Ισπανία οργανωση ταξιδιου

geok

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γύρος του Κόσμου σε 80μ
Sorry παιδιά, Figueres εννοούσα!! Ευχαριστώ panpan!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ακριβώς όπως τα λέει ο marquis και, για να συνεχίσω τη σκέψη, γενικά αποφεύγουμενα βάζουμε δύο πτήσεις low cost την ίδια μέρα (ειδικά με μικρό χρονικό περιθώριο από τη μία πτήση στην άλλη)
Προφανώς αυτή είναι μια δική σου άποψη που δεν είναι δυνατόν να ισχύει για όλους. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πτήσεις της ίδιας μέρας. Καλό είναι να διευκρινίζουμε, γιατί κουράζει αφόρητα η κουβέντα για τα μη κονέκσιονς της ήζυ που επανέρχεται με κάθε ευκαιρία. Ευτυχώς δεν συμβαίνουν τα ίδια σε όλους μας και αυτό κάνει τη ταξιδιωτική ζωή μας ενδιαφέρουσα!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλό είναι να διευκρινίζουμε, γιατί κουράζει αφόρητα η κουβέντα για τα μη κονέκσιονς της ήζυ που επανέρχεται με κάθε ευκαιρία.
Εμένα με κουράζουν αυτοί που γράφουν ότι έκλεισαν με την τάδε loco για τον τάδε προορισμό μέσω κάποιου τρίτου προορισμού, ενώ γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι με τον παραπάνω τρόπο γραφής παραπλανούν τους χιλιάδες αναγνώστες του φόρουμ που μπορεί να μη γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες μετακίνησης με loco όπως η Easyjet.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.911
Εμένα με κουράζουν αυτοί που γράφουν ότι έκλεισαν με την τάδε loco για τον τάδε προορισμό μέσω κάποιου τρίτου προορισμού, ενώ γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι με τον παραπάνω τρόπο γραφής παραπλανούν τους χιλιάδες αναγνώστες του φόρουμ που μπορεί να μη γνωρίζουν τις ιδιαιτερότητες μετακίνησης με loco όπως η Easyjet.
Υπαρχει ειδικο θεμα στο φορουμ κ.Νorth 66 που μπορειτε να ενημερωσετε
τους αναγνωστες αντι να γραφετε τα ιδια και τα ιδια σε ασχετα θεματα
http://www.travelstories.gr/low-cos...%E1%EC%E7%EB%EF%FD-%EA%FC%F3%F4%EF%F5%F2.html
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα αφορά οργάνωση ταξιδιού και αναφέρομαι στην αεροπορική εταιρεία Easyjet που επισημάνθηκε σε προηγούμενες δημοσιεύσεις στο παρόν θέμα. Σε αυτό το πλαίσιο, η απάντησή μου στο #15 είναι σχετικότατη με το θέμα σε αντίθεση με την άστοχη επέμβασή σου στο #16.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Προφανώς αυτή είναι μια δική σου άποψη που δεν είναι δυνατόν να ισχύει για όλους. Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με πτήσεις της ίδιας μέρας. Καλό είναι να διευκρινίζουμε, γιατί κουράζει αφόρητα η κουβέντα για τα μη κονέκσιονς της ήζυ που επανέρχεται με κάθε ευκαιρία. Ευτυχώς δεν συμβαίνουν τα ίδια σε όλους μας και αυτό κάνει τη ταξιδιωτική ζωή μας ενδιαφέρουσα!!!
Προφανέστατα είναι δική μου άποψη, εφόσον εγώ τη γράφω και δεν τη συνέταξα δογματικά : "ΠΟΤΕ δεν κλείνεις την ίδια μέρα", "μόνο αν είσαι τρελός κλείνεις την ίδια μέρα κλπ" (τρόπος έκφρασης που δε σπανίζει στο φόρουμ) - αντίθετα είπα ότι γενικά αποφεύγουμε τα connections ίδιας μέρας και ειδικά με μικρό χρονικό περιθώριο. Γιατί; Γιατί αν χαθεί η πτήση δεν έχεις δικαιώματα. Αυτό δεν είναι άποψή μου, είναι de facto.

Αν τώρα πιστεύεις ότι δεν πρέπει να προειδοποιείται κάποιος ότι ρισκάρει να "κάνει την ταξιδιωτική του ζωή πιο ενδιαφέρουσα" με το να βάλει πχ connection μιας ώρας με δύο πτήσεις low cost, πάσο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Προφανέστατα είναι δική μου άποψη, εφόσον εγώ τη γράφω και δεν τη συνέταξα δογματικά : "ΠΟΤΕ δεν κλείνεις την ίδια μέρα", "μόνο αν είσαι τρελός κλείνεις την ίδια μέρα κλπ" (τρόπος έκφρασης που δε σπανίζει στο φόρουμ) - αντίθετα είπα ότι γενικά αποφεύγουμε τα connections ίδιας μέρας και ειδικά με μικρό χρονικό περιθώριο. Γιατί; Γιατί αν χαθεί η πτήση δεν έχεις δικαιώματα. Αυτό δεν είναι άποψή μου, είναι de facto.

Αν τώρα πιστεύεις ότι δεν πρέπει να προειδοποιείται κάποιος ότι ρισκάρει να "κάνει την ταξιδιωτική του ζωή πιο ενδιαφέρουσα" με το να βάλει πχ connection μιας ώρας με δύο πτήσεις low cost, πάσο.
H μια μέρα έγινε μικρό χρονικό περιθώριο και τώρα έγινε μια ώρα! τι να πω, συνεχίστε να συμβάλλετε δημιουργικά στην πληροφόρηση των συμφορουμιτών...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ακριβώς όπως τα λέει ο marquis και, για να συνεχίσω τη σκέψη, γενικά αποφεύγουμενα βάζουμε δύο πτήσεις low cost την ίδια μέρα (ειδικά με μικρό χρονικό περιθώριο από τη μία πτήση στην άλλη)
H μια μέρα έγινε μικρό χρονικό περιθώριο και τώρα έγινε μια ώρα! τι να πω, συνεχίστε να συμβάλλετε δημιουργικά στην πληροφόρηση των συμφορουμιτών...
Εντάξει, ας συνεχίσει ο καθένας να παραπληροφορεί όπως έχει ευχαρίστηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εντάξει, ας συνεχίσει ο καθένας να παραπληροφορεί όπως έχει ευχαρίστηση.
Νασαι καλά που μας το επιτρέπεις, αλλά ελπίζω να μην έχουν την ίδια γνώμη και οι διαχειριστές.

Υ.Γ για το νέο εισητήριο και το κόστος που αναφέρει ο Τάβερ σημειώνω ότι σε περίπτωση που χάσεις την πτηση η ήζυ σε προωθεί στην επόμενη με τη διαφορά των 50 ευρώ. Φυσικά δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν είναι για να σε πάρουν και τα κλάμματα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Νασαι καλά που μας το επιτρέπεις, αλλά ελπίζω να μην έχουν την ίδια γνώμη και οι διαχειριστές.

Υ.Γ για το νέο εισητήριο και το κόστος που αναφέρει ο Τάβερ σημειώνω ότι σε περίπτωση που χάσεις την πτηση η ήζυ σε προωθεί στην επόμενη με τη διαφορά των 50 ευρώ. Φυσικά δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν είναι για να σε πάρουν και τα κλάμματα.
Ναι αλλα αν η επόμενη πτήση είναι την επόμενη μέρα, δε νομίζω ότι η easyjet θα πληρώσει και τη διαμονή, όπως θα έκανε οποιαδήποτε εταιρία προσφέρει κανονικές ανταποκρίσεις.

Επίσης σύμφωνα με την ίδια την easyjet:
Σύμφωνα με την παράγραφο (β) που ακολουθεί, εάν καθυστερήσετε να φτάσετε στο αεροδρόμιο για την Πτήση επιστροφής, με την προϋπόθεση ότι θα φτάσετε εντός 2 ωρών από την αρχική ώρα αναχώρησης της Πτήσης σας, καταβάλλοντας το Σχετικό Τέλος μπορείτε να μεταφερθείτε στην επόμενη Πτήση (που μπορεί να είναι την ίδια ή την επόμενη ημέρα με την Πτήση, στην οποία έχετε πραγματοποιήσει Κράτηση) εφόσον η επόμενη Πτήση έχει διαθέσιμες θέσεις και εφόσον δεν θα προκληθεί καθυστέρηση στην αναχώρηση αυτής.
(α) Θα πρέπει να έχετε ήδη πραγματοποιήσει ένα δρομολόγιο μετάβασης με την easyJet και να επιστρέφετε στο αρχικό σημείο αναχώρησης από τον αρχικό προορισμό. Για μεγαλύτερη διευκόλυνση, εάν το αρχικό σημείο αναχώρησης είναι αεροδρόμιο του Λονδίνου και εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα, επιτρέπεται η επιστροφή σας σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο του Λονδίνου (δηλαδή Gatwick, Luton ή Stansted).

και το κόστος ανέρχεται στα 60ευρώ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νασαι καλά που μας το επιτρέπεις, αλλά ελπίζω να μην έχουν την ίδια γνώμη και οι διαχειριστές.

Υ.Γ για το νέο εισητήριο και το κόστος που αναφέρει ο Τάβερ σημειώνω ότι σε περίπτωση που χάσεις την πτηση η ήζυ σε προωθεί στην επόμενη με τη διαφορά των 50 ευρώ. Φυσικά δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν είναι για να σε πάρουν και τα κλάμματα.
Το πρώτο ασχολίαστο, δημιουργείς θέμα εκ του μη όντος οπότε το λήγω εγώ εφόσον δεν το λήγεις εσύ.
Για το δεύτερο, δεν το ήξερα για την easy, ενδιαφέρον. Δηλαδή δεν πληρώνεις τη διαφορά τιμής που έχει προκύψει στο εισιτήριο; Δίνεις μόνο τα 50 ευρώ (ακόμα κι αν η επόμενη πτήση έχει φτάσει να κοστίζει πχ 200;); Αν το κατάλαβα σωστά πολύ καλό. Με ryan γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.911
Υπαρχει μια υπηρεσια που λεγετε ταξιδιωτικη ασφαλιση.
Στοιχιζει ελαχιστα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Αμαν ποια με τα κονεξιον και θα χασω την πτηση
και που θα κοιμηθω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.769
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom