Ρουμανία πληροφοριες για ρουμανια τις γιορτες

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Με τα Fagaras εννοώ την ευρύτερη περιοχή. Σου γράφω το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε σε μια βδομάδα να πάρεις μια ιδέα:

Δευτέρα: άφιξη Βουκουρέστι με Ολυμπιακή 8.45, διαμονή σε πλήρες διαμέρισμα στο κέντρο Royal Accommodation, 39 ευρώ/βράδυ, sightseeing στην πόλη
Τρίτη: τρένο για Brasov(166 km, 3h15min, 7.5 ευρώ), διαμονή σε διαμέρισμα Ηotel Natural δίπλα στην πλατεία 60 ευρώ/βράδυ, sightseeing στην πόλη
Τετάρτη: ενοικίαση αυτοκινήτου από autonom, ημερήσια σε Sinaia Peles, βουνά Bucegi, ποταμός και κοιλάδα Bucegi, μεσαιωνικό χωριό Harman, φημισμένο για την οχυρωμένη εκκλησία του, επιστροφή Brasov για ύπνο
Πέμπτη: αναχώρηση με αυτοκίνητο από Brasov για Bran (υποτιθέμενο κάστρο Δράκουλα), χωριό Prejmer (UNESCO WHS), Fagaras-Balea Lac, άφιξη Sibiu αργά το βράδυ, διαμονή Pension Alexia, δίκλινο 108 Ε/3 βράδια
Παρασκευή: sightseeing Sibiu
Σάββατο: μονοήμερη σε Sighisoara και Biertan, παράδοση αυτοκινήτου
Κυριακή: τρένο για Βουκουρέστι, τελευταία βόλτα στην πόλη, αναχώρηση για Αθήνα το βράδυ με Ολυμπιακή

Το όλο κόστος του ταξιδιού, με τα αεροπορικά, δεν ξεπέρασε τα 500 ευρώ. Αν ξαναέκανα το ταξίδι, δε θα άλλαζα κάτι, ίσως μονάχα θα έκανα μια διανυκτέρευση στα πανέμορφα Fagaras.
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο, let me know.
παναγιωτα το προγραμμα σου ειναι σουπερ.καπως ετσι το εχω κι εγω στο μυαλο μου.ισως καποια να μεινουν εξω αφου μαλλον θα παμε για 5 ή 6 μερες (που μακαρι να παμε).
ετσι σκεφτομαι κι εγω να νοικιασουμε αυτοκινητο για 1-2 μερες.αληθεια θυμασαι ποσο ηταν το ημερισιο ενοικιο για το αμαξι?οι δρομοι εκει στα χωρια και στα βουνα ειναι καλοι?ή ειναι με στροφες και ανηφορικοι?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
παναγιωτα το προγραμμα σου ειναι σουπερ.καπως ετσι το εχω κι εγω στο μυαλο μου.ισως καποια να μεινουν εξω αφου μαλλον θα παμε για 5 ή 6 μερες (που μακαρι να παμε).
ετσι σκεφτομαι κι εγω να νοικιασουμε αυτοκινητο για 1-2 μερες.αληθεια θυμασαι ποσο ηταν το ημερισιο ενοικιο για το αμαξι?οι δρομοι εκει στα χωρια και στα βουνα ειναι καλοι?ή ειναι με στροφες και ανηφορικοι?
Για ενοικίαση, δες εδώ: Rent a Car, rental car services Romania, Car hire Bucahrest - Autonom Rent a Car. Μας την είχε συστήσει ο kalspiros και αποδείχθηκε όντως αξιόπιστη (πλην του ελαφρώς μεθυσμένου νεαρού αντιπροσώπου που παρέλαβε το αυτοκίνητο το τελευταίο βράδυ).
Οι δρόμοι αξιοπρεπέστατοι, με πολλά roundabouts, δε θα έχετε κανένα πρόβλημα, ούτε καν στην ανάβαση προς Balea Lac. Πολλοί από αυτούς μάλιστα περνούν μέσα από χωριά και η διαδρομή αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 
Μηνύματα
7
Likes
0
καλησπε ρας πρωτη φορα εδω μεσα.θαθελα σχετικες πληροφοριες οσο αφορα την ρουμανια

θελουμε αν μασ κατσει εγω κ η παρεα μου να παμε ρουμανια ενα 10ημερο λογο οικονομικων παραπερα δεν γινετε...το κοστος ζωης εκει πως ειναι??? απο αποψη ψωνια ρουχισμος τιμες???ευχαριστωω ναστε καλα παιδια:)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εχω μπερδευτει λιγακι , φευγω σε λιγες μερες , στην Balea lac θα παω μονο με τελεφερικ αυτη την εποχη σωστα; απο που το παιρνουμε αυτο ; (τι θα βαλω στο GPS ας πουμε :oops: )
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην σε ζηλευω..
η αφετηρια του τελεφερικ ειναι στην balea cascada..δεν ξερω αν θα το βγαλει το gps αλλα δεν νομιζω να ειναι και δυσκολο αφου αν φρασετε cartisoara ο δρομος ειναι ενας και ξεκιναει ο Trasfagarasan οποτε θα βρεθειτε στη balea cascada..

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=2
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom