νεα προγραμματα elix

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στα youth exchanges υπάρχει καθόλου ελεύθερος χρόνος για καμιά βόλτα ή επίσκεψη σε κάποιο αξιοθέατο?
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
στα youth exchanges υπάρχει καθόλου ελεύθερος χρόνος για καμιά βόλτα ή επίσκεψη σε κάποιο αξιοθέατο?
ναι εννοειται!τωρα κατα ποσο θα μπορεσεις να πας μονος σου εξαρταται από τους διοργανωτές και από το αν εκεί που θα μένετε είναι κοντα στο κεντρο...αλλα γενικα υπαρχουν και μεσα στο προγραμμα εκδρομες, περιπατους κτλ που θα κανετε όλοι μαζί!;)
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Νέα στον εθελοντισμό

Γεια σας παιδιά. Πέρυσι πρωτοάκουσα από γνωστό για τα προγράμματα και δεν ξέρω πάρα πολλά δηλαδή πως να ψάξω ούτε καταλαβαίνω τους όρους που λέτε. Νόμιζα ότι πληρώνεις ένα χρηματικό ποσό των 100 ευρώ. Το exta fees που αναφέρατε τι είναι ακριβώς. Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει λίγο τα φώτα του μέσα στις άκρες;
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπέρα. Έστω και καθυστερημένα να σας απαντήσω αλλά μόνο για το ΕΛΙΞ. Απ' όσο γνωρίζω τα extra fees είναι το ποσό που εισπράττει η εθελοντική οργάνωση της διοργανώτριας χώρας για να καλύψει τα έξοδα της. Τα πληρώνετε μόνο αν γίνει δεκτή η αίτησή σας και τα καταβάλετε, στη χώρα που θα πάτε, μόλις αρχίσει το πρόγραμμα. Κάποιες χώρες π.χ. Ισλανδία κι ακόμη περισσότερο π.χ. το Ισραήλ έχουν υψηλά extra fees. Κάποιες χώρες π.χ. Μαυροβούνιο ελάχιστα και κάποιες καθόλου.
Σε κάποια προγράμματα είναι πληρωμένα ακόμη και τα εισιτήρια και επιπλέον ο εθελοντής εισπράττει κι ένα πολύ μικρό μισθό. Αυτό, όμως, αφορά συνήθως προγράμματα με δύσκολο αντικείμενο π.χ. εθελοντική εργασία σε κέντρα που περιθάλπουν άτομα με ειδικές ανάγκες σε χώρες της Αφρικής.
Μπορείτε να μπείτε στη σελίδα της ΕΛΙΞ (http://www.elix.org.gr/) και πατώντας πάνω στο χάρτη να ψάξετε τη χώρα που σας ενδιαφέρει.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
πάντως είναι λίγο ακριβή η elix. Άλλες εθελοντικές οργανώσεις ζητούν το πολύ 40-50 ευρώ για τα έξοδα τους.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
για τί ακριβώς ενδιαφέρεσαι? για workcamps ή για youth exchanges?
Γενικα δεν τα πολυξερω, τωρα τα ψαχνω..υποθετω workcamps οπως το εχω στο μυαλο μου..αλλα στειλε μου αν μπορεις και για youth exchanges..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom