antonis_vouts

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
καλημερα σε ολους, ψαχνω μερες και δεν μπορω να βρω ενα κοστος διοδιων σε αυτες τις χωρες. μπορεις καποιος να βοηθησει??
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Αλβανία ,Μαυροβούνιο, δεν έχουν διόδια, χωρίς να μαι σίγουρος και η Βοσνία .Ιταλία ,Κροατία έχουν και ιδιαίτερα υψηλά, τόσο που όταν επιστρέψεις θα πληρώνεις τα δικά μας με ευχαρίστηση .Η Σλοβενία χρειάζεται vignette ,είναι σαν το δικό μας τέλος κυκλοφορίας ,δεν είναι ακριβό ,για μια βδομάδα ίσως κοστίσει 15€ απ ότι θυμάμαι .
 

antonis_vouts

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Αλβανία ,Μαυροβούνιο, δεν έχουν διόδια, χωρίς να μαι σίγουρος και η Βοσνία .Ιταλία ,Κροατία έχουν και ιδιαίτερα υψηλά, τόσο που όταν επιστρέψεις θα πληρώνεις τα δικά μας με ευχαρίστηση .Η Σλοβενία χρειάζεται vignette ,είναι σαν το δικό μας τέλος κυκλοφορίας ,δεν είναι ακριβό ,για μια βδομάδα ίσως κοστίσει 15€ απ ότι θυμάμαι .

συγνωμη εννοουσα συνορα, (δεν ξερω πως να αλλαξω το θεμα αντι διοδια, κοστος συνορων!) ευχαριστω και για αυτες τις πληροφοριες!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν νομίζω ότι πληρώνεις πουθενά για να περάσεις σύνορα στην Ευρώπη.
 

antonis_vouts

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Δεν νομίζω ότι πληρώνεις πουθενά για να περάσεις σύνορα στην Ευρώπη.
θες να πεις οτι μεχρι και την ιταλια δεν πληρωνει κανεις τιποτα στα συνορα των χωρων που περνα? αυτο εννοουσα
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν έχω κάνει τη συγκεκριμένη διαδρομή αλλά από αρκετές άλλες που ξερω δεν νομίζω ότι ισχύ. Μονο Λατινική Αμερική έχω ακούσει για πληρωμες στα σύνορα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κροατια, μαυροβουνιο, βοσνια, σερβια σιγουρα δεν πληρωνεις τιποτα. Αλλα νομιζω οτι το ιδιο ιςχυει και στα αλλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε νωριζω κανενα σύνορο στον πλανήτη που να πληρώνεις για τη διέλευση. Μπορεί να πληρωνεις για βιζα ή για διόδια στα συνορα, αν δεν έχεις ήδη, ή για κάποιο δωράκι στο συνοριοφύλακα, αλλά όχι για τη διέλευση.
 

sdiama

Member
Μηνύματα
6
Likes
25
Κροατια, μαυροβουνιο, βοσνια, σερβια σιγουρα δεν πληρωνεις τιποτα. Αλλα νομιζω οτι το ιδιο ιςχυει και στα αλλα.
Τόσο η Κροατία όσο και η Σερβία έχουν διόδια.
Στην Κροατία από Ντουμπρόβνικ μέχρι Ζάγκρεμπ (μέσω Pletvica) είναι περίπου 21€ (173 HRK) και από Ζάγκρεμπ μέχρι τα σύνορα με Σερβία 17,5€ (128HRK)
Στη Σερβία, από τα σύνορα με Κροατία μέχρι Βελιγράδι κοστίσζει περίπου 3€ (370 RSD) και από Βελιγράδι μέχρι τα σύνορα με Σκόπια (μέσω Λέσκοβατς) κοστίζει περίπου 9€ (1090 RSD)

Πληροφοριακά, διόδια πληρώνονται και στα Σκόπια. Από τα σύνορα με τη Σερβία, μέχρι τα σύνορα με Ελλάδα υπάρχουν 3 σταθμοί διοδίων που κοστίζουν 1,5€ ο καθένας (συνολικά 4,5€)

Οι τιμές είναι από περσινό μου ταξίδι και έχετε υπ'όψην ότι όλα τα διόδια στις παραπάνω χώρες δέχονται όλων των ειδών τις κάρτες, σε αντίθεση με τα δικά μας που δεν δέχονται καμμία :mad:
 

antonis_vouts

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
ευχαριστω! τι να πεις, για μας εδω, απο το κοστος στα διοδια μεχρι τι ςκαρτες που λες!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τόσο η Κροατία όσο και η Σερβία έχουν διόδια.
Στην Κροατία από Ντουμπρόβνικ μέχρι Ζάγκρεμπ (μέσω Pletvica) είναι περίπου 21€ (173 HRK) και από Ζάγκρεμπ μέχρι τα σύνορα με Σερβία 17,5€ (128HRK)
Στη Σερβία, από τα σύνορα με Κροατία μέχρι Βελιγράδι κοστίσζει περίπου 3€ (370 RSD) και από Βελιγράδι μέχρι τα σύνορα με Σκόπια (μέσω Λέσκοβατς) κοστίζει περίπου 9€ (1090 RSD)

Πληροφοριακά, διόδια πληρώνονται και στα Σκόπια. Από τα σύνορα με τη Σερβία, μέχρι τα σύνορα με Ελλάδα υπάρχουν 3 σταθμοί διοδίων που κοστίζουν 1,5€ ο καθένας (συνολικά 4,5€)

Οι τιμές είναι από περσινό μου ταξίδι και έχετε υπ'όψην ότι όλα τα διόδια στις παραπάνω χώρες δέχονται όλων των ειδών τις κάρτες, σε αντίθεση με τα δικά μας που δεν δέχονται καμμία :mad:
Η απαντηση μου αφορουσε τη διελευση των συνορων, οχι τα διοδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom