Τουρκία καππαδοκια το χειμώνα

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
επειδη μερα μεσημερι κινδυνευσα στην Πολη, εφαγα χουφτωμα κοινως... παροτι εχω τα ματια μου 504 ...φοβαμαι τη νυχτα ουτε καν για γλυκο δεν θα κατσω που αν με ηξερες καλυτερα θα εμενες ετσι :eek::shock: δεν ειναι δυνατον να πω οχι σε γλυκο!:clap:
οποτε να κλεισω ενα τρανσφερ και απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο για σιγουρια πληρωνω οσο οσο!;)

αν δεν πω και μια σαχλαμαρα ρε φιλεναδα βραδιατικα πως θα περασει η βαρετη ωρα μεχρι να κοιμηθω και να ξυπνησω να παω στη βαρετη δουλεια μου και να κανονισω το επομενο ταξιδι μου με τη βοηθεια σου;;
:icon_mrgreen:
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δες ποιες απο εκεινες τις μερες εχει η pegasus πτηση απο Κων/πολη για Nevsehir... Η πτηση θα ειναι πολυ νωρις το πρωί απο την Πολη 5.40 και θα γυριζει πολυ αργα απο βράδυ 10.30 οποτε εχεις ολες τις μερες στη διαθεση σου..
Κουταμάρες... για να γλυτώσεις και καλά χρήματα, πετάς τις πλέον άκυρες ώρες. Μόνο που δε γλυτώνεις χρήματα, γιατί δεν ξεκινάς από το σπίτι σου αλλά από μια άλλη πόλη στην οποία επίσης χρειάζεσαι ξενοδοχείο. Και τα ξενοδοχεία στην Κωνσταντινούπολη έχουν μια τάση να είναι πιο ακριβά από ότι στην στην Καππαδοκία.
Αν οι πτήσεις για Nevsehir είναι ακριβές (καθότι μικρό και τουριστικό αεροδρόμιο), μπορείς να πετάξεις για Kayseri (Καισαρεια), και να συνεχίσεις με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο (50-60 λεπτά απόσταση) - έτσι κι αλλιώς για την περιοχή ένα αυτοκίνητο θα το χρειαστείς, και είναι και σχετικά φτηνό.

κλεισε μονο για 2 διανυχτερευσεις εκει πχ Παρασκευη με Κυριακη , ή Δευτερα με Τεταρτη που θα ειναι πιο φτηνα τα εισιτηρια περιπου 20 ευρώ πηγαινε ελα, Παραπανω μερες και μονη θα ειναι βαρετο. Κλεισε ξενοδοχειο στο Goreme . https://www.booking.com/hotel/tr/arch-palace.el.html?aid=376387;label=bookings-name-CCiyh6mzUEHG40ZknHR6hQS72583353961:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:nes;sid=60d643658c567f4d3ee31c9dfaa28a52;dcid=1;dist=0;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=cf8d29d212fd920a4dddb7dfad8d307cf57b1c36X1;type=total;ucfs=1& αυτο ειναι μια καλη και βολικη επιλογη γιατι ειναι κοντα στη πλατεια του χωριου και δεν θα εχεις πολλες ανηφορες ( χωρις βεβαια να αποκλείονται και αλλα)
Το Goreme είναι λίγο τουριστική ζούγκλα κατ' εμέ, και ελαφρώς αδιάφορο ως χωριό. Καλύτερα μείνε Uchisar, Urgup (Προκόπι) ή Mustafapasa (Σινασσός).
Για διαμονή, παίζουν τα κανονικά ξενοδοχεία (σε κανονικές τιμές), και τα "Cave Hotels", που μένεις σε σπηλιά, σε αυξημένες τιμές. Για την πρώτη κατηγορία, είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος από αυτό: http://gulkonaklari.dinler.com/

Οταν πας εκει και επειδη θα εισαι και μονη ,ισως θα ηταν καλο να παρεις μια εκδρομη απο τις οργανωμενες που κανουν εκει ,για να κανεις ολα τα βασικα αξιοθεατα σε μια μερα χωρις πολυ περπατημα και ψαξιμο κοστιζει ομως περιπου 50,00 ευρώ .
Με πολύ λιγότερα κλείνεις ένα ταξί για να σε πάει στα μέρη - δεν είναι ότι θα σου λείψει η ξενάγηση.... Αλλά και πάλι προτείνω την εννοικίαση αυτοκινήτου.

Επισης θα θες 20 ευρω πηγαινε ελα Αεροδρομιο -Goreme και αλλα 10 ευρω για να σε πανε απο το ξενοδοχειο στη Πόλη στο αεροδρομιο Sambha (ασιατικη πλευρα) ενω οταν γυριζεις καλο θα ειναι να εχεις κλεισει ξενοδοχειο στο Kadikoy οποτε απο αεροδρομιο στο Kadikoy πας με Havatas με 9TL http://www.havatas.com/yolcuservisi/kadikoy-sabihagokcenhavalimani.aspx . Στο Kadikoy πολυ καλο ειναι το https://www.booking.com/hotel/tr/istanbul-life.el.html?aid=376387;label=bookings-name-CCiyh6mzUEHG40ZknHR6hQS72583353961:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:nes;sid=60d643658c567f4d3ee31c9dfaa28a52;dcid=1;dist=0;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=01660cb4127563ab5a0da4c37a01f0cd7ba93083X1;type=total;ucfs=1& 200 μετρα απο το τερμα των Havatas και διπλα στη προβλήτα για τα καραβακια στην Ευρωπαικη πλευρα... ετσι θα δεις και το Kadikoy που ειναι πολυ ομορφα και εκει.
Υπάρχουν ένα σωρό ωραιότατα ξενοδοχεία στα 5-10' απόσταση από το αεροδρόμιο, που είτε έχουν δωρεάν μεταφορά, είτε το ταξί κοστίζει λιγότερο από 10 τουρκικές λίρες (3,5 ευρώ). Bonus, αν μείνεις στο εμπορικό κέντρο VIAport, κάνεις και τα ψώνια σου από το εκπτωτικό mall.

Επανέρχομαι στη Καππαδοκία. Ειναι ενας καλός προορισμος για αυτους που ενδιαφερονται για φυση , περπατημα, φωτογραφια. Τον Μαρτη θα εχεις λιγες ωρες στη διαθεση σου για να γυρνας..περιπου 5 η ωρα νυχτώνει και δεν μπορεις απο το κρυο! ουτε να κανεις ενα βημα..πολυ παγωνια! και ολοι εξαφανίζονται απο τους δρομους, μονο για κανα φαγητο θα πας και μετα ξενοδοχειο..για αυτο λεω οτι θα ειναι βαρετα για περισσοτερες μερες. Δεν ξερω τι αλλο θες να μαθεις...
Θα συμφωνήσω. Πήγαινε με καλό καιρό και ζέστη. Ειδικά αν βάλεις στο πρόγραμμα το φαράγγι στην Ihlara (να το βάλεις).
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Σιγουρα αυτα που προτεινει ο φιλος taver -που ειναι και πολυ πιο εμπειρος εξαλλου-ειναι σωστα,παντως κι εγω που σε γενικες γραμμες ακολουθησα το ιδιο προγραμμα με την vegerazaros δεν ειχα κανενα προβλημα:)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
πολυ καλες οι παρατηρησεις σου! Μονο που το προγραμμα που προτεινα ηταν λυση της αποριας , πως μπορει να συνδιαστει η Καππαδοκια με ταξιδι στη Πολη μιας εβδομαδας....οσο για τις ακυρες ωρες....στη περιπτωση αυτη δεν ειναι για να κερδισεις χρηματα αλλα ειναι για να αξιοποιησεις το χρονο και να μην χασεις καμμια ωρα απο το συνδιασμο των 2 προορισμων...οσο αφορα το Goreme ειναι το πιο βολικο χωριο γιατι υπαρχει συγκοινωνια απο εκει...για ολα τα αξιοθεατα επισης και για τα πολυ ομορφα χωρια που αναφερεις, γιατι η κοπελια που ρωτησε σιγουρα δεν θα ειναι διαθετημενη να νοικιασει αυτοκινητο μιας και θα ειναι μονη . Αν λοιπον μαζεψουμε τις παρατηρησεις σου στις προτασεις μου σε μια ενοτητα , θα εχουμε αλλη μια προταση για να διαλεξει ο καθενας τι του ταιριαζει...
 

iwannalyk

Member
Μηνύματα
12
Likes
19
Καλησπερα, σκεφτομαι να παω Καππαδοκια τα Χριστουγεννα χωρις γκρουπ!
Αν παω μεσω Κωνσταντινουπολης, διανυκτερευση ενα βραδυ, μπορω στην συνεχεια με καποιο λεωφορειο ή τρενο να παω ?
Γνωριζετε τιμες και τ σχετικα? Μπορω να μετακινηθω χωρις δικο μου μεταφορικο μεσο?

Ευχαριστωωωωω!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα, σκεφτομαι να παω Καππαδοκια τα Χριστουγεννα χωρις γκρουπ!
Αν παω μεσω Κωνσταντινουπολης, διανυκτερευση ενα βραδυ, μπορω στην συνεχεια με καποιο λεωφορειο ή τρενο να παω ?
Γνωριζετε τιμες και τ σχετικα? Μπορω να μετακινηθω χωρις δικο μου μεταφορικο μεσο?

Ευχαριστωωωωω!!!
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό με την ερώτηση θέμα. Μπορείς να πάρεις και εσωτερική πτήση από την Κωνσταντινούπολη. Δες πχ. την Pegasus.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλησπερα, σκεφτομαι να παω Καππαδοκια τα Χριστουγεννα χωρις γκρουπ!
Αν παω μεσω Κωνσταντινουπολης, διανυκτερευση ενα βραδυ, μπορω στην συνεχεια με καποιο λεωφορειο ή τρενο να παω ?
Γνωριζετε τιμες και τ σχετικα? Μπορω να μετακινηθω χωρις δικο μου μεταφορικο μεσο?

Ευχαριστωωωωω!!!
Με ΜΜΜ εχει με πολλες εταιρειες λεωφορειων σιγουρα παει πχ η Metro turizm με νορμαλ κοστος και καλα οχηματα. Μπορεις να βρεις οτι θες στη σελιδα τους στο ιντερνετ. Ειναι περιπου 9 ωρες , εγω ειχα παρει βραδινο δρομολογιο,εφτασα πρωι. Κλεινεις εισιτηριο απο γραφεια μεσα στη πολη, καλυτερα 1 μερα πριν. Διαφορετικα και φυσικα πιο ξεκουραστα , δες μηπως βρεις πτηση οπως σου ειπαν.

Για μετακινηση στα χωρια εκει εκτος απο τα ποδια , μπορεις να νοικιασεις ποδηλατο, να χρησιμοποιησεις dolmus, να παρεις ταξι, ή μπορεις να ακολουθησεις μονοημερες οργανωμενες εκδρομες που πανε σε 3-4 μερη.

Η κυρια ενσταση μου ειναι για την εποχη, δε νομιζω ειναι καταλληλη! Το μερος ενδεικνυται για φυσιολατρικες εξορμησεις, εχει υπεροχα τοπια να περπατησεις και γενικα τα περισσοτερα αξιοθεατα ειναι υπαιθρια. Αμα εχει ασχημο καιρο ή και απλα να βρεχει θα περιοριστεις και θα δεις πολυ λιγα πραγματα. Ιδανικα θα ελεγα το αφησεις για τελος ανοιξης ή αρχες φθινοπωρου.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Με ΜΜΜ εχει με πολλες εταιρειες λεωφορειων σιγουρα παει πχ η Metro turizm με νορμαλ κοστος και καλα οχηματα. Μπορεις να βρεις οτι θες στη σελιδα τους στο ιντερνετ. Ειναι περιπου 9 ωρες , εγω ειχα παρει βραδινο δρομολογιο,εφτασα πρωι. Κλεινεις εισιτηριο απο γραφεια μεσα στη πολη, καλυτερα 1 μερα πριν. Διαφορετικα και φυσικα πιο ξεκουραστα , δες μηπως βρεις πτηση οπως σου ειπαν.

Για μετακινηση στα χωρια εκει εκτος απο τα ποδια , μπορεις να νοικιασεις ποδηλατο, να χρησιμοποιησεις dolmus, να παρεις ταξι, ή μπορεις να ακολουθησεις μονοημερες οργανωμενες εκδρομες που πανε σε 3-4 μερη.

Η κυρια ενσταση μου ειναι για την εποχη, δε νομιζω ειναι καταλληλη! Το μερος ενδεικνυται για φυσιολατρικες εξορμησεις, εχει υπεροχα τοπια να περπατησεις και γενικα τα περισσοτερα αξιοθεατα ειναι υπαιθρια. Αμα εχει ασχημο καιρο ή και απλα να βρεχει θα περιοριστεις και θα δεις πολυ λιγα πραγματα. Ιδανικα θα ελεγα το αφησεις για τελος ανοιξης ή αρχες φθινοπωρου.

Η Καππαδοκία είναι οροπέδιο και συγκεκριμενα βρισκεται σε υψόμετρο ανω των 1000μ. Αυτο σημαινει κρυους χειμώνες και ζεστα καλοκαίρια. Πριν 2 χρονια που μεταφερθηκα ταξιδεψα με μια φτηνη αεροπορικη εταιρεια που αναφερθηκε με κοστος 20 ευρω την πτηση. Τα αεροδρομια του Νεβσεχιρ και Καισάρειας ειναι σε αποσταση 30 και 100 χλμ απο το κεντρο της καππαδοκίας. Εμεις μεταφερθηκαμε με πουλμαν του ξενοδοχειου. Για να τη γυρισεις ολη θελεις οπωσδηποτε καποιον οδηγο ταξι (εμεις ειχαμε κλεισει με παζαρια εναν με 250 TL για περιπου 8 ωρες και πάνω απο 300 χλμ διαδρομων σε ελληνικα χωριά καρβάλη κ.α και υπογειες πολιτείες σσ υποψιν υπάρχουν πανω απο 30 επισκεψιμες). Θα σου προτεινα να κανεις το ίδιο αν πλησιασεις καποιον στο Κοραμα - Gοreme που ειναι η πιο τουριστική περιοχη της Καππαδοκίας (απο εκει φευγουν ολα τα αεροστατα).

Υ.Γ. μην παραλείψεις να κάνεις αερόστατο. Ναι είναι ακριβό και δεν έχει μέτρα ασφαλείας (αλεξιπτωτα για επιβατες, μεσο αλλης διαφυγής κλπ) εμεις κλεισαμε σε μια εταιρεια που ιπταμενος ήταν ο ίδιος εκπαιδευτης Αλεξιπτωτιστών και πρώην Σμηναγός της αεροπορίας, ήξερε και "κρήτικα", μας εξηγησε οτι ειχε κρητικες ρίζες απο τον παππου του. εμπειρία που δεν την ζεις ευκολα το ολο θεμα!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπερα, σκεφτομαι να παω Καππαδοκια τα Χριστουγεννα χωρις γκρουπ!
Αν παω μεσω Κωνσταντινουπολης, διανυκτερευση ενα βραδυ, μπορω στην συνεχεια με καποιο λεωφορειο ή τρενο να παω ?
Γνωριζετε τιμες και τ σχετικα? Μπορω να μετακινηθω χωρις δικο μου μεταφορικο μεσο?

Ευχαριστωωωωω!!!

Εχω παει Ανοιξη και ηταν καταπληκτικά .
Ο Χειμωνας ειναι πολυ βαρύς αν πεσεις σε κακοκαιρία με χιονια δεν θα μπορεσεις να το απολαυσεις .
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Παιδιά, θα ήθελα λίγη βοήθεια για Καππαδοκία. Δεν θα πάω Χειμώνα αλλά το Πάσχα.

Θα είναι μέρος ενός roadtrip, που θα περιλαμβάνει Bodrum, Pammukale (ξανά, yeah!!!!), Καππαδοκία και μάλλον Σμύρνη ή Άγκυρα (ένα απ' τα δύο).

Καππαδοκία δεν βγαίνει πάνω από 3 ημέρες (2 γεμάτες). Οπότε θα ήθελα προτάσεις not to miss! Συγκεκριμένα:

1. Την πτήση με αερόστατο να την κάνουμε; Ή δεν αξίζει; Πόσο στοιχίζει το άτομο;

2. Ποια από τις υπόγειες πόλεις αξίζει να δούμε;;; Εχώ δει μερικές στο internet. Ποια να διαλέξω; Να είναι και κοντά στο Goreme...

3. Διαβάζω για ένα σωρό valleys και open parks γύρω από το Goreme και έχω χαθεί! Πού να πάμε; Ποιο να διαλέξουμε;

4. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εκκλησία ή άλλο ιστορικό μνημείο που πρέπει οπωσδήποτε να δούμε;

5. Καλό και φθηνό ξενοδοχείο που προτείνετε;

Αυτά για την ώρα... ευχαριστώωω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom