νοτια λακωνια και ελαφονησος...

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ανοικτα της παραλίας (Αγια Μαρίνα) και σε απόσταση 150 μέτρων απο την ακτή υπάρχει το ναυάγιο του “Kaptan Ismail Hakki” που βυθίστηκε στις 30 Γενάρη του 1978. Είναι καράβι 30 μέτρων, με ελάχιστο βάθος 3μ, μέγιστο 12μ. Είναι ευκολα επισκέψιμο κολυμπώντας.


Επίσης για τους φαν της αναρρίχησης εδώ και λίγο καιρό δημιουργήθηκε αναρριχητικο πάρκο.... Περισσότερα εδώ

ΑΡΧΙΚΗ
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αμμίτσα είναι στο Παλιόκαστρο 10 λεπτά από Νεάπολη σε πολύ καλό πατημένο χωματόδρομο...κανένα πρόβλημα...
Κόρακας , Τσουμάλα είναι ευρύτερες περιοχές και έχουν παραλίες με καλύτερη πρόσβαση το Ρισμαρί, μέχρι πέρσι χωματόδρομος κι εκεί αλλά και πάλι είναι σε καλή κατάσταση.
Ο Προφήτης Ηλίας έχει ένα λιμανάκι μόνο, πάει άσφαλτος αλλά για μπάνιο πάνε Ρισμαρί συνήθως.
Βασικά η χειρότερη διαδρομή είναι για Αγία Μαρίνα, απολιθωμένο δάσος αλλά το κάνουν αρκετά συμβατικά αυτοκίνητα...εγώ προσωπικά ανετότατα...αλλά δεν έχω και κόλλημα μη σκονιστεί το κάρο...:D
Πάντως όταν φτάσεις Αγία Μαρίνα και κολυμπήσεις εδώ ξεχνάς την όποια ταλαιπωρία...

awww.monemvasia.gr_images_artsexylightbox_tmp_e1d1b0fd1d30fb6e88686e6a18d488a5_235_200.JPG
Νεντι μπορει να νοικιασουμε κανενα τζιπ απο τη Νεαπολη για μια μερα να παμε Αγια Μαρινα ...εχει λειψει στον συζυξ το θηριο μας ..και κλαιει με μαυρο δακρυ...βεβαια οταν βλεπει την καταναλωση του ντιζελ ..παρηγορειται:haha::haha:
Αυτη η τροπικαλ παραλια ειπαμε ειναι κοντα στην Αγια Μαρινα..η ιδια η Αγια Μαρινα? ..πως παμε εκει γενικοτερα?
Ωχ τωρα το ειδα μηπως ειναι αυτη η δευτερη που λεει το ψαρι..που κουτρουβαλας στα βραχια ..και σε υποδεχονται οι σφηκες (ακους μπαμπα ..ακους ?:bleh::haha:)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Νεντι μπορει να νοικιασουμε κανενα τζιπ απο τη Νεαπολη για μια μερα να παμε Αγια Μαρινα ...εχει λειψει στον συζυξ το θηριο μας ..και κλαιει με μαυρο δακρυ...βεβαια οταν βλεπει την καταναλωση του ντιζελ ..παρηγορειται:haha::haha:
Αυτη η τροπικαλ παραλια ειπαμε ειναι κοντα στην Αγια Μαρινα..η ιδια η Αγια Μαρινα? ..πως παμε εκει γενικοτερα?
Ωχ τωρα το ειδα μηπως ειναι αυτη η δευτερη που λεει το ψαρι..που κουτρουβαλας στα βραχια ..και σε υποδεχονται οι σφηκες (ακους μπαμπα ..ακους ?:bleh::haha:)
ακριβως, ειναι η παραλια μες τη σπηλια που ειπα...δε χρειαζεται τζιπ (που και να θελες να νοικιασεις δε νομιζω θα βρισκες)...απλα με προσοχη απο το χωματοδρομο πας αγια μαρινα και περπατας 200 μετρα....εμεις παμε συνεχεια με συμβατικα ιχ, ειναι πατημενος ο δρομος....οσο για τα κατσαβραχα ειναι μολις 3 λεπτακια και οι σφηκες δε μας εχουν ενοχλησει ποτε...απλα μη κουβαληστε 5 λιτρα πορτοκαλαδες.....
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Η δευτερη επιλογή για εκδρομούλα μετά το χωριό αγιο Νικόλαο είναι να προχωρήσουμε μέχρι το τέλος του ασφαλτόδρομου και εκει φτάνουμε στο μικρό οικισμό και το λιμανάκι του προφήτη Ηλία. Εκεί λιετοργεί ταβέρνα αλλα για μπάνιο δεν ενδείκνυται.... δεεξιά του οικισμού μπορούμε όμως απο χωματόδρομο σε καλή κατάσταση να ρίξουμε μια βουτιά ή στις άσπες ή στο ριζμαρί.
Οι άσπες είναι μια παραλία με ελάχιστο κόσμο. Τα νερά είναι πιο βαθιά και η παραλία έχει χαλικάκι.
aspes.jpg
Το ριζαμρί είναι μια μικρή παραλία με άμμο και συνήθως έχει αρκετό κόσμο καθώς κατεβαίνουν οι κάτοικοι του Αγίου Νικόλαου για μπάνιο. τα συν έχει κοντά μια καντίνα/εστιατόριο.
rizmari.jpg rizmari taberna.jpg

Όπου και να πάμε όμως για μπάνιο στο γυρισμό επιβάλεται να επισκεφτούμε τη ταβέρνα Νεράιδα στον Αγιο Νικόλαο. Ο χώρος θυμίζει ταβέρνα των παιδικών μας χρόνων με τα παλιά αντικείμενα μέσα και τη κληματαριά με τις κρεμαστές χωγραφισμένες κολοκύθες έξω. Αυτο όμως που αξίζει ιδιαίτερα είναι τα καλοφτιαγμένα και πεντανόστιμα πιάτα του Παντελή. Δε ξέρω τι να πρωτοπροτείνω, απο τα αγαπημένα μου είναι το καραμελωμένο κότσι, το μοσχαράκι με χιουνκάρ, τα καλτσούνια και άλλα πολλά. Και αν δε θέλετε να φάτε μπορείτε να γλυκαθείτε με τα χειροποίητα παγωτα και γλυκά...

[Η Νεράιδα]
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σλουρπ ...ε ναι ..αν κατεβουμε στα μερη ...Νεραιδα με χιλια ..δεν το χανω αυτο!!!!
Το Ριζμαρι (τι ονομα!!!) δε μου αρεσε ...μου αρεσαν οι Ασπες !
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να παραθέσω κι ένα βιντεάκι από τα ασκηταριά του Κάβο Μαλέα, το λεγόμενο και ''Μικρό Άγιο όρος''.
Όπως έχει αναφέρει και η mfish μπορείτε να κανονίσετε και να διανυκτερεύσετε, ίσως καλύτερα Μάιο ή Σεπτέμβριο που η πεζοπορία θα είναι πιο εύκολη λόγω καιρού...το καλοκαίρι θέλει καλύτερη οργάνωση λόγω ζέστης (έξτρα νερά κτλ).
Μπορείτε να μείνετε ή στα κελιά που υπάρχουν (ρωτήστε όμως στο Δήμο αν είναι ανοιχτά και ποιος μπορεί να σας δώσει κλειδιά) ή αν είστε σκληροπηρυνικοί θα αράξετε με sleeping bag στο προαύλιο του Αγίου Γεωργίου που κυριολεκτικά κρέμεται πάνω από τη θάλασσα (ενδείκνυται για καλοκαίρι και μέρες που δε φυσάει).
Στα κελιά υπάρχει και γκαζάκι και σκεύη για να φτιάξετε καφέ ή να μαγειρέψετε. Συνήθως υπάρχουν και τα απαραίτητα, καφές, ζάχαρη, μακαρόνια, κάποιες κονσέρβες.

 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υπεροχα αυτα τα ξωκλησια ....κριμα που ειναι δυσβατα .
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Υπεροχα αυτα τα ξωκλησια ....κριμα που ειναι δυσβατα .
Εγώ ντρέπομαι που το λέω αλλά πρώτη φορά πήγα πριν 3 χρόνια λόγω του οτι είμαι υψοφοβική και φοβόμουν το μονοπάτι...τελικά ήταν μια χαρά, λίγη προσοχή θέλει και ανάλογα παπούτσια. Δεν είναι κουραστική πεζοπορία, κάθε χρόνο στη γιορτή της Αγίας Ειρήνης πάνε και πιτσιρίκια από 5 ετών...πάντως θα ρωτήσω τώρα που θα πάω Νεάπολη αν υπάρχει κανένας βαρκάρης που δέχεται να κάνει το δρομολόγιο για όποιον δε θέλει να περπατήσει και θα ενημερώσω.

Εσύ Κλεοπάτρα προς το παρόν Αγία Μαρίνα οπωσδήποτε και Νεράιδα...:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α μπραβο για ρωτα το και στελε μου..καλη φαση!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να προσθέσω και κάποιες φωτογραφίες από την καλύτερη κατά τη γνώμη μου παραλία στα μέρη μας...Πούντα, παραλία Γερανός (τη λέμε έτσι γιατί στην αρχή της είχε εγκαταλειφθεί ένας γερανός).

28072012087.jpg

28072012088.jpg

Ένα θα πω..Σάββατο 27 Ιουλίου ώρα 12 το μεσημέρι και ήταν έτσι...σκέτη μαγεία....μετά την έλευση μας βέβαια γέμισε με καρεκλάκια, ξαπλώστρες και ομπρέλα...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ανοικτα της παραλίας (Αγια Μαρίνα) και σε απόσταση 150 μέτρων απο την ακτή υπάρχει το ναυάγιο του “Kaptan Ismail Hakki” που βυθίστηκε στις 30 Γενάρη του 1978. Είναι καράβι 30 μέτρων, με ελάχιστο βάθος 3μ, μέγιστο 12μ. Είναι ευκολα επισκέψιμο κολυμπώντας.
Σαν αυθεντικό ψάρι η mfish περιπλανήθηκε στο βυθό μαζί με τη φωτογραφική της και έφερε μερικές φωτό του ναυαγίου......Η αρχική αίσθηση με το που βλέπεις το πλοίο τρομακτική, σιγα σιγα συνηθίζεις τη παρουσία του ξένου σωματος στο βυθό.....
nauagio1.jpg nauagio2.jpg
nauagio3.jpg nauagio4.jpg
 

daydreamer

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ένα μικρό μυστικό για Ελαφόνησο: απέναντι από την παραλία Παναγία στο πρώτο νησάκι έχει μια απίστευτη μικρή παραλία με 4 διαφορετικές στρώσεις άμμου. θέλει αρκετό κολύμπι (περίπου μισάωρο κολυμπώντας αργά) ως εκεί και συναντάς και λίγο ρεύμα όπως πηγαίνεις εκεί, αλλά αξίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom