Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Καλημερα. Αυτό είναι το ένα σημείο; Το άλλο που είναι ;
Το έχουμε ξαναγράψει αρκετές φορές, στην είσοδο των διοδίων. Ψάξτο στο GE σαν: PTT Kinali.
Υπάρχουν πινακίδες πάνω στο δρόμο και για τα δύο μέρη αυτά..

έχει κανείς καμιά πληροφορία που θα μπορούσε να με καθησυχάσει ;
Δεν υπάρχει κανένα θέμα τώρα με παλιά ταυτότητα αν είναι με λατινικούς χαρακτήρες, αν και ειπώθηκε ότι από το 2025 θα δέχονται μόνο τις νέου τύπου.
 
Last edited:

Stavros7

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
"Για έκδοση hgs, έχει ανοίξει ένα πολύ βολικό σημείο στο 1 χλμ από τα σύνορα, από την απέναντι πλευρά. Είναι ένας νέος σταθμός εξυπηρέτησης αυτοκινητιστων, με σουπερμάρκετ migros, όπου παρκάρει ειδικά μετασκευασμένο φορτηγάκι των ptt που διαθέτει δύο γκισέ έκδοσης κάρτας καθώς και atm. Αλλιώς έχει και το παλιό γνωστό γκισέ ακριβώς πριν την είσοδο στον αυτοκινητοδρομο πριν τη Συλληβρια (φεύγεις δεξιά και περνάς αριστερά κάτω από το δρόμο για το γραφείο αυτό).

Μπορείς να περασεις στο αντίθετο ρεύμα και μετα να ξαναγυρίσεις για Κωνσταντινούπολη δεν ειναι κλειστός αυτοκινητόδρομος? Υπάρχει δυνατότητα για συντεταγμένες και για τα δύο σημεία."
Σ' ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά!
 

Apostoliz

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου δύο πράγματα καθώς έψαξα και σε άλλα threads και δεν βρήκα πληροφορίες(ίσως δεν έψαξα και σωστά).
Το βανάκι των PTT βρίσκεται όλες τις μέρες εκει και Σ/Κ? Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ώρες?? Τέλος επειδή σκεφτόμαστε να παμε οδικώς απο Θεσσαλονίκη με την συζηγο μου για Σ/Κ θελω να ρωτησω αν η αγορά(Καπαλί Τσαρσί) ειναι ανοιχτά την Κυριακή μην παμε άδικα για ψώνια και φαμε ήττα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου δύο πράγματα καθώς έψαξα και σε άλλα threads και δεν βρήκα πληροφορίες(ίσως δεν έψαξα και σωστά).
Το βανάκι των PTT βρίσκεται όλες τις μέρες εκει και Σ/Κ? Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ώρες?? Τέλος επειδή σκεφτόμαστε να παμε οδικώς απο Θεσσαλονίκη με την συζηγο μου για Σ/Κ θελω να ρωτησω αν η αγορά(Καπαλί Τσαρσί) ειναι ανοιχτά την Κυριακή μην παμε άδικα για ψώνια και φαμε ήττα.
Για το βανάκι δεν ξέρω αλλά η αγορά είναι κλειστή την Κυριακή.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου δύο πράγματα καθώς έψαξα και σε άλλα threads και δεν βρήκα πληροφορίες(ίσως δεν έψαξα και σωστά).
Το βανάκι των PTT βρίσκεται όλες τις μέρες εκει και Σ/Κ? Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ώρες?? Τέλος επειδή σκεφτόμαστε να παμε οδικώς απο Θεσσαλονίκη με την συζηγο μου για Σ/Κ θελω να ρωτησω αν η αγορά(Καπαλί Τσαρσί) ειναι ανοιχτά την Κυριακή μην παμε άδικα για ψώνια και φαμε ήττα.
Όχι δεν είναι όλες τις ώρες και κάποιες μέρες αν δεν υπάρχει κίνηση στα σύνορα μπορεί να μην έρθει καθόλου.
Το καπαλι τσαρσι είναι κλειστό τις Κυριακές, όλα τα εμπορικά όμως αλλού παραμένουν ανοιχτά.
 

Apostoliz

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Όχι δεν είναι όλες τις ώρες και κάποιες μέρες αν δεν υπάρχει κίνηση στα σύνορα μπορεί να μην έρθει καθόλου.
Το καπαλι τσαρσι είναι κλειστό τις Κυριακές, όλα τα εμπορικά όμως αλλού παραμένουν ανοιχτά.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Άρα η αγορά που υπάρχει έξω και γύρω απο το κλειστο Καπαλί Τσαρσί δουλεύει τις Κυριακές?? Αυτο αλλαζει τα δεδομένα ξανά....;)
Τώρα σχετικά με το PTT van σε περίπτωση που δεν ειναι εκεί, που βγάζουμε κάρτα HGS αλλού ώστε να μην έχουμε θέμα ξέρει κανείς? Και σχετικα με αυτό χρειάζεται η κάρτα HGS μέχρι Κωνσταντινούπολη απο την Ευρωπαική μεριά μιλάω, έχει μέχρι εκεί διόδια χωρίς να περάσεις την γέφυρα?
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Τα περισσότερα μαγαζάκια έξω από το καπαλί τσαρσί είναι και αυτά κλειστά την Κυριακή..
Για hgs διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα εδώ στο νήμα..
 

space9000

Member
Μηνύματα
29
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Καζάν Καμτσάτκα
Καλημέρα πέρασα Τουρκία 2/11/2023 ημέρα Τρίτη και το κινητό γραφείο δεν υπήρχε,δυστυχώς δεν μπορεσα να συνεννοηθώ. Τελικά πήγα στην Shell με συνυεταγμένες ( 40.934552 27.287812 ) η 40°56'04.4"N 27°17'16.1"E . Η κοπέλα που ήταν εκεί μου έβαλε 25 ευρώ ( 725 λίρες) και ήταν παρα πολλά, γιατι απο Υψαλά μεχρι Γεωργία και πίσω εχώ υπόλοιπο 425 λίρες.
 

Apostoliz

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Καλημέρα πέρασα Τουρκία 2/11/2023 ημέρα Τρίτη και το κινητό γραφείο δεν υπήρχε,δυστυχώς δεν μπορεσα να συνεννοηθώ. Τελικά πήγα στην Shell με συνυεταγμένες ( 40.934552 27.287812 ) η 40°56'04.4"N 27°17'16.1"E . Η κοπέλα που ήταν εκεί μου έβαλε 25 ευρώ ( 725 λίρες) και ήταν παρα πολλά, γιατι απο Υψαλά μεχρι Γεωργία και πίσω εχώ υπόλοιπο 425 λίρες.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Εντέλει θα ταξιδεψω το Σάββατο 2/12 οπότε μάλλον θα κατευθυνθω στο ίδιο βενζινάδικο Shell για να βγάλω καρτα αν δεν υπαρχει το βανάκι.
Ερώτηση, ειχες και φόρτωσες την κάρτα ή εβγαλες εκείνη τη στιγμή?? Μεχρι το βενζινάδικο shell δεν υπαρχουν διόδια? Το ποσο που θα βάζεις το ορίζεις εσύ ή ειναι στανταρ προφορτωμενο εννοώ οτι μπορείς να φορτώσεις και μικρότερο ποσό??
 
Last edited:

space9000

Member
Μηνύματα
29
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Καζάν Καμτσάτκα
Μέχρι το βενζιναδικο δεν εχει διόδια, αλλά και μέχρι την Πόλη να πας δεν έχεις πρόβλημα, αφου αγοράσεις το HGS θα σου χρεώσουν και τα προηγούμενα. Εγώ δεν είχα λίρες και έδωσα ευρώ. Βάζεις ενα ποσο ανάλογα το που θα πας. Αλλά αν βάλεις και λιγότερα σταματας και πάλι κατα την επιστροφή και το τσεκάρεις στην Shell. Εδώ ενα εργαλείο υπολογισμού διοδίων. Turkey Toll Calculator - TollGuru
 

Apostoliz

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Μέχρι το βενζιναδικο δεν εχει διόδια, αλλά και μέχρι την Πόλη να πας δεν έχεις πρόβλημα, αφου αγοράσεις το HGS θα σου χρεώσουν και τα προηγούμενα. Εγώ δεν είχα λίρες και έδωσα ευρώ. Βάζεις ενα ποσο ανάλογα το που θα πας. Αλλά αν βάλεις και λιγότερα σταματας και πάλι κατα την επιστροφή και το τσεκάρεις στην Shell. Εδώ ενα εργαλείο υπολογισμού διοδίων. Turkey Toll Calculator - TollGuru
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom