παρθενικό ταξίδι στην ιταλία! εισηγήσεις?

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
πρώτη φορά στην ιταλία! τα εισιτήρια είναι ήδη κλειστά! 3 ιουλίου πετάμε για ρώμη με ryan air για 9 βράδια, οικογενειακώς 2+3 παιδιά (9,12,15χρ).
εδώ και μέρες άρχισε η μελέτη του φορουμ και ομολογώ ότι μπερδεύτικα! δε ξέρω τι να προτοδιαλέξω!
Αρχικά σχέδια: επιλογή μόνο 2 ξενοδοχείων για διανυκτερεύσεις. φτάνουμε ρώμη και φεύγουμε με αυτοκίνητο 5 βράδια στην τοσκάνη καπου κοντα στην φλωρεντία(περιοχή scadicci). αναζητείται αγροτουριστικό ξενοδοχείο 150-200 ευρώ ημερισίως και για τους 5 .
Υποψήφιοι προορισμοί: φλωρεντία 1-2 μέρες, σιενα, λούκα, σαν τζιμινιάνο, χωριά του κιάντι και ότι αλλο προλάβουμε! Δεν θέλουμε να το πιέσουμε και πολύ λόγω παιδιών.
ακολούθως 4 βράδια ρώμη (εδώ παραδίδουμε το αυτοκίνητο!). έχω επιλέξει 3 ξενοδοχεία στην περιοχή τερμίνι: Serena,Selene και dorica με το δεύτερο να έχει τις καλύτερες κριτικές. έχει μείνει κανείς? Πιθανή μονοήμερη εκδομή :ναπολι πομπηια.
τι λέτε? προέχει η κράτηση των ξενοδοχείων. δεκτές εισηγήσεις
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Κοιταξε και για διαμερισματα, για οικογενεια ειναι οτι πρεπει. Καποια εχουν και ξεχωριστα δωματια. Μπορει να σας ερθει πιο οικονομικα αλλα δεν θα εχετε πρωινο και καθημερινη καθαριοτητα.
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
παραδωση αυτοκινήτου ρώμη

ρε παιδιά μη στριμώχνεστε! με τρελάνατε στις εισηγήσεις!
φαίνεται τα ρώτησα όλα μαζί και σας δυσκολεύω. λοιπον παμε ενα ενα:θα ενοικιάσω αυτοκίνητο απο ciampino για φλωρεντία και θα το παραδώσω μόλις επιστρέψω στη ρώμη. εχω τρεις επιλογές για την παράδοση 1. ciampino 2. κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός 3. κέντρο πόλης.
με δεδομένο ότι θα μένω περιοχη τερμίνι που βολεύει να το παραδώσω? είμαι λίγο επιφυλακτικός να μπω στη ρώμη με αυτοκινητο (είμαι από λευκωσία-κύπρο και οδηγούμε αριστερά) φυσικά έχω οδηγήσει σε νησιά στην ελλάδα, στο σαλτσμπουρκ και μπήκα και λίγο βιέννη αλλά το σκεφτομε λίγο για τους ιταλούς. τι λέτε?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εισιτήρια για ουφίτσι

μετά από ατελείωτες ώρες μελέτης όλα είναι έτοιμα για το ταξίδι! πραγματικά στο φόρουμ βρίσκει κανείς μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια. ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Κάτι τελευταίο. προσπαθώ να κλείσω εισιτήρια για ουφίτσι μέσω ιντερνετ
http://en.uffizi-com.waf.it/museo_dett/27-state-museums/3175-uffizi-tickets-reservation.html αλλά οι τιμές είναι υπερβολικές! ενώ για τα παιδιά η είσοδος είναι δωρεαν, η κράτηση του εισητηρίου χρεώνεται 14 ευρώ!!! δηλαδη 2 ενήλικες και 3 παιδιά πρέπει να πληρώσω 83Ε!! χρεώνουν λέει pre sales fee + online booking fee +exhibition
σε άλλη σελίδα τα βρήκα 66Ε http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html
δηλαδή αν πάω επι τόπου πόσα θα τα πληρώσω? (γύρω στα 30Ε νομίζω)? είναι όλες τις ώρες τόσο μεγάλες οι ουρές που να αξίζει αυτή η μεγάλη διαφορά? μπορώ να πάω μόνος κάποια βολική ώρα και να κόψω τα εισιτήρια για την επομένη? τα φώτα σας παρακαλώ!
 
Last edited by a moderator:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μπορώ να πάω μόνος κάποια βολική ώρα και να κόψω τα εισιτήρια για την επομένη? τα φώτα σας παρακαλώ![/I]
ναι υπαρχει ενα σημειο στο κεντρο που πας και τα παιρνεις για καθορισμενη ωρα... καποιος θα ξερει να σου πει... και το fee δεν ειναι μεγαλο...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητέ συνταξιδιώτη varosioti 72,μόλις γύρισα από Ρώμη(3ηφορά!!) η οποία είναι υπέροχη ,φανταστική ,μαγευτική και σίγουρα θα σας ενθουσιάσει.Έχουμε διασχίσει ,σε άλλο ταξίδι,την Ιταλία με αυτοκίνητο και με παιδιά.Η Τοσκάνη είναι επίσης υπέροχη και μαγευτική!!!!Εκπληκτική εμπειρία!!!!
Στο μουσείο του Βατικανό είμασταν την Τρίτη 19/6/2012,στις12,00.Τα εισητήρια τα είχα κλείσει μέσω ιντερνετ,για να αποφύγουμε τις ουρές,όπως και έγινε.Τα εισητήρια κοστίζουν 15Ε για τους ενήλικες και 8Ε για τα παιδιά.Αν τα κλείσεις μέσω του site τους είναι+4Ε για κάθε άτομο.
Είχε πάρα-πάρα πολύ κόσμο ,γενικότερα.Με την κράτηση πήγαμε κατ`ευθείαν στο ειδικό γκισέ και έτσι είδα το τέλος της ουράς που περίμενε και όχι την αρχή της!!!γι` αυτό δεν μπορώ να υπολογίσω το χρόνο αναμονής.Στο Κολοσσαίο πάντως ,ο χρόνος αναμονής ήταν πάνω από 1.15!!!!!(και αυτό το αποφύγαμε με Roma Pass)Δε νομίζω για το μουσείο στο Βατικανό να είναι παραπάνω.
Αν αποφασίσεις πάντως την αναμονή ,καλύτερα είναι να πάτε μια φορά και προετοιμασμένοι ψυχολογικά, παρά να κάνεις 2 φορές τη διαδρομή μέχρι εκεί και πίσω.
Ουσιαστικά "ρισκάρεις"20Ε ή ορθοστασία.Συνυπολόγισε ότι 1) για να φτάσετε στο μουσείο έχει αρκετό περπάτημα,το πιο πιθανό μέσα σε μεγάλη ζέστη 2)Για να δεις το μουσείο ,η πιο "απλή" περιήγηση είναι 2-2,5 ώρες.Θα αντέξουν τα παιδιά σου να φτάσουν ως το τέλος χωρίς γκρίνια και με τον ανάλογο ενθουσιασμό;
Δεν ξέρω αν έχεις ακόμα απορίες στα προηγούμενα ερωτήματα ή κάτι άλλο για τη" Ρώμη με παιδιά" ,αλλά επειδή έχω κάνει όλες αυτές τις διαδρομές,ρώτα με ό,τι θες.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μετά από ατελείωτες ώρες μελέτης όλα είναι έτοιμα για το ταξίδι! πραγματικά στο φόρουμ βρίσκει κανείς μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια. ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Κάτι τελευταίο. προσπαθώ να κλείσω εισιτήρια για ουφίτσι μέσω ιντερνετ
http://en.uffizi-com.waf.it/museo_dett/27-state-museums/3175-uffizi-tickets-reservation.html αλλά οι τιμές είναι υπερβολικές! ενώ για τα παιδιά η είσοδος είναι δωρεαν, η κράτηση του εισητηρίου χρεώνεται 14 ευρώ!!! δηλαδη 2 ενήλικες και 3 παιδιά πρέπει να πληρώσω 83Ε!! χρεώνουν λέει pre sales fee + online booking fee +exhibition
σε άλλη σελίδα τα βρήκα 66Ε http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html
δηλαδή αν πάω επι τόπου πόσα θα τα πληρώσω? (γύρω στα 30Ε νομίζω)? είναι όλες τις ώρες τόσο μεγάλες οι ουρές που να αξίζει αυτή η μεγάλη διαφορά? μπορώ να πάω μόνος κάποια βολική ώρα και να κόψω τα εισιτήρια για την επομένη? τα φώτα σας παρακαλώ!
KAΛΕ! για Βατικανο η για Ουφιτζι μας ρωτας;;:roll:
 
Last edited by a moderator:

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ευχαριστώ maria traveler, χρησιμες όλες οι πληροφοριες. έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για βατικανό και θα πάρω roma pass για κολοσσαίο. παραμένει μόνο η απορία μου για ουφίτσι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
να ΄σαι καλά samion. τελικά θα δώσω 42Ε και για τους 5 :D
με τα λεφτα που γλύτωσα θα πιούμε καφεδάκια στη υγειά σου!!!
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
KAΛΕ! για Βατικανο η για Ουφιτζι μας ρωτας;;:roll:
ο δαίμον του τυπογραφείου κτύπησε ξανά και μπέρδεψα τις ιστοσελίδες!
εκλεισα και τα δυο τελικά απο τις επίσημες ιστοσελίδες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom