καταδυση στις "πλακες" εξω απο το Βόλο

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
σημερα που λετε δυτες ειχε πολυ ωραια μερα και λεμε δεν παμε για καμια βουτια??? Αντε να παμε... Μαζευτηκαμε 6 ατομα και η αποστολη ξεκιναει...Είχε καλουτσικη ορατοτητα και ο βυθος ηταν πολυ ωραιος και ειχε αρκετη ζωη. εκει στις "πλακες" μολις μερικα μετρα απο την παραλια εχει ενα ρηγμα και αν ακολουθησεις τον τοιχο που πηγαινει καθετα σε μολις 4-5 μετρα απο την ακτη εφτασες στα 24 μετρα με τη μια!!! Βεβαια τα κλασσικα πλεον σκουπιδια των ελληνικων θαλασσων σε καποια σημεια δεν λειπανε (στην αρχη δεν εβλεπα καθολου σκουπιδια και προς στιγμην ανησυχησα... λεω οχι γιατι να μην εχει κι εδω κανενα... αλλα μετα απο λιγο ησυχασα...μεχρι και ενα δισκοποτηρο βρηκαμε ημαρτον). παντως σε γενικες γραμμες ηταν πολυ ωραια καταδυση και περασαμε ωραια...μεγιστο βαθος καμια 25 μετρα και η καταδυση ειχε διαρκεια περιπου 40 λεπτα. θερμοκρασια15 και στον πατο 14 κελσιου. δεν κρυωσαμε καθολου αν και ημασταν με υγρου τυπου στολη...το απροοπτο βεβαια δεν ελειψε... σε καποια φαση λιγο πριν τελειωσει η καταδυση και βρισκομενοι καμια 15αρια μετρα σε βαθος κανω νοημα στο ζευγαρι μου να μου δωσει την φωτογραφικη μηχανη για να φωτογραφισω μια σκορπινα. μου τη δινει, βγαζω φωτο και αμεσως ο μπροστα που ηταν κι ο αρχηγος της ομαδας με ρωταει ποσο αερα εχω. του κανω νοημα οτι εχω 50 και μετα απο ενα δευτερολεπτο ανακαλυπτω οτι κατι λειπει... πανω στη βιασυνη μου να μην χασω την σκορπινα δεν ειχα σφιξει το λουρακι...!!! ΤΕΛΕΙΑ λεω τωρα τι κανουμε??? σταματω ψαχνω τριγυτω τπτ... ερχετε ενας απο το πισω ζευγαρι και με κανει νοημα οτι η φωτογραφικη τη "εκανε" για επιφανεια... συνεννοουμαστε παιρνω το ζευγαρι μου, σταση ασφαλειας και βουρ για επιφανεια...πεφτει το απαραιτητο μπινελικι :mad: φυσικα και αρχιζουμε το ψαξιμο...φωτογραφικη εδω φωτογραφικη εκει που ειναι η φωτογραφικη??? Ευτυχως μετα απο λιγο και αφου ειχαμε αρχιζει να απελπιζομαστε τη ειδαμε να επιπλεει καμια εικοσαρια μετρα μακρια απο μας ... οποτε αδερφια σφιγγετε καλα τα λουρια γιατι αλλιως θα κυνηγατε διαφορα μεσοπελαγα...:haha: αστα να πανε...τελος καλο ολα καλα λοιπον...:cool:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ωραία! Πρέπει ν'αρχίσω και γώ σιγά σιγά τις βουτιές μια και καλοκαίριασε! Δεν πειράζει, τέλος καλό όλα καλά! Άντε και στην επόμενη σας εύχομαι σύντομα! υ.γ. το δισκοπότηρο το πήρατε; χαχαχαχα :haha:
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
το πηραμε το δισκοποτηρο μπας και κανουμε κανα αγιασμο με αυτα που γινονται...!!!:haha::haha::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πρωτότυπη η εκδρομή σου..παλιά βούταγα πολύ, αλλα ελεύθερο..
ο βυθός ειναι μεγάλη αγάπη--απέραντη η μοναξιά,το δέος και η σιωπή του!!!
καλά κανατε και πήρατε το δισκοπότηρο..απο κανένα αγιασμό υδάτων θα ήταν!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
πρωτότυπη η εκδρομή σου..παλιά βούταγα πολύ, αλλα ελεύθερο..
ο βυθός ειναι μεγάλη αγάπη--απέραντη η μοναξιά,το δέος και η σιωπή του!!!
καλά κανατε και πήρατε το δισκοπότηρο..απο κανένα αγιασμό υδάτων θα ήταν!!
Φανταστείτε τι αγάπη θα'χε ο παπάς στο έργο του... :D σου λέει που να το κουβαλάω πίσω...
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στούς βυθούς ολης της γης
φιλε buddy σε παει λιγο η ατυχια τωρα τελευταια....
την επομενη φορα θα προσεχεις πιο πολυ αν και σε ολους εχουν συμβει.
το λουρακι ειναι οχι καλη ιδεα. το καλυτερο ειναι τα σπιραλ που εχουν και κουμπωμα με ιμαντα . ξεκουμπωνεις τον ιμαντα και την κανεις οτι θελεις την μηχανη. και να σου φυγει απο τα χερια την κραταει το σπιραλ.
εγω εχω παθει κατι χειροτερο με την μηχανη μου πριν μηνες.
σε μια βουτια εδω στην αττικη και ενω ημουν στα -37 m ειδα κατι σταγονιτσες στο housing. δυστυχος δεν μπορουσα να ανεβω συντομα πανω με αποτελεσμα να την βλεπω να μου πνιγετε η κακομοιρα και να μην μπορω να κανω τιποτα. το αποτελεσμα ηταν να ξεψυχισει λιγο πριν τελειωσω την βουτια μου.
εχω παθει και αλλα παρα πολλα ανωδυνα φυσικα αλλα με εκαναν να ειμαι πολυ πιο προσεχτικος και σοβαρος με αυτο που κανω.
ελπιζω να μην σου ξανασυμβει τιποτα
αντε και καλες βουτιες....:D:D

( στον βολο μενεις??)
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
φιλε buddy σε παει λιγο η ατυχια τωρα τελευταια....
την επομενη φορα θα προσεχεις πιο πολυ αν και σε ολους εχουν συμβει.
το λουρακι ειναι οχι καλη ιδεα. το καλυτερο ειναι τα σπιραλ που εχουν και κουμπωμα με ιμαντα . ξεκουμπωνεις τον ιμαντα και την κανεις οτι θελεις την μηχανη. και να σου φυγει απο τα χερια την κραταει το σπιραλ.
εγω εχω παθει κατι χειροτερο με την μηχανη μου πριν μηνες.
σε μια βουτια εδω στην αττικη και ενω ημουν στα -37 m ειδα κατι σταγονιτσες στο housing. δυστυχος δεν μπορουσα να ανεβω συντομα πανω με αποτελεσμα να την βλεπω να μου πνιγετε η κακομοιρα και να μην μπορω να κανω τιποτα. το αποτελεσμα ηταν να ξεψυχισει λιγο πριν τελειωσω την βουτια μου.
εχω παθει και αλλα παρα πολλα ανωδυνα φυσικα αλλα με εκαναν να ειμαι πολυ πιο προσεχτικος και σοβαρος με αυτο που κανω.
ελπιζω να μην σου ξανασυμβει τιποτα
αντε και καλες βουτιες....:D:D

( στον βολο μενεις??)
ωχ αυτο με την φωτογραφικη σου george diver πρεπει να πονεσε λιγο:roll::roll: σε καταλαβαινω... οντως εχει πεσει λιγο γκαντεμια τωρα τελευταια αλλα αμα ειναι να γινονται αναποδιες τοτε ας ελπισουμε να γινονται μονο τετοιες και οχι τπτ σοβαρο που να μας εκθετει σε σωματικο κινδυνο.
ωραια ιδεα εριξες για το σπιραλ, θα το κοιταξω
που λες φιλε μου george diver ηρθα σε επικοινωνια με το καταδυτικο κεντρο που μου προτεινες στη Μαλτα. θα παμε 7 Μαιου και περιμενω πως και πως. βολευει απιστευτα γιατι ειναι δυο λεπτα απο το ξενοδοχειο που θα μεινουμε και οι τιμες παρα πολυ καλες. εδω στην ελλαδα μας κλεβουν λιγο μου φαινεται... θα γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω...
την κυριακη αυτη προγραμματιζουμε μια πολυ καλη βουτια...μολις σιγουρεψει θα επανελθω με νεο θεμα...!!!
στην περιοχη της μαγνησιας θα ειναι κι αυτη
αντε καλες βουτιες και σε σενα και τα λεμε...!!!:cool:
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
πρωτότυπη η εκδρομή σου..παλιά βούταγα πολύ, αλλα ελεύθερο..
ο βυθός ειναι μεγάλη αγάπη--απέραντη η μοναξιά,το δέος και η σιωπή του!!!
καλά κανατε και πήρατε το δισκοπότηρο..απο κανένα αγιασμό υδάτων θα ήταν!!
αυτο που λες για το βυθο ειναι μεγαλη αληθεια... η καταδυση προσφερει πολυ ωραιες εμπειριες!!!
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
Φανταστείτε τι αγάπη θα'χε ο παπάς στο έργο του... :D σου λέει που να το κουβαλάω πίσω...

αστα να πανε antonis... τι δουλεια μπορει να εχει ενα δισκοποτηρο στον πατο της θαλασσας ... για ονομα δλδ!!!:shock: τι αλλο θα δουμε...
 

buddy

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ειμαι σε διαπραγματευσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
ισλανδια
εχω ανεβασει μερικες φωτογραφιες απο την καταδυση στις "πλακες"... δειτε φαση εχουν:haha::haha::haha: τις εχω βαλει και στις φωτο του γκρουπ:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom