Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν θυμάμαι καλά θέλει τον αριθμό του εγγράφου, όχι τον αριθμό κυκλοφορίας (πινακίδα)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά οι παραβάσεις γενικώς, βεβαιώνονται και οδηγούνται στο τελωνείο(τουρκικό) και στην επιστροφή προς Ελλάδα πληρώνεις την λυπητερή! Αυτί ισχύει και για ταχύτητα (κάμερες), οπότε θελει προσοχή.
Επίσης υπάρχει κίνηση στα τελωνεία ειδικά το σκ και από Έλληνες που πάνε για βενζίνη...
 

MONEGASKOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά οι παραβάσεις γενικώς, βεβαιώνονται και οδηγούνται στο τελωνείο(τουρκικό) και στην επιστροφή προς Ελλάδα πληρώνεις την λυπητερή! Αυτί ισχύει και για ταχύτητα (κάμερες), οπότε θελει προσοχή.
Επίσης υπάρχει κίνηση στα τελωνεία ειδικά το σκ και από Έλληνες που πάνε για βενζίνη...
Μονο μετρητα ευρω θα εχω μαζι για να μπορω να αλλαζω συναλλαγμα, τις πιστωτικες για αγορες.Στα υψαλα εχει 3 τραπεζες οπου βρω καλυτερη τιμη συναλλαγμα θα παω και ptt για hgs αν και οι περισσοτερες τραπεζες εχουν και hgs. Αυτα προς το παρον
 
Last edited by a moderator:

Sotis

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παραπάνω, αλλά οι παραβάσεις γενικώς, βεβαιώνονται και οδηγούνται στο τελωνείο(τουρκικό) και στην επιστροφή προς Ελλάδα πληρώνεις την λυπητερή! Αυτί ισχύει και για ταχύτητα (κάμερες), οπότε θελει προσοχή.
Επίσης υπάρχει κίνηση στα τελωνεία ειδικά το σκ και από Έλληνες που πάνε για βενζίνη...
Καλησπέρα!
Εγω ταξίδεψα πριν 4 μήνες στην πόλη από Θεσσαλονίκη και είχα ακούσει για το.θεμα των διοδίων. Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πολλά όπως για παράδειγμα πως επειδή έχουμε ελληνικές πινακίδες δεν μπορούν ναας βρουν στο σύστημα κλπ. Εν τέλει το ρίσκαραμε, δεν έβγαλα κάρτα διοδίων ούτε πλήρωσα κάτι, περνουσα κανονικά από τις πύλες των διοδίων (από την ασύρματη χρέωση) ακούγονταν ορισμένες φορές ένας προειδοποίητικος ήχος προφανώς επειδή δεν είχα αυτοκόλλητο διοδίων. Δεν μου είπαν τίποτα στα σύνορα κατά την επιστροφή ούτε πλήρωσα κάποιο αντίτιμο.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Πιθανόν δεν έχει κάμερες σε όλα τα διόδια... δεν το γνωρίζω με σιγουριά... όμως εμένα με φωτογράφισε σε γέφυρα μέσα στην Πόλη, αλλά μας έβγαλε και για ταχύτητα στην νέα εθνική οδό πριν ένα μήνα που πήγα...
Βέβαια υπάρχει πάντα και η επιλογή της διαδρομής χωρίς διόδια από την επαρχιακή οδό...
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η αλήθεια είναι ότι διάβασα πολλά όπως για παράδειγμα πως επειδή έχουμε ελληνικές πινακίδες δεν μπορούν ναας βρουν στο σύστημα κλπ. Εν τέλει το ρίσκαραμε, δεν έβγαλα κάρτα διοδίων ούτε πλήρωσα κάτι, περνουσα κανονικά από τις πύλες των διοδίων (από την ασύρματη χρέωση) ακούγονταν ορισμένες φορές ένας προειδοποίητικος ήχος προφανώς επειδή δεν είχα αυτοκόλλητο διοδίων. Δεν μου είπαν τίποτα στα σύνορα κατά την επιστροφή ούτε πλήρωσα κάποιο αντίτιμο.
Έχει ξαναγραφτεί πολλές φορές εδώ.
Δεν υφίσταται θέμα μή αναγνώρισης πινακίδων, γι αυτό οι πινακίδες μας έχουν μόνο διεθνή γράμματα και μια χαρά τις αναγνωρίζουν οι Τούρκοι όπως και τα εποπτικα μέσα όλων των άλλων χωρών.

Μπορείς να περάσεις από διόδια όπως κάνατε, καταγράφεται ηλεκτρονικά η διελευση, και έχεις περιθώριο 15 ημερών να εκδώσεις κάρτα hgs εκ των υστέρων όπου και αυτόματα θα αφαιρεθεί από το ποσό που θα της βάλεις το ποσό για τις διελευσεις που πραγματοποιήθηκαν.
Μετά τις 15 ημέρες το ποσό αυτό αν δεν πληρωθεί μετατρέπεται σε πρόστιμο και εκχωρείται στην τελωνειακη αστυνομία τους το δικαίωμα είσπραξης.

Υποτίθεται, δεν το έχω διαπιστώσει όμως προσωπικά, ότι στην επόμενη επίσκεψη στην Τουρκία με το ίδιο αυτοκίνητο θα ζητηθεί εκ νέου το οφειλομενο ποσό καθώς καταγράφεται στο σύστημα. Παλιότερα μέσα από σχετικό σαιτ αλλά και εφαρμογή στο κινητό μπορούσες να δεις το οφειλομενο ποσό απλά εισάγοντας την πινακίδα σου, πλέον δεν μπορείς αν δεν είσαι κάτοικος Τουρκίας.

Τα πρόστιμα για ΚΟΚ είναι άλλο θέμα, καταγράφονται αυτόματα άμεσα και πληρώνονται στην έξοδο από τη χώρα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Έχει ξαναγραφτεί πολλές φορές εδώ.
Δεν υφίσταται θέμα μή αναγνώρισης πινακίδων, γι αυτό οι πινακίδες μας έχουν μόνο διεθνή γράμματα και μια χαρά τις αναγνωρίζουν οι Τούρκοι όπως και τα εποπτικα μέσα όλων των άλλων χωρών.

Μπορείς να περάσεις από διόδια όπως κάνατε, καταγράφεται ηλεκτρονικά η διελευση, και έχεις περιθώριο 15 ημερών να εκδώσεις κάρτα hgs εκ των υστέρων όπου και αυτόματα θα αφαιρεθεί από το ποσό που θα της βάλεις το ποσό για τις διελευσεις που πραγματοποιήθηκαν.
Μετά τις 15 ημέρες το ποσό αυτό αν δεν πληρωθεί μετατρέπεται σε πρόστιμο και εκχωρείται στην τελωνειακη αστυνομία τους το δικαίωμα είσπραξης.

Υποτίθεται, δεν το έχω διαπιστώσει όμως προσωπικά, ότι στην επόμενη επίσκεψη στην Τουρκία με το ίδιο αυτοκίνητο θα ζητηθεί εκ νέου το οφειλομενο ποσό καθώς καταγράφεται στο σύστημα. Παλιότερα μέσα από σχετικό σαιτ αλλά και εφαρμογή στο κινητό μπορούσες να δεις το οφειλομενο ποσό απλά εισάγοντας την πινακίδα σου, πλέον δεν μπορείς αν δεν είσαι κάτοικος Τουρκίας.

Τα πρόστιμα για ΚΟΚ είναι άλλο θέμα, καταγράφονται αυτόματα άμεσα και πληρώνονται στην έξοδο από τη χώρα.
Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποια σελίδα ή εφαρμογή που να δείχνει πόση είναι η χρέωση των διοδίων σε κάποιες διαδρομές, ώστε να μπορούμε να υπολογίσουμε πόσα χρήματα θα βάλουμε στην κάρτα HGS ; Το έψαξα λίγο, δοκίμασα και το via Michelin, αλλά τζιφος.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποια σελίδα ή εφαρμογή που να δείχνει πόση είναι η χρέωση των διοδίων σε κάποιες διαδρομές, ώστε να μπορούμε να υπολογίσουμε πόσα χρήματα θα βάλουμε στην κάρτα HGS ; Το έψαξα λίγο, δοκίμασα και το via Michelin, αλλά τζιφος.
Στο www.kgm.gov.tr τα γράφει αναλυτικά, αλλά σήμερα δεν μπορώ να προσπελασω το σαιτ. Έχουν τελευταία κάποια θέματα οι κρατικές ιστοσελίδες τους που δεν σε αφήνουν να συνδεθείς εκτός Τουρκίας.

Τα διόδια πάντως για Πόλη από Ελλάδα δεν είναι πολλά, νομίζω 30-35 λίρες συνολικά, λιγότερα από 2 ευρώ σήμερα.
Οι γέφυρες στην πόλη κοστίζουν 8,25, το τούνελ 53 (τα μισά τη νύχτα) και ακριβότερες είναι οι γέφυρες οσμανγκαζι για να περάσεις προς την Προύσα καθώς και η καινούρια στο Τσανακαλε με κόστος γύρω στις 200 λίρες.
 

Zeta41

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλημέρα! Καλώς σας βρήκα! Είμαι νενέο μέλος ,παρόλο που σας διαβάσω αρκετό καιρό. Πρόκειται να παω στι 14/8 πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη και μάλιστα οδικώς από Χαλκίδα. Θα είμαστε 2 ζευγάρια στο αυτοκίνητο και οι 4 οδηγούμε άρα θα μοιραστούμε τα χιλιόμετρα. Επειδή εγώ έχω οργανώσει όλο το ταξίδι χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες ώστε να μην έχουμε εκπλήξεις. Στις αναγνώσεις που έχω κάνει έχω βρει κάποιες απαντήσεις. Θα ήθελα όμως να τις συγκεντρώσω γιατί κάποιες είναι παλιές και φοβάμαι μήπως δεν ισχύουν.
Ερώτηση 1η δίπλωμα χρειάζεται διεθνές από ελπα ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το δικό μας νέου τύπου ( πλαστικοποιημενο σε μορφή καρτας)?
Ερώτηση 2 το αυτοκίνητο είναι στο δικό μου όνομα και από τα συνορα και έπειτα θα το οδηγεί ο συζυγος μου. Χρειαζόμαστε κάποια υπεύθυνη δήλωση? Στην πράσινη κάρτα θα αναφέρει το όνομα του. Η υπεύθυνη δήλωση που υπάρχει εδώ, όταν την κατεβάζω αναφέρει ότι είναι για αλλαγη κινητήρα????
Ερώτηση 3 ποσες ωρες είναι από συνορα κηπων-φατιχ περίπου γιατί διαβάζω διάφορα, έως και 5 ώρες
Ερώτηση 3 επειδή η ημέρα του ταξιδιού είναι Κυριακή θα βρούμε στην διαδρομή το αυτοκόλλητο για την κάρτα διοδίων?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να έχω και εγώ όπως και εσείς από αυτό το ταξίδι μια ανεπανάληπτη εμπειρία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom