Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

japetus

Member
Η κάρτα βγαίνει από τα ταχυδρομεία τους τα PTT. Παλιότερα έβγαινε και από συμβεβλημένα βενζινάδικα αλλά πλέον δεν ξέρω αν ανανεώνονται αυτές οι συμβάσεις.
PTT που βολεύουν έχει και μέσα στο τουρκικό τελωνείο, ΠΡΙΝ περάσεις τον έλεγχο, δίπλα στα duty free, στα Ύψαλα μέσα στο χωριό, ή πριν τα διόδια σε ένα πλαϊνό δρομάκι ειδικά για να εκδίδει HGS.
Αν για κάποιο λόγο δεν βγάλεις, είτε γιατί βιάζεσαι ή είναι τέτοια η μέρα/ώρα και είναι κλειστά, μπορείς να περάσεις κανονικά -δεν υπάρχει μπάρα- και να βγάλεις κάρτα πληρώνοντας και την οφειλή εντός 15 ημερών σε κάποιο ταχυδρομικό κατάστημα χωρίς καμιά προσαύξηση. Μετά υπάρχει πρόστιμο που δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει, ίσως στο ζητάνε κατά την έξοδο.
Αν πάλι δεν θέλετε να βγάλετε κάρτα, μπορείτε να πάρετε τον παραλιακό δρόμο που δεν έχει διόδια και να περάσετε απέναντι με το φέριμποτ από το Σίρκετσι που μπορείς να πληρώσεις μετρητά.
Αν δεν έχετε κλείσει διαμονή, θα σας συμβούλευα να μείνετε στο Καντίκιοϊ ή στην ασιατική μεριά γενικά τη μέρα πριν τον αγώνα, για να μην αγχωθείτε με την κίνηση.

patsman

Member
Η κάρτα βγαίνει από τα ταχυδρομεία τους τα PTT. Παλιότερα έβγαινε και από συμβεβλημένα βενζινάδικα αλλά πλέον δεν ξέρω αν ανανεώνονται αυτές οι συμβάσεις.
PTT που βολεύουν έχει και μέσα στο τουρκικό τελωνείο, ΠΡΙΝ περάσεις τον έλεγχο, δίπλα στα duty free, στα Ύψαλα μέσα στο χωριό, ή πριν τα διόδια σε ένα πλαϊνό δρομάκι ειδικά για να εκδίδει HGS.
Αν για κάποιο λόγο δεν βγάλεις, είτε γιατί βιάζεσαι ή είναι τέτοια η μέρα/ώρα και είναι κλειστά, μπορείς να περάσεις κανονικά -δεν υπάρχει μπάρα- και να βγάλεις κάρτα πληρώνοντας και την οφειλή εντός 15 ημερών σε κάποιο ταχυδρομικό κατάστημα χωρίς καμιά προσαύξηση. Μετά υπάρχει πρόστιμο που δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει, ίσως στο ζητάνε κατά την έξοδο.
Αν πάλι δεν θέλετε να βγάλετε κάρτα, μπορείτε να πάρετε τον παραλιακό δρόμο που δεν έχει διόδια και να περάσετε απέναντι με το φέριμποτ από το Σίρκετσι που μπορείς να πληρώσεις μετρητά.
Αν δεν έχετε κλείσει διαμονή, θα σας συμβούλευα να μείνετε στο Καντίκιοϊ ή στην ασιατική μεριά γενικά τη μέρα πριν τον αγώνα, για να μην αγχωθείτε με την κίνηση.
Ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικές συμβουλές! Θα μείνουμε κοντά σε Ταξίμ και Ιστικλάλ γιατί ορισμένοι της παρέας δεν έχουν ξαναπάει στην Πόλη. Ίσως επικοινωνήσω με κάποιο ταξιδιωτικό για να μας πάρει με το λεωφορείο για την πίστα.

japetus

Member
Ίσως επικοινωνήσω με κάποιο ταξιδιωτικό για να μας πάρει με το λεωφορείο για την πίστα.
Οι οργανωτές πάντως θα έχουν λεωφορεία που θα πηγαινοερχονται στην πίστα ξεκινώντας από τους κοντινότερους σταθμούς του μετρό, το τέρμα των Μ4 και Μ5 και τη στάση pendik του Marmaray αν δεν θέλετε να πάτε με αυτοκίνητο.
Όταν είχα πάει πάντως εγώ στον αγώνα, όλη η δράση το βράδυ ήταν στο Καντίκιοϊ, καθώς εκεί έμεναν και οι πιλότοι στο Hilton, που μετακινούνταν με ελικόπτερα.

autokini

Member
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;

Sassenach77

Member
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία, Ανδόρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;
Πλέον δεν είναι υποχρεωτικό να τυπώνεται σε πράσινο χαρτί. Κατά τα άλλα είναι η ίδια κάρτα με πριν! Δεν έχω πάει Τουρκία αλλά έχω ταξιδέψει με την "άσπρη" κάρτα αλλού.

HelenP

Member
Παιδιά καλησπέρα.
Καλησπέρα,
δουλεύω σε ασφαλιστικό γραφείο. Η πράσινη κάρτα εδώ και 1,5 χρόνο εκτυπώνεται σε λευκο χαρτί, οπότε είσαι οκ!

japetus

Member
Καλησπέρα,
δουλεύω σε ασφαλιστικό γραφείο. Η πράσινη κάρτα εδώ και 1,5 χρόνο εκτυπώνεται σε λευκο χαρτί, οπότε είσαι οκ!
Αλήθεια με την ευκαιρία, χρειάζεται η υπογραφή/σφραγίδα του ασφαλιστή ή πλέον υπάρχει ψηφιακή υπογραφή ώστε να αποστέλλεται ηλεκτρονικά στον πελάτη και να την εκτυπώσει ο ίδιος;

barkour

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος-Τηνος-Μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Αλήθεια με την ευκαιρία, χρειάζεται η υπογραφή/σφραγίδα του ασφαλιστή ή πλέον υπάρχει ψηφιακή υπογραφή ώστε να αποστέλλεται ηλεκτρονικά στον πελάτη και να την εκτυπώσει ο ίδιος;
Το δευτερο

koker

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Παιδιά καλησπέρα.
Ταξίδεψα αρχές Νοέμβρη με άσπρη κάρτα στην Τουρκία. Κανένα πρόβλημα.

mourohavlos

Member
Ας καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με το οδικό ταξίδι από Θεσσαλονίκη προς Κωνσταντινούπολη.
Από Θεσσαλονίκη προς τελωνείο Κήπων 3 με 3.30 ώρες ανάλογα με την ταχύτητα και την αφετηρία. Το όριο ταχύτητας στο μεγαλύτερο κομμάτι του αυτοκινητόδρομου είναι 130 χλμ/ώρα. Κόστος διοδίων o/w περίπου 10 ευρώ (12.2021).
Στην Ελληνική πλευρά τυπικός έλεγχος ταυτότητας/διαβατηρίου.
Στην Τουρκική πλευρά 4 στάσεις. Στην πρώτη και την τελευταία σταματάς και περιμένεις απλά να ανοίξει η μπάρα για να περάσεις. Η δεύτερη και τρίτη είναι στην ουσία δύο συνεχόμενα παραθυράκια του ίδιου "κτιρίου". Στη 2η επιδεικνύεις ταυτότητα/διαβατήριο και κάνουν τυπικό έλεγχο αποσκευών. Στην περίπτωση εισόδου με ταυτότητα σφραγίζουν ένα χαρτάκι το οποίο πρέπει να το κρατήσεις και να το δείξεις στην επιστροφή σου κατά την έξοδο από την Τουρκία. Στην 3η ξαναδείχνεις ταυτότητα/διαβατήριο, καθώς επίσης την άδεια κυκλοφορίας και την πράσινη κάρτα (η οποία πλέον εκτυπώνεται σε λευκό χαρτί).
Συνολικά στα σύνορα (απογευματόβραδο) φάγαμε περίπου μισή ώρα (συμπεριλαμβανομένης ολιγόλεπτης στάσης στα "duty free").
To σύστημα διοδίων στην Τουρκία είναι πολύ σύνθετο και μή φιλικό προς τους ξένους. Για να περάσει κανείς από διόδια, απαιτείται ένα sticker ή κάρτα HGS, τα οποία μπορεί να τα προμηθευτεί από τα PTT (κάτι σαν τα δικά μας ΕΛΤΑ, με αυξημένες όμως δραστηριότητες/αρμοδιότητες). Παλαιότερα μπορούσες να προμηθευτείς και από επιλεγμένα πρατήρια καυσίμων, πλέον δεν υπάρχει δυστυχώς αυτή η δυνατότητα. Συνήθως σου δίνουν sticker και όχι κάρτα (κόστους 15 λιρών τον 12.2021 πλέον του ποσού με το οποίο το "φορτώνεις"), το οποίο κολλάς στο τζάμι και όταν περνάς από τα διόδια (τα οποία είναι χωρίς μπάρες και δε χρειάζεται να μειώσεις ταχύτητα) αφαιρείται το ποσό αυτόματα. Περνάς από 1 σταθμό διοδίων για τη μετάβαση στην Πόλη, ενώ δε μπορεί κάποιος να πληρώσει επί τόπου με μετρητά ή κάρτα. Δεν υπάρχει σε αυτή τη φάση η δυνατότητα ελέγχου του υπολοίπου του HGS, καθώς για να εγγραφεί ηλεκτρονικά κανείς είναι απαραίτητος Τουρκικός αριθμός ταυτότητας κλπ. Μπορεί όμως η φόρτιση να γίνει ηλεκτρονικά. Για την έκδοση του HGS χρειάζεται η συμπλήρωση εντός εντύπου, η επίδειξη διαβατηρίου (με ταυτότητα δημιούργησαν θέμα), η πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και η πληρωμή του ποσού με μετρητά. PTT είχα διαβάσει ότι υπάρχει στα Ipsala, εντός του τελωνειακού σταθμού και σε γκισέ σε παράδρομο πριν τα διόδια, αλλά καθώς θεωρείται δημόσια υπηρεσία το ωράριό τους είναι περιορισμένο. Η ώρα που πέρασα δεν ήταν κατάλληλη, οπότε την κάρτα την έβγαλα στην Κωνσταντινούπολη.
Συνεπώς, καθώς δεν είχα την κάρτα διοδίων, κατά τη μετάβαση εφήρμοσα το Plan B, που ήταν η αποφυγή του αυτοκινητόδρομου με διόδια. Φτάνοντας στη Silivri, κάπου στα 2/3 της διαδρομής, στρίβεις δεξιά και πηγαίνεις από τον παραλιακό δρόμο. Ο επιπλέον χρόνος είναι μισή με μία ώρα περίπου.
Από τα σύνορα έως την Κωνσταντινούπολη χωρίς ιδιαίτερη κίνηση (με πολλά ερωτηματικά το τελευταίο) είναι 2.30 με 3 ώρες από τον κύριο δρόμο και κοντά στις 3.30 από τον παραλιακό. Καλό είναι να προσπαθήσει να φτάσει κανείς στην Πόλη βραδινή ώρα (μετά τις 9 το βράδυ και πριν τις 7 το πρωί), σε διαφορετική περίπτωση άνετα μπορεί να κάνει 1-2 ώρες παραπάνω (και εννοώ να φτάσει στην Taksim ή στο Sultanahmet, όχι στα δυτικά προάστια). Το όριο ταχύτητας σε μεγάλο κομμάτι του δρόμου στα 120 χλμ/ώρα, σε αρκετά σημεία κοντά σε κατοικημένες περιοχές/διασταυρώσεις πέφτει στα 70 ή 50. Υπάρχουν σε ορισμένα σημεία fake περιπολικά (από χαρτόνι?) με σειρήνες πάνω τους για να κόβουν ταχύτητα οι οδηγοί.
Κατά την επιστροφή τυπικός έλεγχος ταυτότητας/διαβατηρίου στην Τουρκική πλευρά και αντίστοιχος έλεγχος στην Ελληνική.
Η συνολική απόσταση είναι περίπου 600 χλμ. ανά διαδρομή. Το κόστος των καυσίμων δεν το γράφω, καθώς οι τιμές αυτών και η ισοτιμία της λίρας είναι ρευστές. Τον 12.2021 το κόστος του diesel στην Τουρκία ήταν περίπου 11.50 λίρες ανά λίτρο (πιο φθηνό σε σχέση με την Ελλάδα) και δεν υπάρχουν τρελές διαφορές μεταξύ των πρατηρίων. Τα διόδια, όπως προανέφερα, είναι με επιστροφή περίπου 20 ευρώ συν το κόστος των Τουρκικών (15 λίρες το Sticker πλέον το αντίτιμο της διέλευσης το οποίο δε γνωρίζω, αλλά είναι μικρό σε κάθε περίπτωση).
Εν κατακλείδι είναι μια διαδρομή όχι ιδιαίτερα κουραστική, ειδικά αν υπάρχουν 2+οδηγοί και πιο οικονομική από λεωφορεία/αεροπλάνα (μιλώντας πάντα από Βόρεια Ελλάδα). Τεχνιέντως άφησα εκτός λεπτομέρειες σχετικές με περιορισμούς covid.

HelenP

Member
'Οπως είπες, υπάρχει ηλεκτρονική υπογραφή

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.389
Μέλη
37.139
Νεότερο μέλος
dabecja

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα