Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.347
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Όχι πήγα και τις 2 φορές απο Κωνσταντινούπολη.
Γενικά hgs παίζει παντού απ'οτι διαπίστωσα.

Οι δρόμοι αν εξαιρέσεις ενα μικρο κομμάτι που είναι το 5% της διαδρομής και ειναι ορεινό και έχει κατι μπαλώματα είναι άψογοι και με στάσεις τύπου Olympus plaza κάθε 20-30 χιλιόμετρα σχεδόν! 4 λωρίδες και όριο 120-140.
Βέβαια στην επιστροφή η ποιότητα των καταστημάτων είναι φοβερά υποδεέστερη σε σχέση με το πήγαινε.

Στο τελευταίο κομμάτι που είναι επαρχιακός δρόμος διπλής λωρίδας είναι επίσης μια χαρά.

Σκέψου ενα δίχρονο και ενα τετράχρονο κοριτσάκι δεν κάνανε ούτε μια φορά παράπονο για ζαλη κτλ!

Απο Ευρωπαϊκή Κωνσταντινούπολη μέχρι Göreme είτε αναστροφα κάναμε με 2-3 μικρές στάσεις 11 ώρες. Καφες, ντεπον, νερό και σνακς απαραίτητα 😅
Ωραία, ευχαριστώ πολύ.
 

MONEGASKOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Ωραία, ευχαριστώ πολύ.
Εφτασε η ωρα της αναχωρησης, σε 2 ωρες φευγουμε πρωτη σταση υψαλα για hgs συναλλαγμα και σιμ κινητου μεχρι 20 του μηνα θα ειμαστε τουρκια, μετακινησεις με αυγοκινητο θα κανω παντου εχω υπομονη δεν συγκρινεται με μεσα μεταφορας το βαζεις σε παρκινγκ και τελις,. Α και μια σταση εχουμε 4 μερες τσεσμε....οποτε θα τα λεμε
 

MONEGASKOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Καλημέρα! Καλώς σας βρήκα! Είμαι νενέο μέλος ,παρόλο που σας διαβάσω αρκετό καιρό. Πρόκειται να παω στι 14/8 πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη και μάλιστα οδικώς από Χαλκίδα. Θα είμαστε 2 ζευγάρια στο αυτοκίνητο και οι 4 οδηγούμε άρα θα μοιραστούμε τα χιλιόμετρα. Επειδή εγώ έχω οργανώσει όλο το ταξίδι χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες ώστε να μην έχουμε εκπλήξεις. Στις αναγνώσεις που έχω κάνει έχω βρει κάποιες απαντήσεις. Θα ήθελα όμως να τις συγκεντρώσω γιατί κάποιες είναι παλιές και φοβάμαι μήπως δεν ισχύουν.
Ερώτηση 1η δίπλωμα χρειάζεται διεθνές από ελπα ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το δικό μας νέου τύπου ( πλαστικοποιημενο σε μορφή καρτας)?
Ερώτηση 2 το αυτοκίνητο είναι στο δικό μου όνομα και από τα συνορα και έπειτα θα το οδηγεί ο συζυγος μου. Χρειαζόμαστε κάποια υπεύθυνη δήλωση? Στην πράσινη κάρτα θα αναφέρει το όνομα του. Η υπεύθυνη δήλωση που υπάρχει εδώ, όταν την κατεβάζω αναφέρει ότι είναι για αλλαγη κινητήρα????
Ερώτηση 3 ποσες ωρες είναι από συνορα κηπων-φατιχ περίπου γιατί διαβάζω διάφορα, έως και 5 ώρες
Ερώτηση 3 επειδή η ημέρα του ταξιδιού είναι Κυριακή θα βρούμε στην διαδρομή το αυτοκόλλητο για την κάρτα διοδίων?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να έχω και εγώ όπως και εσείς από αυτό το ταξίδι μια ανεπανάληπτη εμπειρία
Καλημερα hgs δυσκολα να βρεις κυριακη, τα βενζιναδικα δεν εχουν στην φωτο θα δεις που υπαρχουν, σε 2 ωριτσες φευγουμε γι αυτο διαλεξα εργασιμη μερα, ομως να ξερεις εχεις 15 μερες για βγαλεις την καρτα πας παντου και τα πληρωνεις ολα μαζι, αυτα καλο ταξιδι
 

Attachments

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
653
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Μάλλον εννοείς το mindpoint Ε; Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις από μαγαζιά με φαγητό;
Για ωραίο παραδοσιακό και με νορμαλ τιμές φαγητό θα πρότεινα το 360 roofmezze bar!
(Βρίσκεται στην ταράτσα του seres old city hotel.)
Καλη εξυπηρέτηση και με θέα όλη την πόλη!
Σε μέρες αιχμής καλό θα ήταν μια κράτηση για καλό και για κακό.
 

Zeta41

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλημερα hgs δυσκολα να βρεις κυριακη, τα βενζιναδικα δεν εχουν στην φωτο θα δεις που υπαρχουν, σε 2 ωριτσες φευγουμε γι αυτο διαλεξα εργασιμη μερα, ομως να ξερεις εχεις 15 μερες για βγαλεις την καρτα πας παντου και τα πληρωνεις ολα μαζι, αυτα καλο ταξιδι
Καλό ταξίδι!!! Καλές διακοπές . Να περάσετε super!!!ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Κοντά στο Tekirdag μή χάσετε το Kofte Airlines (είναι από την απέναντι πλευρά ή αλλιώς στην επιστροφή σας) κι όχι τόσο για το φαγητό (το οποίο είναι καλό παρεμπιπτόντως), αλλά για το concept ;)
 

Zaxzax79

New Member
Μηνύματα
1
Likes
10
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις οδηγίες που ήταν πολύ κατατοπιστικές. Για αυτό με τη σειρά μου θα καταγράψω το δικό μου ταξίδι που τελείωσε 9/8/22.
Ξεκινήσαμε από Καβάλα και σε 2 ώρες ήμασταν σύνορα. Μας ζήτησαν ταυτότητα, πράσινη κάρτα, άδεια αυτοκινήτου. Σε μισή ώρα τελειώσαμε.
Πήγαμε Ypsala σε Ptt και βγάλαμε την κάρτα για τα διόδια.
Τα όρια ταχύτητας 70 μεχρι 110 τα τηρείς για τη δική σου ασφάλεια.
Φτάσαμε Κωνσταντινούπολη , κοντά στην Taksim, το απόγευμα και ευτυχώς βάλαμε το αυτοκίνητο σε parking με 100 λίρες την ημέρα γιατί οδηγούν πραγματικά σαν τρελοί, στρίβοντας παντού χωρίς να βγάλουν φλας...
Χρησιμοποιήσαμε revolut παντού για να μην έχουμε χρέωση συναλλάγματος και μετατρέψαμε ευρώ σε λίρες στην istiklal.
Το πρωί καλό είναι να χρησιμοποιήσετε ταξί για μετακινήσεις γιατί είναι φθηνό . Μετά το μεσημέρι είναι πολύ ακριβά λόγω κίνησης (πληρώνονται με το χιλιόμετρο).. Βολεύει και uber.
Ενδεικτικά για διαδρομή που κόστισε 50 λίρες το πρωί, μας ζήτησαν 400 το απόγευμα!
Οι τιμές στα μουσεία έχουν αυξηθεί σε σχέση με παλιότερα.
Π.χ. το καραβάκι για κρουαζιέρα στο Βόσπορο κοστίζει πια 75 λίρες. Το παίρνεις είτε από karakoy είτε από eminonu δηλαδή είτε πριν είτε μετά τη γέφυρα.
Για ψώνια καλύτερα στο μικρό παζάρι, έχει λίγο καλύτερες τιμές από το μεγάλο παζάρι..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις οδηγίες που ήταν πολύ κατατοπιστικές. Για αυτό με τη σειρά μου θα καταγράψω το δικό μου ταξίδι που τελείωσε 9/8/22.
Ξεκινήσαμε από Καβάλα και σε 2 ώρες ήμασταν σύνορα. Μας ζήτησαν ταυτότητα, πράσινη κάρτα, άδεια αυτοκινήτου. Σε μισή ώρα τελειώσαμε.
Πήγαμε Ypsala σε Ptt και βγάλαμε την κάρτα για τα διόδια.
Τα όρια ταχύτητας 70 μεχρι 110 τα τηρείς για τη δική σου ασφάλεια.
Φτάσαμε Κωνσταντινούπολη , κοντά στην Taksim, το απόγευμα και ευτυχώς βάλαμε το αυτοκίνητο σε parking με 100 λίρες την ημέρα γιατί οδηγούν πραγματικά σαν τρελοί, στρίβοντας παντού χωρίς να βγάλουν φλας...
Χρησιμοποιήσαμε revolut παντού για να μην έχουμε χρέωση συναλλάγματος και μετατρέψαμε ευρώ σε λίρες στην istiklal.
Το πρωί καλό είναι να χρησιμοποιήσετε ταξί για μετακινήσεις γιατί είναι φθηνό . Μετά το μεσημέρι είναι πολύ ακριβά λόγω κίνησης (πληρώνονται με το χιλιόμετρο).. Βολεύει και uber.
Ενδεικτικά για διαδρομή που κόστισε 50 λίρες το πρωί, μας ζήτησαν 400 το απόγευμα!
Οι τιμές στα μουσεία έχουν αυξηθεί σε σχέση με παλιότερα.
Π.χ. το καραβάκι για κρουαζιέρα στο Βόσπορο κοστίζει πια 75 λίρες. Το παίρνεις είτε από karakoy είτε από eminonu δηλαδή είτε πριν είτε μετά τη γέφυρα.
Για ψώνια καλύτερα στο μικρό παζάρι, έχει λίγο καλύτερες τιμές από το μεγάλο παζάρι..
Μία σημείωση, η διαφορά μεταξύ των 50 & των 400 λιρών δεν οφείλεται στην ώρα ή στην κίνηση, αλλά στην αισχροκέρδεια.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μία σημείωση, η διαφορά μεταξύ των 50 & των 400 λιρών δεν οφείλεται στην ώρα ή στην κίνηση, αλλά στην αισχροκέρδεια.
Υπάρχουν ταξί με ταξίμετρο και η μεγαλύτερη διαδρομή δεν κοστίζει παραπάνω από 50 λίρες. Υπάρχουν και χωρίς ταξίμετρο όπου πέφτει παζάρι. Με 100 λίρες και 5 άτομα μέσα στο ταξί ήταν και αυτός και εμείς ευχαριστημένοι για απόσταση π.χ. Δημαρχείο - πλατεία Ταξίμ.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις οδηγίες που ήταν πολύ κατατοπιστικές. Για αυτό με τη σειρά μου θα καταγράψω το δικό μου ταξίδι που τελείωσε 9/8/22.
Ξεκινήσαμε από Καβάλα και σε 2 ώρες ήμασταν σύνορα. Μας ζήτησαν ταυτότητα, πράσινη κάρτα, άδεια αυτοκινήτου. Σε μισή ώρα τελειώσαμε.
Πήγαμε Ypsala σε Ptt και βγάλαμε την κάρτα για τα διόδια.
Τα όρια ταχύτητας 70 μεχρι 110 τα τηρείς για τη δική σου ασφάλεια.
Φτάσαμε Κωνσταντινούπολη , κοντά στην Taksim, το απόγευμα και ευτυχώς βάλαμε το αυτοκίνητο σε parking με 100 λίρες την ημέρα γιατί οδηγούν πραγματικά σαν τρελοί, στρίβοντας παντού χωρίς να βγάλουν φλας...
Χρησιμοποιήσαμε revolut παντού για να μην έχουμε χρέωση συναλλάγματος και μετατρέψαμε ευρώ σε λίρες στην istiklal.
Το πρωί καλό είναι να χρησιμοποιήσετε ταξί για μετακινήσεις γιατί είναι φθηνό . Μετά το μεσημέρι είναι πολύ ακριβά λόγω κίνησης (πληρώνονται με το χιλιόμετρο).. Βολεύει και uber.
Ενδεικτικά για διαδρομή που κόστισε 50 λίρες το πρωί, μας ζήτησαν 400 το απόγευμα!
Οι τιμές στα μουσεία έχουν αυξηθεί σε σχέση με παλιότερα.
Π.χ. το καραβάκι για κρουαζιέρα στο Βόσπορο κοστίζει πια 75 λίρες. Το παίρνεις είτε από karakoy είτε από eminonu δηλαδή είτε πριν είτε μετά τη γέφυρα.
Για ψώνια καλύτερα στο μικρό παζάρι, έχει λίγο καλύτερες τιμές από το μεγάλο παζάρι..
Βρεθήκαμε σχεδόν τις ίδιες μέρες αλλά επειδή είμαστε από Χαλκίδα προτιμήσαμε το γκρουπ. Να προσθέσω πως μετρό και τραμ τα βράδια είναι η χαρά του. Covid, σκέτη σαρδελοποιηση.
Η revolut είχε πάντα καλύτερη ισοτιμία από τα ανταλλακτήρια. Για τα ταξί απάντησα πιο πάνω.
 

MONEGASKOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
Χρηστικες πληροφοριες 2η μερα κωνσταν/λη.Σταματατε duty free φορτωνεται τσιγαρα τσαμπε με 14 ευρω η κουτα και παμε παρακατω, Να εχεται μπετονια μαζι σας βενζινη επισης τσαμπε 20.14 εως 20.24 δηλ. 1.20 ευρω μονο. Παρτε να εχεται και για την ελλαδα. Στα υψαλα σταματηστε μονο για hgs απο το ptt , και παρτε και σιμιτια κουλουρια τελεια και κυρως τσαμπε .Συναλλαγμα επισης ptt 17.8 αλλαξα πρωτη μερα, στην πολη θα τα βρειτε καλυτερη τιμη 18.25.Φορτωστε το hgs με 200 λιρες και ειστε οκ, το τσεκαρετε οποτε θελετε σε καταστημα ptt, online ελεγχος υπολοιπου δεν γινεται δυστυχως.Για παρκινγκ τσαμπε καρφι Olyvium outlet 6 ωρες 20 λιρες, πανω απο 6 μονο 25, και με ταξι κατεβαινετε κεντρο.Προσοχη στην επιστροφη σας, το πρωτο ταξι το πρωινο ειναι φθηνο 65 λιρες μεχρι Αγια Σοφια Τοπ Καπι, μετα τις 4 απο την παραλιακη Κενενντυ (μονο απο την παραλιακη της Κενενντυ να την προτιματε) θα βρειτε ταξι σε νορμαλ τιμη 100- 150 λιρες στο συνολο δηλαδη με 200 λιρες περιπου λυσατε το προβλημα για παρκινγκ και μετακινηση στο κεντρο.Μην τρωτε παππα απο τα ταξι 350 με 400 ζηταγαν και στο τελος πηραν 150. Υπαρχει και το katli karakoy otopark στο επισης καλες τιμες λιγο παραπανω απο το αλλο.Αυτα προς το παρον η περιπετεια συνεχιζεται...
 

Attachments

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.576
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Να εχεται μπετονια μαζι σας βενζινη επισης τσαμπε 20.14 εως 20.24 δηλ. 1.20 ευρω μονο. Παρτε να εχεται και για την ελλαδα.
Εάν κατά την είσοδό σας στη Ελλάδα στο τελωνείο διαπιστώσουν ότι μεταφέρετε μπιτόνια με βενζίνη θα κατηγορηθείτε για ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟ ΚΑΥΣΙΜΩΝ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom