Γενικά ξεκούραση σε ελληνικό νησί

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κανείς, κάποιο νησί χωρίς πολύ κόσμο, φασαρίες και τυμπανοκρουσίες , να περάσω 4-5 ημέρες με τηνγυναίκα μου? να αράζουμε στην παραλία από το πρωϊ μέχρι το βράδυ και να τρώμε σε γειτονικά ταβερνάκια. έχω ακούσει καλές κριτικές για κουφονήσια, πάτμο, καστελόριζο. Δεν έχω καταλήξει σετίποτα είμαι ανοικτός σε κάθε γνώμη.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κανείς, κάποιο νησί χωρίς πολύ κόσμο, φασαρίες και τυμπανοκρουσίες , να περάσω 4-5 ημέρες με τηνγυναίκα μου? να αράζουμε στην παραλία από το πρωϊ μέχρι το βράδυ και να τρώμε σε γειτονικά ταβερνάκια. έχω ακούσει καλές κριτικές για κουφονήσια, πάτμο, καστελόριζο. Δεν έχω καταλήξει σετίποτα είμαι ανοικτός σε κάθε γνώμη.
θες ησυχο νησι λοιπον..
απο αυτα που σου εχουν προτεινει εγω δεν εχω παει σε κανενα..αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για πατμο!!
εγω θα σου προτεινα να δεις για σιφνο-σεριφοσεριφος μαλιστα νομιζω πως ταιριαζει καλυτερα στην περιπτωση σου)!!επισης, νομιζω οτι και η σκοπελος θα ηταν καλη ιδεα!!
ας πουν και οι αλλοι ιδεες!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μια καλή επιλογή αν και λίγο μακριά είναι τα διαπόντια νησιά. Έχω πάει και Οθωνούς και Ερείκουσα και έχει αυτό ακριβώς που ζητάς. Παραλία(Τα νερά είναι πολύ κρύα), μια, δυο ταβέρνες και πολύ λίγο κόσμο. Πλοίο φεύγει από Κέρκυρα. Ίσως υπάρχει και κάποιο από Ηγουμενίτσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και η δονουσα θα ηταν πολυ καλη επιλογη για αυτο που ζητας!
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
καλημερα σταυρο.για ποια περιοδο μιλας?και αναχωρηση απο που?απο θεσσαλονικη η απο πειραια?για 4-5 μερες το καστελλοριζο μου φαινεται αρκετα μακρια.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Πάτμος δεν είναι ακριβώς ήσυχο νησί. Αλλά ανάλογα με το πώς θα κινηθείς και ποιά εποχή θα πας, μπορεί να λειτουργήσει ως ήσυχο. Κόσμο έχει πάντα αρκετό και ειδικά τον Αύγουστο. Κυρίως ξένους.

Όμως είναι μικρό και βολεύει για ζευγάρια και για διάρκεια διακοπών μιας εβδομάδας. Αν μπορείς να πάρεις μαζί σου ή να νοικιάσεις μηχανάκι, ακόμα καλύτερα.

'Εχει αρκετές παραλίες οι οποίες δεν είναι οργανωμένες. (μόνο 3 είναι ημι-οργανωμένες)
Οι περισσότερες έχουν αρμυρίκια, οπότε βρίσκεις και σκιά. Στο νησί φυσάει πολύ, αλλά επειδή ο αέρας είναι στεριανός δεν έχεις πρόβλημα με κύμα στις περισσότερες παραλίες.

Υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές για φαγητό, καθώς επίσης και αρκετά μπαράκια όπου μπορείς να πιεις χαλαρά το ποτάκι σου. Από κλαμπ υπάρχουν μόνο δύο και αυτά σε κλειστό χώρο (σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του μοναστηριού).

Το μόνο μειονέκτημα του νησιού για τον περισσότερο κόσμο είναι οι τιμές των δωματίων οι οποίες ήταν ανέκαθεν υψηλές. Αν ψαχτείς όμως κάτι καλύτερο βρίσκεις πάντα.

Το νησί είναι μια εξαιρετική επιλογή για να συνδυάσει κανείς ξεκούραση με διασκέδαση χαμηλών τόνων.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
σας ευχαριστώ όλους, μιλάω πάντα για μήνα αύγουστο, θα προτιμούσα να αναχωρήσω από Θεσσαλονίκη με αεροπλάνο σε κάποιο μεγάλο νησί και μετά με δελφίνι ή πλοίο. γνωρίζει μήπως κανείς για πάτμο εάν βολεύει καλύτερα από ρόδο ή από σάμο? υπάρχει συχνή σύνδεση και πόσο μακριά είναι? μην χάσω όλη την μέρα στο ταξίδι. και από ρόδο για καστελόριζο? ποιά η γνώμη σας για καστελόριζο?
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
για πατμο δεν ξερω ρε σταυρο.για ροδο δεν ξερω αν εχει πτησεις η aegean απευθειας απο θεσσαλονικη.την ψαχναμε και μεις για συμη φετος.αυτο που μπορω να σου πω για τα δρομολογια των πλοιων ειναι πως απο ροδο παιζουν για καστελλοριζο η ανες(anes.gr) και η dodekanisos seaways.δες παντως και για συμη αν ειναι να πας προς τα κει.ειναι πανεμορφη.παντως απ'οτι εχω καταλαβει οπου και να πας αυγουστο ο ιδιος χαμος θα γινεται.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
σας ευχαριστώ όλους, μιλάω πάντα για μήνα αύγουστο, θα προτιμούσα να αναχωρήσω από Θεσσαλονίκη με αεροπλάνο σε κάποιο μεγάλο νησί και μετά με δελφίνι ή πλοίο. γνωρίζει μήπως κανείς για πάτμο εάν βολεύει καλύτερα από ρόδο ή από σάμο? υπάρχει συχνή σύνδεση και πόσο μακριά είναι? μην χάσω όλη την μέρα στο ταξίδι. και από ρόδο για καστελόριζο? ποιά η γνώμη σας για καστελόριζο?
Από Αθήνα, για Πάτμο βολεύει η Σάμος και από εκεί ιπτάμενο δελφίνι μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες. Επικοινωνείς με το λιμεναρχείο για να σου δώσουν τα σχετικά τηλέφωνα και να κάνεις κρατήσεις. Άλλη επιλογή είναι από Λέρο και μετά τοπικό πλοίο ή δελφίνι αλλά βρίσκεις σπάνια θέση για Λέρο.

Απευθείας πτήση από Θεσ/νικη για κοντινό στην Πάτμο νησί νομίζω ότι υπάρχει μόνο για Κω και Ρόδο. Η Κως είναι πιο κοντά αλλά δεν παύει να απέχει αρκετές ώρες. Υπάρχει κάποιο τοπικο δωδεκανησιακό πλοίο που ενώνει την Πάτμο με τα άλλα νησιά αλλά και τα κανονικά πλοία που καταλήγουν στον Πειραιά.
Ψάξε τα δρομολόγια και τα κόστη να δεις πρώτα αν σε συμφέρει.

Το Καστελόριζο συνδέεται σίγουρα και αεροπορικά (ΟΑ) και ακτοπλοϊκά με τη Ρόδο.
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
νομιζω πως η ο.α. εχει κοψει τις πτησεις για καστελλοριζο(οπως και για τα περισσοτερα νησια των δωδεκανησων δυστυχως).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
νομιζω πως η ο.α. εχει κοψει τις πτησεις για καστελλοριζο(οπως και για τα περισσοτερα νησια των δωδεκανησων δυστυχως).
Πτήσεις υπάρχουν κανονικότατα και καθημερινά μέσω Ρόδου... που διάολο τα βρίσκετε και τα γράφετε δεν καταλαβαίνω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom