ΗΠΑ καταρράκτες Νιαγάρα..

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το χειμωνα ειναι υποτονικα τα πραγματα,εκει.Εγω,αν πηγαινα καλοκαιρι θα ηθελα να μεινω ενα βραδυ.Μπορει να το λενε πολλοι tourist trap αλλα το βραδυ του καλοκαιριου,με τις εναλλαγες των χρωματων στους καταρρακτες και τη ζωντανια της περιοχης,θα αξιζε μια διανυκτερευση.Διαβασε και αυτο...http://www.nytimes.com/2011/05/29/travel/36-hours-in-niagara-falls.html?pagewanted=all&_r=0
Και ενα tip...αν υποθεσω οτι φτανετε στην αμερ.μερια και περπατωντας περασετε στη καναδικη,φροντιστε,οταν φευγετε για να ξαναγυρισετε στην αμερ. να εχετε καποια σεντς καναδεζικα για να ανοιξουν οι μπαρες....
Παρεξήγηση. Δεν εννοούσα ότι το χειμώνα είναι γενικά πιο ωραία, εννοώ ότι παρά το χιόνι, προλάβαμε και το κάναμε μονοήμερο, που όσο να'ναι δυσκολεύουν τα πράγματα...χιόνια παντού.
Πάντως ότι εποχή και να πήγαινα, αν δεν είχα πολλές μέρες για το ταξίδι μου, πάλι δε θα έμενα... για να μη χάσω χρόνο απο τη ΝΥ.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Το χειμωνα ειναι υποτονικα τα πραγματα,εκει.Εγω,αν πηγαινα καλοκαιρι θα ηθελα να μεινω ενα βραδυ.Μπορει να το λενε πολλοι tourist trap αλλα το βραδυ του καλοκαιριου,με τις εναλλαγες των χρωματων στους καταρρακτες και τη ζωντανια της περιοχης,θα αξιζε μια διανυκτερευση.Διαβασε και αυτο...http://www.nytimes.com/2011/05/29/travel/36-hours-in-niagara-falls.html?pagewanted=all&_r=0
Και ενα tip...αν υποθεσω οτι φτανετε στην αμερ.μερια και περπατωντας περασετε στη καναδικη,φροντιστε,οταν φευγετε για να ξαναγυρισετε στην αμερ. να εχετε καποια σεντς καναδεζικα για να ανοιξουν οι μπαρες....
Είχα δει πάρα πολλές φωτογραφίες και όντως φαίνονταν τρομερό. Δυστυχώς η περίπτωση για ένα υπερατλαντικό ταξίδι στο μέλλον είναι πολύ μικρές για αυτό και επέλεξα να πάμε αυθημερόν και να μην χάσουμε χρόνο από ΝΥ.
Ερώτηση:
Δέχονται να φανταστώ στον καναδά αμερικά δολλάρια?
 

max1990

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Καλησπέρα παιδιά. Το μάρτιο θα είμαι Νέα Υόρκη και θα ήθελα μια βοήθεια σε κάποιο θέμα. θέλω να συνδιάσω μαζί με τη νέα υόρκη και μια ημερήσια εκδρομή στους καταράκτες του Νιαγάρα. όπως κοίταξα έχει πρωινή πτήση για το Buffalo airporτ με επιστροφή το απόγευμα. Πιστεύετε θα προλάβω να τους δώ??
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Καλησπέρα σε όλους,.ειμαι νέα στην παρέα κ τον Μάιο από 10-20 έχω κλείσει εισιτήρια για νέα Υόρκη..σκεφτόμαστε με την φίλη μου να πάμε μια μέρα αυθημερόν στον νιαγαρα με πτήση για buffalo..θέλω να ρωτήσω 1)αν χρειαζόμαστε καναδική βίζα για να περάσουμε στην καναδική πλευρά??2)έχει λεωφορείο οι να πηγαίνει από αεροδρόμιο στην καναδική πλευρά των καταρρακτών??3)αξίζει να το δεις από την αμερικανική πλευρά ??οποια πληροφορία ευπρόσδεκτη
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Γειά σου!
Εγώ πήγα το 2015 και έμεινα δύο βράδια στην καναδέζικη πλευρά.
Βιζα για τον Καναδά δεν χρειάζεται, πέρασα με το διαβατήριο. Σίγουρα αξίζουν και οι δύο πλευρές. Όταν φτάσεις στη μία, περνάς πανεύκολα και στην άλλη. Τις ενώνει μια γέφυρα, την περπατάς και φτάνεις! Δηλαδή δε χρειάζεται λεωφορείο!
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Γειά σου!
Εγώ πήγα το 2015 και έμεινα δύο βράδια στην καναδέζικη πλευρά.
Βιζα για τον Καναδά δεν χρειάζεται, πέρασα με το διαβατήριο. Σίγουρα αξίζουν και οι δύο πλευρές. Όταν φτάσεις στη μία, περνάς πανεύκολα και στην άλλη. Τις ενώνει μια γέφυρα, την περπατάς και φτάνεις! Δηλαδή δε χρειάζεται λεωφορείο!
Αρα δεν χρειάζεσαι λεωφορείο..τελεια..οποτε κ αυθημερόν ώστε να μην χάσουμε μέρα από νέα Υόρκη μας φτάνει??εκεί απλά να κάνουμε την βόλτα με το καράβι??
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Αν είστε σχετικά πρωί εκεί, ναι, προλαβαίνετε να δείτε και τις δύο πλευρές, ως περίπατο. Τη βολτα με πλοιάριο την προσφέρουν και οι δύο χώρες, οπότε την αγοραζετε ειτε απο την αμερικάνικη, ειτε απο την καναδεζικη πλευρά. Ειναι ωραια εμπειρία, φτανεις κατω απο τον καταρρακτη και γίνεσαι μούσκεμα!
Τώρα σχετικά με αυτό που λέει η evi01, εγώ δεν έκανα eta. Πέταξα Αθήνα - Νέα Υόρκη και μετά πήγα οδικως Καναδά και μετά πίσω οδικως Νέα Υόρκη. Οπότε έβγαλα την ESTA για USA και τίποτε άλλο. Για να είστε σίγουρες, στείλτε ένα mail στην Πρεσβεία του Καναδά. Εγώ το έκανα και μου απάντησαν αμέσως. Όλα αυτά το φθινόπωρο του 2015.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Οδικώς ε
Αν είστε σχετικά πρωί εκεί, ναι, προλαβαίνετε να δείτε και τις δύο πλευρές, ως περίπατο. Τη βολτα με πλοιάριο την προσφέρουν και οι δύο χώρες, οπότε την αγοραζετε ειτε απο την αμερικάνικη, ειτε απο την καναδεζικη πλευρά. Ειναι ωραια εμπειρία, φτανεις κατω απο τον καταρρακτη και γίνεσαι μούσκεμα!
Τώρα σχετικά με αυτό που λέει η evi01, εγώ δεν έκανα eta. Πέταξα Αθήνα - Νέα Υόρκη και μετά πήγα οδικως Καναδά και μετά πίσω οδικως Νέα Υόρκη. Οπότε έβγαλα την ESTA για USA και τίποτε άλλο. Για να είστε σίγουρες, στείλτε ένα mail στην Πρεσβεία του Καναδά. Εγώ το έκανα και μου απάντησαν αμέσως. Όλα αυτά το φθινόπωρο του 2015.
Οδικώς είναι 8ωρες κ δεν το προτιμώ..οποτε θα προτιμήσω αεροπλάνο..μου είπαν ότι η καναδική πλευρά είναι που αξίζει..
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Από τον Καναδά βλέπεις και τους 3 καταρράκτες αμφιθεατρικά, περπατωντας σε ενα μακρυ και πανεμορφο πεζοδρομιο, διπλα σε παρκα, λουλούδια, δεντρα και τα νερά. Στην Αμερική ουσιαστικά περπατάς πάνω από τους καταρράκτες, δεν έχεις αυτήν τη συνολική εικόνα. Είναι πανέμορφες οι διαδρομές και εκεί, υπέροχη φύση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom