καποιο καλο εστιατοριο στην Αθηνα

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Θα μπορούσατε να του ζητήσετε να σας κόψει το 23% του λογαριασμού εφόσον δεν έκοψε απόδειξη. Διότι αυτός πήρε το ΦΠΑ αλλά δε θα τον αποδώσει ποτέ. Αλλά τι να λέμε τώρα...
Έπρεπε να επιμείνουμε να πάρουμε την σωστή απόδειξη αλλά πραγματικά, τι να λέμε τώρα..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν είπαμε αυτό... είπαμε ότι για εστιατόρια σούπερ υπάρχουν στην Γαλλία και την Ιταλία... καλά βεβαίως έχει και η Ελλάδα... αλλά... στην Ελλάδα πολύ καλά θα φας συγκεκριμένο φαγητό... τι εννοώ... μπορεί να πας σε μια ψαροταβέρνα και να φας ένα έξοχα ψημένο ψάρι ή να ξετρελαθείς κάπου τρώγοντας καλοκομμένα και καλοψημένα παϊδάκια... αλλά ως εκεί... σε ελάχιστα μέρη θα φας κάτι πραγματικά το special... με δυο λόγια οι ταβέρνες που έχω συναντήσει στην Ελλάδα να προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω δεν ξεπερνούν τις δέκα άντε δεκαπέντε... εύλογα θα μου πει κάποιος ότι κρίνω από τα μέρη που έχω πάει και δεν πρέπει να γενικεύω αλλά από την άλλη πρέπει να σας πω ότι ταξιδεύω πολύ και να είστε σίγουροι δεν τρώω του κουτουρού...πριν φάω κάπου το ψάχνω μέχρι εκεί που δεν πάει... ακούω, διαβάζω, εμπιστεύομαι γνώμες και αποφασίζω... για σύγκριση τώρα σε εστιατόρια ας είμαστε σοβαροί... ελάχιστα και πανάκριβα είναι αυτά που συγκρίνονται με τα αντίστοιχα σε ποιότητα του εξωτερικού...

Και για να είμαστε και on topic μια που ζητήσατε πληροφορίες για το buffalo bill...

Τα καλά...

Οι μερίδες είναι όντως τεράστιες... (ε και?)
Οι μαργαρίτες είναι καλές... (καλές έχει και σε bar)

Τα κακά...

Είναι του πανακρίβου... ο μέσος όρος των κυρίως ήταν στο δεκαπεντάρι... (έχουν σαλτάρει!!)
Τα πιάτα δεν ήταν χάλια ήταν μέτρια και ελάχιστη σχέση είχαν με Μεξικάνικα... (αυτή την cream fresh την ψόφισαν)

Λυπάμαι, αλλά για σαράντα ευρώ το κεφάλι κάθομαι σπίτι μου...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.505
Θα μπορούσατε να του ζητήσετε να σας κόψει το 23% του λογαριασμού εφόσον δεν έκοψε απόδειξη. Διότι αυτός πήρε το ΦΠΑ αλλά δε θα τον αποδώσει ποτέ. Αλλά τι να λέμε τώρα...
Σωστότατος ......ακριβώς τι να λέμε τώρα....
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
.. στην Ελλάδα πολύ καλά θα φας συγκεκριμένο φαγητό... τι εννοώ... μπορεί να πας σε μια ψαροταβέρνα και να φας ένα έξοχα ψημένο ψάρι ή να ξετρελαθείς κάπου τρώγοντας καλοκομμένα και καλοψημένα παϊδάκια... αλλά ως εκεί... σε ελάχιστα μέρη θα φας κάτι πραγματικά το special... με δυο λόγια οι ταβέρνες που έχω συναντήσει στην Ελλάδα να προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω δεν ξεπερνούν τις δέκα άντε δεκαπέντε... εύλογα θα μου πει κάποιος ότι κρίνω από τα μέρη που έχω πάει και δεν πρέπει να γενικεύω αλλά από την άλλη πρέπει να σας πω ότι ταξιδεύω πολύ και να είστε σίγουροι δεν τρώω του κουτουρού...πριν φάω κάπου το ψάχνω μέχρι εκεί που δεν πάει... ακούω, διαβάζω, εμπιστεύομαι γνώμες και αποφασίζω...
αυτά προσφέρει η Ελλάδα φίλε μου...όπως θα ξέρεις από τα ταξίδια σου, δεν είναι όλοι καλοί σε όλα...κάθε τόπος έχει τα δικά του καλά και άσχημα

δε μέμφομαι καθόλου τα Καλύβια, ούτε τις ψαροταβέρνες, αντιθέτως...μέμφομαι τους δήθεν γκουρμέ που νομίζουν ότι πατάνε πάνω στα μπαμπάκια....και μια νόστιμη ντομάτα από κήπο, δεν έχουν δοκιμάσει στη ζωή τους....

έγινε μόδα το γκουρμέ, μη χέσω...αν δεν ξέρεις τι παράγει ο τόπος σου και δεν το εκτιμάς, πως θα αποφανθείς για τις άλλες κουζίνες?

όλα για τη μόδα, για τη λεζάντα...

πιο νόστιμο φαγητό από μια χωριάτικη με λαδάκι και ψωμί χωριάτικο παπάρα μέσα και τυράκι από το τυροκομείο, δεν υπάρχει!!

και το κυριότερο...υπάρχει ΜΟΝΟ εδώ! :clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μα ποιος είπε άσχημη κουβέντα για τα Καλύβια και τις ψαροταβέρνες? ίσα ίσα είπα ότι αν πέσεις σε καλό ψήστη θα φας περίφημα... η διαφορά είναι πως δεν θα φας σπέσιαλ... ταβέρνες της σειράς που τρως υποφερτά έως καλά στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές μην λέμε τα ίδια... σπέσιαλ ταβέρνες που να έχουν σταθερή υψηλή ποιότητα και μυστήριες Ελληνικές συνταγές ελάχιστες... αυτό το απλό λέω... καμιά μόδα δεν έγινε το γκουρμέ, σιγά το γκουρμέ που έχουμε στην Ελλάδα... αν εσύ θεωρείς γκουρμέ το να μπορείς να φας σε λογικές τιμές κάτι το διαφορετικό και όχι μόνο κρέας στα κάρβουνα, μουσακά, λαδερά και χωριάτικη κάνεις μεγάλο λάθος...

Όσο για το παράδειγμα που είπες για την σαλάτα κόψε κάτι... μια χαρά είναι η χωριάτικη αλλά μην μας τρελαίνεις πως είναι το πιο νόστιμο που μπορεί να φάει κάποιος στη ζωή του... είπαμε να υπερθεματίζουμε που και που αλλά όλα έχουν κι ένα όριο...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Λεπόν, τη περασμένη Παρασκευή δοκιμάσαμε το Μεξικάνικο στην Αγησιλάου στο Γκάζι, το Meson El Mirador.

Ατμόσφαιρα: Πολύ όμορφος χώρος, το χειμώνα όσοι το τιμήσουν θα ευχαριστηθούν ατμόσφαιρα...αλλά σταθήκαμε τυχερές και προλάβαμε την ανοιχτή ταράτσα ακόμη. Μικρός χώρος, αλλά με υπέροχη θέα στην Ακρόπολη, υπερ-φιλικό προσωπικό και απαλή μουσική.

Τα πιάτα: Ό,τι πήραμε ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο ειδικά στο ορεκτικό γονατίσαμε. Με γουακαμόλε γέμιση και σπανάκι αν καταλάβα καλά τυλιγμένο σε πιτάκια, από μυρωδιά και γεύση έσκισε.
Το ρύζι, το κοτόπουλο και οι σάλτσες των κυρίως ήταν ελαφρώς πικάντικες(αναστέναξα λίγο) και οι μερίδες κάτι παραπάνω από ικανοποιητικές.
Μας σέρβιραν από δυο σάλτσες για συνοδεία των φαγητών, πιτάκια και κριτσανιστά "στικάκια" για..βούτες.
Εκεί που παραδώσαμε ήταν στις μαργαρίτες, 3 έκαστη, όπου ήταν όσο δυνατές έπρεπε και σου επέτρεπε να συνεχίσεις ευχάριστα κουβέντα και φαγητό.

Οι τιμές: Ικανοποιητικές αν σκεφτεί κανείς πως χωρίς τις 6 μαργαρίτες στο σύνολο, δυο άτομα τρώνε με 60 ευρώ δυο μεγάλες μερίδες, ένα άκρως ικανοποιητικό ορεκτικό κι από ένα ποτήρι κρασί...Εμείς ξεφύγαμε γιατί το παίξαμε αλκόολες! :D
αχχχχ..πηγατε στην αγαπημενη μου περιοχη:bleh:!ακριβως απεναντι ειναι το αγαπημενο μου μπαρακι, με τα υπεροχα coctail του!και λιγο παρακατω το αλλο αγαπημενο μου μπαρακι..αγαπω μεταξουργειο!!!:p

στο μεξικανικο δεν εχω παει μεχρι στιγμης γιατι δεν ειχα ακουσει/διαβασει καλα σχόλια..τοσο για τα φαγητα, οσο και για τις τιμες!αλλα τωρα οπως τα λετε εσεις, μηπως να το ξανασκεφτω??:roll:
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
α, εσύ ψάχνεις το πιο νόστιμο πράγμα που μπορείς να φας, και σε λογική τιμή?

δεν το είχα καταλάβει, με συγχωρείς...

νόμισα ότι είσαι από αυτούς τους "ξιπασμένους πρίγκηπες", που όλο τους βρωμάει η Ελλάδα, γιατί "έχουν δει αυτοί" όλο το ντουνιά, και όλο κάτι έχουν να σχολιάσουν, αλλά στο τέλος της ημέρας, μένουν κι αυτοί μαζί μας, σε καμιά γειτονιά των Πετραλώνων, Καλλιθέα, Περιστέρι κλπ...

καλό απόγευμα ρε φίλε
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
στο μεξικανικο δεν εχω παει μεχρι στιγμης γιατι δεν ειχα ακουσει/διαβασει καλα σχόλια..τοσο για τα φαγητα, οσο και για τις τιμες!αλλα τωρα οπως τα λετε εσεις, μηπως να το ξανασκεφτω??:roll:
Έχω πάει μόνο μια φορά και αυτή χειμώνα. Το φαγητό μου άρεσε, η ποσότητα ήταν καλή, το σέρβις μέτριο, το ύφος του προσωπικού "κάπως", οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες και ο χώρος (μέσα, κάτω) αρκετά κρύος (όχι από θερμοκρασία).
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
αχχχχ..πηγατε στην αγαπημενη μου περιοχη:bleh:!ακριβως απεναντι ειναι το αγαπημενο μου μπαρακι, με τα υπεροχα coctail του!και λιγο παρακατω το αλλο αγαπημενο μου μπαρακι..αγαπω μεταξουργειο!!!:p

στο μεξικανικο δεν εχω παει μεχρι στιγμης γιατι δεν ειχα ακουσει/διαβασει καλα σχόλια..τοσο για τα φαγητα, οσο και για τις τιμες!αλλα τωρα οπως τα λετε εσεις, μηπως να το ξανασκεφτω??:roll:
Να πας να πας, είναι κάπως τσουχτερό, τα ορεκτικά 7-9, τα κυρίως 14-16 αλλά οι μερίδες είναι τεράστιες. Αφήσαμε αρκετό φαγητό, θα ήμαστε επαρκείς αν παίρναμε 1 ορεκτικό κι 1 κυρίως (για δυο κοπέλες μια χαρά είναι). Ωραία θέα, ωραίες μαργαρίτες. Δοκίμασε το!

Το μπαράκι που λες απέναντι μοιάζει όντως ωραίο, αλλά Παρασκευή βράδυ ήταν εντελώς άδειο...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι λοιπόν, είμαι ένας πρίγκιπας και μάλιστα έχω την βίλα μου στην αριστοκρατική Κυψέλη... και δεν φτάνει αυτό, αλλά η μεγαλειοτητά μου έχει την απαίτηση να θέλει να τρώει καλά και μην της πιάνουν τα οπίσθια... εσύ και καλά κάνεις, γουστάρεις χωριάτικη με παπάρες και κοψίδια στη σχάρα από τον νταβέλη της γειτονιάς σου... το δράμα δεν είναι ότι την καταβρίσκεις με αυτά, αλλά το ότι μας τα πλασάρεις για top... τρώγε λοιπόν ότι θεσπέσιο έχεις μάθει να τρως και άσε εμάς τους πρίγκιπες να κάνουμε το κέφι μας και να ψάχνουμε μπας και βρούμε κάτι καλύτερο... εξάλλου εμείς σαν πρίγκιπες μάλλον έχουμε και καλύτερο γούστο από την αφεντιά σου δεν νομίζεις?
 
  • Like
Reactions: GTS

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Έχω πάει μόνο μια φορά και αυτή χειμώνα. Το φαγητό μου άρεσε, η ποσότητα ήταν καλή, το σέρβις μέτριο, το ύφος του προσωπικού "κάπως", οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες και ο χώρος (μέσα, κάτω) αρκετά κρύος (όχι από θερμοκρασία).
Κι εγώ χειμώνα είχα πάει παλιότερα, το φαγητό μου άρεσε το ίδιο, η ατμόσφαιρα βέβαια καμία σχέση (μα είναι τυχαίο που αγαπάμε καλοκαίρι?;))
Όσο αφορά το προσωπικό, για μας παραήταν ευγενικό, μια χαρά (αν εξαιρέσεις το θέμα με την απόδειξη), μας κέρασαν και δυο σφηνάκια τεκίλες. (λες και δεν είχαμε πιει αρκετά:rolleyes:)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έχω πάει μόνο μια φορά και αυτή χειμώνα. Το φαγητό μου άρεσε, η ποσότητα ήταν καλή, το σέρβις μέτριο, το ύφος του προσωπικού "κάπως", οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες και ο χώρος (μέσα, κάτω) αρκετά κρύος (όχι από θερμοκρασία).
Anny, η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατη..Ίσως στάθηκες άτυχη ή εμείς τυχερές... Όσο για τις τιμές, ό,τι έγραψε η zmaria ουσιαστικά ισχύει. Δεν είναι ακριβά, δεν είναι φθηνά εμάς εκτοξεύτηκε ο λογαριασμός λόγω των ποτών. Αλλά οι μερίδες ήταν τεράστιες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.287
Μηνύματα
886.691
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom