Ελβετία οργανωση ταξιδιου

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
ΓΕΙΑ σας!!ειμαι καινουρια στην παρεα!θελω να οργανωσω ενα ταξιδι στην ελβετια με αυτοκινητο.εχει παει κανεις?θελω πληροφοριες για το που αξιζει να μεινω περισσοτερο και τι να δω.θα ξεκινησουμε απο κερκυρα και θα βγουμε Ιταλια μετα δεν ξερω.εχετε να μου προτεινετε καποιο οικονομικο ξενοδοχειο στην Λουκερνη?εχει παει καποιος με αμαξι?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλοσωρισες.
Με αυτοκινητο ειναι πανευκολο, η οδηγηση στην Ευρωπη δεν εχει σχεση με τις αγχωτικες καταστασεις στην Ελλαδα οπου ο καθενας οδηγαει οπως του καπνισει, αρκει βεβαια να οδηγας και εσυ σαν αυτους. Απο ανκονα πας προς Μιλανο, συνεχιζεις για κομο, μετα Chiasso και εφτασες, that's all. Σκεψου και την περιπτωση να δεις καμια ιταλικη πολη στη διαδρομη ή με μικρες παρακαμψεις.
Μπορεις να μπεις στο Michelin maps για διαδρομες και χιλιομετρικες αποστασεις.
Τι να δεις? ολη η ελβετια εχει μια καταπληκτικη φυση, εξαρταται βεβαια αν θα πας χειμωνα ή καλοκαιρι. Στο πολυ γρηγορο απο οσο θυμαμαι Lugano, Luzern, Καταρραχτες του Ρηνου, Jungfrau (ειναι βουνοκορφη των αλπεων, πας με τελεφερικ και περνας απο γραφικα χωριουδακια) πρεπει να βρω χαρτη και να ξεθαψω φωτογραφιες μου για περισσοτερα, βλεπεις περασαν πολλα χρονια απο τοτε που πηγα.
Για διαμονη ας απαντησουν αλλοι, εγω εμεινα σε συγγενεις.
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
Θα παμε την πρωτοχρονια.δεν εχω καταλαβει πως γινεται να επισκεφτω αυτεσ τις βουνοκορφες.το αυτοκινητο θα το αφησω εκει που θα μενουμε και θα παρω τρενο?μαλλον θα μεινουμε Λουκερνη και Ιντερλακεν το ταξιδι θα διαρκεσει 6μερεσ οποτε θελω να δω οτι πραγματικα αξιζει.αμα ξερετε ξενοδοχεια με παρκινγκ σε αυτεσ τις πολεις πειτε μου.
Παρκινγκ φανταζομαι θα βρισκουμε παντου ε?και σαν γυναικα με ενδιαφερει και η αγορα.ενα ρολογακι θα μου στοιχησει πολυ?εστω και μαιμου
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν θα πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε να κάνετε όλες τις διανυκτερεύσεις σε μια πόλη ή όχι; Τι θέλετε να δείτε πόλεις (Ζυριχη, Βέρνη, Λωζάνη) ή φύση (λίμνες, άλπεις και καταράκτες).
Οι καταράκτες που αναφέρθυκαν πιο πάνω είναι του Σαουφχάουζεν και είναι όντως εντυπωσιακοί.
Τώρα αν αντέχετε την οδήγηση μπορείτε να πάτε και Γερμανία και να μπείτε στο Μέλανα Δρυμο ή στο Γερμανικό τμήμα της λίμνης Κονστανζ.
Αν χρησιμοποιήσεις το κουμπί της αναζήτησης στο πάμω δεξιό τμήμα του φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες για την Ελβετία.
Π.Χhttp://www.travelstories.gr/%F4%E1%...6%F9%ED%E7-%E5%EB%E2%E5%F4%DF%E1-top-ten.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EB%E2%E5%F4%DF%E1-%DC%F0%E1%E9%F7%F4%E7.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%EC%E1%ED%E9%EA%DC-%F3%FD%ED%EF%F1%E1.html
Ξεκίνα την μελέτη και εδώ είμαστε και εμείς
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
Γερμανια πηγαμε περσι οποτε θα κινηθουμε μονο Ελβετια.το ιδανικο ηταν να συνδυασουμε φυση με πολη.να παμε μια μερα καταρακτες Ρηνου και Σαν Μοριτς και και να μεινουμε 3 μερες Λουκερνη και 3 Ιντερλακεν.Δεν ξερω αν γινεται ειμαι ακομα υπο σκεψη μεχει πιασει και αγχος γιατι πρεπει να τα οργανωσω ολα.
Χιονολαστιχα δεν διαθετουμε παντως ελπιζω να μην ειναι προβλημα.
αν εχετε να μου προτεινετε κατι γραψτε μου.Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την υπομονη
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Διάβασε τις ιστορίες που σου είπα πιο πάνω και θα δεις ότι θα βρεις πληροφορίες χρυσάφι.
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
Ευχαριστω πολυ.Πραγματι ειναι πολυ κατατοπιστικες.επιβεβαιωνω απλως την αποφαση μου να μεινω Λουκερνη και Ιντερλακεν ολοι γραφουν τα καλυτερα.Για ξενοδοχεια ακομη δεν εχω βρει κατι
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
ειμαι ακομα υπο σκεψη μεχει πιασει και αγχος γιατι πρεπει να τα οργανωσω ολα.
Χιονολαστιχα δεν διαθετουμε παντως ελπιζω να μην ειναι προβλημα.
[/QUOTE
1.Δεν χρειαζεται αγχος, οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες και η διαδρομη σε αποζημιωνει.
Πχ Ζυριχη-Λουκερνη δεν θυμαμαι να ειναι πανω απο 1-1,5 ωρα.
2.Μηπως πρεπει να ξανασκεφτεις τα χιονολαστιχα? ειναι κριμα να μεινεις καθηλωμενη καπου για λιγα μετρα παγου/χιονιου. Επισης δεν ξερω αν επιτεπονται οι αλυσιδες
 

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
:clap:ξερετε κανενα οικονομικο ξενοδοχειο στην λουκερνη?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
:clap:ξερετε κανενα οικονομικο ξενοδοχειο στην λουκερνη?
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Θα πρέπει να περιμένεις κάποια βοήθεια από κανέναν taver, traveller.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???

sisidemy

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη
οτι αλλο θυμηθειτε απο το ταξιδι σας σε ελβετια ειναι καλοδεχουμενο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.429
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom