Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση να σαι καλα!Το ξερω καλα και απο την προηγούμενη μου φορα.. Απελπιστική αναμονή στα σύνορα και κανα τριαντάρι χιλιόμετρα πριν το κέντρο κόλαση απο την κίνηση!
Aν θέλεις να αποφύγεις την ουρά στα σύνορα μπορείς να ακολουθήσεις το επαρχιακό δρόμο προς Πέπλο και μετά Κήποι και να βγεις μπροστά στο τελωνείο, παρακάμπτοντας όλους όσους είναι μπροστά σου.
 

Attachments

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Aν θέλεις να αποφύγεις την ουρά στα σύνορα μπορείς να ακολουθήσεις το επαρχιακό δρόμο προς Πέπλο και μετά Κήποι και να βγεις μπροστά στο τελωνείο, παρακάμπτοντας όλους όσους είναι μπροστά σου.
Σε υπερευχαριστω δεν το ήξερα καθόλου,θα το κανω!Να σαι καλα..
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Aν θέλεις να αποφύγεις την ουρά στα σύνορα μπορείς να ακολουθήσεις το επαρχιακό δρόμο προς Πέπλο και μετά Κήποι και να βγεις μπροστά στο τελωνείο, παρακάμπτοντας όλους όσους είναι μπροστά σου.
Έτσι σκοτώθηκε πριν λίγες μέρες ένας δικός μας από τον Πέπλο, που ήθελε να περάσει να πάει στο χωριό του και δεν τον άφηνε ένας Τούρκος να μπει στη σειρά, διαπληκτίστηκαν και του έφερε λοστό στο κεφάλι..
Η ουρά δημιουργείται επειδή λόγω της κίνησης οι τελωνειακοί ανοίγουν εκ περιτροπής ανά ημίωρο τα σύνορα μια στην Ελλάδα και μια στην Τουρκία ώστε να μη δημιουργείται συνωστισμός στη γέφυρα. Όταν ανοίγει για εμάς ωστόσο, προχωραει γρήγορα. Πολύ πρωινές ώρες δεν έχει συνήθως κίνηση.

Για έκδοση hgs, έχει ανοίξει ένα πολύ βολικό σημείο στο 1 χλμ από τα σύνορα, από την απέναντι πλευρά. Είναι ένας νέος σταθμός εξυπηρέτησης αυτοκινητιστων, με σουπερμάρκετ migros, όπου παρκάρει ειδικά μετασκευασμένο φορτηγάκι των ptt που διαθέτει δύο γκισέ έκδοσης κάρτας καθώς και atm. Αλλιώς έχει και το παλιό γνωστό γκισέ ακριβώς πριν την είσοδο στον αυτοκινητοδρομο πριν τη Συλληβρια (φεύγεις δεξιά και περνάς αριστερά κάτω από το δρόμο για το γραφείο αυτό).
Να θυμίσω ότι το αυτοκόλλητο που τοποθετείται στο παρμπρίζ κοστίζει 45 λίρες, ενώ το κόστος των διοδίων για το τμήμα που χρησιμοποιείται, είναι γύρω στις 10 λίρες.
 

Iteas7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!
Θέλουμε και σκεφτόμαστε του χρόνου τον Ιούνιο πρώτα ο Θεός να κάνουμε ένα ταξίδι και να πάμε οδικώς Κωνσταντινούπολη από Πειραιά... θα είναι η Δεύτερη φορά που πάω Τουρκία την προηγούμενη φορά είχαμε πάει Αϊβαλί και Σμύρνη αλλά ακτοπλοϊκός.... αυτή την φορά θέλουμε και σκεφτόμαστε να το κάνουμε και σας βόλτα χωρίς βιασύνη και αρκετές στάσεις.... Αυτή την φορά λέμε να πάρουμε και τον Γιό μας κοντά είναι 6 ετών..
Για να μπούμε οδικώς στην Τουρκία ξέρω ότι χρειάζεται η ταυτότητα και η πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο... για τον μικρό χρειάζεται να έχουμε κάτι μαζί π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή γέννησης;
Και κάτι τελευταίο έχω ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση να συναντήσω πρόβλημα από τις τουρκικές αστυνομικές αρχές με την είσοδο μου στην χώρα τους λόγο ελληνικών πινακίδων; Γνωρίζετε κάτι ; θα ήθελα την βοήθεια!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Καλησπέρα σε όλους!
Θέλουμε και σκεφτόμαστε του χρόνου τον Ιούνιο πρώτα ο Θεός να κάνουμε ένα ταξίδι και να πάμε οδικώς Κωνσταντινούπολη από Πειραιά... θα είναι η Δεύτερη φορά που πάω Τουρκία την προηγούμενη φορά είχαμε πάει Αϊβαλί και Σμύρνη αλλά ακτοπλοϊκός.... αυτή την φορά θέλουμε και σκεφτόμαστε να το κάνουμε και σας βόλτα χωρίς βιασύνη και αρκετές στάσεις.... Αυτή την φορά λέμε να πάρουμε και τον Γιό μας κοντά είναι 6 ετών..
Για να μπούμε οδικώς στην Τουρκία ξέρω ότι χρειάζεται η ταυτότητα και η πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο... για τον μικρό χρειάζεται να έχουμε κάτι μαζί π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή γέννησης;
Και κάτι τελευταίο έχω ακούσει ότι υπάρχει περίπτωση να συναντήσω πρόβλημα από τις τουρκικές αστυνομικές αρχές με την είσοδο μου στην χώρα τους λόγο ελληνικών πινακίδων; Γνωρίζετε κάτι ; θα ήθελα την βοήθεια!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ο Ιούνιος είναι καλός μήνας γιατί μετά κατεβαίνουν οι μετανάστες. η κίνηση είναι μεγάλη και θέλει προσοχή ειδικά στην Πόλη, όσο για τις πινακίδες δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Οι Τούρκοι είναι πολλοί φιλικοί με τους Έλληνες.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις πινακίδες. Εγώ που μπαινοβγαίνω κάθε τόσο έχω μάλιστα παλιές πινακίδες χωρίς το GR.
Μια φορά μου κάναν παρατήρηση ότι έληξε η άδεια του αυτοκινήτου - είχε περάσει τη 10ετία. Στην Ελλάδα κανείς δεν το προσέχει αυτό αλλά όντως ισχύει.
 

space9000

Member
Μηνύματα
29
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Καζάν Καμτσάτκα
"Για έκδοση hgs, έχει ανοίξει ένα πολύ βολικό σημείο στο 1 χλμ από τα σύνορα, από την απέναντι πλευρά. Είναι ένας νέος σταθμός εξυπηρέτησης αυτοκινητιστων, με σουπερμάρκετ migros, όπου παρκάρει ειδικά μετασκευασμένο φορτηγάκι των ptt που διαθέτει δύο γκισέ έκδοσης κάρτας καθώς και atm. Αλλιώς έχει και το παλιό γνωστό γκισέ ακριβώς πριν την είσοδο στον αυτοκινητοδρομο πριν τη Συλληβρια (φεύγεις δεξιά και περνάς αριστερά κάτω από το δρόμο για το γραφείο αυτό).

Μπορείς να περασεις στο αντίθετο ρεύμα και μετα να ξαναγυρίσεις για Κωνσταντινούπολη δεν ειναι κλειστός αυτοκινητόδρομος? Υπάρχει δυνατότητα για συντεταγμένες και για τα δύο σημεία."
 

athan17

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας , θα πάω Κωνσταντινούπολη οδικώς με 2 φίλους μου από Θεσσαλονίκη , έμαθα διάφορα για την ελληνική ταυτότητα , ότι δεν σε αφήνουν να μπεις στα τουρκικά σύνορα αν έβγαλες τη ταυτότητα σου πριν το 2013 , δλδ πριν 10 έτη , εγώ έβγαλα τη ταυτότητα μου το 2012 , είναι με λατινικούς χαρακτήρες και άφθαρτη , έχει κανείς καμιά πληροφορία που θα μπορούσε να με καθησυχάσει ;
Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom