Νέα Ζηλανδία παμε για Τrobriand????

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
..θελω ξεκουραση ρενατα ακους? σαν εναλλαχτικη εχω το εκουαδορ..:)
Ειμαι μάχιμη για εκουαδόρ και τα νησιά πως τα ειπες....
έτοιμη για τα πάντα όλα και τα κοάλα τίποτα!!
όσο για ξεκούραση μην ορκίζεσαι!!! η μοίρα τοχει να μην ανεβάζεις τις βαλίτσες στο πατάρι και να τις έχεις μόλις μπαίνομε στο σπίτι στα δεξιά:D
Ας είμαστε γερές μόνο και θα τον ξεσκίσομε τον πλανήτη σε μήκος και σε πλάτος..
go on my friend..!!!:p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
babaduma, lullu, σας εύχομαι από την καρδιά μου να βρεθείτε στα νησιά (μου)....να βρείτε τον παράδεισο και να γυρίσετε να μου το πείτε...ακόμα και να μην τον βρείτε, όμως, δεν πειράζει, πείτε μου ψέματα....
Rosa, εσύ κοίτα να περάσεις όσο γίνεται καλύτερα στη Μπούρμα κι άσε μας εμάς να ονειρευόμαστε το δικό μας ταξίδι. Άσε που ποτέ δεν ξέρεις τι και πότε... Μην ξεχνάς: Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, η φύση συνωμωτεί για να το πετύχεις!:)

Καλό σου ταξίδι!

Υ.Γ. Κάποιες κυρίες στη χθεσινοβραδυνή μας συνάντηση πήραν μια μικρή ενημέρωση-γεύση για το τι να περιμένουν εκεί... με μερικές πικάντικες λεπτομέρειες... Ειδικά η μικρούλα "γιαπωνέζα" έδειξε να ενθουσιάζεται! :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οργανωμένο σχέδιο να μας τρελάνετε, ε ? :D
Δηλαδή, αν σου πώ για κολύμπι με τα δελφίνια, βουτιές για χταπόδια, καβούρια και γαρίδες και κατ'ευθείαν στα κάρβουνα, ανυπαρξία ηλεκτρικού, ύπνο σε καλύβες και φανταστικά ηλιοβασιλέματα, θα με μισήσεις μάλλον περισσότερο, έ? :rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
θα με μισήσεις μάλλον περισσότερο, έ? :rolleyes:
Μεγαλη Αρα και Καταρα σου ριχνω:
Που να σου χαλασει το αεροπλανο εκει μακρια στα ξενα, στα νησια πως ταπες, και να σε κυνηγαει το αφεντικο σου να γυρισεις πισω (και η εφορια μαζι, για καποιες διευκρινησεις και να πρεπει να βγαλεις και ασφαλιστικη ενημεροτητα του ΙΚΑ κλπ) και εσυ να περιμενεις για να φτιαχθει το ρημαδι το αεροπλανο, να ερθει το ανταλλακτικο απο τη Γερμανια! :bleh:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. πω πω!!!!!!!! θα γεμισουμε φυλαχτα το κορφο μας babaduma μου φαινεται!!!!!!!!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δηλαδή, αν σου πώ για κολύμπι με τα δελφίνια, βουτιές για χταπόδια, καβούρια και γαρίδες και κατ'ευθείαν στα κάρβουνα, ανυπαρξία ηλεκτρικού, ύπνο σε καλύβες και φανταστικά ηλιοβασιλέματα, θα με μισήσεις μάλλον περισσότερο, έ? :rolleyes:
Μωρέ, δεν γίνεται να σε μισήσω...δεν μπορώ...
αλλά θα κόψω φλέβα, θα πέσω στα πατώματααα, λέμε...:russianroulette:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μεγαλη Αρα και Καταρα σου ριχνω:
Που να σου χαλασει το αεροπλανο εκει μακρια στα ξενα, στα νησια πως ταπες, και να σε κυνηγαει το αφεντικο σου να γυρισεις πισω (και η εφορια μαζι, για καποιες διευκρινησεις και να πρεπει να βγαλεις και ασφαλιστικη ενημεροτητα του ΙΚΑ κλπ) και εσυ να περιμενεις για να φτιαχθει το ρημαδι το αεροπλανο, να ερθει το ανταλλακτικο απο τη Γερμανια! :bleh:
:haha::haha::haha: Έγραψες Έρση μου!

Πάντως (δεν θυμάμαι αν είχες έρθει ήδη χθές ή ήταν πρίν - μάλλον όμως δεν άκουσες που τό'λεγα στα παιδιά), έχω μπεί και σε αεροπλάνο της Indian airlines που πριν επιβιβαστούμε κάνανε οξυγονοκόλληση ένα κομμάτι στην άτρακτο! :haha: ... και μετά, κατά την απογείωση, άνοιγαν τα ντουλάπια πάνω απ'το κεφάλι μας και πέφτανε οι χειραποσκευές! Hard rock καταστάσεις...

Οπότε, το μόνο σίγουρο είναι ότι ό,τι και να τύχει, αν το αντιμετωπίσεις απ' τη θετική του πλευρά, μπορεί να το απολαύσεις κιόλας! Ειδικά δε, αν υπάρχει και αρκετό απόθεμα από τοπική "ρακή" που - κάτι μου λέει - θά'χουν προνοήσει οι τοπικές αρχές με προεξάρχοντα τον ήρωα καθολικό πάστορα Josef που σίγουρα έχει την προσωπική του κάβα για τις (αναπόφευκτες) ανάγκες του (ειδικά στην περίοδο της γιορτής της γονιμότητας)... :D

Καλά να περάσεις στο Βερολίνο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Pandora, mariath, και λοιπές ευαίσθητες ψυχές επειδή (παρά τα όσα κακόβουλα διασπείρουν ορισμένοι τιτλούχοι) είμαι gentleman και δεν μπορώ να σας βλέπω να τυραννιέστε, σας αποκαλύπτω:

Εκτός από ότι πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο internet και το άρθρο του National Geographic που αναφέρει η Rosa, πριν από 2-3 χρόνια (δε θυμάμαι ακριβώς πότε) έβγαλε η Ελευθεροτυπία μια επιτομή άρθρων που δημοσιεύτηκαν στο "Γεω-τρόπιο" κατά καιρούς, ένα λεύκωμα 300 σελίδων με τίτλο "ΕΠΙΛΟΓΕΣ - EXOTICA", υπότιτλο "Οι καλλονές του πλανήτη", με 30 ιστορίες και πληροφορίες για μακρυνούς-εξωτικούς προορισμούς. Από κεί άντλησα και τις λίγες πληροφορίες που ανέφερα στο topic για τα νησιά Socotra (για τις οποίες βιάστηκε να με κατηγορήσει ο γνωστός ... Ιαβέρης).

Οι προορισμοί που περιλαμβάνονται στον τόμο είναι:

Κούβα
Δομινικανή Δημοκρατία
Λος Ρόκες
Τζερικοακοάρα
Φερνάντο ντε Νορόνια
Γαλλική Γουϊάνα
Ατσουτούπου
Σάο Μιγκέλ
Μαδέρα
Πράσινο Ακρωτήρι
Γουϊνέα Μπισάου
Μάλι
Μπενίν
Σάο Τομέ & Πρίνσιπε
Αιθιοπία
Ζανζιβάρη
Νόσι Μπέ
Ρεϋνιόν
Μαυρίκιος
Σεϋχέλλες
Σοκότρα
Ντουμπάι
Βελουχιστάν
Τζαϊζαλμέρ
Αραβαλί
Κο Πανίι
Τρουνγιάν
Παπούα - Νέα Γουϊνέα
Τρομπριάντ
Ταϊτή

Δεν ξέρω αν μπορείτε ακόμη να το βρείτε, είτε στα γραφεία της εφημερίδας ή κάπου αλλού (έχει μιαν υπέροχη κρεολή στο εξώφυλλο) αλλά, αν θέλετε, στείλτε μου p.m. με στοιχεία, να σας ταχυδρομήσω φωτοτυπίες του άρθρου για τον προορισμό που θέλετε. :)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τώρα που το λες κάπου το χω και γω αυτό το τεύχος. Πρέπει να ψάξω να το ξετρυπώσω. Αυτό το Ατσουτούπου κάτι μου έκανε τώρα, πρέπει να το ψάξω επειγόντως :bleh:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωχ, κατάλαβα ! Πάλι στην αποθήκη θα κατέβω...:D
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Λίγο έλειψα και εσείς κανονίζετε ταξίδια ανακαλύπτετε καινούργια νησιά και εγώ τίποτα έ;;;:cry:
έχω να σας πω μερικές μου σκέψεις αλλά φοβάμαι ότι θα με διαγράψει ο "πανταχού παρών" (τον λένε και σπόρο) για αυτό θα σας τα ζωγραφίσω. :shark:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom