κρητη με παιδια

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γεια σας,

Είμαι απο την Κύπρο και θα πάω στα Χανιά για 1 εβδομάδα μαζί με την σύζυγο μου και το κοριτσάκι μας 3 ετών.Θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Θα διαμένουμε στο ξενοδοχείο Υάκινθος στους Αγίους Αποστόλους , για το οποίο έχω διαβάσει καλά σχόλια στο διαδύκτιο.Θα ήθελα την γνώμη σας για τους παρακάτω προορισμούς στα Χανιά:

1) Μπαλός - Γράμβουσα με το καράβι ( θα είναι κουραστικό με το κοριτσάκι μας? )
2) Ελαφονήσι
3) Φαλάσαρνα
4) Σταυρός
5) Καλαθάς

Έχω επίσης διαβάσει καλά σχόλια για το χωριό Μηλιά.

Υπάρχει κάποιος άλλος προορισμός εκτός Χανίων ο οποίος να αξίζει το κόπο να επισκεφτούμε και να επιστρέψουμε αυθημερόν ή είναι καλύτερα να περιοριστούμε εντός Χανίων?

Σας ευχαριστώ.:D
No 4, no5 τα κάνεις σε μια μέρα. τι να κάνεις Καλαθά; μόνο μπάνιο που το κάνεις και στο Σταυρό.
Σε μια μέρα πας και στο νομού Ρεθύμνου κι επιστρέφεις.
Ή στα χωριά του Αποκόρωνα Χανίων: Καλύβες, Αρμένοι, Βρύσες, Γιωργιούπολη, και κυρίως στην λίμνη του Κουρνά)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
λαβετε υπ οψιν οτι τον αυγουστο οι κρητικες παραλίες βουλιάζουν απο κοσμο και θα βλασφημήσετε την ώρα και την στιγμή!!
νομιζω οτι αυτο ειναι σχετικο καθοτι ειναι τοσες πολλες οι παραλιες και η μια διπλα στην αλλη που θα βρεις και καπου χαλαρα!για παραδειγμα η παραλια της επισκοπης στο ρεθυμνο φτανει μεχρι το καλυβακι στη γεωργιουπολη!αποκλειεται να μη βρεις καπου χαλαρα να κατσεις!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Γεια σας,

Είμαι απο την Κύπρο και θα πάω στα Χανιά για 1 εβδομάδα μαζί με την σύζυγο μου και το κοριτσάκι μας 3 ετών.Θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Θα διαμένουμε στο ξενοδοχείο Υάκινθος στους Αγίους Αποστόλους , για το οποίο έχω διαβάσει καλά σχόλια στο διαδύκτιο.Θα ήθελα την γνώμη σας για τους παρακάτω προορισμούς στα Χανιά:

1) Μπαλός - Γράμβουσα με το καράβι ( θα είναι κουραστικό με το κοριτσάκι μας? )
2) Ελαφονήσι
3) Φαλάσαρνα
4) Σταυρός
5) Καλαθάς

Έχω επίσης διαβάσει καλά σχόλια για το χωριό Μηλιά.

Υπάρχει κάποιος άλλος προορισμός εκτός Χανίων ο οποίος να αξίζει το κόπο να επισκεφτούμε και να επιστρέψουμε αυθημερόν ή είναι καλύτερα να περιοριστούμε εντός Χανίων?

Σας ευχαριστώ.:D
συμφωνω οτι το 4 και 5 γινονται σε μια μερα!η μηλια ειναι ενα χωριο το οποιο σκοπο εχει να σε επαναφερει σε ενα παλαιοτερο τροπο ζωης (χωρις ηλεκτρικο, το πρωι μαζευεις μονος σου το αυγουλακι σου κ.λ.π.). απο την αλλη μια καλη πιστευω προταση ειναι και η παλιοχωρα, χωριο νοτια των χανιων (αν ψαχνεις παραλια).αν θελεις εκδρομη σε πολη ελα προς τα μερη μου!ρεθυμνο με πολυ γραφικη παλια πολη και ωραιες καφετεριες για να ξαποστασεις!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Γεια σας,

Είμαι απο την Κύπρο και θα πάω στα Χανιά για 1 εβδομάδα μαζί με την σύζυγο μου και το κοριτσάκι μας 3 ετών.Θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Θα διαμένουμε στο ξενοδοχείο Υάκινθος στους Αγίους Αποστόλους , για το οποίο έχω διαβάσει καλά σχόλια στο διαδύκτιο.Θα ήθελα την γνώμη σας για τους παρακάτω προορισμούς στα Χανιά:

1) Μπαλός - Γράμβουσα με το καράβι ( θα είναι κουραστικό με το κοριτσάκι μας? )
2) Ελαφονήσι
3) Φαλάσαρνα
4) Σταυρός
5) Καλαθάς

Έχω επίσης διαβάσει καλά σχόλια για το χωριό Μηλιά.

Υπάρχει κάποιος άλλος προορισμός εκτός Χανίων ο οποίος να αξίζει το κόπο να επισκεφτούμε και να επιστρέψουμε αυθημερόν ή είναι καλύτερα να περιοριστούμε εντός Χανίων?

Σας ευχαριστώ.:D
καντε το μπαλος γραμβουσα,μπορει να ειναι λιγο κουραστικο με το μικρο αλλα αξιζει.παρτε το μεγαλο καραβακι που παει και στα δυο μερη και αν δειτε οτι το μικρο η' εσεις δεν την παλευεται καθηστε στον εσωτερικο χωρο.
σταυρος καλαθας δεν θα το προτεινα.....μπορειτε να επισκεφτειτε τοσα αλλα μερη γιατι να πατε καπου που εχει απλα μια παραλια?
θα εισαστε στην κρητη και δοξα το θεο εχουμε πολλες και ομορφοτερες παραλιες.
καντε το ελαφονησι και τα φαλασσαρνα σιγουρα και αμα εχετε χρονο προσπαθηστε να πατε φραγκοκαστελο.
επεισης αλλες προαιρετικες εκδρομες που μου αρεσουν εμενα ειναι λιμνη κουρνα και πηγες αργυρουπολης την ιδια μερα, γιωργουπολη και καβρος αλλα προσοχη στα ρευματα, και ισως αμα εχετε χρονο να ανεβειτε μεχρι τον ομαλο να πατε μια βολτα μεχρι την εισοδο του φαραγγιου χωρις βεβαια να το περασετε.
εναλλακτικα μπορειτε να γυρισετε με το αμαξι σας περιοχες διπλα στα χανια οπως τους ταφους των βενιζελων (must για μενα), το μοναστηρι του γουβερνετου και των τσαγκαρολων -ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο- τα απτερα (η πιο τελεια θεα του κολπου της σουδας επεισης εχει και τον αρχαιολογικο χωρο οπου ειναι ανοιχτα καθε μερα μεχρι της 3 εκτος Δευτερα.
αυτα προς το παρον.......πες μου αν θες περισσοτερες λεπτομεριες για κατι.
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
ΧΑΝΙΑ

καντε το μπαλος γραμβουσα,μπορει να ειναι λιγο κουραστικο με το μικρο αλλα αξιζει.παρτε το μεγαλο καραβακι που παει και στα δυο μερη και αν δειτε οτι το μικρο η' εσεις δεν την παλευεται καθηστε στον εσωτερικο χωρο.
σταυρος καλαθας δεν θα το προτεινα.....μπορειτε να επισκεφτειτε τοσα αλλα μερη γιατι να πατε καπου που εχει απλα μια παραλια?
θα εισαστε στην κρητη και δοξα το θεο εχουμε πολλες και ομορφοτερες παραλιες.
καντε το ελαφονησι και τα φαλασσαρνα σιγουρα και αμα εχετε χρονο προσπαθηστε να πατε φραγκοκαστελο.
επεισης αλλες προαιρετικες εκδρομες που μου αρεσουν εμενα ειναι λιμνη κουρνα και πηγες αργυρουπολης την ιδια μερα, γιωργουπολη και καβρος αλλα προσοχη στα ρευματα, και ισως αμα εχετε χρονο να ανεβειτε μεχρι τον ομαλο να πατε μια βολτα μεχρι την εισοδο του φαραγγιου χωρις βεβαια να το περασετε.
εναλλακτικα μπορειτε να γυρισετε με το αμαξι σας περιοχες διπλα στα χανια οπως τους ταφους των βενιζελων (must για μενα), το μοναστηρι του γουβερνετου και των τσαγκαρολων -ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο- τα απτερα (η πιο τελεια θεα του κολπου της σουδας επεισης εχει και τον αρχαιολογικο χωρο οπου ειναι ανοιχτα καθε μερα μεχρι της 3 εκτος Δευτερα.
αυτα προς το παρον.......πες μου αν θες περισσοτερες λεπτομεριες για κατι.
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες,είναι πολύ χρήσιμες καθότι είναι η πρώτη φορά που θα πάμε στην Κρήτη.
1η μέρα: Μπαλός - Γράμβουσα με καράβι
2η μέρα: Ελαφονήσι ( μέσω χεριού Μηλιάς εαν είναι εφικτό )
3η μέρα: Φαλάσαρνα
4η μέρα: Παλαιοχώρα ή Φραγκοκάστελλο?
5η μέρα: Αργυρούπολη - Λίμνη Κουρνά
6η μέρα: Εκτός Χανίων , ίσως στο Ενυδρείο στην Χερσόνησο.Εχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια και πιστεύω θα είναι πολύ ενδιαφέρον για την κορούλα μας.Στην διαδρομή υπάρχει κατι άλλο ενδιαφέρον για να το συνδυάσουμε?
Τι νομίζεις? Είναι εφικτό αυτο το πρόγραμμα?Γνωρίζεις τις αποστάσεις για καθε προορισμό απο τους Αγίους Αποστόλους?
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες,είναι πολύ χρήσιμες καθότι είναι η πρώτη φορά που θα πάμε στην Κρήτη.
1η μέρα: Μπαλός - Γράμβουσα με καράβι
2η μέρα: Ελαφονήσι ( μέσω χεριού Μηλιάς εαν είναι εφικτό )
3η μέρα: Φαλάσαρνα
4η μέρα: Παλαιοχώρα ή Φραγκοκάστελλο?
5η μέρα: Αργυρούπολη - Λίμνη Κουρνά
6η μέρα: Εκτός Χανίων , ίσως στο Ενυδρείο στην Χερσόνησο.Εχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια και πιστεύω θα είναι πολύ ενδιαφέρον για την κορούλα μας.Στην διαδρομή υπάρχει κατι άλλο ενδιαφέρον για να το συνδυάσουμε?
Τι νομίζεις? Είναι εφικτό αυτο το πρόγραμμα?Γνωρίζεις τις αποστάσεις για καθε προορισμό απο τους Αγίους Αποστόλους?
τα καραβακια για το μπαλο-γραμβουσα φευγει 10 το πρωι και 10.30.
προτιμηστε το μεγαλυτερο!!!!ειναι πιο βολικο και εχει περισσοτερα πραγματα να κανεις πχ οταν εχετε φτασει στο προορισμο σας εχει νεροτσουλυθρα για να κανετε βουτιες κτλ.

εμενα μου αρεσει στο ενυδρειο οποτε και το θεωρω πολυ καλη επιλογη,
μπορειτε στο γυρισμο να σταματησετε στο παλατι της κνωσσου και να κανετε μια βολτα,η εισοδος του ειναι 6 ευρω για τους ενηλικες και δεν θα σας παρει πανω απο 1-1.30 ωρα.

γενικα πιστευω οτι ειναι μια χαρα το προγραμμα αλλα λιγο κουραστικο αν δεν εχετε συνηθισει στο τρεξιμο.

την 3η μερα που θα πατε φαλασσαρνα προτιμηστε να μην ειναι κυριακη γιατι γινεται χαμος και το απογευμα εκεινης της μερας κατεβειτε χανια και παλιο λιμανι,περπατηστε μεχρι τον φαρο,θαυμαστε τα ομορφα χανια μας με θεα τα λευκα ορη και βεβαια περιπλανηθειτε στα στενακια του παλιου λιμανιου.ειναι πολυ ωραια!
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
Έχω περίπου καταλήξει στο πρόγραμμα μας για τα Χανιά.

1η μέρα: Στην πόλη των Χανιών , ενετικό λιμάνι κτλ.
2η μέρα: Μπαλός - Γράμβουσα με καράβι (έχω κάποιες αμφιβολίες λόγω της κορούλας μας ,κατα πόσον θα είναι ταλαιπωρία.)
3η μέρα: Ελαφονήσι ( μέσω χωριού Μηλιάς )
4η μέρα: Φαλάσαρνα ( υπάρχει κατι ενδιαφέρον στην διαδρομή? )
5η μέρα: Φραγκοκάστελλο?Δεν είμαι σίγουρος. Προτείνετε κατι άλλο? Ίσως στο Ρέθυμνο?
6η μέρα: Καλύβες - Αργυρούπολη - Λίμνη Κουρνά
7η μέρα: Χωριό Θέρισος + ?????

Έχετε κατι να προτείνετε?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Στην Αργυρούπολη πρίν καποια χρόνια είχαμε φάει σε μια καταπληκτική ταβέρνα μέσα στο πράσινο δίπλα σε μια λίμνη με πάπιες. Δεν θυμάμαι πως την έλεγαν, ίσως η Rethymno μπορεί να μας βοηθήσει!
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
XANIA

No 4, no5 τα κάνεις σε μια μέρα. τι να κάνεις Καλαθά; μόνο μπάνιο που το κάνεις και στο Σταυρό.
Σε μια μέρα πας και στο νομού Ρεθύμνου κι επιστρέφεις.
Ή στα χωριά του Αποκόρωνα Χανίων: Καλύβες, Αρμένοι, Βρύσες, Γιωργιούπολη, και κυρίως στην λίμνη του Κουρνά)
Στην Αργυρούπολη πρίν καποια χρόνια είχαμε φάει σε μια καταπληκτική ταβέρνα μέσα στο πράσινο δίπλα σε μια λίμνη με πάπιες. Δεν θυμάμαι πως την έλεγαν, ίσως η Rethymno μπορεί να μας βοηθήσει!

Ίσως ταβέρνα ΄Κάστρο΄?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
" " , , , AU VIEUX MOULIN

Μάλλον αυτη, απλά έχει περάσει καιρός και δεν είμαι 100% σίγουρη
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Έχω περίπου καταλήξει στο πρόγραμμα μας για τα Χανιά.


4η μέρα: Φαλάσαρνα ( υπάρχει κατι ενδιαφέρον στην διαδρομή? )

To γερμανικό νεκροταφείο του πολέμου μετά τον Πλατανιά.
Η αρχαία Πολυρρήνια που για να πας στρίβεις νότια μέσα από την Κίσσαμο


7η μέρα: Χωριό Θέρισος + ?????

Μια μέρα στη Θέρισσο;; μερικές ώρες είναι και βάλτε φαγητό, διάλεξε μεσημέρι να δείτε το φαράγγι.
 

paris1679

Member
Μηνύματα
53
Likes
4
XANIA

Έχω περίπου καταλήξει στο πρόγραμμα μας για τα Χανιά.


4η μέρα: Φαλάσαρνα ( υπάρχει κατι ενδιαφέρον στην διαδρομή? )

To γερμανικό νεκροταφείο του πολέμου μετά τον Πλατανιά.
Η αρχαία Πολυρρήνια που για να πας στρίβεις νότια μέσα από την Κίσσαμο


7η μέρα: Χωριό Θέρισος + ?????

Μια μέρα στη Θέρισσο;; μερικές ώρες είναι και βάλτε φαγητό, διάλεξε μεσημέρι να δείτε το φαράγγι.
Ευχαριστώ.Να έχεις υπόψη όμως οτι έχουμε και μια κορούλα 3 ετών.
Υπάρχει κατι αλλο για να το συνδυάσουμε μαζι με το Θέρισο την ίδια ημέρα?
Επίσης σκεφτόμαστε αντι για Φραγκοκάστελλο , να παμε στο ενυδρείο στην Χερσόνησο.Πιστευω θα αρέσει πολύ στην κορούλα μας.Πόση ώρα θα χρειαστούμε να φτάσουμε εκει απο Αγίους Αποστόλους? 2,5 ώρες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom