Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

Giorgos S7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημερα σε ολους! Αυριο ξεκιναμε ενα ταξιδι οδικως απο Αθηνα προς Κωνσταντινουπολη. Εχουμε ξαναπαει αρκετες φορες αλλα με αεροπλανο και αυτη τη φορα επιλεξαμε να το κανουμε οδικως. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις παρακαλω
1) Εχω βγαλει διαβατηριο για να αγορασω Turkcell sim , μπορει καποιος παρακαλω να μου διευκρυνησει που στα συνορα εχει duty free καταστημα Turkcell? και επισης υπαρχει επιλογη καρτων / προγραμματα κλπ ή ειναι μια συγκεκριμενη ?
2) Διαβαζω απο πολλους οτι υπαρχουν διοδια, πρεπει εγω περα απ την πρασινη καρτα να δηλωσω κατι αλλο ? ή απλα περναω τα συνορα και αγοραζω το HGS ? (αν και πραγματικα δεν εχω καταλαβει απο που το αγοραζω , ποσο κανει και εν τελη αν θα το χρειαστω)

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημερα σε ολους! Αυριο ξεκιναμε ενα ταξιδι οδικως απο Αθηνα προς Κωνσταντινουπολη. Εχουμε ξαναπαει αρκετες φορες αλλα με αεροπλανο και αυτη τη φορα επιλεξαμε να το κανουμε οδικως. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις παρακαλω
1) Εχω βγαλει διαβατηριο για να αγορασω Turkcell sim , μπορει καποιος παρακαλω να μου διευκρυνησει που στα συνορα εχει duty free καταστημα Turkcell? και επισης υπαρχει επιλογη καρτων / προγραμματα κλπ ή ειναι μια συγκεκριμενη ?
2) Διαβαζω απο πολλους οτι υπαρχουν διοδια, πρεπει εγω περα απ την πρασινη καρτα να δηλωσω κατι αλλο ? ή απλα περναω τα συνορα και αγοραζω το HGS ? (αν και πραγματικα δεν εχω καταλαβει απο που το αγοραζω , ποσο κανει και εν τελη αν θα το χρειαστω)

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
Καλημέρα! Για το 1) διάβασε από το τέλος αυτό το θέμα Τουρκία - Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

και για το 2) το παρόν θέμα, στο οποίο μεταφέρθηκε το μήνυμά σου.
 

gas83

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σας, να ενημερώσω όσους σκέφτονται να εκδόσουν HGS για τα διόδια ότι σήμερα, στο PTT απέναντι από το λύκειο Γαλατασαράι, μου είπε η υπάλληλος ότι η κάρτα κοστίζει 25 λίρες συν 75 λίρες ελάχιστο ποσό φόρτισης, δηλαδή 100 λίρες συνολικά. Στο site τους βέβαια αναφέρουν μόνο το κόστος αυτοκόλλητου ή κάρτας HGS (25 και 40 λίρες αντίστοιχα).
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα σας,δεν ξέρω αν έχει γίνει συζήτηση κάπου που αναφέρεται ακριβώς τι χρειάζεται για να περάσεις τα σύνορα για Τουρκία.
Θα πάμε οδικώς (δεν ξέρω αν θα κάνουμε καλά ) γιατί τα αεροπορικά βγαίνουν πολλά και θέλω να είμαι σίγουρη αν πέρα από πράσινη κάρτα και νέα ταυτότητα αν χρειάζεται και κάτι άλλο να έχουμε εμείς ή το αμάξι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας,δεν ξέρω αν έχει γίνει συζήτηση κάπου που αναφέρεται ακριβώς τι χρειάζεται για να περάσεις τα σύνορα για Τουρκία.
Θα πάμε οδικώς (δεν ξέρω αν θα κάνουμε καλά ) γιατί τα αεροπορικά βγαίνουν πολλά και θέλω να είμαι σίγουρη αν πέρα από πράσινη κάρτα και νέα ταυτότητα αν χρειάζεται και κάτι άλλο να έχουμε εμείς ή το αμάξι
Καλησπέρα και σε σένα, ακριβώς αυτά χρειάζονται για τα σύνορα, το έγγραφο της ασφαλιστικής για το αυτοκίνητο και ταυτότητα/διαβατήριο. Αν το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομα σου (ή του οδηγού) θέλει και μια βεβαίωση από τα ΚΕΠ. Το μπέρδεμα είναι με τις κάρτες διοδίων, αλλά έχουν γραφτεί πολλά που τα εξηγούν αναλυτικά όσοι πήγαν οδικώς τελευταία, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα:

Τουρκία - οδικως στην κωνσταντινουπολη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας,δεν ξέρω αν έχει γίνει συζήτηση κάπου που αναφέρεται ακριβώς τι χρειάζεται για να περάσεις τα σύνορα για Τουρκία.
Θα πάμε οδικώς (δεν ξέρω αν θα κάνουμε καλά ) γιατί τα αεροπορικά βγαίνουν πολλά και θέλω να είμαι σίγουρη αν πέρα από πράσινη κάρτα και νέα ταυτότητα αν χρειάζεται και κάτι άλλο να έχουμε εμείς ή το αμάξι
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο σχετικό θέμα.
 

kotsos4u

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους !
Πρόκειται να επισκεφτώ οδικώς την Κωνσταντινούπολη για 2 ημέρες. Θα ταξιδέψω από Θεσσαλονίκη . Το αυτοκίνητο είναι στο όνομα της γυναίκας μου όποτε θα έχω διαβατήριο , άδεια - δίπλωμα και μια υπεύθυνη δήλωση της γυναίκας μου για να είμαι καλυμμένος .
Θέλω τη βοήθεια σας όσον αφορά τη διαδικασία κάρτας διοδίων. Διαβάζω πολλά περί HGS και PTT και δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα . Γνωρίζετε τι ισχύει τώρα ; Τι χρειάζεται να κάνω μόλις περάσω τα σύνορα για να φτάσω χωρίς άγχος στο κέντρο της πόλης ;
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
αν πας οπως παει ο δρομος απο τα συνορα στο σημειο που χωριζει πας δεξια νομιζω στο τεκιρνταγκ δεν ειναι αυτοκινητοδρομος ειναι ταχειας κυκλοφοριας δεν εχει διοδια σταματας ομως σε ενα βενζιναδικο συνηθως εχουν σημα η shell και βγαζεις αυτοκολητη ετικετα εχει και ενα ποσο μεσα βαζεις 10 -15 ευρω για τις γεφυρες για τον αυτοκινητοδρομο μεσα στην πολη και για το τουνελ ευρασιας συνηθως τα διοδια δεν εχουν μπαρες και αν σου τελειωσει οταν ερθεις στην ελλαδα εχει μια σελιδα και βλεπεις αν χρωστας και αν θες το πληρωνεις μηπως ξαναπας ειπα αν θελεις εγω δεν τα πληρωσα ακομα μετα απο 3 χρονια δεν σε ενοχλουν αααααααα και παρα πολυ υπομονη καμμια 30 χιλιομετρα για να φτασεις στο κεντρο απο το μποτηλιαρισμα μακαρι νασαι τυχερος να μην τυχεις
 

s.kats.

Member
Μηνύματα
5
Likes
24
Καλησπέρα σας! Σκεφτόμαστε να πάμε οδικώς στην Κωνσταντινούπολη και ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς και μπορεί να μοιραστεί εμπειρίες μαζί μας. Γενικά έχουμε κάνει πολλά οδικά ταξίδια στο εξωτερικό. Κωνσταντινούπολη ήταν ένα από τα πρώτα μας ταξίδια, όμως με γκρουπ. Αξίζει να το κάνουμε οδικά;
 

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω οδικώς στην Κωνσταντινούπολη για δεύτερη φορά τις επόμενες ημέρες.Την πρώτη φορά είχα την πράσινη κάρτα του αυτοκινήτου σε χαρτί.Ξερει κάποιος αν την εχω στο κινητό να τη δειξω θα έχω κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
849
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω οδικώς στην Κωνσταντινούπολη για δεύτερη φορά τις επόμενες ημέρες.Την πρώτη φορά είχα την πράσινη κάρτα του αυτοκινήτου σε χαρτί.Ξερει κάποιος αν την εχω στο κινητό να τη δειξω θα έχω κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γύρισα πριν 3 ημέρες, ένα σου λέω οπλίσου με υπομονή γιατί έχει πολύ κίνηση στα σύνορα λόγω τούρκων μεταναστών. Και για την Πόλη να είσαι προετοιμασμένος έχει πολύ κίνηση.
 

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Γύρισα πριν 3 ημέρες, ένα σου λέω οπλίσου με υπομονή γιατί έχει πολύ κίνηση στα σύνορα λόγω τούρκων μεταναστών. Και για την Πόλη να είσαι προετοιμασμένος έχει πολύ κίνηση.
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση να σαι καλα!Το ξερω καλα και απο την προηγούμενη μου φορα.. Απελπιστική αναμονή στα σύνορα και κανα τριαντάρι χιλιόμετρα πριν το κέντρο κόλαση απο την κίνηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.029
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom