Ινδονησία καποιες τελευταιες αποριες για μπαλι ...

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Αγαπητοί φίλοι επιτρέψτε μου να σας πω ότι και εγώ έχω στη διάθεση σας ονομα και ε μαιλ ξεναγού ο οποίος απλά ήταν καταπληκτικός...με δικό του όχημα με πολλές γνώσεις και είναι από τους διαπιστευμένους του Μπαλί.
Τον χρησιμοποιήσαμε σε δύο ταξίδια και αν ξαναπάμε...πάλι αυτόν θα πάρουμε...Το πρόγραμμα το φτιάχνει με βάση του τι θέλουμε εμείς....
Επίσης να θυμήσω σε όλους ότι δολάρια των 100 που έχουν εκτυπωθεί πριν το 1970 δεν γίνονται δεκτά πουθενά!!!!!!!!
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Αν κάποιος σε έχει ενημερώσει με προσωπικό μήνυμα για το κόλπο που κάνουν στα ανεπίσημα ανταλλακτήρια συναλλάγματος στο Μπαλί, μην διαβάσεις τζάμπα τις επόμενες γραμμές...
Αν είσαι ακόμα εδώ, να σου “πω” ότι αν πήγαινα ξανά στο Μπαλί, πάλι σε ανεπίσημο ανταλλακτήριο θα έκανα ρουπίες, αλλά με προσοχή αυτήν τη φορά. Οι τιμές που προσφέρουν είναι σημαντικά καλύτερες από τις τιμές των επίσημων, επειδή ελπίζουν να σε “δαγκώσουν”. Σου μετράνε τα χρήματα, σου δίνουν και σένα να τα μετρήσεις, όλα ωραία και καλά, την τελευταία στιγμή σού ζητούν κάτι ψιλά για να στρογγυλέψει το ποσό, ενώ εσύ ψάχνεις για ψιλά εκείνοι αφαιρούν κάποια από τα χρήματα που στο μεταξύ έχουν πάρει πάλι στα χέρια τους, κι εσύ φεύγεις με ένα μάτσο χαρτονομίσματα μεν, έχοντας πιαστεί κορόιδο δε. Πολύ απλά, επέμεινε να μετρήσεις ξανά και ξανά τα χρήματα, και αφού τα μετρήσεις μία τελευταία φορά, ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ξανά από τα χέρια σου. Κατευθείαν στην τσέπη. Αν είσαι προσεκτικός, αντί να πιαστείς κορόιδο, ουσιαστικά τους πιάνεις εσύ, μια και οι τιμές τους είναι ΣΟΥΠΕΡ.
Για να μην το μακρύνω πολύ, σου προτείνω ακόμα να έχεις ακριβώς 23 ευρώ μαζί σου, για τη βίζα. Αν έχεις 25 δολάρια εύκαιρα, ακόμα καλύτερα. Αν έχεις μόνο ευρώ, έχε 23, και μην τους δώσεις, για παράδειγμα, 50. Τα “ρέστα” σού τα δίνουν σε ρουπίες, αλλά με κακή τιμή συναλλάγματος. Όχι και ληστρική, αλλά... γιατί να σου φάνε τζάμπα λεφτά;


Καλό σας ταξίδι
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
10900km δεν μας ειπες πως τα περασες στην Ινδονησια?
Εστω και με λιγα λογια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom