μαδρίτη-μπρνο-νανσύ.επιλογή πόλης!

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
καλησπερα σας,
ειμαστε 3 φοιτητες απο το τει λαρισας και ενδιαφερομαστε να παμε erasmus,αφου κλεινουμε την φοιτητικη καριερα μας!!θα θελαμε να μας βοηθησετε οσο μπορειτε σχετικα με την επιλογη προορισμου,καθως ο καθενας απο εμας προτινει και μια διαφορετικη πολη.ειμαστε αναμεσα σε 3:μαδριτη στην ισπανια,μπρνο στην τσεχια και νανσυ στην γαλλια.οποια πληροφορια εχετε για οποιαδηποτε πολη-εστω κ εκτος των προτιμησεων μας,δεκτη!!ευχαριστουμε εκ των προτερων:clap:
Υ.Γ.:ειμαστε στο τμημα λογιστικης,αρα κοιταμε πανεπιστημια οικονομικων
Υ.Γ.2:θα θελαμε να μεινουμε σε εστιες,αν ειναι δυνατο
Υ.Γ.3:μας αρεσουν τα ταξιδια και η διασκεδαση!και εννοειται οικονομικα!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κατά 90% σε Ισπανία και Γαλλία τα μαθήματα θα είναι στην γλώσσα τους, άρα θα πρέπει να ξέρετε την γλώσσα.

2 το πανεπιστήμιο του Μπρνο, παρέχει φοιτητικές εστίες στους ξένους (μη περιμένετε και τίποτα λουξ, ένα απλό δωμάτιο είναι ;) )

3 Το Μπρνο αποτελεί κέντρο στις εκδρομές σας (με αεροδρόμιο με Low Cost πτήσεις) και με δίπλα, Πολωνία, Σλοβακία, Αυστρία, Ουγγαρία, Γερμανία

4 Στο Μπρνο θα βρεις αρκετά από αυτά που θες: Φθηνή ζωή και διασκέδαση, μιας και είναι πόλη γεμάτοι φοιτητές ;)
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπερα. Εγω ειμαι ηδη φοιτητης του Brno.

Θα σου πω με επιχειρηματα γιατι πρεπει να επιλεξεις αυτη τη πολη!

Αφου εισαι λογιστικη λογικα θα εισαι στο δικο μου πανεπιστημιο οπου σπουδαζω το vut.

1) Η ζωη ειναι παρα πολυ φτηνη ( πχ 2 ποτα + εισοδος μαγαζιου+ hamburger = 10e) και τα σουπερ μαρκετ ειναι λιγο παραπανω απο το μισες τιμες της Ελλαδας

2) ειναι κεντρο της Ευρωπης ( 2.5 ωρες η Πραγα, 2 ωρες η Βιεννη, 2 ωρες επισης η Σλοβακια, και εχεις διπλα πολωνια και Ουγγαρια. Επισης εχει low cost πτησεις με 30-60e πηγαινε ελα Αγγλικα και Ολλανδια. (πιο κεντρο πεθαινεις:bleh:)

3) γυναικες απιστευτες (σε αλλαζουν σαν ανθρωπο! :bleh::bleh::haha::haha:)

4) Μαθηματα στα αγγλικα και ευκολα!


Και επισης η δευτερη καλυτερη ζωη του ανθρωπου μετα τη βρεφικη ηλικια (μαμ κακα και νανι) ειναι το erasmus! :bleh::bleh:

γενικα εχεις πολλες επιλογες στα ταξιδια παρα πολυ φτηνη ζωη και βεβαιως οπως ολα τα ερασμους σχεδον καθε μερα παρτι εκδρομες μπυρες κτλπ κτλπ!

Επισης και το esn (η ομαδα που φιλοξενει τους ερασμους φοιτητες) εχει ενα πολυ καλο προγραμμα εκδηλωσεων για τους φοιτητες οπως αγωνες χοκει, ταξιδια, διαγωνισμοι μπυρας, paintball, xtreme sports, laser games, parties κτλπ κτλπ

Ενα βιντεακι!

 
Last edited by a moderator:

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Επισης και το esn (η ομαδα που φιλοξενει τους ερασμους φοιτητες) εχει ενα πολυ καλο προγραμμα εκδηλωσεων για τους φοιτητες οπως αγωνες χοκει, ταξιδια, διαγωνισμοι μπυρας, paintball, xtreme sports, laser games, parties κτλπ κτλπ

Ενα βιντεακι!

dDd6ws7Q2qU[/media] Erasmus - YouTube
E αυτο ισυχει για ολες τις πολεις
 
Last edited by a moderator:

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
ε σιγουρα απλως εχω ακουσει απο αλλες πολεις μερικες οργανωσεις esn δεν εχουν και τα καλυτερα events
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
κι εγώ +1 στο Μπρνό! :p
Εκεί πήγα κι εγώ εράσμους....πολύ καλά τα λέει ο epp1783...έτσι ήταν και το 2009 πού είχα πάει εγώ!
Βέβαια σε όποια πόλη και να πας θα περάσεις καλά γιατί η νοοτροπία του εράσμους είναι μοναδική!
Οπότε, πρόσεξε σε τι γλώσσα θα δώσεις εξετάσεις, εάν σου παρέχουν διαμονή..και τέτοια θέματα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μαδριτη:
+: Μεγαλη πολη, πολλα να κανεις, αρκετες καβατζες για να τη βγαλεις φτηνα, πολλες κοντινες εκδρομες.
-: Ισπανικα.

Μπρνο:
+: Μπυρα. Καλες τιμες γενικα. Διεθνες φοιτηταριο.
-: Τιποτα το ιδιαιτερο σα μερος.

Νανσυ:
+: κουκλα πολη, τρομερη βαση για εκδρομες. Κρασια, τυρια, φαγητο.
-: Ακριβα, Γαλλικα.
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΡΝΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..ΟΝΤΩΣ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΤΟΝ EPP1783..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Σ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΡΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΩ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ!!!ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ MENDEL UNIVER.ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ ΟΠΩΣ HRADEC KRALOVE,SOUTH BOHEMIA KAI OSTRAVA!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom