Κύπρος κυπρος!!

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.330
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα , την 29/5 θα επισκεφθώ την Κύπρο. Οποιαδήποτε βοήθεια για οικονομική ενοικίασή αυτοκινήτου από Λάρνακα και διαμονή σε Πάφο ή Λεμεσό θα την εκτιμούσα . Ευχαριστώ.
Εγώ για ενοικίαση είχα χρησιμοποιήσει αυτόν: Cosmos car rentals Cyprus. Βάλε στο Google και θα σου το βγάλει. Ήταν πολύ καλός και οικονομικός. Για δωμάτιο στην Πάφο είχα βρει στο Booking.
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ακόμα το ψάχνω.
Ευχαριστώ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα , την 29/5 θα επισκεφθώ την Κύπρο. Οποιαδήποτε βοήθεια για οικονομική ενοικίασή αυτοκινήτου από Λάρνακα και διαμονή σε Πάφο ή Λεμεσό θα την εκτιμούσα . Ευχαριστώ.
Στη Λάρνακα έμεινα στο Tuck Inn 40 e με πρωινό δίπλα στον παραλιακό, καινούργιο καθαρό και άνετο. Τλφ 35724623133 αν κλείσεις με το booking πάει στα 45.
Στν Πάφο στο Βερόνικα *** με 57/βράδυ με πρωινό. Με 20 ευρώ τη μέρα νοίκιαζες αυτοκίνητο στην Πάφο, προτιμήσαμε το ποδήλατο για τα κοντινά αξιοθέατα.
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ακόμα το ψάχνω.
Στη Λάρνακα έμεινα στο Tuck Inn 40 e με πρωινό δίπλα στον παραλιακό, καινούργιο καθαρό και άνετο. Τλφ 35724623133 αν κλείσεις με το booking πάει στα 45.
Στν Πάφο στο Βερόνικα *** με 57/βράδυ με πρωινό. Με 20 ευρώ τη μέρα νοίκιαζες αυτοκίνητο στην Πάφο, προτιμήσαμε το ποδήλατο για τα κοντινά αξιοθέατα.
Ευχαριστώ, για τον χρόνο σου , το ποδήλατο μας είναι λίγο δύσκολο καθώς θα έχουμε μαζί μας το 1 έτους μικρό μας. Θεωρώ θα βολέψει το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Λάρνακας, αν και δεν έχω ξανά οδηγήσει στα αριστερά.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ευχαριστώ, για τον χρόνο σου , το ποδήλατο μας είναι λίγο δύσκολο καθώς θα έχουμε μαζί μας το 1 έτους μικρό μας. Θεωρώ θα βολέψει το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Λάρνακας, αν και δεν έχω ξανά οδηγήσει στα αριστερά.
2 χλμ μόνο τ αεροδρόμιο από την πόλη περάσαμε με τα ποδήλατα πηγαίνοντας στη λίμνη. άνοιξα ένα θεματάκι με τις εντυπώσεις μου
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Καλησπέρα, επειδή προέκυψε κάτι εξαιρετικά επείγον που μπορεί να με κάνει να πάω στην Λευκωσία για 2-3 μέρες, και επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει ποτέ στην Κύπρο, θα ήθελα να ρωτήσω:

  • Χρειάζεται κανείς διαβατήριο ή αρκεί αν έχει τη σχετικά καινούρια ταυτότητα (με τους λατινικούς χαρακτήρες)
  • Για πιο αεροδρόμιo πρέπει να κοιτάξω, το ECN (Ercan International Airport)? Αυτό είναι στην κατεχόμενη πλευρά; μπορώ να μετακινηθώ στο κέντρο της Λευκωσίας κανονικά (υπάρχει συγκοινωνία);
Ευχαριστώ!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα, επειδή προέκυψε κάτι εξαιρετικά επείγον που μπορεί να με κάνει να πάω στην Λευκωσία για 2-3 μέρες, και επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει ποτέ στην Κύπρο, θα ήθελα να ρωτήσω:

  • Χρειάζεται κανείς διαβατήριο ή αρκεί αν έχει τη σχετικά καινούρια ταυτότητα (με τους λατινικούς χαρακτήρες)
  • Για πιο αεροδρόμιo πρέπει να κοιτάξω, το ECN (Ercan International Airport)? Αυτό είναι στην κατεχόμενη πλευρά; μπορώ να μετακινηθώ στο κέντρο της Λευκωσίας κανονικά (υπάρχει συγκοινωνία);
Ευχαριστώ!
Δες αεροδρόμιο Λαρνακας.. Εχει λεωφορεία για Λευκωσια απο αεροδρομιο(50 km).. Μη μπλέκεις με κατεχόμενα... Ταυτότητα καινουργια ναι οκ είναι..
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Δες αεροδρόμιο Λαρνακας.. Εχει λεωφορεία για Λευκωσια απο αεροδρομιο(50 km).. Μη μπλέκεις με κατεχόμενα... Ταυτότητα καινουργια ναι οκ είναι..
Σε ευχαριστώ! Κι εγώ σκέφτηκα να μην μπλέξω με κατεχόμενα, λόγω ενδεχόμενης ταλαιπωρίας ή ασκοπου χασίματος χρόνου!
 
D

Delmem38110

Guest
Σε ευχαριστώ! Κι εγώ σκέφτηκα να μην μπλέξω με κατεχόμενα, λόγω ενδεχόμενης ταλαιπωρίας ή ασκοπου χασίματος χρόνου!
δεν υπάρχει καμία πτήση από το αεροδρόμιο της Λευκωσία (ECN) στα κατεχόμενα για πουθενά πλην ορισμένων προορισμών εντός Τουρκίας.
είναι μονόδρομος η Λάρνακα και μετά με όποιο μέσο στην Λευκωσία.
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Ωραία, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ηθελα να σιγουρευτώ και για το θέμα της ταυτότητας ότι με την σχετικα καινούρια (και με τους λατινικούς χαρακτήρες) θα είμαι οκ!

Για να νοικιάσω αυτοκίνητο υποθέτω χρειάζεται ταυτότητα και δίπλωμα, σωστά;

Αξίζει σαν σκέψη (για να έχω αυτονομία μετακινήσεων το σκέφτομαι και να μην εξαρτώμαι από τα ΜΜΜ);
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ταυτότητα δίπλωμα και πιστωτική στο ονομα σου ζητανε.. Ελάχιστες εταιρίες δέχονται χωρις καρτα..Μπορείς να πάρεις τηλ καποιες εταιρίες.. . Απο κει και πέρα αν το χρειαζεσαι το αμαξι εσείς ξέρετε αναλογα τη χρήση που θελετε να κανετε.. Κύπρος βολεύει αμαξι γενικά,τώρα για μονο Λευκωσία δε θα νοικιαζα..
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Ωραία, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ηθελα να σιγουρευτώ και για το θέμα της ταυτότητας ότι με την σχετικα καινούρια (και με τους λατινικούς χαρακτήρες) θα είμαι οκ!

Για να νοικιάσω αυτοκίνητο υποθέτω χρειάζεται ταυτότητα και δίπλωμα, σωστά;

Αξίζει σαν σκέψη (για να έχω αυτονομία μετακινήσεων το σκέφτομαι και να μην εξαρτώμαι από τα ΜΜΜ);
Έχοντας πάει αρκετές φορές θα σου έλεγα πως επιβάλλεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο! Τα ΜΜΕ είναι επιεικώς απαράδεκτα οπότε για μην ταλαιπωρηθείς νοίκιασε αμάξι.
Η Hertz στις μικρές κατηγορίες οχημάτων ζητάει εγγύηση μόλις 250 ευρώ!
Αερoπορικές που πετάνε λάρνακα πολλές και με καλές συνήθως τιμές.
Aegean, Sky Express, Wizz, Cyprus Airways, Tus Air.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom