ΗΠΑ νεα υορκη

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Πήγα για 10 μέρες στη Νέα Υόρκη το καλοκαίρι.

Την περίοδο εκείνη η θερμοκρασία ήταν ότι πρέπει για να κάνεις βόλτες.

Για ψώνια μπορείς να βρεις πολλά επώνυμα καταστήματα στην 5η λεωφόρο στο τμήμα κοντά στο Central Park. Αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις καταστήματα με εκπτώσεις. Είχα πάρει Lacoste με 40$.

Σιγουρα θα πρέπει να κάνεις μια βόλτα στο Centrl Park αλλά και να ανέβεις και στο Empire State Building. Καλύτερη ώρα είναι να πας πριν νυχτώσει και να μείνεις για να χαζέψεις την φωτισμένη Νέα Υόρκη.

Μπορείς να πάρεις το πλοιο για μια βόλτα περιμετρικά του Manhattan.
Δεν ξέρω αν έχεις ξαναπάει εκεί αλλά πραγματικά είθναι όνειρο.

Με το καλό να πας καλά να περάσεις ( αυτό είναι σίγουρο 1000% ) και αναμένουμε τις εντυπώσεις σου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν υφίσταται θέμα ασφάλειας πλέον στη Νέα Υόρκη, τουλάχιστον στο κέντρο. Ασφαλώς και στο bronx υπάρχει διαφορετικό καθεστώς, αλλά δε νομίζω ότι πάει εκεί πάνω από το 1% των επισκεπτών στην πόλη.
Και στα Washington Heights αν τύχει και βρεθεί καλό είναι να προσέχει λίγο περισσότερο...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
τελεια!!!!ευχαριστω παρα πολυ!!!να σου κανω ομως αλλη μια ερωτησουλα??;)μου αρεσει πολυ η ιδεα της βραδινης ζωης ... ολη αυτη η underground κατασταση,η jazz,τα roof gardens κτλ...εχεισ να μου προτεινεισ κατι ?
επισης μου ειπαν πωσ ειναι λιγο "αυστηροι" στο θεμα ντυσιματος σε μπαρ ,εστιατορια κτλ!!παρατηρησες οντως κατι τετοιο?να παρω μαζι κ τα καλα μου?:):)μην "φαω πορτα!!":(
αν παρεις το αντιστοιχο ''αθηνοραμα'' θα βρεις πολλα, αλλα κι εδω εχουν γραφτει διαφορα...
οσο για dressing code κι εχω ειχα ενα κολλημα αλλα μη μασας ενα θα σου πω... και θα σου δειξω.σ ενα μπαρ σε roof garden, στο site του εγραφε για επισημο μονοχρωμο:shock:φορεμα για γυναικες και κοστουμι για ανδρες.οταν πλεον πηγαμε, ντυμενοι πιο χαλαρα (μετα απο επικοινωνια με μελος που ειχε ηδη παει..(thanks)ειδαμε αυτο
P9280879_640x480.jpg
τις κοκκινοσκουφιτσες:clap::clap::clap:
λογω κρυου ειχε στην εισοδο κοκκινες ρομπες και ο καθ ενας μπαινοντας μεσα εβαζε και τη ρομπα του:bleh:αρα μετα απ αυτο δε νομιζω να ειναι τοσο ζορικη η πορτα.
α μη ξεχασω..ταυτοτητα αν δεν κρατας μαζι σου ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειναι αυστηροι με το θεμα ηλικιας.κολακευτικο μεν να σε κοβουν για κατω των 21.
συν του οτι χωρις πιστωτικη δεν μπορεις να παραγγειλες.τουλαχιστο στο συγγεκριμενο:roll:
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
αλλο....τωρα το θυμηθηκα,αν θες ν αναιβεις στο αγαλμα της ελευθεριας στο στεμα και δεν εχεις κλεισει εισητηριο μην κανεις τον κοπο πρεπει να χεις κλεισει 3 μηνες πριν:shock:
παρ ολα αυτα μπορεις να πας και ν αναιβεις ως την κορυφη της βασης (με τα ποδια 154σκαλια γιατι εχει χαλασει το ασανσερ)να επισκευθεις το μουσειο και να πας στο elis island
 

thegis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
σας ευχαριστω πολυ ολους!!η βαλιτσα ειναι πια ετοιμη να κλεισει κ εγω ετοιμη να αναχωρησω για το αεροδρομιο!!!
θα τα πουμε με το καλο στην επιστροφη!!:clap::clap::clap:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
σας ευχαριστω πολυ ολους!!η βαλιτσα ειναι πια ετοιμη να κλεισει κ εγω ετοιμη να αναχωρησω για το αεροδρομιο!!!
θα τα πουμε με το καλο στην επιστροφη!!:clap::clap::clap:

Καλό ταξίδι !!!
 

giorgio_13

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
για να συνεχίσω απο εδώ που άφησε ο φίλος... :)
πάω αμερική 25 Μαρτίου... Το σχέδιο για την ώρα είναι 2 μέρες Φιλαδέλφεια (εκεί πάει η πτήση), 2 μέρες DC και 6 μέρες ΝΥ. Προσπαθώ να βάλω και τον Νιαγάρα αναμεσα αλλα δεν βγαίνει (πότε θα μπορέσω να ξαναπάω αμερική....).
Επίσης για ξενοδοχείο στην ΝΥ βρήκα το New York Hotels - Herald Square Hotel "NYC's Best Value Buy" το οποίο φαίνεται να έχει καλές κριτικές απο το trip adivsor, και είναι στην 19 West 31st Street....
Παρακαλώ τα φώτα σας :)
ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
πολλα...
για να συνεχίσω απο εδώ που άφησε ο φίλος... :)
πάω αμερική 25 Μαρτίου... Το σχέδιο για την ώρα είναι 2 μέρες Φιλαδέλφεια (εκεί πάει η πτήση), 2 μέρες DC και 6 μέρες ΝΥ. Προσπαθώ να βάλω και τον Νιαγάρα αναμεσα αλλα δεν βγαίνει (πότε θα μπορέσω να ξαναπάω αμερική....).
Επίσης για ξενοδοχείο στην ΝΥ βρήκα το New York Hotels - Herald Square Hotel "NYC's Best Value Buy" το οποίο φαίνεται να έχει καλές κριτικές απο το trip adivsor, και είναι στην 19 West 31st Street....
Παρακαλώ τα φώτα σας :)
ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Καλό φαίνεται το ξενοδοχείο που βρήκες και σε κεντρικότατο σημείο.6 μέρες στη ΝΥ είναι επαρκείς μόνο για να δείς τα must.Μελέτησε ένα χάρτη του Μανχάταν (γιατί ΝΥC=Manhattan ουσιαστικά, οι άλλες περιοχές δε λένε κ τίποτα,άντε μια βόλτα στο Brooklyn το πολύ..) και κάνε ένα πρόχειρο πλάνο που θα πας κάθε μέρα.Συνδύασε δηλαδή τις γειτονιές ανα ομάδες.Πχ μια μέρα Lower Manhattan κ φέρυ για Statue of Liberty και Ellis Island,άλλη μέρα Harlem κ Central Park.Οι συνταξιδιώτες έχουν δώσει ωραίες συμβουλές.Γύρισα απο ΗΠΑ πριν απο ένα μήνα περίπου κ η ΝΥ δεν παίζεται!Όλες οι πόλεις μοιάζουν με χωριά μπροστά της..Πόλη σε μέγεθος XL.Αρκετά ακριβά-χάρη στην ισοτιμία είναι περίπου σαν την Ελλάδα βέβαια-αν εξαιρέσεις τα ψώνια (ρούχα,ηλεκτρονικά κλπ.) που είναι προκλητικά φθηνά!Ακόμη και αν δεν είσαι του αθλήματος πρέπει να αφιερώσεις μια μέρα για shopping.Πάνε και στο Macy's εκεί στο ύψος του ξενοδοχείου είναι στη Broadway.Μια που είπα Broadway μια θεατρική παράσταση επιβάλλεται.Όπως και μια βόλτα στο Central Park.Στο Greenwich Village.Μπορείς να διασχίσεις τη γέφυρα του Brooklyn είναι ωραία..Απόλυτο must η θέα απο το Empire State Building κατά και μετά απο τη δύση του ήλιου!Ίσως ότι καλύτερο έχω δεί στη ζωή μου...Αλλα ο άνεμος θερίζει εκει πάνω.Γενικά μέτριο το κλίμα της πόλης.Πολλή υγρασία.Το φαγητό είναι πολύ ωραίο.Άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια.Μπορείς να επισκεφτείς και άπειρα μουσεία ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου.Όρεξη για περπάτημα να υπάρχει.Πολύ περπάτημα όμως!Το μετρό είναι αρκετά καλό, αλλα χρησιμοποιώντας το χάνεις εικόνες..Γενικά μια μαγευτική πόλη που παρά τους χαοτικους ρυθμους της σε γοητεύει και σε κάνει να θέλεις να γυρίσεις ξανά και ξανά....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.429
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom