Αυστρία Γερμανία μόναχο-σάλτσμπουργκ-ίνσμπρουκ

vicali

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
καλησπέρα σε όλους!
είμαι νέο μέλος και θα ήθελα καποιες συμβουλές για ενα ταξίδι που ετοιμάζουμε με τον σύντροφό μου για τον Ιούλιο.Σκοπέυουμε να πάμε Μόναχο-Σαλτσμπουρκ-Ινσμπουργκ για 10 μέρες..Πιστεύετε οτι είναι αρκετες?Ξέρετε να μου πείτε αν υπάρχουν τρένα και πόσες ώρες κάνουν για να φτάσουμε από το Μόναχο(6 μέρες) στο Σάλτσπουργκ(2 μερες) και από το Σάλτσμπουρκ στο Ινσμπουργκ(2 μέρες)?
Θα ήθελα πολύ να παμε και μια μονοήμερη στη Νυρεμβέργη και μια στη Στουτγγαρδη...Αλλα θα προλαβουμε ή θα είμαστε όλη μέρα στα τρένα :roll:???Βοηθήστε να βγάλω μια άκρη....
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στο forum.

Αν δεν έχετε συγκεκριμένο λόγο να μείνετε 6 μέρες στο Μόναχο, θεωρώ ότι είναι πάρα πολλές.
Με τις 10 μέρες που έχετε διαθέσιμες, αντί να κινείστε με τρένο, μπορείτε να οργανώσετε πολύ εύκολα ένα road trip στην περιοχή και να δείτε όχι μόνο ωραίες πόλεις και χωριά, αλλά και τη υπέροχη εξοχή της Βαυαρίας και της Αυστρίας.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Kαι με τα τρενα,μπορεις να δεις πολλα μερη με βαση το Μοναχο,αν βαριεσαι την οδηγηση.
 

vicali

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!Μηπως μπορείτε να μου δώσετε παραπανω πληροφοριες,οπως για παραδειγμα απο που μπορουμε να νοικιασουμε αμαξι, αν πληρωνουμε διοδια καθως περναμε τα συνορα γερμανιας αυστριας...Anny ελεγα 6 μερες μοναχο ωστε να παμε μια μερα νυρεμβεργη και ισως μια μονοημερη και στη στουτγγαρδη,αλλα δεν εχω ιδεα ποσες ωρες ειναι με το τρενο και αν οντως συμφερει καλυτερα να νοικιασουμε αυτοκινητο!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το να κυκλοφορήσεις είτε με αυτοκίνητο, είτε με τρένο είναι πολύ εύκολο. Το τί από τα δύο σε συμφέρει, εξαρτάται κυρίως από το πώς βλέπεις το ταξίδι.
Θέλεις να έχεις μια βάση και να πηγαινοέρχεσαι ή να βλέπεις το ένα μέρος μετά το άλλο?

Στη Βαυαρία και την Αυστρία δεν υπάρχουν διόδια. Για την Αυστρία χρειάζεται να έχεις βινιέτα.

Πάρε μια ιδέα για road trip στην περιοχή από την παρακάτω ιστορία:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%E4%E9-%F3%F4%EF-%EC%F0%F5%F1%FC%EB%EF.html

Και μια ιδέα για ταξίδι με βάση το Μόναχο και ημερήσιες εκδρομές με τρένο:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%F1%DF%E1-%E9%EF%FD%EB%E9%EF%F2-2010-a.html

Υπάρχουν και άλλες ταξιδιωτικές ιστορίες για την περιοχή που σε ενδιαφέρει. Κάνε μια αναζήτηση και θα πάρεις πολλές πληροφορίες.
 

vicali

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Anny μου σε ευχαριστώ πολυ!!!!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Η καλυτερη ιδεα ειναι να νοικιασετε αμαξι απο το Μοναχο. Οι πιο πολλες εταιρειες (εκτος απο τις πολυ χαμηλες τιμες) εχουν ειδικες προσφορες για ΠΣΚ και εβδομαδα. Διοδια δεν υπαρχουν στη Γερμανια. Στην Αυστρια υπαρχουν μονο σε καποια χιονοδρομικα θερετρα που ειναι ψηλα.

Το Ιουλιο που σκοπευεις να πας δεν θα εχεις βεβαια χιονι (εκτος απο καποια χωρια που κανεις σκι και το καλοκαιρι και εχεις το τελειο μαυρισμα) αλλα θα ευχαριστηθεις τη φυση σε απιστευτα χαμηλες τιμες.

Σημ. Δεν ξερω αν υπαρχει συγκεκριμενος λογος που θελεις να πας σε Νυρεμβεργη και Στουτγαδη. αλλα αν δεν παιζει αυτο το σεναριο καλυτερα να αξιοποιησεις το χρονο σου επισκεφτομενη τα γυρω πανεμορφα χωρια του Τυρολ
 

vicali

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σκεφτόμου οτι είναι δυο πολύ ομορφες πόλεις και ίσως αξιζε να αφιερώσουμε ενα διήμερο για να τις δούμε...πιστέυεις οτι συμφέρει να νοικιάσουμε με την Hertz όπως έκανε η Anny ή με κάποια αλλη εταιρεία???
Εχει gps το αυτοκινήτο ή κινουμαστε με χαρτες οποτε παιζει να χαθουμε κάπου στο Τυρόλο :shock:???Αααα!!Επίσης η βενζίνη που θα χαλασουμε για ολα αυτα?(σκέψου οτι θελουμε ενα οικονομικο ταξίδι...)Πολλες μαζεμενες ερωτησεις το ξέρω αλλα χρειαζομαι μια καθοδήγηση γιατι πρώτη φορα σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της ενοικιασης αυτοκινήτου....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στη Hertz είχαμε βρει την καλύτερη τιμή, τη συγκεκριμένη περίοδο. Μπορείς να ψάξεις και σε άλλες εταιρείες.

Πάντα υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις και gps κατά την ενοικίαση, αλλά συνήθως είναι ακριβούτσικο. Αν έχετε δικό σας, συμφέρει καλύτερα να πάρετε μαζί αυτό.

Για τα πιθανά χιλιόμετρα και ένα πρώτο υπολογισμό του κόστους με αυτοκίνητο χρησιμοποίησε αυτό:
ViaMichelin: driving directions, maps, traffic news, weather forecast, restaurants and hotel booking

Για τα γερμανικά τρένα δες εδώ:
bahn.com - your online travel booking tool for rail journeys, holidays, city trips and car rental
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
...
Εχει gps το αυτοκινήτο ή κινουμαστε με χαρτες οποτε παιζει να χαθουμε κάπου στο Τυρόλο :..
Που νομιζεις οτι θα βρισκεστε? Στο Μενιδι η στον Ασπροπυργο? Μονο σε τετοιες Μπανανιες μπορεις να χαθεις. Ουτε στη Γερμανια ουτε στην Αυστρια. Εκει υπαρχουν πινακιδες παντου, οχι σαν το δικο μας Μπανανισταν οπου αν και φτασαμε στο 2011 ακομη "πας ρωτωντας...". Παντως ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για να προγραμματισεις το ταξιδι σου ειναι το

http://info.map24.com/

απλα βαλε τα σημεια From και Το. Σου βγαζει ολη τη διαδρομη.

Σημ. Συνηθως οι Budget και Sixt εχουν καλα πακετα ενοικιασης. παντως μου εχει τυχει και πολυ καλο πακετο για ΠΣΚ απο την Avis Γερμανιας. Ψαξε το.
 

ilias_k

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Εάν αποφασίσετε να ταξιδέψετε με τρένο:
Μόναχο-Σάλτσμπουργκ περίπου 2 ώρες και Σάλτσμπουργκ – Ίνσμπουργκ το ίδιο.
Μόναχο – Στουτγγάρδη λιγότερο από 2,5 ώρες και Μόναχο – Νυρεμβέργη περ. 1ώρα και ένα τέταρτο.
Για όλες τις παραπάνω διαδρομές υπάρχουν πολύ συχνά δρομολόγια από τους κεντρικούς σιδηροδρομικούς σταθμούς της κάθε πόλης.

Και το παρακάτω site μπορεί να σου φανεί χρήσιμο:http: //www.interrailnet.com/planning
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom