μόνοι ή με γκρούπ?

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Κοιτα απο οτι καταλαβαινω νεα εισαι,και μονη σου να πας δεν εχεις προβλημα.Απλα σε υψηλες περιοδους(δεν ξερω και ποτε θα πας) το μονος ειναι μαλλον πιο ακριβο εν συγκρισει με τα πρακτορεια εκτος βεβαια αν κλεισεις καιρο πριν.Αυτο ισχυει για τους τοπ προορισμους βεβαια οπως το Παρισι που θες.Παντως και το γκρουπ εχει την πλακα του σε βοηθαει να οργανωσεις καλυτερα το χρονο σου!Πχ εγω πριν τις 9.30 δεν υπαρχει περιπτωση να ξυπνησω για κανενα λογο,με γκρουπ θυμαμαι πιο παλια που ειχα παει μια φορα 7.30 ειμασταν στο ποδι για να τα δουμε ολα!

Εν κατακλειδει ειναι θεμα προτιμησεων.Εγω θα σου ελεγα μιας και ειναι η πρωτη φορα που βγαινεις εξω και αν δεν ξερεις και τη γλωσσα εκει που θα πας να πας με γκρουπ!
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Γλιτώνεις πολλά με την εξής λογική.
α) Αγοράζεις εσύ τα εισητήρια, όποτε βρεις φτηνή τιμή και όπου βρείς.
β) Διαλλέγεις εσύ τήν διαμονή σου σύμφωνα με την τσέπη σου και
γ) Πάς όσες εκδρομές θέλεις να κάνεις και όχι όσες σου βάλουν αυτοί.
Ολα αυτά βέβαια θέλουν μία εμπειρία στά ταξίδια γιαυτό σού προτείνω για πρώτο ταξίδι να πάς με γκρούπ και απο εκει και πέρα έχοντας καταλάβει τι σου ταιριάζει και τι όχι να ψαχτείς για μόνη σου.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Γιατι αηδιασες; Εκαναν κατι προστυχο; Γιατι απεναντι μου εχω ενα παππου με τον εγγονο του και καθε αλλο παρα αηδια μου προκαλουν...
Αηδίασα γιατί έβλεπα να περιμένει ο ένας τον άλλον, να βαριούνται τις περιηγήσεις των ξεναγών, να καθυστερούν το γκρουπ τους στα σουβενίρ. Αηδίασα να βλέπω άλους να θέλουν ήλιο, άλλους να θέλουν ίσκιο, άλλους να θέλουν με τα πόδια, άλλους με το λεωφορειάκι.
Είναι δυνατόν 40 άτομα να συμφωνήσουν μέσα σε ένα γκρουπ; Είναι δυνατόν να έχουν τα ίδια γούστα όλοι; Εγώ θέλω να μείνω π.χ. ένα απόγευμα και να τραβάω βίντεο στην Fontana di Trevi, γιατί να με σέρνει όπου θέλει μια συνοδός η οποία παίρνει "τα δωράκια της" από όλα τα μαγαζιά που πηγαίνουμε;
Τί δουλειά έχει ο παππούς με τον εγγονό του;;; Ο 70αρης με τον 20αρη στην ίδια εκδρομή;;; Ποτέ!
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
η αληθειά ειναι ότι έχεισ ένα δίκιο σ αυτό που λεσ!!!αλλά αφου επιλέγεισ να πασ με γκρούπ πρεπει να τα υπόστεισ κ να μην γκρινιάζεισ κ να μην σπασ τα νευρα των υπολοίπων συνταξιδιωτων σου...εάν τωρα δε θεσ να κάνεισ κατι μαζι τουσ μπόρεισ να μην ακολουθήσεισ σωστα;;;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αηδίασα γιατί έβλεπα να περιμένει ο ένας τον άλλον, να βαριούνται τις περιηγήσεις των ξεναγών, να καθυστερούν το γκρουπ τους στα σουβενίρ. Αηδίασα να βλέπω άλους να θέλουν ήλιο, άλλους να θέλουν ίσκιο, άλλους να θέλουν με τα πόδια, άλλους με το λεωφορειάκι.
Είναι δυνατόν 40 άτομα να συμφωνήσουν μέσα σε ένα γκρουπ; Είναι δυνατόν να έχουν τα ίδια γούστα όλοι; Εγώ θέλω να μείνω π.χ. ένα απόγευμα και να τραβάω βίντεο στην Fontana di Trevi, γιατί να με σέρνει όπου θέλει μια συνοδός η οποία παίρνει "τα δωράκια της" από όλα τα μαγαζιά που πηγαίνουμε;
Τί δουλειά έχει ο παππούς με τον εγγονό του;;; Ο 70αρης με τον 20αρη στην ίδια εκδρομή;;; Ποτέ!
Εσυ δεν πηγες για να γνωρισεις τη Ρωμη, μαλλον για κοινωνιολογικη μελετη σχετικα με τις ψυχοσωματικες επιπτωσεις του ομαδικου τουρισμου πηγες, και μαλιστα κατα ηλικιακη διαστρωμάτωση.
Θα ηταν χρησιμο να δημοσιευσεις εδω την ερευνα σου.
Βεβαια το καλυτερο θα ηταν οι γεροι να εκτελουνται... κοβουν τη θεα στα μνημεια, ασε που πληρωνουμε τις συνταξεις τους.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Καλησπερα Κωνσταντινα!
Καταρχην όπως λές θα πας πρωτη φορά στο εξωτερικο!
-Εχεις ξανα ταξιδέψει με αεροπλάνο? αν οχι αναγκαστικά τότε με γκρουπ!
-Γαλλικα η αγγλικα γνωρίζεις? Αν ναι μπορείς να σκεφτεις να πας μενονομένα - αλλιώς κατα τη γνώμη μου μονο με γκρουπ!
- Σε βολεύουν οι ημερομηνίες του γκρουπ? Αν ναι μπορεις να πας με γκρουπ!
- Αν ολές οι απαντήσεις σου ειναι ναι τοτε σκέψου το και μεμονομένα!
Το πλεονέκτημα του μεμονομένου ειναι οτι μπορείς να κάνεις το δικό σου προγραμμα και να μείνεις για όσες μέρες θέλεις και σε οποίο ξενοδοχείο σου άρεσει!
Το πλεονέκτημα του γκρουπ ειναι οτι δεν χρείαζεται να ανησυχεις αν το ξενοδοχείο θα είναι καλο - τα γκρουπ συνήθως έχουν καλά ξενοδοχεία - νιώθεις ασφάλεια μεσα σε ένα πλήρος ατόμων που μιλάνε την δικιά σου γλώσσα - βασικό για εσένα που θα πας πρώτη φορά στο εξωτερικό!
Για πρώτη φορα θα προτείνα με γκρουπ αρκει να βρεις ένα καλό γραφείο που εξειδικεύεται στο Παρισι και όχι το πιο φτηνό πακετο!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εγω θα σου δωσω τη συμβιβαστικη συμβουλη που δινω παντα σε "πρωταρηδες" φιλους μου. Να κανεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Δηλαδη να πας σε πρακτορειο και να κλεισεις Ατομικο πακετο. Εχει ολα τα πλεονεκτηματα του γκρουπ, χωρις να εχεις να ανεκτεις τις παραξενιες του καθενός και την ιδεα οτι ειχει "προβατο" καισε πανε οπου θελουν.

Επι του προκειμενου τωρα. Αν σκεφτεσαι για Παρισι η για οποιονδηποτε προορισμο που ταξιδευουν πολλα Ελληνικα πρακτορεια καθε χρονο, τοτε κατα 99% το πρακτορειο παρεχει τετοιο πακετο. Θα ασχοληθουν εκεινο με ολες τις λεπτομεριες και εσυ απλα θα εχεις στο πακετακι σου τη μεταφορα απο/προς αεροδρομιο. Αυτο ειναι πολυ χρησιμο αν ταξιδευεις βραδυ και εχεις κουραση ψαχνοντας απεγνωσμενα ενα κρεββατι, αλλα και σε περιεργες περιπτωσεις (π.χ. θες να πας για την "αναγκη σου" και δεν εχεις που να αφησεις τις αποσκευες). Επισης δεν χρειαζεσαι τη ταλαιπωρια της συγκοινωνιας η τους πονηρους ταξιτζηδες που θα σε κανουν "βολτα" η θα σου χρεωσουν διπλη ταριφα οταν δεν υπαρχει (δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα λαμογια ταξιτζηδες).

Αν παλι θελεις να κανεις καποιο τουρ της πολης, υπαρχουν κιοσκια /γραφεια του Οργανισμου Τουρισμου (βρες τα στο ιντερνετ) που μπορεις να ρωτησεις και να μαθεις τα παντα.

Το δε κοστος δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο αν αναλογιστεις τη ταλαιπωρια που γλυτωνεις και τα προβληματα ενος αρχαριου που θα ειχες συναντησει.
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Σχετικα με αυτο που εγραψε ο Joss θελω να ρωτησω το εξης: Τελευταια στιγμη (και αυτο παιζεται) συμφωνει η κοπελια να παμε Ρωμη (λογω κρισης, ελλειψης χρηματων κλπ). Και οταν λεω τελευταια στιγμη εννοω αυριο για τα μεσα της αλλης βδομαδας. Στην περιπτωση αυτη με συμφερει να κοιταξω μονος μου για εισητηρια κια δεξονοδοχεια σαν πανικοβλητος ή προτιμω το γκρουπ εστω και με ατομικο πακετο. Ξερω οτι ειναι κριμα να παω με γκρουπ γιατι πηγα περσι Φλωρεντια μονος μου και προσαρμοσα το προγραμμα μου ετσι οπως ηθελα εγω.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σχετικα με αυτο που εγραψε ο Joss θελω να ρωτησω το εξης: Τελευταια στιγμη (και αυτο παιζεται) συμφωνει η κοπελια να παμε Ρωμη (λογω κρισης, ελλειψης χρηματων κλπ). Και οταν λεω τελευταια στιγμη εννοω αυριο για τα μεσα της αλλης βδομαδας. Στην περιπτωση αυτη με συμφερει να κοιταξω μονος μου για εισητηρια κια δεξονοδοχεια σαν πανικοβλητος ή προτιμω το γκρουπ εστω και με ατομικο πακετο. Ξερω οτι ειναι κριμα να παω με γκρουπ γιατι πηγα περσι Φλωρεντια μονος μου και προσαρμοσα το προγραμμα μου ετσι οπως ηθελα εγω.
Για τόσο κοντινές ημερομηνίες συμφέρει πάντοτε το πρακτορείο, επειδή είναι δύσκολο να πετύχει κρατήσεις (μεμονωμένες) σε καλές τιμές μάλλον είναι μονόδρομος το ομαδικό τολαχιστον για να εξασφαλισεις εισιτήρια και διαμονή, στη συνέχεια αν κρίνετε ότι σας έρχεται καλύτερα, τους αφήνετε και γυρίσετε μόνοι.
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες απλως ειναι κριμα να πληρωνω μεσα στην τιμη και τον/την ξεναγο που δεν προκειται να χρησιμοποιησω.
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
βασικα ο κυριωσ λόγωσ που θα διάλεγα γρουπ θα ήταν αυτόσ το οτι δε ξερω καθόλου γαλλικα κ απο αγγλικά εχω lower. όποτε είμαι σε μια μέτρια κατασταση....κ έχω μάθει ότι εκεί δεν μιλάνε καθόλου αγγλικά...οπότε θα υπάρχει πρόβλημα!!
μηπωσ μπορείτε να μ πειτε κανενα γνωστο σασ πρακτορειο...που να κανει οικονομικα ατομικα πακετα??? μ αρεσει αυτη η ιδεα..ευχαριστω παιδια!!!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
βασικα σκεφόμαστε για παρίσι..να είναι ο πρωτος μασ εξώτερικοσ προορισμόσ...τι λέτε??
κ έγώ μόνοσ σκέφτομαι άλλα σκεφτομαι μιπωσ δεν παω σε καποια μερη τα οποία αξιζουν...απτην αλλη με τα γκρουπ έχει κ ξεναγηση κ θα ήθελα σε καθε μερος που θα πιγαινω να ενημερώνομαι γι αυτο..
Γνώμη μου είναι όχι στα γκρουπ. Απο'κει και πέρα ειδικά το Παρίσι είναι πολύ εύκολο. Σαν πρώτη φορά είναι συγκεκριμένα τα μέρη που θα επισκεφτείς κι αυτά πάνω κάτω είναι στον ίδιο άξονα. Και τα γυρνάς όχι μόνο με το μετρό αλλά και με τα πόδια. Όπως λέω και σ'άλλο μήνυμα σε παρόμοια ερώτηση, για να δεις την πόλη/αξιοθέατα, πρέπει να περπατήσεις κι αυτό εκεί είναι πάρα πολύ εύκολο και δεν το καταλαβαίνεις γιατί η πόλη είναι πανέμορφη. Πέρα απ'αυτό, ακόμη κι όταν θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μμμ (για Μομάρτη, ή Γιουροντίσνευ κλπ), είναι πανεύκολο. Με το μετρό πας παντού. Υπάρχει τέλεια οργάνωση και στις γραμμές και στους οδηγούς περιήγησης. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom