πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
.
Πολυ φοβάμαι πως , σαλάτα με παπαρα , θα βρισκουμαι μόνο στο σπίτι μας πλεον , γενικά για να φας σαν άνθρωπος ( Έλληνας) μπόλικο φαγητό εννοώ, μόνο σπίτι.

Δυστυχώς έχει αποδυναμώθει η μεσαία τάξη, που συντηρούσε, το μεγαλύτερο ποσοστο από τα μαγαζιά.

Τώρα υπάρχει ένα 10 ℅ , που έχει λιγο άνεση, και μπορεί να φαει έξω, οι υπόλοιποι θέλουν δεν θέλουν, σε λίγα χρόνια δεν θα μπορουμε να πληρωσουν , για μια σαλάτα αλάδωτη 10 ευρώ και βάλε.

Όποτε σαλατούλα σπιτική, λαδακι, ψωμάκι και τρώμε σαν άνθρωποι :cool:
Επειδη εχουμε χασει τη μπαλα με το τι θα πει μεσαια ταξη, εγω μεγαλωσα σε οικογενεια που πηγαιναμε 2 εβδομαδες καθε καλοκαιρι Χαλκιδικη σε ενοικιαζομενο και ο πατερας μου, μισθωτος, μας ρωτουσε στο τελος της δευτερης "θελετε να μεινουμε αλλη μια εβδομαδα? Εχω αδεια" και μεναμε ξαφνικα αλλη μια. Και αυτο ειναι μεσαια ταξη στο μυαλο μου
Το να μετρας το πορτοφολι για το αν θα πας μια η δυο φορες τον μηνα εστιατοριο δεν ειναι μεσαια ταξη. Ειναι χαμηλη κοινωνικη ταξη και δεν το θεωρω προβλημα, αλλα μη δουλευουμε τον εαυτο μας. Για να πιεζομαι 11 μηνες πριν να βρω αεροπορικο με 30 ευρω γιατι μετραω το πλοιο που κοστιζει 100, σε χαμηλη ανηκω οπως ολοι οι μισθωτοι σημερα.
 
Last edited:

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
460
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
.
Επειδη εχουμε χασει τη μπαλα με το τι θα πει μεσαια ταξη, εγω μεγαλωσα σε οικογενεια που πηγαιναμε 2 εβδομαδες καθε καλοκαιρι Χαλκιδικη σε ενοικιαζομενο και ο πατερας μου, μισθωτος, μας ρωτουσε στο τελος της δευτερης "θελετε να μεινουμε αλλη μια εβδομαδα? Εχω αδεια" και μεναμε ξαφνικα αλλη μια. Και αυτο ειναι μεσαια ταξη στο μυαλο μου
Το να μετρας το πορτοφολι για το αν θα πας μια η δυο φορες τον μηνα εστιατοριο δεν ειναι μεσαια ταξη. Ειναι χαμηλη κοινωνικη ταξη και δεν το θεωρω προβλημα, αλλα μη δουλευουμε τον εαυτο μας. Για να πιεζομαι 11 μηνες πριν να βρω αεροπορικο με 30 ευρω γιατι μετραω το πλοιο που κοστιζει 100, σε χαμηλη ανηκω οπως ολοι οι μισθωτοι σημερα.
αυτές είναι οι παλιές καλές εποχές που δεν ξέρω αν θα τις ξαναζήσουμε!
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
307
.
Επειδη εχουμε χασει τη μπαλα με το τι θα πει μεσαια ταξη, εγω μεγαλωσα σε οικογενεια που πηγαιναμε 2 εβδομαδες καθε καλοκαιρι Χαλκιδικη σε ενοικιαζομενο και ο πατερας μου, μισθωτος, μας ρωτουσε στο τελος της δευτερης "θελετε να μεινουμε αλλη μια εβδομαδα? Εχω αδεια" και μεναμε ξαφνικα αλλη μια. Και αυτο ειναι μεσαια ταξη στο μυαλο μου
Το να μετρας το πορτοφολι για το αν θα πας μια η δυο φορες τον μηνα εστιατοριο δεν ειναι μεσαια ταξη. Ειναι χαμηλη κοινωνικη ταξη και δεν το θεωρω προβλημα, αλλα μη δουλευουμε τον εαυτο μας. Για να πιεζομαι 11 μηνες πριν να βρω αεροπορικο με 30 ευρω γιατι μετραω το πλοιο που κοστιζει 100, σε χαμηλη ανηκω οπως ολοι οι μισθωτοι σημερα.
Εμείς το ίδιο κάναμε, αλλά ήταν αλλά τα χρόνια, λογικές τιμές, επίσης τα χρήματα του μισθου, σε άφηναν να κάνεις μια απλή ζωή, το καλοκαίρι, εάν μπορουσες βέβαια, έμεναν χρήματα εννοώ.


Επίσης οι άνθρωποι τότε, ήταν πιο συντηρητικοί δεν έβγαιναν κάθε Σαββατοκύριακο έξω, εκτός αν υπήρχε πολυ άνεση. Δεν υπήρχε αυτή η κατανάλωτικη μανία του σήμερα.


Δεν υπήρχε αυτή η κακή λογική της σημερινής κοινωνίας, που ολοι θέλουν να βγουν εξω, και όλοι νοιώθουν στερημένοι , τότε ο μεροκαματιάρης, δεν έβγαινε, ενώ τώρα βγαινει.


Τώρα ο υπάλληλος των 600 ευρώ ( δεν το λέω ειρωνικά) θέλει IPhone, θέλει να βγει κάθε Σάββατο και το καλοκαίρι θέλει διακοπές σε νησί.


Έχουν παρει τα μυαλά μας αέρα νομίζω.


Το Αμερικανικό όνειρο που ολοι θελουν να αντιγραψουν, απλά δεν γίνεται.


Στην Αμερική, οι γονείς δουλευαν 20 ώρες τη μέρα επί 50 χρόνια, χωρίς διακοπές. Γι αυτό έχουν τα παιδια τους άνεση τώρα.


Εμει; εδώ θέλουμε να γίνουμε μαϊμου Αμερικανοί, οι Αμερικανοί για να δώσουν 1500 δολλάρια για κινητό, κερδίζουν 5000 δολλάρια τουλάχιστον το μήνα, αν δεν κερδίζουν τόσα, αγοράζουν φθηνότερο κινητά.
Όσοι δεν έχουν χρήματα, δεν πανε διακοπές, και δουλευουν χωρίς σταματημό, για να φτιάξουν την οικονομικη τους κατάσταση.


Εδώ εμείς από τον Σεπτέμβρη σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε το επόμενο καλοκαίρι.


Εδώ εμείς οι μαϊμού Αμερικανοί, έχουμε IPhone, θέλουμε να μη δουλευουμε πολυ, απαιτούμε να βγαίνουμε κάθε Σαββατοκύριακο, το καλοκαίρι θέλουμε διακοπές σε νησί.


Εγώ δεν θυμάμαι, όταν ήμουν μικρός, να έχει τόσες παραλογες απαιτήσεις ο κόσμος.


Αυτός που έβγαζε 250 χιλιάδες δραχμες το μήνα , και είχε 2 παιδια , δεν έβγαινε κάθε Σαββατοκύριακο έξω , μάλλον για να ακριβολογω, έβγαινε κάθε 2 μήνες, οι νοικοκυρηδες, έτσι έκαναν, οι άμυαλοι έβγαιναν και τότε.


Πρέπει πρωτα να κερδίζει από τη δουλειά, μετά να θες να τα τριήμερα και τα φαγητά κάθε Σαββατοκύριακο.


Εγώ δεν θυμάμαι, να ζουσε ο άλλος για να βγει κάθε Σαββατοκύριακο έξω, ουτε για να παει τριήμερο, ανεξάρτητου εισοδήματος παλια.


Απλά αυτό όλο είναι ένα καταναλωτικό κόλπο , σε έναν λαό με χαμηλό βιοτικό επίπεδο, όπως είμαστε οι Έλληνες.


Γιατί νοήμων άνθρωπος να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα, να θέλει να ζει σαν την Λάτση, δεν γινεται.


Τώρα έτσι όπως παει , οι 4 φορές το μήνα για φαγητό, θα γίνουν 2 , μετά 1 , σε μια 5ετια , αν παει έτσι η κατάσταση, θα έχεις και θα βγαίνεις, αλλιώς, σπίτι με σπιτικό φαγητό.


Εμείς δεν παθαμε τίποτα που μεγαλώσαμε με σπιτικό φαγητό.


Αυτό είναι καλό, για να μπουνε όλα σε μια σειρά.


Δεν τα λέω ειρωνικά, ποτε δε μου άρεσε η ζωή του έξω, ουτε ταξίδια παω , αρκουμε με τα λίγα.


Επίσης είχα παντα την δυνατότητα να τα κανω, αλλά είμαι μετρημένος σαν άνθρωπος 😎
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.076
Εμείς το ίδιο κάναμε, αλλά ήταν αλλά τα χρόνια, λογικές τιμές, επίσης τα χρήματα του μισθου, σε άφηναν να κάνεις μια απλή ζωή, το καλοκαίρι, εάν μπορουσες βέβαια, έμεναν χρήματα εννοώ.


Επίσης οι άνθρωποι τότε, ήταν πιο συντηρητικοί δεν έβγαιναν κάθε Σαββατοκύριακο έξω, εκτός αν υπήρχε πολυ άνεση. Δεν υπήρχε αυτή η κατανάλωτικη μανία του σήμερα.


Δεν υπήρχε αυτή η κακή λογική της σημερινής κοινωνίας, που ολοι θέλουν να βγουν εξω, και όλοι νοιώθουν στερημένοι , τότε ο μεροκαματιάρης, δεν έβγαινε, ενώ τώρα βγαινει.


Τώρα ο υπάλληλος των 600 ευρώ ( δεν το λέω ειρωνικά) θέλει IPhone, θέλει να βγει κάθε Σάββατο και το καλοκαίρι θέλει διακοπές σε νησί.


Έχουν παρει τα μυαλά μας αέρα νομίζω.


Το Αμερικανικό όνειρο που ολοι θελουν να αντιγραψουν, απλά δεν γίνεται.


Στην Αμερική, οι γονείς δουλευαν 20 ώρες τη μέρα επί 50 χρόνια, χωρίς διακοπές. Γι αυτό έχουν τα παιδια τους άνεση τώρα.


Εμει; εδώ θέλουμε να γίνουμε μαϊμου Αμερικανοί, οι Αμερικανοί για να δώσουν 1500 δολλάρια για κινητό, κερδίζουν 5000 δολλάρια τουλάχιστον το μήνα, αν δεν κερδίζουν τόσα, αγοράζουν φθηνότερο κινητά.
Όσοι δεν έχουν χρήματα, δεν πανε διακοπές, και δουλευουν χωρίς σταματημό, για να φτιάξουν την οικονομικη τους κατάσταση.


Εδώ εμείς από τον Σεπτέμβρη σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε το επόμενο καλοκαίρι.


Εδώ εμείς οι μαϊμού Αμερικανοί, έχουμε IPhone, θέλουμε να μη δουλευουμε πολυ, απαιτούμε να βγαίνουμε κάθε Σαββατοκύριακο, το καλοκαίρι θέλουμε διακοπές σε νησί.


Εγώ δεν θυμάμαι, όταν ήμουν μικρός, να έχει τόσες παραλογες απαιτήσεις ο κόσμος.


Αυτός που έβγαζε 250 χιλιάδες δραχμες το μήνα , και είχε 2 παιδια , δεν έβγαινε κάθε Σαββατοκύριακο έξω , μάλλον για να ακριβολογω, έβγαινε κάθε 2 μήνες, οι νοικοκυρηδες, έτσι έκαναν, οι άμυαλοι έβγαιναν και τότε.


Πρέπει πρωτα να κερδίζει από τη δουλειά, μετά να θες να τα τριήμερα και τα φαγητά κάθε Σαββατοκύριακο.


Εγώ δεν θυμάμαι, να ζουσε ο άλλος για να βγει κάθε Σαββατοκύριακο έξω, ουτε για να παει τριήμερο, ανεξάρτητου εισοδήματος παλια.


Απλά αυτό όλο είναι ένα καταναλωτικό κόλπο , σε έναν λαό με χαμηλό βιοτικό επίπεδο, όπως είμαστε οι Έλληνες.


Γιατί νοήμων άνθρωπος να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα, να θέλει να ζει σαν την Λάτση, δεν γινεται.


Τώρα έτσι όπως παει , οι 4 φορές το μήνα για φαγητό, θα γίνουν 2 , μετά 1 , σε μια 5ετια , αν παει έτσι η κατάσταση, θα έχεις και θα βγαίνεις, αλλιώς, σπίτι με σπιτικό φαγητό.


Εμείς δεν παθαμε τίποτα που μεγαλώσαμε με σπιτικό φαγητό.


Αυτό είναι καλό, για να μπουνε όλα σε μια σειρά.


Δεν τα λέω ειρωνικά, ποτε δε μου άρεσε η ζωή του έξω, ουτε ταξίδια παω , αρκουμε με τα λίγα.


Επίσης είχα παντα την δυνατότητα να τα κανω, αλλά είμαι μετρημένος σαν άνθρωπος 😎
Οτι ζουσαμε πιο στερημενα σε καταναλωση ισχυει, αλλα οχι και οτι δεν εβγαιναν. Περνουσαμε τα παιδικα μας χρονια κοιμωμενοι σε καρεκλες ταβερνων ενω χορευαν σαν τα κατσικια οι μεγαλοι και μας εγραφαν στα παλια τους τα παπουτσια. Ταυτοχρονα τοτε δημιουργηθηκαν περιουσιες απο αποταμιευση. Αλλες εποχες μην το ψαχνεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμείς το ίδιο κάναμε, αλλά ήταν αλλά τα χρόνια, λογικές τιμές, επίσης τα χρήματα του μισθου, σε άφηναν να κάνεις μια απλή ζωή, το καλοκαίρι, εάν μπορουσες βέβαια, έμεναν χρήματα εννοώ.


Επίσης οι άνθρωποι τότε, ήταν πιο συντηρητικοί δεν έβγαιναν κάθε Σαββατοκύριακο έξω, εκτός αν υπήρχε πολυ άνεση. Δεν υπήρχε αυτή η κατανάλωτικη μανία του σήμερα.


Δεν υπήρχε αυτή η κακή λογική της σημερινής κοινωνίας, που ολοι θέλουν να βγουν εξω, και όλοι νοιώθουν στερημένοι , τότε ο μεροκαματιάρης, δεν έβγαινε, ενώ τώρα βγαινει.


Τώρα ο υπάλληλος των 600 ευρώ ( δεν το λέω ειρωνικά) θέλει IPhone, θέλει να βγει κάθε Σάββατο και το καλοκαίρι θέλει διακοπές σε νησί.


Έχουν παρει τα μυαλά μας αέρα νομίζω.


Το Αμερικανικό όνειρο που ολοι θελουν να αντιγραψουν, απλά δεν γίνεται.


Στην Αμερική, οι γονείς δουλευαν 20 ώρες τη μέρα επί 50 χρόνια, χωρίς διακοπές. Γι αυτό έχουν τα παιδια τους άνεση τώρα.


Εμει; εδώ θέλουμε να γίνουμε μαϊμου Αμερικανοί, οι Αμερικανοί για να δώσουν 1500 δολλάρια για κινητό, κερδίζουν 5000 δολλάρια τουλάχιστον το μήνα, αν δεν κερδίζουν τόσα, αγοράζουν φθηνότερο κινητά.
Όσοι δεν έχουν χρήματα, δεν πανε διακοπές, και δουλευουν χωρίς σταματημό, για να φτιάξουν την οικονομικη τους κατάσταση.


Εδώ εμείς από τον Σεπτέμβρη σκεφτόμαστε τι θα κάνουμε το επόμενο καλοκαίρι.


Εδώ εμείς οι μαϊμού Αμερικανοί, έχουμε IPhone, θέλουμε να μη δουλευουμε πολυ, απαιτούμε να βγαίνουμε κάθε Σαββατοκύριακο, το καλοκαίρι θέλουμε διακοπές σε νησί.


Εγώ δεν θυμάμαι, όταν ήμουν μικρός, να έχει τόσες παραλογες απαιτήσεις ο κόσμος.


Αυτός που έβγαζε 250 χιλιάδες δραχμες το μήνα , και είχε 2 παιδια , δεν έβγαινε κάθε Σαββατοκύριακο έξω , μάλλον για να ακριβολογω, έβγαινε κάθε 2 μήνες, οι νοικοκυρηδες, έτσι έκαναν, οι άμυαλοι έβγαιναν και τότε.


Πρέπει πρωτα να κερδίζει από τη δουλειά, μετά να θες να τα τριήμερα και τα φαγητά κάθε Σαββατοκύριακο.


Εγώ δεν θυμάμαι, να ζουσε ο άλλος για να βγει κάθε Σαββατοκύριακο έξω, ουτε για να παει τριήμερο, ανεξάρτητου εισοδήματος παλια.


Απλά αυτό όλο είναι ένα καταναλωτικό κόλπο , σε έναν λαό με χαμηλό βιοτικό επίπεδο, όπως είμαστε οι Έλληνες.


Γιατί νοήμων άνθρωπος να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα, να θέλει να ζει σαν την Λάτση, δεν γινεται.


Τώρα έτσι όπως παει , οι 4 φορές το μήνα για φαγητό, θα γίνουν 2 , μετά 1 , σε μια 5ετια , αν παει έτσι η κατάσταση, θα έχεις και θα βγαίνεις, αλλιώς, σπίτι με σπιτικό φαγητό.


Εμείς δεν παθαμε τίποτα που μεγαλώσαμε με σπιτικό φαγητό.


Αυτό είναι καλό, για να μπουνε όλα σε μια σειρά.


Δεν τα λέω ειρωνικά, ποτε δε μου άρεσε η ζωή του έξω, ουτε ταξίδια παω , αρκουμε με τα λίγα.


Επίσης είχα παντα την δυνατότητα να τα κανω, αλλά είμαι μετρημένος σαν άνθρωπος 😎
Δεν έβγαιναν οι δεξιοί. Οι του ΠΑΣΟΚ καθίσαμε σπίτι μόνο το βράδυ του τελικού του EuroBasket το '87.

Και μετά βγήκαμε να πανηγυρίσουμε φυσικά. Αν έχανε τις βολές ο Καμπούρης μπορεί και να μην βγαίναμε...δεν λέω
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Στην Αμερική, οι γονείς δουλευαν 20 ώρες τη μέρα επί 50 χρόνια, χωρίς διακοπές. Γι αυτό έχουν τα παιδια τους άνεση τώρα.

Εμει; εδώ θέλουμε να γίνουμε μαϊμου Αμερικανοί, οι Αμερικανοί για να δώσουν 1500 δολλάρια για κινητό, κερδίζουν 5000 δολλάρια τουλάχιστον το μήνα, αν δεν κερδίζουν τόσα, αγοράζουν φθηνότερο κινητά.
Όσοι δεν έχουν χρήματα, δεν πανε διακοπές, και δουλευουν χωρίς σταματημό, για να φτιάξουν την οικονομικη τους κατάσταση.
Σοβαρά τωρα, μονο ο Άδωνις τετοια προπαγάνδα για τους Αμερικανούς.

Τα role models παντως να ξερεις μια χαρα εχουν τιγκαρισμενες πιστωτικές και δάνεια, και το ιδιωτικό χρεος τους ειναι στο Θεό (ω ναι μεγαλύτερο απο την Ελλαδα που πλεον παίρνεις δάνειο με το σταγονόμετρο αν δεν εχεις τις κατάλληλες γνωριμίες).

Οσο για τα παιδια τούς που εχουν άνεση επειδή και καλα οι γονείς δούλευαν 20 ωρες, εδω γελάει ολο το Μπαγκλαντές και το Βιετνάμ που πανε στην 20ωρη βάρδια για να βγάζουν τα παιδια τους 5000αρα καθε μηνα. Κατι τετοια διαβάζει ο Άδωνις και θελει να μας βαλει στον ίσιο δρομο με το 16ωρο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Πολυ φοβάμαι πως , σαλάτα με παπαρα , θα βρισκουμαι μόνο στο σπίτι μας πλεον , γενικά για να φας σαν άνθρωπος ( Έλληνας) μπόλικο φαγητό εννοώ, μόνο σπίτι.

Δυστυχώς έχει αποδυναμώθει η μεσαία τάξη, που συντηρούσε, το μεγαλύτερο ποσοστο από τα μαγαζιά.

Τώρα υπάρχει ένα 10 ℅ , που έχει λιγο άνεση, και μπορεί να φαει έξω, οι υπόλοιποι θέλουν δεν θέλουν, σε λίγα χρόνια δεν θα μπορουμε να πληρωσουν , για μια σαλάτα αλάδωτη 10 ευρώ και βάλε.

Όποτε σαλατούλα σπιτική, λαδακι, ψωμάκι και τρώμε σαν άνθρωποι :cool:
Εφαγα πριν μερικές μέρες στην πλάκα (μετά από σχεδόν ένα μήνα χωρίς λάδι) μια καταπληκτική μπουράτα με τοματίνια πνιγμένη στο λάδι. Επίσης έφερε λάδι ώμο να βουτήξουμε το ψωμάκι μας, και όταν ζήτησα λάδι για να βάλω στα μακαρόνια δεν είπε όχι, μου το έφερε σε 10 δευτερόλεπτα.
Άλλη αίσθηση το λαδάκι.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Πολυ φοβάμαι πως , σαλάτα με παπαρα , θα βρισκουμαι μόνο στο σπίτι μας πλεον , γενικά για να φας σαν άνθρωπος ( Έλληνας) μπόλικο φαγητό εννοώ, μόνο σπίτι.

Δυστυχώς έχει αποδυναμώθει η μεσαία τάξη, που συντηρούσε, το μεγαλύτερο ποσοστο από τα μαγαζιά.

Τώρα υπάρχει ένα 10 ℅ , που έχει λιγο άνεση, και μπορεί να φαει έξω, οι υπόλοιποι θέλουν δεν θέλουν, σε λίγα χρόνια δεν θα μπορουμε να πληρωσουν , για μια σαλάτα αλάδωτη 10 ευρώ και βάλε.

Όποτε σαλατούλα σπιτική, λαδακι, ψωμάκι και τρώμε σαν άνθρωποι :cool:
Εμεις ηδη αγοραζουμε μονο προσφορες και bulk προιοντα. Δεκακιλο ρυζι, φασολια. Λιγα λαχανικα και φτηνα, λιγα φρουτα, καρτελες αυγα αντι για κρεας. Απο ψαρι μονο γαυρο, σαρδελα. Το ελαιολαδο πλεον το αντικαθιστουμε κατα το ημισι με σπορελαιο. Προκειται για διατροφη πλουσια σε υδατανθρακες και φτωχη σε βιταμινες και πρωτεινες.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Το να περιγραφουμε ως υπερβολη και ασυδοσια το να θελει ενας ανθρωπος που δουλευει 5 η σε αρκετες περιπτωσεις και 6 μερες τη βδομαδα να βγει ενα βραδυ τη βδομαδα εξω ειναι καπως τραβηγμενο. Δεν μπορει να θεωρειται θρασος να θελει καποιος να μπορει να ζησει το 1/7 ουσιατικα του χρονου του.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
307
τότε γιατί είσαι σε ταξιδιωτικό φόρουμ;

Είμαι γιατί λόγω πιεσης ( σχέσης δηλαδή) , παω κι εγώ κανένα ταξίδι που και που , δεν είναι η προτεραιότητα μου να πηγαινω ταξίδια . Αν επέλεγα εγώ, δεν θα πηγαινα ποτε ταξίδια :cool:
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Για μένα είναι λάθος να περιμένεις να φτιάξεις περιουσία πρώτα και μετά να ταξιδέψεις ή να βγεις γιατί έτσι δεν ζεις. Ούτε και υπερβολές χρειάζονται για να μην καταλήξει κανείς αργότερα να δανείζεται για να επιβιώσει.
Τα νέα παιδιά πρέπει να βγαίνουν τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
Κι εμείς το κάναμε!!!
Εγώ στα 55 και με οικογένεια δεν θα κάτσω σε μαγαζί κάθε βδομάδα αλλά θα πάω παραλία με τον καφέ από το σπίτι 4-5 φορές τη βδομάδα ή τις άλλες εποχές πεζοπορία στα γύρω βουνά πάλι με τον καφέ από το σπίτι ώστε να κάνω οικονομία για ταξίδια. Εχουμε περιορίσει το φαγητό έξω και σπανίως παραγγελνουμε γιατί είναι και ανθυγιεινο.
Βέβαια έχω και το πλεονέκτημα του να μπορώ να πηγαίνω στα παραθεριστικα κέντρα του στρατού 5 μήνες το χρόνο όπου έχει φαγητό και γλυκά πολύ φτηνά αλλά δεν είναι το ίδιο με τις ταβέρνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom