνεις κι εσύ.
2.ναι
όχι.
3. σε ανταλλακτηριο
επισης κατι ακομα. εχω διαβασει εδω για διαφορους οδηγους που ειχαν καποιοι στο νησι.
τον οδηγό που προτεινει ο Traveller στην ιστορία του, δοκιμασμενο κ από μενα κ αλλους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Eλληνίδα υπάρχει, αλλά δεν τη συστήνω για να σου κανονίσει οδηγό ή διαμονή.Τηλ. και όνομα μπορώ να σου δώσω με π.μ. αλλά - αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες που θα σου προσφέρει - το ρίσκο θα είναι δικό σου αποκλειστικά.

- Λεφτά σε ανταλλακτήρια. Σχετικά με τις ισοτιμίες, προμήθειες, κλπ. τα έχουμε πει αλλού.

- Κόλπο για να γλυτώσεις τις ουρές είναι ένα (και ισχύει παντού): Να κλέψεις τη σειρά άλλου. Αν δεν έχεις πρόβλημα να τσακωθείς, βριστείς, κλπ. κάν'το.

- Συγκοινωνία άσ'την, μην την ψάχνεις.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Για διαμονή Έλληνα γνωρίζω. Δεν γνωρίζω αν οργανώνει και εκδρομές ή οτιδήποτε άλλο.
Τηλ. και όνομα μπορώ να σου δώσω με π.μ. αλλά - αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες που προσφέρει - το ρίσκο είναι, φυσικά, δικό σου.
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
ok. δε θελω και να τσακωθω για να γλυτωσω λιγο χρονο. ετσι κι αλλιως για διακοπες παω, για να χαλαρωσω οχι για να μεταφερω τα αθηναικα αγχη μου στους ανθρωπους. :)

οσο για τον οδηγο εκτυπωσα τη σελιδα του polos με τα τηλεφωνα επικοινωνιας και με το που παω ubud θα του τηλεφωνησω. ελπιζω να μην ειναι αργα και να εχει χρονο να μας εξυπηρετησει. θα του πω κι οτι ειμαι συστημενος απο καποιους ελληνες.χεχε

ευχαριστω.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
1.όχι. σιγά τις ουρές. οτι κανουν όλοι θα κάνεις κι εσύ.
2.ναι
όχι.
3. σε ανταλλακτηριο

τον οδηγό που προτεινει ο Traveller στην ιστορία του, δοκιμασμενο κ από μενα κ αλλους.
Καλα Samion, μου αρεσεις,εισαι λακωνικοτατος!:haha:
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
λακωνικοτατος αλλα ακριβης και περιεκτικοτατος συγχρονως. thanks
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οσο για τον οδηγο εκτυπωσα τη σελιδα του polos με τα τηλεφωνα επικοινωνιας και με το που παω ubud θα του τηλεφωνησω. ελπιζω να μην ειναι αργα και να εχει χρονο να μας εξυπηρετησει.
αυτή τη λύση δεν στην προτείνω γιατί έχει όντως πάρα πολύ δουλειά. καλύτερα να κλείσεις από πριν. χώρια που θα διαπραγματευτείς καλύτερα την τιμή και μπορείς να έχεις κ τη μεταφορά από αεροδρόμιο-ubud.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Τα χωριά γύρω από το Ubud τα γυρνάς θαυμάσια με τα πόδια. Υπάρχουν φανταστικές διαδρομές (τσέκαρε τον οδηγό σου που σίγουρα τις περιέχει), οι οποίες σε βγάζουν από ονειρικούς ορυζώνες σε υπέροχα χωριά, όπου μπορείς να παρατηρήσεις του ανθρώπους στις καθημερινές τους δραστηριότητες μακριά από τουρίστες. Τα πιο όμορφα πράγματα έτσι τα είδα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία βόλτα, που ξεκινούσε από την υπέροχη γέφυρα και κοιλάδα κοντά στο Ubud (δε θυμάμαι όνομα), και κατευθυνόμενος βόρεια περνούσες από εδώ

μετά από εδώ

Κατόπιν, βγήκα σε ένα υπέροχο χωριουδάκι όπου τα πιτσιρίκια έκαναν πρόβες σε μουσική gamelan, μετά το έκοψα παράλληλα με ένα δρόμο προς τη κατεύθυνση του Ubud και αφού πέρασα κάποιες υπέροχες πριβέ βίλες, κατέληξα σε ένα εκπληκτικό χωριό

όπου υπήρχαν απίστευτες γκαλερί και ένα καφέ όπου έφαγα τη πιο ωραία lemonpie της ζωής μου (μαζί με αυτή στη ΝΥ στο Magnolia bakery). Πρέπει να περπάταγα 2-3 ώρες και ήταν μια πάρα πολύ όμορφη βόλτα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS σε αυτα τα μικρα χωριουδακια γυρω απο το Ubud μηπως ειδες αν υπαρχουν homestay?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
GTS σε αυτα τα μικρα χωριουδακια γυρω απο το Ubud μηπως ειδες αν υπαρχουν homestay?
Δε παρατήρησα κάτι φίλε. Αλλά για homestay θα σου πω πού να ψάξεις μέσα στο Ubud....τα έχω γράψει και στην ιστορία, αλλά πάρε και κανά τηλ. να τα πούμε κι όλας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom