κρουαζιερα με ruby princess

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
ευχαριστω και παλι φιλε.
το προγραμμα ειχε μια αλλαγη λογω οτι ζητησαν να ειμαστε 3 ωρες πιο πριν στο λιμανι απο την αναχωρηση και δεν προλαβαιναμε. θα παμε μια μερα πιο πριν στο miami(απο το απογευμα).
θα ηθελα την αποψη σου για το τι θα επρεπε να δουμε στο miami.
τελικα οι αγορες να γινουν απο miami η Ν.ΥΟΡΚΗ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστω και παλι φιλε.
το προγραμμα ειχε μια αλλαγη λογω οτι ζητησαν να ειμαστε 3 ωρες πιο πριν στο λιμανι απο την αναχωρηση και δεν προλαβαιναμε. θα παμε μια μερα πιο πριν στο miami(απο το απογευμα).
θα ηθελα την αποψη σου για το τι θα επρεπε να δουμε στο miami.
τελικα οι αγορες να γινουν απο miami η Ν.ΥΟΡΚΗ.
δεν κατάλαβα πόσο χρόνο θα έχετε Μαιάμι. πάντως να πάτε South Beach, Downtown, Key Biscayne για θέα κ βόλτα, και για >1 μέρα Vizcaya, Coral cables, Venetian pool.
για το Fort Lauderdale που φεύγετε, υπολόγισε καμμιά ωρα χαλαρα. συμφέρει να αφήσεις το ΙΧ αεροδρόμιο κι από κει ταξί, δεν είναι πάνω από 10'. άσε για το γυρισμό το Sawgrass mills που εξάλλου είναι δίπλα στο δρόμο του γυρισμού για Μαιάμι.
το 3ωρο πριν είναι υπερβολικό εκτός κι αν θέλετε γεύμα επί του πλοίου. προσωπικά κι εγώ πάω πολύ νωρίς για να έχω την εικόνα του πλοιου ενώ ειναι ακόμα άδειο. αν υπάρχει στενότητα χρόνου πάντως και 1 ωρα πριν προλαβαίνεις ανετότατα. τελευταία, οι τεράστιες επενδύσεις στο Fort έχουν μειώσει κατά πολύ το χρόνο επιβίβασης. αναλογα με την ουρά μπορεί να πέσει κ στα 15' από check in ως πλοίο!
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
miami τελικα θα μεινω 2 βραδυα.1 βραδυ πριν την κρουαζιερα και ενα μετα.καλο ειναι να επιβιβαστουμε νωρις στο πλοιο?στο miami καλο ειναι να νοικιασουμε μια μερα αυτοκινητο?γενικα αυτοκινητο να νοικιασουμε απο τωρα η οταν φθασουμε στον προορισμο(και για το st.maarten)?το fort lauderdale ποση ωρα ειναι απο miami.πρωτηνεις οι ματακινησεις να γινουν με ταξι?
ευχαριστω samion
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. καλο ειναι να επιβιβαστουμε νωρις στο πλοιο?
2.στο miami καλο ειναι να νοικιασουμε μια μερα αυτοκινητο?
3.γενικα αυτοκινητο να νοικιασουμε απο τωρα η οταν φθασουμε στον προορισμο(και για το st.maarten)?
4.το fort lauderdale ποση ωρα ειναι απο miami.
5.πρωτηνεις οι ματακινησεις να γινουν με ταξι?
ευχαριστω samion
1.ναι, ειπα πιο πανω γιατι.
2.ναι, χωρίς ΙΧ δεν μπορείς να πας πουθενά.
3. από τωρα, οι επιβάτες είναι χιλιάδες...
4.30-60'
5. μόνο στη διαδρομή που είπα, από αεροδρόμιο που θα αφησεις ΙΧ ως ντόκο Princess. 10-15', το πολυ 20 δολ.
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
εφτασε η ωρα και σε τρεις μερες φευγω για το ταξιδι.οσο πλησιαζουν οι μερες αγχωνομαι και περισσοτερο.θα θελα να μου πειτε τι θα χρειαστω απο ρουχα για την κρουαζιερα αυτη την εποχη.και γενικα τι θα επειγει να βαλω στις βαλιτσες.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για ένα τέτοιο ταξίδι πόσο σου βγήκε? με ποιο πρακτορείο έκλεισες? τελικά πως ήταν περιμένουμε την εμπειρία σου...
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
εχω γυρισει σχεδον εδω και δυο εβδομαδες.ηθελα εδω και καιρο να ευχαριστησω τον samion αλλα και ολο το forum για τις πληροφοριες που μου εδωσαν.πραγματικα 100% κατατοπιστικες και εγκυρες πληροφοριες.καποια στιγμη θα γραψω για την εμπειρια μου αυτη.αφου το ταξιδι ηταν μεγαλο αλλα ειχα και να βγω πολλα χρονια εκτος ελλαδος και οι εντυπωσεις ηταν πολλες.αυτο που θα προτεινω σε ολους ειναι οτι θα πρεπει να ζησουν την εμπειρια της κρουαζιερας αυτου του επιπεδου για πολλους λογους.ζεις φανταστικες στιγμες,βλεπεις απιθανα πραγματα και χαιρεσαι το καθε λεπτο.το πλοιο ειχε τα παντα.ανεση,εξυπηρετηση,διασκεδαση,χλιδη και καθε μερα ζουσες και ενα διαφορετικο ονειρο.δεν βαριοσουν ποτε,δεν κουνουσε το πλοιο οπως φοβουνται πολλοι εκτος αν πεσεις σε κακοκαιρια.οσο αναφορα την κρουαζιερα και τις χρεωσεις μπορω να πω οτι δεν ηταν εξωπραγματικες.περιμενα να μου βγει πιο ακριβα.ομως συγκεκριμενο νουμερο δεν μπορω να σου πω γιατι εμεινα και σε μαιαμι και ν.υορκη.το δωματιο που εκλεισα με μπαλκονι εκανε 650ευρω το δικλινο 10,50$την ημερα τα τιπς και οτι ποτο παιρνετε γυρω στα 6-7$.φαγητο ως που να σκασεις χωρις χρεωση.οσο αναφορα το γραφειο υπευθυνη για την ελλαδα ειναι μια συγκεκριμενη εταιρια στην αθηνα.αλλα περισσοτερες πληροφοριες απο forum και cruisecritic.οι τιμες αλλαζουν οσο πλησιαζει η κρουαζιερα.στην δικη μου περιπτωση η τιμη επεσε.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
10,50$την ημερα τα τιπς και οτι ποτο παιρνετε γυρω στα 6-7$..
Δηλαδή για να καταλάβω, αν καταναλώνω 10 μπύρες την ημέρα -μια λογική ποσότητα- θέλω ας πούμε 5 ευρώ Χ 10 = 50 ευρώ την ημέρα. Και άλλα 50 ευρώ το έτερον ήμισυ , σύνολο 100. Στις 15 ημέρες έχουμε 1500 ευρώ (μόνο για μπύρες).
Ας βάλουμε τώρα και τα φιλοδωρήματα. 8 ευρώ περίπου την ημέρα Χ 2 άτομα = 16. Για 15 ημέρες 240!!! + 1500 = 1740 :shock:.
Αν προσθέσουμε και το εισιτηριο, λιμενικά τέλη κλπ.. είναι προτιμότερη η Γαλλική Πολυνησία!
Ευχαριστώ φίλε Μπουγάτσα δεν θα παρω. Και μην ακούσω ηλίθια σχόλια "να μην πιείς μπύρα , πιές κοκα κόλα" γιατί στις διακοπές υποτίθετα ότι δεν έχεις δεσμεύσεις.
Το σταματώ εδώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή για να καταλάβω, αν καταναλώνω 10 μπύρες την ημέρα -μια λογική ποσότητα- θέλω ας πούμε 5 ευρώ Χ 10 = 50 ευρώ την ημέρα. Και άλλα 50 ευρώ το έτερον ήμισυ , σύνολο 100. Στις 15 ημέρες έχουμε 1500 ευρώ (μόνο για μπύρες).
Ας βάλουμε τώρα και τα φιλοδωρήματα. 8 ευρώ περίπου την ημέρα Χ 2 άτομα = 16. Για 15 ημέρες 240!!! + 1500 = 1740 :shock:.
Αν προσθέσουμε και το εισιτηριο, λιμενικά τέλη κλπ.. είναι προτιμότερη η Γαλλική Πολυνησία!
Ευχαριστώ φίλε Μπουγάτσα δεν θα παρω. Και μην ακούσω ηλίθια σχόλια "να μην πιείς μπύρα , πιές κοκα κόλα" γιατί στις διακοπές υποτίθετα ότι δεν έχεις δεσμεύσεις.
Το σταματώ εδώ.
δεν σχολιάζω την ποσότητα, 1 καφάσι την ημέρα, αλλά μόνο ότι η μπύρα δεν κοστίζει το ίδιο με τα ποτά. πρέπει να είναι λίγο λιγότερο στα 4δολ. περίπου.
επίσης στο πλοίο κανείς δεν σε εμποδίζει να καταναλώνεις τα δικά σου ποτά, εκτός απο αυτά που αγοράζεις στα νησιά duty free. οπότε κάνεις την προμήθειά σου από πριν.
τα δε φιλοδωρήματα όπως είναι ευνόητο, είναι προαιρετικά, αν θέλεις δίνεις κ ότι θέλεις. η εταιρεία απλά προτείνει άρα δεν πρέπει να τα προσθέτεις.
μακάρι να σε δούμε σύντομα Ταιτή κ να δούμε αν είναι πιο φτηνά εκεί. αν όχι πάρε τo Tahitian princess..
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
η carib ειχε 3$ χωρια τις προσφορες.αλλα συγνωμη δεν πηγα κρουαζιερα για να πινω ολη μερα.αμα ηταν ετσι καθομουν και στο σπιτι μου.επιμενω ομως τα λεφτα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με αυτα που ζεις.γιατι και στην ν.υορκη που ηταν πιο ακριβα τα ποτα ο κοσμος διασκεδαζει.τελος παντων ο καθενας εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom