Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Xρειάζεται αλλά είναι visa on arrival, είναι δωρεάν και στη σφραγίζουν στον έλεγχο διαβατηρίων στις αφίξεις του αεροδρομίου. Δε χρειάζεσαι δηλ τίποτα άλλο πέρα απ' το διαβατήριό σου.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Xρειάζεται αλλά είναι visa on arrival, είναι δωρεάν και στη σφραγίζουν στον έλεγχο διαβατηρίων στις αφίξεις του αεροδρομίου. Δε χρειάζεσαι δηλ τίποτα άλλο πέρα απ' το διαβατήριό σου.
Να σαι καλά... Καλά Χριστούγεννα..
 

Zafeiro

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παρακαλω θα ηθελα συμβουλες-οδηγιες για ενα πενθημερο στο Ντουμπάι ανεξαρτητο για πεντε ατομα
Τι αξιζει να δουμε και με ποιο τροπο (οργανωμένα ή ανεξαρτητα) και οτι χρησιμη πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε
Ευχαριστω
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!!
Λατρευω τα ταξίδια και θέλω να αξιωθώ να γυρίσω τις κόρες μου σε όσα περισσότερα μέρη μπορώ...
Μπορώ να σας βοηθήσω σε αρκετά γιατί έχω ταξιδέψει πολύ!!!!
Θα ήθελα όμως αυτή τη φορά τη δική σας πολύτιμη βοήθεια .. Θέλω να πάω Ντουμπάι Αυγουστο για πολλούς λόγους( τότε έχω χρόνο και οι χρεωσεις τότε είναι απίστευτα δελεαστικές)
και σκέφτομαι ότι πηγαίνοντας εκεί αυτό που θα κάνω είναι να βολτάρω σε εμπορικά και στο χλιδάτο ξενοδοχείο...άρα θεωρώ ότι δε θα δυσκολευτώ τόσο με τη ζέστη...
εχει πάει κάποιος Αυγουστο? Γνωρίζει να μου πει...ευχαριστώ απίστευτα πολύ που με ακούσατε!!!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν πηγα Αυγουστο αλλα εχω μια φιλη στο Αμπου Νταμπι. Η ζεστη ειναι αφορητη. Σε εσωτερικους χωρους με τα κλιματιστικα ειναι καλα αλλα εξω εχει τρομερη ζεστη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!!
Λατρευω τα ταξίδια και θέλω να αξιωθώ να γυρίσω τις κόρες μου σε όσα περισσότερα μέρη μπορώ...
Μπορώ να σας βοηθήσω σε αρκετά γιατί έχω ταξιδέψει πολύ!!!!
Θα ήθελα όμως αυτή τη φορά τη δική σας πολύτιμη βοήθεια .. Θέλω να πάω Ντουμπάι Αυγουστο για πολλούς λόγους( τότε έχω χρόνο και οι χρεωσεις τότε είναι απίστευτα δελεαστικές)
και σκέφτομαι ότι πηγαίνοντας εκεί αυτό που θα κάνω είναι να βολτάρω σε εμπορικά και στο χλιδάτο ξενοδοχείο...άρα θεωρώ ότι δε θα δυσκολευτώ τόσο με τη ζέστη...
εχει πάει κάποιος Αυγουστο? Γνωρίζει να μου πει...ευχαριστώ απίστευτα πολύ που με ακούσατε!!!!
Νομίζω την απάντηση την έδωσες μόνη σου. Εάν μένεις σε ξενοδοχείο στη jumeira beach και είσαι από παραλία πισίνα κ τούμπαλιν, και πας με το λεωφορείο του ξενοδοχείου (κλιματιζομενο) σε κάποιο εμπορικό κέντρο και μόνο ΟΚ. Όμως δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις εκδρομή με 4Χ4 στην έρημο, βόλτες στα σουκ (παραδοσιακές αγορές) η στην Μπαστακια (παλιό κομμάτι του Ντουμπάι). Εκτος κι αν αντεχεις την πολυ ζεστη. Προσωπικά δεν θα πήγαινα καλοκαίρι εκεί. Είχα πάει τέλη Μαρτίου πριν μερικά χρόνια κ πέρασα πολύ όμορφα. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι οι προτάσεις που βρίσκεις είναι δελεαστικές, ο Αύγουστος είναι low season εκεί
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πήγα Φλεβάρη με ηλιόλουστο ιουνιάτικο καιρό Ελλάδας (25-30 το μεσημέρι, 15-20 το βράδυ) και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ζέστη θα κάνει το καλοκαίρι. Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς και να χαρείς την πόλη στο high season της.
 

HAMBOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Έχω ζήσει δίπλα στη Σαουδική Αραβία καλοκαίρια και μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως αν αντέχετε την ζέστη και με δεδομένο πως επιλέγετε να πάτε ΜΟΝΟ Αύγουστο για δικούς σας λόγους θα πρέπει να είστε σίγουροι πως πάτε μόνο για τα malls και τη χλιδή του εκάστοτε ξενοδοχείου που θα επιλέξετε , τα υπόλοιπα τα ξεχνάτε ! Μήνα Νοέμβριο που πήγα σας διαβεβαιώ πως ήδη οι 30 βαθμοί ήταν πολύ σε σχέση με τους 12-14 που είχε στην Ελλάδα .Όντως οι τιμές είναι δελεαστικές για αυτό και μόνο το λόγο .
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Ντουμπάι δεν έχω πάει,αλλά έχω πάει βλακωδώς Κάιρο και Σαρμ-ελ-Σειχ Ιούλιο μήνα και έχω δεινοπαθήσει από την ζέστη (δεν μπορούσα να φανταστώ την ζέστη που θα είχε..) Από τα παγωμένα κλιματιστικά των εσωτερικών χώρων έξω στην απίστευτη ζέστη και από τον ιδρώτα στο "ψυγείο" των κλιματιστικών στο τέλος αρρωστήσαμε και τρέχαν οι μύτες μας και ανεβάσαμε πυρετό. Και για έναν περίεργο λόγο τα κλιματιστικά παντού τα έχουν ρυθμισμένα στον "πάγο" Αφού στο πρωινό στο ξενοδοχείο παγώναμε και βγαίναμε σε εξωτερικό χώρο να φάμε γιατί πρωί πρωί (8 η ώρα) ανεχόταν κάπως η εξωτερική θερμοκρασία. Οσο μεσημέριαζε ήταν μαρτύριο. Ασε που έμπαινες στη θάλασσα δροσιζόσουν και σε χρόνο dt ωσπου να φτάσεις στην ξαπλώστρα είχες στεγνώσει και ξανά μανά ιδρώτας. Εβγαινες από το ξενοδοχείο και σε έπιανε "αποπληξία" από την αφόρητη ζέστη.
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Σας ευχαριστώ έναν έναν ξεχωριστά για το χρόνο που διαθέσατε και τις εμπειρίες σας, που μου γράψατε!
Η αλήθεια είναι οτι όντως δε θέλω να κάνω σαφάρι ή να περιηγηθώ σε υπαίθριες αγορές γι αυτό και το επιλέγω έτσι και απλά ήθελα να μάθω αν κάποιος το τόλμησε Αύγουστο και πώς ήταν..
Ήταν όλες οι απαντήσεις σας όμως χρήσιμες για εμένα! Σας ευχαριστώωωω!!!!
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Καλημέρα και από εμένα. Εγώ είχα επισκεφθεί το Ντουμπάι αρχές Σεπτεμβρίου και δεν ξέρω να σου πω ένα το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η ζέστη ή η υγρασία . Πάντως θεωρώ ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα , όπως και δεν είχα και εγώ. Όλα στο Ντουμπάι κινούνται γύρω από τα κλιματιστικά ( ακόμα και οι στάσεις των λεωφορείων είναι κλειστές και κλιματιζόμενες). Καλό βέβαια είναι να αποφεύγεις να περπατάς στους δρόμους τις μεσημβρινές ώρες.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!!
Λατρευω τα ταξίδια και θέλω να αξιωθώ να γυρίσω τις κόρες μου σε όσα περισσότερα μέρη μπορώ...
Μπορώ να σας βοηθήσω σε αρκετά γιατί έχω ταξιδέψει πολύ!!!!
Θα ήθελα όμως αυτή τη φορά τη δική σας πολύτιμη βοήθεια .. Θέλω να πάω Ντουμπάι Αυγουστο για πολλούς λόγους( τότε έχω χρόνο και οι χρεωσεις τότε είναι απίστευτα δελεαστικές)
και σκέφτομαι ότι πηγαίνοντας εκεί αυτό που θα κάνω είναι να βολτάρω σε εμπορικά και στο χλιδάτο ξενοδοχείο...άρα θεωρώ ότι δε θα δυσκολευτώ τόσο με τη ζέστη...
εχει πάει κάποιος Αυγουστο? Γνωρίζει να μου πει...ευχαριστώ απίστευτα πολύ που με ακούσατε!!!!
Καλησπέρα ,
έχω πήγα Σεπτέμβριο και πράγματι είχε πολύ ζεστή αλλά νομίζω και γω ότι το πρόβλημα είανι η υγρασία.
Εμείς βέβαια εκτός των εμπορικών κέντρων , πήγαμε και κρουαζιέρα ένα βράδυ και σαφάρι 4χ4 με τζιπ στην έρημο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom