περι λισσαβωνας και οχι μονο........

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Καλησπερα!

Καιρο ειχα να γραψω και δοθησης της ευκαιριας που εκλεισα ηδη το επομενο ταξιδι μου θα θελα τη γνωμη σας και συμβουλες-προτασεις...

ΜΕτα λοιπον απο 8 φορες που βρεθηκα στην Ισπανια, ηρθε η ωρα να κινηθω και λιγο δυτικοτερα και να περασω τα συνορα... Πορτογαλια λοιπον!
μεχρι τωρα η μονη επαφη μου με τον Ατλαντικο ηταν οταν βρεθηκα στο Καδιθ, ηρθε ομως η στιγμη να δουμε απο κοντα και την πιο....απεναντι χωρα απο την Αμερικη :clap:

Λοιπον, μετα απο κοπο εκλεισα με 218 ευρω με την ΤΑΠ για 6 ημερες τον Αυγουστο... Θα ηθελα να κατσω παραπανω αλλα δεδομενου των εξοδων και οτι μετα θα ηθελα ν απαω και μια βολτα απο Χιο που ειναι τα μερη μου -συν οτι θα ταξιδεψω μονος- αποφασισα να περιοριστω στις 6 αυτες μερες... νοτ μπαντ θα λεγα...

Καταρχην να πω οτι εχω ηδη εκτυπωσεη τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ οδηγο για τη Λισσαβωνα που βρηκα μεσα δω και ηδη εχω διαβασει και ταξιδιωτικες ιστοριες....

Σκεφτομαι την πρωτη μερα (σαββατο) να ξεκινησω να δω τα παντα στη λισσαβωνα... Μπαριου Αλτου, Μπαισα, Κιαντου, Το σταδιο ΝΤα Λουζ, βεβαιως, βεβαιως, και μετα βολτουλα απο Αλφαμα, Το καστρο, Μιραδουορ ντα Σαντα Λουζια κλπ κλπ... Αν προλαβω ισως κατευθυνθω προς τα Ντοκας και το Μπελεμ αλλα μαλλον την επομενη .... Βραδακι Μπαριου Αλτου, κλπ...
Την επομενη μερα λεω να καβατζωσω το τρενακι απο το Καισ ντου σοδρε και να κατεβω αλκανταρα ντα μαρ να δω το περιβοητο Μπελεμ , πυργους, μνημειο των εξερευνητων, γλυκακια κλπ κλπ , και μετα να κατευθυνθω προς Κασκαις, για κανα μπανακι, να δουμε και το μποκα ντου ινφιερνου και ισως περασματακι και απο το Εστοριλ (οχι για..καρπουζια :D) αλλα για να δουμε και το καζινο και ισως καμια βουτια στην Ταμαριζ...

Βραδυ μαλλον λεω να δω τα περιβοητα ντοκας στο μπελεμ........

Δευτερα σκεφτομαι να την αφιερωσω στο Οπορτου.... ΝΑ δω το ΝΤραγκαου (βεβαιως, βεβαιως, ) τη γεφυρα, τις αποθηκες με τα κρασια, και στις 2 οχθες του Ντοουρου, και να πεταχτω και μεχρι το Φοζ ντου ντοουρου να δω την εκπληκτικη θεα.... Δυστυχως δεν εκλεισα διανυκτερευση αλλα θα γυρισω με το τελευταιο τρενο στη Λισσαβωνα ....

Την επομενη εχω προγραμματισει να πεταχτω μεχρι την παραμυθενια Σιντρα! και σκεφτομαι στο γυρισμο μια που παει προς α εκει ο δρομςο να δω και το ψαροχωρι την Ερισειρα! Γυρνωντας στη Λισσαβωνα μια και θα ειναι η τελευταια μ ου βραδια εκει, σκεφτομαι να κανω παλι καμια βολτουλα να δω για τελευταια φορα την πολη, αλφαμα παλι φυσικα και ισως και πιο βορεια προς το σταθμο Οριεντε αν δε βαρεθω....

ΘΑ ηθελα να δω και την Εβορα και το Σετουμπαλ αλλα δε προλαβαινω δυστυχως... θα με βγαλει εκτος προγραμματος και δε θα χαρω καθολου τη Λισσαβωνα... :(

ΚΑι τελος αποφασισα τις 2 τελευταιες μερες να της περασω στο Αλγκαρβε!!!

Μετα απο πολυ σκεψη και ενω αρχικα ελεγα να διανυκτερευσω στο ΦΑρου εκλεισα να μεινω στο ΛΑγκους σαν πιο ..ενδιαφερων για να βγω και για κανα ποτακι το βραδυ αλλα γιατι με εντυπωσιασαν και η παραλιες οπως της Πραια Μειρα και της Ντονα Ανα! Οποτε λεω την επομενη που ειναι και η τελευταια μου μερα στη πορτογαλια, να παρω το τρενακι για Φαρου να δω λιγο και την πολη και το Ρια Φορμοζα και μετα απο εκει για λισσαβωνα καθως πεταω 11.30 το βραδυ για Αθηνα........

Εδω να πω οτι απερριψα την Αλμπουφειρα γιατι μου φανηκε ακομα πιο..τουριστικογενη περιοχη απο το Λαγκους... Το Σαγκρες με ψηνει αλλα αν προλαβω....χλωμο λιγο...

Ελπιζω να εφτιαξα καλο προγραμματακι... και ελπιζω να μην ειναι ιδιαιτερα ακριβη χωρα καθως μονο τρενα, ξδενοδοχεια και αεροπορικα υπερβαινουν τα 500....

Ενα ζητουμενο ειναι η γλωσσα καθως εγω μιλαω ισπανικα (ισως και καλυτερα απο τα αγγλικα) οποτε καταλαβαινω πολυ τα πορτογαλεζικα (αν και με νευριαζει η προφορα τους!) το θεμα ειναι αν αυτοι καταλαβαινουν..ισπανικα ;)

αλλα θα βρουμε τη λυση......

Αν εχετε να προτεινετε κατι σπεσιαλ σε εστιατοριο η μπαρακι η ακομα κα προορισμο (αν και δυσκολα θα χωρεσει αλλος προορισμος σ αυτες τις μερες...)( μου το λετε......

υπ οψην δε με ενδιαφερουν μουσεια! μονο τα monuments, η αυρα και η ατμοσφαιρα της πολης, οι απειρες φωτος, οι ..τοπικες σπεσιαλιτε οι μπυρες (ακουσα καλα λογια για την Σαγκρες) και γενικα η θεα και ο χαρακτηρας της πολης........

Ειμαι ανυπομονος να δω και την αλλη πλευρα της ιβιρικης...οσο ακομα υπαρχουν....καποια φραγκα! :cool:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
ευχαριστω πολυ! μ αρεσει να κανονιζω μονος μου προγραμμα στα ταξιδια μου!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
υπ οψην δε με ενδιαφερουν μουσεια! μονο τα monuments, η αυρα και η ατμοσφαιρα της πολης, οι απειρες φωτος, οι ..τοπικες σπεσιαλιτε οι μπυρες (ακουσα καλα λογια για την Σαγκρες) και γενικα η θεα και ο χαρακτηρας της πολης
Εγώ θα σχολιάσω μόνο το θέμα μπύρα.

Εκτός από Sagres που θα τη βρεις κυρίως στη Λισσαβώνα και στα πέριξ, δοκίμασε και τη Super Bock. Αυτή κυκλοφορεί περισσότερο στην περιοχή του Πόρτο.
Και οι δύο είναι συμπαθητικές, εύγεστες, σχετικά ελαφριές και ευκολόπιοτες.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Εγώ θα σχολιάσω μόνο το θέμα μπύρα.

Εκτός από Sagres που θα τη βρεις κυρίως στη Λισσαβώνα και στα πέριξ, δοκίμασε και τη Super Bock. Αυτή κυκλοφορεί περισσότερο στην περιοχή του Πόρτο.
Και οι δύο είναι συμπαθητικές, εύγεστες, σχετικά ελαφριές και ευκολόπιοτες.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! το διαβασα και στην ιστορια σου και το εχω ψαξει.... γενικα κανω συλλογη εμπειριων απο ολες τις μπυρες που εχω δοκιμασει κατα καιρους... πχ απο ισπανια τρελενομαι για την κρουθκαμπο και την σαν μιγελ, απο ιταλια την μορετι, απο γερμανια πολλες αλλα κυριως φραντζισκανερ.... φυσικα θα δοκιμασω και κρασακι πορτου αν και υποπτευομαι οτι δε θα μου αρεσει γιατι δεν ειμαι καθολου των γλυκων ποτων....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
φυσικα θα δοκιμασω και κρασακι πορτου αν και υποπτευομαι οτι δε θα μου αρεσει γιατι δεν ειμαι καθολου των γλυκων ποτων....
Ααααααχ,πιπέρι θα σου βάλω
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! το διαβασα και στην ιστορια σου και το εχω ψαξει.... γενικα κανω συλλογη εμπειριων απο ολες τις μπυρες που εχω δοκιμασει κατα καιρους... πχ απο ισπανια τρελενομαι για την κρουθκαμπο και την σαν μιγελ, απο ιταλια την μορετι, απο γερμανια πολλες αλλα κυριως φραντζισκανερ.... φυσικα θα δοκιμασω και κρασακι πορτου αν και υποπτευομαι οτι δε θα μου αρεσει γιατι δεν ειμαι καθολου των γλυκων ποτων....
Αφού είσαι της μπύρας, πέρνα και από το παρακάτω θέμα να πάρεις ιδέες.
Η Ισπανία και η Ιταλία έχουν κι άλλες καλές. ;)

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E9%F1%E5%F2-%F4%EF%F5-%EA%EF%F3%EC%EF%F5.html
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
εχω ηδη δοκιμασει nastro azzuro και perroni απο ιταλια και estrella damm, mahou, estrella galicia απο ισπανια , αλλα θα μπω να δω...ανυπομονω παντως να πιω sagres και super bock!
 

premier

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα!
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Καλησπέρα κι από μένα.


Πρόσφατα επισκέφτηκα τη Λισαβώνα και το Πόρτο και υπάρχουν όντως αρκετά πράγματα να δεις – περισσότερο βέβαια μου άρεσε το Πόρτο.


Georgezerv76, το πρόγραμμα που έχεις κάνει τα περιλαμβάνει.....όλα και μακάρι να προλάβεις να τα επισκεφτείς.! Το μόνο που θα σου πρότεινα για τη Λισαβώνα είναι να πάρεις το τρένο και να πας στην almada (νομίζω πάει και καραβάκι από τη baixa) να δεις το άγαλμα του Χριστού – αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο.
Επίσης, θα σου πρότεινα να μείνεις μια ολόκληρη μέρα στο Πόρτο – ιδιαίτερα το βράδι η περιοχή γύρω από το ποτάμι αλλά και το κέντρο και της πόλης (πλατεία δημαρχείου) είναι ότι πρέπει για νυχτοπερπάτημα!
Για συνεννόηση μην ανησυχείς, με τα ισπανικά θα σε καταλάβουν σίγουρα. Εδώ συνεννοήθηκα εγώ με ιταλικά – καλή θέληση να υπάρχει.


Καλο ταξίδι!
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
tore de belem

συστηνω ανεπιφυλακτα επισκεψη στον πυργο του μπελεμ και στο κοντινο μοναστηρι των jeronymos .αν πας σε ενα μουσειο στη λισαβωνα , πηγαινει στο μοναστηρι - μουσειο tvn azoulejos (τα κεραμικα διακοσμητικα πλακακια που ειναι παντου στην πολη) αξιζει ο χωρος πιο πολυ απο τα εκθεματα και επισης στο παρκο - γκαλερι goulbekian (αν θυμαμαι καλα την ορθογραφια ) .επισης πιες πολλες sagres ...(κανω συλλογη με μπουκαλια μπυρας απο οσες χωρες εχω επισκεφθει , οποτε μια εμπειρια την εχω)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom