περι κινήτρων.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Σπουδαίο topic.
Στην ηλικία που συνειδητοποίησα την "παγκοσμιότητα" και το πόσο διαφορετικοί είμαστε οι λαοί μέσα στην ομοιότητά μας(όλοι ανθρώπινα όντα είμαστε),ονειρευόμουνα να γυρίσω τον κόσμο.Να γνωρίσω τις ξεχωριστές εκφάνσεις της ίδιας πραγματικότητας,που τελικά θα με οδηγούσαν να σκιαγραφήσω τον παγκόσμιο άνθρωπο,τον "αδελφό" μου,σε όποια γωνιά του κόσμου και αν βρισκόταν.
Η εξέλιξη της ζωής μου,οι υποχρεώσεις και το 2ο ταξίδι(διάρκειας 6 μηνών)μου έδωσαν να καταλάβω οτι κάτι τέτοιο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ,εκτός και αν αφιερωθείς ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ σε αυτό.Δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσεις τις ανάγκες,τις προτεραιότητες,τις υποχρεώσεις κλπ κλπ ΚΑΝΕΝΟΣ,αν δεν ζήσεις ικανό χρονικό διάστημα,την καθημερινότητά του.Κ όχι μόνο αυτό αλλά και να γίνει και καθημερινότητά σου.Ούτως ώστε να απαλλαγείς από τα μέχρι τότε δεδομένα σου και να μπείς στο πετσί του.Όσο "ψαγμένος",έξυπνος ή δεν ξέρω γω τι προσόντα χρειάζονται να έχει κάποιος,χρειάζεται ΧΡΟΝΟΣ.Για άλλους περισσότερος ή λιγότερος,αλλά σίγουρα όχι όσος μπορεί να προσφέρει ένα ταξίδι "αναψυχής".Έτσι λοιπόν και να "ξύσεις την επιφάνεια",αποκαλύπτεις μόνο το πάνω στρώμα.Δεν εμβαθύνεις γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.Η καθημερινότητα κ ο χαρακτήρας σου,το εμποδίζουν.Δεν φτάνεις ΠΟΤΕ στο πραγματικό βάθος.Κ τότε-φευ-οδηγείσαι στο τραγικό λάθος να νομίζεις οτι,ναι,έγινες κοινωνός.Όχι,δεν έγινες κοινωνός...απλά ημιμαθής (κατά Σωκράτη).
Από την άλλη βέβαια αν ΟΝΤΩΣ μπορείς και το κάνεις,τι τα χρειάζεσαι τα ταξίδια;Είσαι ολοκληρωμένος,κ το μόνο που χρειάζεσαι είναι ΒΟΛΤΑ κ διαφυγή από την καθημερινότητα.Αυτή την καθημερινότητα που σε οδήγησε στην ολοκλήρωση.Γιατί δεν υπάρχει ψυχαναλυτική θεωρία που να στηρίζει την ολοκλήρωση του ατόμου στην καθημερινότητα του άλλου κ όχι σε αυτά που συμβαίνουν κάθε στιγμή ΔΙΠΛΑ σου.Αυτά που καθημερινά σε ευχαριστούν,σε θυμώνουν,σε δυσκολεύουν κλπ κλπ.Αν δεν ολοκληρώνεσαι από αυτά είσαι απλά ΜΩΡΟΣ.Αγνοείς τον "αδερφό" σου δίπλα σου και ψάχνεις να τον βρεις στην άκρη του κόσμου.(εδώ το άτομο σίγουρα χρειάζεται ΒΟΗΘΕΙΑ).
Μετά από ολ'αυτά λοιπόν κάνω ταξίδια απλά για το κέφι μου.
Ναι,για να βάλω ένα τικ στο χάρτη
ναι,για να δω ένα κτίριο
ναι,για να δω ένα πίνακα
ναι,για να δω την εξαθλίωση
ναι,για να δω τον πλούτο κ την υπερβολή
ναι,γιατί είναι πιο φτηνές οι πτήσεις για το εξωτερικό
ναι,....ναι,...ναι,...
Κ δεν ντρέπομαι για τις επιλογές κ τα κίνητρά μου.
Κ αν κάτι με συγκλονίσει,θα το αφήσω να κάνει την μικρή του χαρακιά μέσα μου.Να αφήσει το μικρό του στίγμα.Κ δεν θα χρειάζομαι καμιά φωτογραφική να το αποτυπώσει(δυστυχώς renata παρουσιάζεις αντιφάσεις).Γιατί τότε θα ήμουν φωτορεπόρτερ κ όχι ταξιδευτής.
Ουφ...αυτά
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ξεκινώντας αυτή την κουβέντα δεν είχα φανταστεί ότι θα έχει τόσο ενδιαφέρουσες απόψεις ....θέλω όμως να παραθέσω και μια δυο σκέψεις που με γυροφερνουν...μου έκανε εντύπωση η εύστοχη λέξη που χρησιμοποιησε η Romantic woman "επιγνωση" και να εξηγήσω τι εννοω...Ok,όταν ταξιδεύουμε για οπουδήποτε υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι όπως είπε και ο dmdoc πιο πάνω...παντου εκτος από κάποια μέρη ιδιαίτερα...δεν εννοω τις"φτωχές"χώρες ή τις χώρες με χαμηλό βιοτικό επιπεδο ....για εκει καταλαβάινω τους λόγους...μπορει να παει κανεις για να δει έναν άλλο πολιτισμό,να απολαύσει υπηρεσιες και φυσικές ομορφιες με λίγα για τα δικά μας χρήματα δεδομένα,για παμπολλους λόγους που λίγο πολύ έχουν ήδη αναφερφει.....Οταν όμως αποφασίζει να ταξιδέψει σε έναν τόπο που οι μεταδοτικές ασθένειες και οι συνθηκες υγιεινης είναι ένας πραγματικός και σημαντικός κίνδυνος(αυτό το έχουν αναφέρει και άτομα από το φόρουμ που σχετιζονται επαγγελματικά με τον ιατρικό κλάδο)τότε αναρωτιέμαι
-έχουν επιγνωση του κινδύνου?(και μη πει κανεις παρακαλώ ότι παντου υπάρχει κίνδυνος και είμαστε ανα πάσα στιγμή εκτεθειμένοι...αυτό ισχύει φυσικά αλλά δε σημαινει ότι ειναι και λογικό να βάλουμε και ένα περιστροφο στον κρόταφο και να παίξουμε ρωσικη ρουλέτα)αν ναι ποιο είναι το κίνητρό τους?είναι η ανάγκη της προσφοράς όπως συμβαινει με τους εθελοντές?σε αυτή την περιπτωση δεν μπορώ παρά να δηλώσω το θαυμασμό και την απεριοριστη εκτιμηση μου ....αλλωστε τα άτομα που ασχολουνται με αυτό είναι συνήθως εκπαιδευμένα και γνωρίζουν πως μπορουν να προφυλαχθουν σε σημαντικό βαθμό
-η παρόρμηση(μπορείτε να βάλετε τη λέξη περιεργεια ,εσωτερική ανάγκη,ή όποια άλλη...) είναι τόσο ισχυρή που τους ωθει να πάνε χωρίς να υπολογίσουν τιποτα?φοβάμαι ότι εδώ η παρόρμηση είναι απορροια μιας έκφρασης φυγής από μια πραγματικότητα που ίσως να τους φαίνεται πιο "δύσκολη" από τη δύσκολη ή επικινδυνη πραγματικότητα που συναντουν στα ταξίδια αυτά...αυτή είναι απλώς μια σκέψη και σε καμμιά περιπτωση δεν σημαινει ότι πιστευω ότι ισχύει για όλους όσους υποκύπτουν στην διάθεσή τους να ανακαλύψουν ακόμα και τους πιο επικινδυνους τόπους του πλανήτη ακόμα κι αν αυτή η ανακάλυψη είναι επισφαλής για το αγαθό της υγειας ,σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που έχουν και άλλα κίνητρα εκτός από τη φυγή και πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις σκέψεις τους....
-δεν έχουν επιγνωση ή πιστεύουν πραγματικά ότι δεν εκτίθενται σε κανένα σοβαρό κίνδυνο?αφέλεια μάλλον θα το έλεγα και ξέρω ότι κάποιοι ίσως σκεφτουν ότι αυτό κρύβει μια εγωιστική και φοβική τάση....δεν μπορώ όμως να μην αναφέρω ότι έγινε τόσος ντόρος για τη νέα γρίππη που από ότι έχω καταλάβει σπανιως απέβη μοιραία για υγιη άτομα ενώ για επικινδυνες και συχνά θανατηρόρες ασθενειες μπορουμε να είμαστε χαλαροι...επιεικώς θα το ονομαζα "αγνοια κινδυνου",αυστηρώς "ύβρη"
-ή υπάρχει και κάτι άλλο ,το οποιο δεν έχω σκεφτει.....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ωραιο θεμα ανοιξατε...ομως δεν νομιζω να υπαρχει απαντηση..:roll:
Ολοι εχουμε τις ζωες μας και το δικαιωμα των επιλογων μας,εφοσον,απαραιτητη προυποθεση,να μην ενοχλουμε και προσβαλλουμε τους άλλους.
Επομενως,ολα ειναι δεκτα! Κι αυτος που ταξιδευει στην πολυθρονα του σπιτιου του διαβαζοντας ενα βιβλιο,και η κυρια που πηγαινει με ταξιδιωτικα γραφεια μονο Ευρωπη και ο 22χρονος Καναδος που γυριζει ξυπολητος στο Κατμαντου.
Ολοι εχουμε προσωπικη αποψη. Τωρα για να πω κι εγω την δικη μου νομιζω οτι οπως ολες οι στιγμες της ζωης μας ,ετσι δεν εχουμε παντα και την ιδια διαθεση για ενα μονο ειδος ταξιδιου. Θελω να πω οτι καποιες φορες μπορει να θελω να παω μονο για ξεκουραση και παραλια,αλλες φορες με το σακιδιο στην πλατη για χυμα καταστασεις και άλλες φορες ενα ρομαντικο διημερο στο Παρισι. Εξαρταται..
Οσον αφορα την προσφορα στον συνανθρωπό μας,αυτο σιγουρα μπορει να γινει καθε στιγμη,δεν πας ταξιδι γιαυτο εκτος αν ειναι η δουλεια σου η στα πλαισια εθελοντισμου. Romantic woman,θα διαφωνησω μαζι σου. Προσφορα δεν κανει μονο η νοσοκομα ή ο γιατρος σε ωρα δουλειας αν ξεπερασει το ωραριο του ή όχι,κι αν αποτι καταλαβα ειναι ο τομεας σου εσυ το κανεις,εισαι αξιεπαινη,αλλα υπαρχει και η άλλη πλευρα δυστυχως.... Η προσφορα εχει πολλα προσωπα,προσφορα κανει και καποιος σε ενα λεοφωρειο που ακουει το προβλημα του άγνωστου διπλανου του,επειδη δεν εχει καπου να το πει..Προσφορα κανει κι ο δασκαλος που σκυβει απο πανω απο ενα πονεμενο παιδι-λογω καταστασεων στο σπιτι του-και το αγκαλιαζει. Προσφορα κανει και η νοικοκυρα που μαζευει τα ρουχα τα παλια των παιδιων της και τα δινει στους φτωχους. Η προσφορα εχει πολλα προσωπα και σε ολους δινεται η δυνατοτητα να το δει και ο καθενας απο την μερια του μπορει να "δωσει πράγματα" ...
FAMEK,ειδα οτι εχεις ταξιδεψει πολυ,μπραβο σου!!
Τωρα για την Ινδια,αν δεν πας δεν μπορεις να καταλαβεις οτι και να γραψουν οι άλλοι. Εγω πριν παω ειχα διαβασει πολυ,νομιζα οτι ημουν προετοιμασμενη..Λαθος!:rolleyes:
Την 3η μερα στον σταθμο των τρενων στην Τζαιπουρ προσπαθουσα να πεισω τον άντρα μου να γυρισουμε πισω. ...
Εμεινα 15 μερες και τωρα σκεφτομαι ποτε θα ξαναπαμε.
Και στο λεω εγω που ειμαι λατρης της θαλασσας και τα ταξιδια που μου αρεσουν ειναι εξωτικοι προορισμοι. Ειναι δυνατη εμπειρια που σε κανει να νιωθεις λίγος που χρειαζεσαι τοσα πολλα,αν μπορω να στα πω όλα σε μια φραση...:roll:
Ειναι ωραιο που υπαρχουν διαφορετικες αποψεις παντως...;)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Την 3η μερα στον σταθμο των τρενων στην Τζαιπουρ προσπαθουσα να πεισω τον άντρα μου να γυρισουμε πισω. ...
Εμεινα 15 μερες και τωρα σκεφτομαι ποτε θα ξαναπαμε.




Αντέγραψα το κομμάτι αυτό για να μην κάνω μια μακροσκελή παράθεση...πολύ ειλικρηνης η δήλωσή σου ,καταλαβαίνω ότι είναι δυσκολο αλλά πες μας αν θες τι άλλαξε ή τι καταστάλαξε μέσα σου που συντελεσε σε αυτή την αλλαγή....
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον ωραια τα λες δαφνη αλλα ξεχνα οτι υπαρχουν και ατομα μαζοχιστικα και αυτοκαταστροφικα.. και ειναι μεγαλο το ποσοστο... και ας ακουγεται παρατραβηγμενο..
πολλοι ειναι οι ανθρωποι που δεν αγαπουν πραγματικα τον εαυτο τους.. πχ.. καπνιζουν και ας τους σκοτωνει...
ετσι και τι πειραζουν καποια χιλιαδες μικροβια .. η οι διαρροιες?
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να περνουν καλα σε μια εκδρομη οταν εχουν διαρροιες και πονους... και φυσικα δεν εχεις μετα απο αυτα και καμια διαθεση..
και μεσα σε ολα αυτα ανακαλυπτουν και τον ανωτερο εαυτο τους....
προσωπικα πιστευω οτι ατομα που παρολο που αρρωστουν λενε οτι το απολαμβανουν... ειναι διαταραγμενα και ας μη το ξερουν..
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ξεκινώντας αυτή την κουβέντα δεν είχα φανταστεί ότι θα έχει τόσο ενδιαφέρουσες απόψεις
-έχουν επιγνωση του κινδύνου?(και μη πει κανεις παρακαλώ ότι παντου υπάρχει κίνδυνος και είμαστε ανα πάσα στιγμή εκτεθειμένοι...αυτό ισχύει φυσικά αλλά δε σημαινει ότι ειναι και λογικό να βάλουμε και ένα περιστροφο στον κρόταφο και να παίξουμε ρωσικη ρουλέτα)αν ναι ποιο είναι το κίνητρό τους?


Δυστυχώς Δάφνη παντού υπάρχει κίνδυνος.Παίζεις όμως με τις πιθανότητες όπως κ στην ρώσικη ρουλέτα.
Μια κ το θέμα ξεκίνησε από Ινδία να πω οτι οι κίνδυνοι υγείας που διατρέχεις εκεί είναι λιγότεροι από οτι σε κάποιες κακόφημες περιοχές ανά τον κόσμο όπου η ζωή σου κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ με τερματισμό.Ή σε κάποιες περιοχές όπου το aids πλέον πανδημεί.Ή σε περιοχές με ακραίες κλιματικές συνθήκες.
Δουλειά του ταξιδιώτη λοιπόν είναι να μειώσει τις πιθανότητες "βλάβης".Πχ θα αποφύγει:να πιεί νερό μη εμφιαλωμένο στην Ινδία,να κυκλοφορήσει μόνος βράδυ σε κακόφημες περιοχές,να συνευρεθεί με το άλλο φύλο στις χώρες του aids.
Αν παρόλ'αυτά διαισθάνεται ακόμα τον κίνδυνο...απλά δεν θα κάνει το ταξίδι.
Αν γνωρίζοντας τους κινδύνους,έχει ακόμα φόβο παρά τις προφυλάξεις,και τελικά κάνει το ταξίδι....ε τότε είναι υποψήφιος αυτόχειρας
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κοιτα, στην αρχη με τσακισαν οι σκληρες εικονες. Νομιζω τωρα πια οτι τοβλεπα επιφανειακα...Στην πορεια, μιλωντας με τον κοσμο και με πιο προσεκτικη παρατηρηση,θα δανειστω τα λόγια του Χρηστου,οτι "προσπαθησα-όσο μπορουσα-να ξυσω την επιφανεια" και να δω απο κατω τι κρυβεται... Με εντυπωσιασε ο τροπος που σκεφτονται και βιωνουν την ζωη,οπως η χαρα που αντλουνε απο μικρα και ασημαντα για μας πραγματα. Εκει αισθανθηκα οτι ειμαστε βαθια αχαριστοι ολοι εμεις και απληστοι και ανικανοποιητοι...
Επειτα η ομορφια της χωρας,οι εικονες ,οι ηχοι,τα αρωματα(και καλα και κακα) ολα αυτα, σου αφηνουν ανεξιτηλα σημαδια μεσα σου..
Την αγαπησα αυτη τη χωρα. Incredible India!!!Πολυ σωστο!
Απο τα ταξιδια που εχω κανει ειναι αυτο που φερνω πιο συχνα στο μυαλο μου...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
FAMEK ,το σχολιο σου δεν το καταλαβα...
Αν απευθυνεσαι στην απαντηση μου η σε κατι άλλο...Αλλα μαλλον το παρατραβας...Ναι,μαζι με τα εισητηρια παιρνουμε και πυρακτωμενες βελονες για να τις καρφωμουεμ οπως περπαταμε..:D
dmdoc συμφωνω μαζι σου,παιρνουμε τις προφυλαξεις μας,αλλα ας μην γινουμε και υπερβολικοι,γιατι στο τελος ουτε εξω απο το σπιτι δεν θα βγαινουμε..:shock:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
λοιπον ωραια τα λες δαφνη αλλα ξεχνα οτι υπαρχουν και ατομα μαζοχιστικα και αυτοκαταστροφικα.. και ειναι μεγαλο το ποσοστο... και ας ακουγεται παρατραβηγμενο..

προσωπικα πιστευω οτι ατομα που παρολο που αρρωστουν λενε οτι το απολαμβανουν... ειναι διαταραγμενα και ας μη το ξερουν..

Ααααα εσύ είσαι πιο σκληρή από μένα:bleh::bleh::bleh::bleh:

dmdoc συμφωνω μαζι σου,παιρνουμε τις προφυλαξεις μας,αλλα ας μην γινουμε και υπερβολικοι,γιατι στο τελος ουτε εξω απο το σπιτι δεν θα βγαινουμε..:shock:

Αν κατάλαβες αυτό....λάθος κατάλαβες.Ξαναδιάβασέ το
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
μη ξεχνατε οτι το ποσοστο των νευρωσικων ειναι πανω απο 95%
και δεν μιλησα προσωπικα για κανεναν....
αλλα δεν γινεται να τρεχεις με πονους σε αθλιες τουαλετες και να λες τι ωραια που περναω.. ελεος
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Δεν ειπα οτι καταλαβα αυτο..ισα-ισα... απλως συμπληρωσα.. Α,πολυ παρεξηγιαρικοι εχετε γινει εδω μεσα...:bleh:
Τωρα για την Ινδια που εχω παει θεωρω οτι αν εισαι λογικος και τηρεις προφυλαξεις,οπως αυτες που πρεπει σε καθε ταξιδι ειναι πολυ υπερβολικα αυτα που γραφονται..Εγω προσωπικα εμβολια δεν εκανα,αλλα εμφιαλωμενο,οχι λαχανικα κ.λ.π εννοειται...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραιο θεμα ανοιξατε...ομως δεν νομιζω να υπαρχει απαντηση..:roll:
Ολοι εχουμε τις ζωες μας και το δικαιωμα των επιλογων μας,εφοσον,απαραιτητη προυποθεση,να μην ενοχλουμε και προσβαλλουμε τους άλλους.
Επομενως,ολα ειναι δεκτα! Κι αυτος που ταξιδευει στην πολυθρονα του σπιτιου του διαβαζοντας ενα βιβλιο,και η κυρια που πηγαινει με ταξιδιωτικα γραφεια μονο Ευρωπη και ο 22χρονος Καναδος που γυριζει ξυπολητος στο Κατμαντου.
Ολοι εχουμε προσωπικη αποψη. Τωρα για να πω κι εγω την δικη μου νομιζω οτι οπως ολες οι στιγμες της ζωης μας ,ετσι δεν εχουμε παντα και την ιδια διαθεση για ενα μονο ειδος ταξιδιου. Θελω να πω οτι καποιες φορες μπορει να θελω να παω μονο για ξεκουραση και παραλια,αλλες φορες με το σακιδιο στην πλατη για χυμα καταστασεις και άλλες φορες ενα ρομαντικο διημερο στο Παρισι. Εξαρταται..
Οσον αφορα την προσφορα στον συνανθρωπό μας,αυτο σιγουρα μπορει να γινει καθε στιγμη,δεν πας ταξιδι γιαυτο εκτος αν ειναι η δουλεια σου η στα πλαισια εθελοντισμου. Romantic woman,θα διαφωνησω μαζι σου. Προσφορα δεν κανει μονο η νοσοκομα ή ο γιατρος σε ωρα δουλειας αν ξεπερασει το ωραριο του ή όχι,κι αν αποτι καταλαβα ειναι ο τομεας σου εσυ το κανεις,εισαι αξιεπαινη,αλλα υπαρχει και η άλλη πλευρα δυστυχως.... Η προσφορα εχει πολλα προσωπα,προσφορα κανει και καποιος σε ενα λεοφωρειο που ακουει το προβλημα του άγνωστου διπλανου του,επειδη δεν εχει καπου να το πει..Προσφορα κανει κι ο δασκαλος που σκυβει απο πανω απο ενα πονεμενο παιδι-λογω καταστασεων στο σπιτι του-και το αγκαλιαζει. Προσφορα κανει και η νοικοκυρα που μαζευει τα ρουχα τα παλια των παιδιων της και τα δινει στους φτωχους. Η προσφορα εχει πολλα προσωπα και σε ολους δινεται η δυνατοτητα να το δει και ο καθενας απο την μερια του μπορει να "δωσει πράγματα" ...
FAMEK,ειδα οτι εχεις ταξιδεψει πολυ,μπραβο σου!!
Τωρα για την Ινδια,αν δεν πας δεν μπορεις να καταλαβεις οτι και να γραψουν οι άλλοι. Εγω πριν παω ειχα διαβασει πολυ,νομιζα οτι ημουν προετοιμασμενη..Λαθος!:rolleyes:
Την 3η μερα στον σταθμο των τρενων στην Τζαιπουρ προσπαθουσα να πεισω τον άντρα μου να γυρισουμε πισω. ...
Εμεινα 15 μερες και τωρα σκεφτομαι ποτε θα ξαναπαμε.
Και στο λεω εγω που ειμαι λατρης της θαλασσας και τα ταξιδια που μου αρεσουν ειναι εξωτικοι προορισμοι. Ειναι δυνατη εμπειρια που σε κανει να νιωθεις λίγος που χρειαζεσαι τοσα πολλα,αν μπορω να στα πω όλα σε μια φραση...:roll:
Ειναι ωραιο που υπαρχουν διαφορετικες αποψεις παντως...;)
εννοείται ότι η προσφορά έχει πολλές πτυχές και γίνεται ανά πάσα στιγμή!!!μη χειρότερα,πάλι παρεξηγήθηκα,τόπα και στην ιστορία του Χρήστου ,ο κατάλογος δεν τελειώνει,ανέφερα παραδείγματα ναι ορμώμενη από τη δουλειά μου......προσφορά κάνουν και οι κυρίες στην ενορία μου που πηγαίνουν και μαγειρεύουν καθημερινά για τους άπορους,καθαρίζουν τα σπίτια που φιλοξενούν κακοποιημένα άτομα,προσφορά κάνει και ο δικηγόρος που αναλαμβάνει χωρίς αμοιβή σοβαρή υπόθεση ατόμου που δεν έχει χρήματα να τον πληρώσει κλπ κλπ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.003
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom