Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικός
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις πινακίδες. Εγώ που μπαινοβγαίνω κάθε τόσο έχω μάλιστα παλιές πινακίδες χωρίς το GR.
Μια φορά μου κάναν παρατήρηση ότι έληξε η άδεια του αυτοκινήτου - είχε περάσει τη 10ετία. Στην Ελλάδα κανείς δεν το προσέχει αυτό αλλά όντως ισχύει.
Καλησπέρα μιας και αναφέρετε πως πάτε αρκετά συχνά μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει με τα διόδια?πρόκειται να ταξιδέψω οδικώς με το αυτοκίνητο μου και δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
2η φορά οδικώς στην Πόλη.Φεύγω από Αθήνω την 01η Ιανουαρίου,διανυκτερεύω Αλεξανδρούπολη και το πρωί της 2 Ιανουαρίου ξεκινάω για Κωνσταντινούπολη.Αυτοκόλητο HGS είχα βγάλει τον Ιανουάριο του 2022.Ισχύει αυτό ή πρέπει να ξαναβγάλω.Θα ταξιδέψω με το ίδιο αυτοκίνητο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
2η φορά οδικώς στην Πόλη.Φεύγω από Αθήνω την 01η Ιανουαρίου,διανυκτερεύω Αλεξανδρούπολη και το πρωί της 2 Ιανουαρίου ξεκινάω για Κωνσταντινούπολη.Αυτοκόλητο HGS είχα βγάλει τον Ιανουάριο του 2022.Ισχύει αυτό ή πρέπει να ξαναβγάλω.Θα ταξιδέψω με το ίδιο αυτοκίνητο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ισχύει.. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν έχεις χρόνο, είναι να επισκεφθείς ένα κατάστημα των ΡΤΤ και να ρωτήσεις εάν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο και αν θελεις να προσθέσεις για άλλη φορά -βγάλε μια φωτογραφία τον αριθμό στο αυτοκόλλητο και δείξτη τους για να συνεννοηθείς ευκολότερα.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Ισχύει.. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν έχεις χρόνο, είναι να επισκεφθείς ένα κατάστημα των ΡΤΤ και να ρωτήσεις εάν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο και αν θελεις να προσθέσεις για άλλη φορά -βγάλε μια φωτογραφία τον αριθμό στο αυτοκόλλητο και δείξτη τους για να συνεννοηθείς ευκολότερα.
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Δεν χρειάζεται να το βγάλω φωτό γιατί άλλαξα το παρμπριζ και το "έσωσα" τελευταία στιγμή,οπότε θα το κρατάω στο χέρι.
 

alexnts

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλησπέρα,

Επιστρέψαμε χθες οδικώς από Κωνσταντινούπολη.
Μπήκαμε και βγήκαμε στην Τουρκία από το τελωνείο των Κήπων.

Ενώ είχα σκοπό να βγάλω κάρτα HGS , δεν πρόλαβα εν τέλει και αποφάσισα να μην κάνω τίποτα.

Πηγαίνοντας και γυρνώντας στην Κωνσταντινούπολη ακολουθήσαμε το GPS και περάσαμε διόδια και στις δύο κατευθύνσεις.

Στην επιστροφή μας πήγε από τον δρόμο έξω από το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης.

Εκεί ήταν το μόνο σημείο που σε έναν από τους κλοβους των διοδίων υπήρχε ανθρώπος και δέχτηκε πληρωμή με κάρτα.
Εκεί δώσαμε 60 λίρες (ισοτιμία 32 λίρες /€).

Σε όλες τις άλλες διελεύσεις δεν σταματήσαμε.

Φθάνοντας στα σύνορα κατά την επιστροφή , ακριβώς μετά τον έλεγχο των διαβατηρίων , μας ενημέρωσαν για ένα υπόλοιπο 18 λιρών για διόδια σε αυτοκινητόδρομο, τα οποία πληρώσαμε με χρεωστική κάρτα.
Μάλιστα επιβεβαιώσαμε με την υπάλληλο ότι αφορά χρέωση για διόδια και όχι κάτι άλλο.

Το ίδιο ακριβώς και στο δεύτερο αυτοκίνητο με το οποίο ειμασταν μαζί.

Οπότε φαίνεται ότι μπορείς πλέον να πληρώσεις βγαίνοντας από την χώρα, και να μην ασχοληθείς με έκδοση HGS κάρτας.
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Πολύ ενδιαφέρον αυτό και πολύ βολικό πλέον.. Παλιά η οφειλή περνούσε στο σύστημα μετά από δυο εβδομάδες οπότε και μετατρεπόταν σε πρόστιμο.
 

mkafetzis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
14
Καλημέρα, πριν δυο μέρες επιστρέψαμε απο την Πόλη. Πρίν φύγουμε έκανα συνάλαγμα 50 € στην ομόνοια για να μπορώ να αγοράσω HGS μόλις μπαίναμε στην Τουρκία. Περάσαμε τα σύνορα στις γύρω στις 18:00 . Το βανάκι της PTT (στα αριστερά μας) δεν ήταν εκεί. Μετά μπήκα μέσα στα ύψαλα για να πάω στο γραφείο της PTT αλλά είχε μετακομήσει απο εκεί και δεν το βρήκαμε πουθενα. Επόμενος σταθμός PTT στο Kinali, αλλα ήταν κλειστό. Τελικά αγορασαμε HGS στο βενζινάδικο Shell ( 40.9345556, 27.2878056 ). O Aνθρωπος μας εξυπηρέτησε μια χαρά αν και δεν ήξερε γρι αγγλικά. Χά Γκέ Σέ του είπα (HGS) και κατάλαβε αμέσως. Έδωσα 10 Ευρώ (ούτε κάν λίρες, οπότε δεν χρειαζόταν και το συνάλαγμα απο πρίν) και συνέχισα. οπότε μην χάνετε τον χρόνο σας δεξιά και αριστερά οπως εγώ. Κατευθείαν στο βενζινάδικο. Απο τα 10 Ευρώ, 46 λίρες έκανε το αυτοκόλητο για το παρπρίζ και 264 λίρες για διελεύσεις. Προσοχή θα σας ρωτάει με νοήματα αν έχετε αυτοκόλητο ή να σας βάλει όλο το ποσό στον λογαριασμό που θα σας ανοιξει. Θα του διευκρινησετε (με νοήματα επίσης) οτι θέλετε και το αυτοκόλητο. Το κολλάτε απο μέσα απο το παρμπρίζ στο κέντρο, κάτω απο τον καθρέπτη. Αν έχετε κάμερα στον καθρέπτη όπως εγω, βάλτε το δεξιά ή αριστερά του καθρέπτη. Αν κάνετε λάθος , αφήτε το όπως είναι γιατι αν προσπαθήσετε να το ξεκολλήσετε σχίζεται και μετά θα πρέπει να πάρετε άλλο. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα ο λογαριασμός σας HGS παραμένει ενεργός και την επόμενη φορά, αν ξαναπάτε, θα πληρώσετε μόνο το αυτοκόλητο, αν βεβαίως το εχετε βγάλει απο το παρμπρίζ.
 
Last edited:

vforvendetta85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζεται ειδικός τύπος ελαστικών αυτοκινήτου για την είσοδο στην Τουρκία και μέχρι Κων/λη;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζεται ειδικός τύπος ελαστικών αυτοκινήτου για την είσοδο στην Τουρκία και μέχρι Κων/λη;
Όχι δεν γίνεται κάποιος έλεγχος ελαστικών. Καλό είναι να υπάρχουν αλυσίδες πάντως αν δεν έχετε χειμερινά, διότι αν πιάσει χιόνι ειδικά στο τμήμα Ύψαλα-Τέκιρντα είναι δύσκολα τα πράγματα.
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπερα..Επειδη θα επισκεφτουμε την Σμυρνη το Πασχα (θελει η γυναικα μου να δει τα μερη των παππουδων της) αν βγαλω το νεο διπλωμα (εχω το παλιο το χαρτινο) θα μπορεσω να νοικιασω αυτοκινητο εκει και να οδηγησω ή θα θελει κατι αλλο?
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
3η φορά στην Πόλη και 2η οδικώς.Θα περάσω τα σύνορα στις 7 Μαίου.Με τον νέο νόμο,οι ταυτότητες έχουν ισχύ πλέον 10 αντί για 15 χρόνια οπότε η δική μου έληξε το 2019...Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα τόσο κατά την είσοδό μου στην Τουρκία όσο και στην Ελλάδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom